הכוח לעובדים בפתוחה

ביה"ד הארצי לעבודה דחה היום (ה') את טענות ההסתדרות הכללית וקבע כי "כוח לעובדים" הוא הארגון היציג של עובדי האוני' הפתוחה
יוסי דהאן

מוקדש לזאב סוקר ז"ל, סוציולוג, מרכז הוראה, חבר ארגון "כוח לעובדים", ממובילי המאבק וחבר צוות ניהול המשא ומתן.

לפני זמן קצר סיימתי לקרוא את פסק-הדין המלא של בית הדין לעבודה, איזו שמחה. פסק הדין קובע כי ארגון העובדים "כוח לעובדים" הוא ארגון העובדים היציג של עובדי הסגל הזוטר (מנחים ומרכזי הוראה), ודוחה את עתירתה של ההסתדרות הכללית שביקשה להכיר בה כארגון היציג של עובדי האוניברסיטה הפתוחה. חמשת שופטי בית הדין קבעו פה אחד כי ההסתדרות הכללית לא הוכיחה את היותה הארגון היציג במועד הקובע החוקי, כמו כן קבעו השופטים כי ארגון "כוח לעובדים" היה כשיר לחתום על הסכם קיבוצי עם הנהלת האוניברסיטה הפתוחה.

מדובר בניצחון אדיר של חבורת מנחות ומנחים, מרכזות ומרכזי הוראה  שהשקיעו ימים רבים ומאמצים בלתי פוסקים ביצירת ארגון עובדים, במאבק ארוך ומתיש מול המעסיק ועמידה מול התקפות מתנגדים מבית שמסתיים היום בפסק הדין ואישור ההסכם הקיבוצי על ידי בית הדין הארצי. זה גם הישג עצום לארגון "כוח לעובדים", ארגון עובדים דמוקרטי שעיקר פעילותו נעשית על-ידי מתנדבות ומתנדבים שנרתמו לארגן את העובדות והעובדים בעלי סל זכויות מצומק בשוק העבודה השניוני, במקומות עבודה שנשכחו במשך שנים רבות על ידי ההסתדרות.

מאבטחים מונעים ממנחה להכנס לקמפוס, 2009. צילום: אתר כח לעובדים

בסוף שנת 2007 החל "כוח לעובדים" לארגן את עובדי הסגל הזוטר, מנחים ומרכזי הוראה, באוניברסיטה הפתוחה, לאחר שבעבר סיכלו ההנהלות הקודמות של האוניברסיטה מספר ניסיונות לארגן את העובדים. לאחר פנייה להנהלת האוניברסיטה שבה טען הארגון שהוא ארגון העובדים היציג של העובדים החלה תקופה ממושכת של משא ומתן מפרך וארוך שבתחילתו סירבה הנהלת האוניברסיטה לחתום על הסכם קיבוצי. בעקבות כשלון המשא ומתן פתחו העובדות והעובדים בכל מרכזי הלימוד בארץ בשביתה ממושכת של 50 ימים. בניסיונות לסיים את השביתה ולפתור את הסכסוך היו מעורבים ועדת החינוך של הכנסת ושר החינוך ולבסוף מונה כמגשר שופט בית המשפט העליון בדימוס, פרופ' יצחק זמיר, ובתום עשרות ישיבות של משא ומתן הגיעו הצדדים להסכמות שגובשה לטיוטה של הסכם קיבוצי.

לקראת סיום המשא ומתן התארגנו מרכזי הוראה ומנחים שהתנגדו להסכמות אלו במסגרת ההסתדרות הכללית. חלק מאנשי ההתארגנות החדשה היה פעיל מאד בניסיון לשבור את השביתה כשזו הייתה בעיצומה, הם חתמו על עצומה המתנגדת לשביתה וחצו את משמרות המחאה והמשיכו ללמד. ההסתדרות הכללית פנתה להנהלת האוניברסיטה ולבית הדין לעבודה בטענה שהיא הארגון היציג ומספר חבריה גבוה יותר ממספר חברי ארגון "כוח לעובדים". היום, כאמור, דחה בית הדין הארצי אחת לאחת את כל טענותיהם של חברי התארגנות ההסתדרות הכללית. כישלון ההסתדרות אינו מסתכם באי ההכרה בה כארגון יציג באוניברסיטה, מקום עבודה הכולל למעלה מ-1,200 עובדים, אלא בתבוסה קשה למדיניותה העקבית והבלתי מוסרית שמנסה לפגוע ב"כוח לעובדים" ולמנוע ממנו להפוך לארגון עובדים מתחרה בעל עוצמה והשפעה משמעותיים.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. גל לוי

  תודה ליוסי על ההקדשה הראויה כל כך של הנצחון הזה לזאב סוקר, אני מדמיין עכשיו את פרצופו של זאב מחייך מבעד לדלת בשמחה, ובוכה על שהוא אינו כאן לראות את השמחה.
  תודה לחברי הצוות, לפעילים, לנשים ולאנשים שהקריבו והקדישו כל כך הרבה למאבק הזה.
  תודה לכם. אתם ראויות וראויים לנצחון הזה.

 2. יאיר

  כולי תקווה כי הניצחון של כח לעובדים אומנם יהווה 'תבוסה קשה' להסתדרות. לצערי, בגלל יחסי העבודה השוררים בארץ, וכוחה של ההסתדרות, ההישג המשמעותי של כח לעובדים באוניברסיטה הפתוחה יכול להתגמד ביחס לכח הפוליטי של ההסתדרות ושל חברות כח האדם. ובכל זאת אני מחזיק אצבעות כי זו אומנם סנונית שתביא את האביב

 3. גיל אלבר

  מצטרף לגל לוי ומודה לך יוסי על ההקדשה הראויה והמוצדקת.

  יהי זכרו של זאב (זאבה) ברוך.

  בפני ארגון "כוח לעובדים" עומד אתגר לא פשוט כלל, אני מאחל לעובדים בישראל, כי "כוח לעובדים" יצליח לממש את הפוטנציאל הגלום בו.

  שיהיה בהצלחה לכולנו.

  גיל אלבר