מחיר החשיפה

פרשנים שונים עם נקודת המבט שלהם על חשיפת מסמכי המשא ומתן בין ישראל לרשות, בסרטון מיוחד של רשת אל-ג'זירה. דינמיט או סערה חולפת?

 
עלי אבו-נימה, ממקימי האתר Electronic Intifada, משוכנע שחשיפת מסמכי המו"מ בין ישראל לרשות הם "דינמיט": "מפרפקטיסה פלסטינית, הנהגה פלסטינית שאיבדה את המנדט שלה עושה פשרות על נושאים מהותיים", הוא אומר בקטע הווידיאו למעלה, שהפיקה רשת אל-ג'זירה ומשתתף בו בין השאר שלמה בן עמי. "המסמכים האלה חושפים את הכיסוי מעל מה שנקרא 'תהליך השלום'. הגיע הזמן שהמשחק ייפסק. אחרי היום אסור שיהיו עוד עסקאות סודיות מאחורי הגב של העם הפלסטיני".

גם ג'ונתן פרידלנד, בעל הטור ב"גרדיאן", חושב כי הפלסטינים הם ה"קורבנות" הראשונים של החשיפה: הוויתורים שעשה סאיב עריקאת בעניין ירושלים, והטרמינולוגיה שלו – למשל השימוש במלה "Yerushalayim" וההתייחסות לאריאל שרון במלה "חבר" – תכה בתדהמה רבים. לא בטוח שעריקאת יוכל להחזיר לעצמו את האמינות אי פעם, הוא כותב. אבל בעיניו המסמכים יכולים גם להשפיע באופן קריטי יותר, ולמוטט כליל את רעיון שתי המדינות שמהווה את המסגרת הרעיונית למשא ומתן. "בוודאי שבעולם ייתפסו המסמכים כהוכחה לכך שהפלסטינים היו מוכנים להתגמש הרבה מעבר לקווים האדומים שלהם", כותב פרידלנד. "המסמכים מנפצים באחת את הקו ההסברתי המרכזי של הדיפלומטיה הישראלית, הטענה ש'אין פרטנר'. הפזמון החוזר הזה לא סביר ביחס למסמכים, המעידים שלא רק שיש פרטנר – אלא גמיש יותר מאי פעם".

איפה זה משאיר את תהליך השלום? "מבחינת הפלסטינים, זה עשוי לחזק את חמאס על פני פתח – שיוכל לטעון כעת שלא רק שהדיפלומטיה נכשלה, היא גם הביאה להשפלה לאומית", כותב פרידלנד. "אחרים עשויים להסיק שפתרון שתי המדינות – אחרי שהפלסטינים הלכו כל כך רחוק – לעולם לא יוכל להיות מושג. כלומר לא משנה כמה אקרובטיקה יפעילו שני הצדדים, המקסימום הפלסטיני תמיד ייפול מהמינימום הישראלי".

לפרויקט של הגרדיאן

לעומת זאת הפרשן אבי יששכרוף טוען ב"הארץ" כי המסמכים דווקא משרתים את אבו מאזן, התוקף כעת את אל-ג'זירה ומאשימה בזיוף והטעייה. "לא מעט פרשנים פלסטינים שאינם מזוהים עם הפתח הצביעו על הליקויים ואי הדיוקים בקמפיין של אל-ג'זירה. לטענתם, דווקא כאשר הרשות הפלסטינית קרובה להישג דרמטי במועצת הביטחון בנושא הבנייה בהתנחלויות, נראה כי הרשת, יחד עם גורמים זרים, עושה הכל כדי לסכל מהלך זה", הוא כותב.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.