לתקוף שוטר: עניין משפחתי

ששה בני משפחה מדהמש נמצאים במעצר מאז יום א', העילה: תקיפת שוטר. צילום שהוצג לבית המשפט מתעד דווקא אלימות משטרתית
העוקץ

היום (ה') תתקיים הפגנת מחאה מול בית משפט השלום ברמלה, בשל מעצרם של בני משפחת שעבאן מהכפר הלא מוכר דהמש אשר בגבול רמלה-לוד. ששת בני המשפחה, שביתה הפך בחודשים האחרונים מוקד לפעילות משותפת ערבית-יהודית בעד הכרה בכפר ונגד הריסת בתים, נמצאים במעצר מאז יום ראשון.

בני משפחת שעאבן מחוץ לביתם, יולי 2010. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

בחודש האחרון, בעקבות השתתפותם של בני המשפחה במשמרות המחאה שאורגנו בתגובה להריסת שבעה בתים של משפחת אבו-עיד בלוד, סבלה המשפחה מהטרדות חוזרות ונשנות של המשטרה. ביום ראשון האחרון הגיע לביתם כוח משטרתי, בלי צו חיפוש, והפעיל אלימות קשה על בני המשפחה שביקשו להתנגד לכניסת אנשי המשטרה לביתם. בתום העימות נעצרו ששת בני המשפחה, בני הזוג עלי ופרידה שעבאן וארבעת בניהם, הצעיר מהם בן 16, ונלקחו למעצר, כשצעירי המשפחה, ילדים בגילאי ארבע עד עשר, נותרו לבדם בבית.

בני המשפחה מואשמים בתקיפת שוטרים והמשטרה ביקשה להאריך את מעצרם עד תום ההליכים. ביום שלישי, 25 בינואר, הובאו בני המשפחה להארכת מעצר בבית משפט השלום ברמלה בפני השופטת שרון קיסר. השופטת, שצפתה בווידאו המתעד את האלימות שהופעלה על בני המשפחה, הורתה להעבירה לחקירה במח"ש, ואישרה את הארכת המעצר עד יום חמישי. במהלך הדיון בבית המשפט נחשפה עילת החיפוש ששימשה את השוטרים בהגיעם לכפר, חיפוש שב"חים, כתואנת שווא.

בערעור שהגישו לשופטת מיכל ברנט, קבלו עוה"ד של ששת בני המשפחה על כך כי תיעוד האלימות בה נקטו השוטרים טרם הועבר למח"ש, בניגוד להנחיות השופטת קיסר. בנוסף לחיפוש שהתבצע תוך הפעלת כוח ושימוש בגז פלפל, "נוהל הבננה" שכפו השוטרים על חוסיין שעבאן היווה הפרה מוחלטת של הנחיות משטרת ישראל, וכלל התעללות בעציר כפות. עוד נכתב בערר, כי מעורבות המשפחה במעשי האלימות לא הייתה אלא התגוננות שהתחייבה לנוכח תוקפנותם של השוטרים.

רמי יונס, חבר בתנועת חוטווה וממארגני פעילות המחאה, טוען שמדובר בדיכוי פוליטי במסווה קלוש. "המשטרה משתמשת בטיעון המנצח של נספח סודי, שאף אחד לא יודע מהו, לפיו משפחת שעבאן מסוכנת לציבור," אומר יונס. "מדובר במשפחה מתפקדת ותורמת לחברה, שיש בה בין היתר סטודנטית למשפטים". יונס נחוש בדעתו שאין למדינה כל עילה להאריך עוד את מעצרם של בני המשפחה, וקובע שההפגנה מחר מול בית המשפט נועדה לבטא את חוסנם של הפעילים למול העוולות והדיכוי.

"איך יכולה אשה כמו פרידה שעבאן לראות את בנה הכפות חוטף מכות משוטרים ולא להתנגד?" שואל יונס, "שוטר בועט בילד שלה ודורך לו על הצוואר, זה רק הגיוני שהיא לא תעמוד מנגד ותנסה לעצור את האלימות. זה לא נקרא תקיפת שוטר אלא הגנה עצמית".

להורדת pdf של הדיון בבית המשפט

עדכון של התחברות-תראבוט, 27.01, 20:30: מהבוקר ציפו בני המשפחה ועשרות פעילות ופעילים שבאו להזדהות לדיון, אבל רק בחמש הוא התחיל. התביעה התעקשה שפרידה ומייס, האם ובתה, יישארו במעצר, למרות שבית המשפט גילה נכונות לשחררן למעצר בית. בסופו של דבר שוחררו פרידה ומייס למעצר בית ביפו, לא בדהמש – וגם על כך ביקש התובע לערער. כרמאן בן ה-17 לא שוחרר ממעצר ויישאר עצור יחד עם אביו ואחיו. כך ייעשה לאזרחים פלסטינים העומדים על זכויותיהם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. י.א

  משפיל את העצור. עד עפר.

 2. שלמה כהן

  ומה שיותר גרוע הוא כי יש שם גם שוטרים כחולים, שמסייעים לברוטאליות הזאת. הרוח הרעה של הימין הקיצוני במסדרונות המשטרה.

 3. תושב לוד

  נתחיל בעובדה הידועה , כי לא מיטב בנינו משרתים במשטרה או במשמר הגבול.
  לרוב מדובר באנשים משכבות סוציו-אקונומיות לא גבוהות עם פערי השכלה מסויימים.
  בנוסף אותם עובדי מדינה (כך נקרא להם ) אינם נהנים לרוב מהגנה משפטית או שכל ישר.

  עכשיו כשהם מגיעים ללוד – איני יודע מי מכם היה אי פעם שם – עולות בראשם תמונות של עזה (זה הדבר הכי דומה) וגם ההתנהגות של אותן משפחות שרק בנו בית בניגוד לחוק והתחברו לתשתית החשמל והמים העירוניים בחיבור פיראטי – בו לא נקרא לה התנהגות הכנסת אורחים קלאסית.

  וכך אנחנו מקבלים סרטון משובח….