על הפרטה והפרטה לדעת

חרף הקושי לומר דברים חד-משמעיים על תופעת ההפרטה, נראה שאין בכוונתה להיעלם בקרוב. שש מסקנות מהדו"ח של מכון ון-ליר
אמיר פז-פוקס וזהר כוכבי

מאז אפריל 2007 מנהל המרכז לצדק חברתי ע"ש יעקב חזן במכון ון ליר בירושלים פרויקט רב היקף הבוחן את תחומי האחריות של המדינה, את הסטת הגבולות בין הציבורי לבין הפרטי ואת כלי הרגולציה. מטרת הפרויקט היא לחקור ולהגדיר את הסמכויות השלטוניות הניתנות והלא ניתנות להפרטה, ועל סמך המחקר להציע מסמך מדיניות שיוצג בפני הציבור ויוגש למקבלי ההחלטות במדינת ישראל.

במסגרת הפרויקט, ייסדנו מסורת חדשה: דו"ח שנתי, אשר יציג תמונה כוללת של מהלכי הפרטה והלאמה שנעשו על-ידי ממשלת ישראל בכל שנה. הדו"ח לשנת 2010, הראשון במסגרת זו, סוקר באופן תמציתי שלושים מהלכי הפרטה ושני מהלכי הלאמה, ולמרות ההבדלים בין הנושאים ובין הגופים האחראים לכל נושא – התמונה המצרפית מצביעה על המדיניות הנוהגת. בתהליך סינון מהלכי ההפרטה אשר ראויים לבחינה ציבורית, ראינו לנכון להתייחס להיבטים רבים ככל האפשר של החברה הישראלית, ומשום כך בחרנו מקרים ששייכים לשמונה קטגוריות: חברות ממשלתיות; חינוך; בריאות; עבודה ורווחה; קרקעות, סביבה ודיור; ביטחון; הפרטת הרגולציה; והלאמות.

קופסא של איקאה כסוכנת רווחה

הדו"ח לא נועד לנתח כל קטגוריה או כל ערך שיכולים להוות בסיס לדו"ח נפרד. הוא מעניק לקורא שאינו מתמחה בתחום מבט-על לעבר הפרטים המרכיבים את מדיניות ההפרטה בשנה האחרונה, כחלק מן המהלך הכלכלי-חברתי החשוב ביותר בשלושים השנים האחרונות. קיימים הבדלים בין המקרים השונים שנסקרו: חלק ממהלכי ההפרטה הושלמו; חלק אחר נמצא בהליכים מתקדמים; ואחרים נמצאים בגדר רשימת החלומות של אגף התקציבים, הבאה לידי ביטוי בטיוטת חוק ההסדרים. הכללת שלושת "מצבי הצבירה" הללו נועדה להביא בפני הציבור המתעניין הן את המהלכים שהושלמו לאחרונה, והן את אלה שטרם הושלמו וניתן להשפיע על אופן מימושם או על שקיפות התהליך.

רשימת הנושאים בדו"ח זה מצביעה על הקושי לומר דברים חד-משמעיים על תופעת ההפרטה, שבאה לידי ביטוי בהקשרים שונים כל כך – מתעשיות ביטחוניות ועד מעונות לאנשים עם פיגור, משמורות טבע ועד פיקוח אלקטרוני על הליכי מעצר. ובכל זאת, העצים מלמדים על היער בשישה היבטים:

ראשית, בישראל מדיניות ההפרטה, על היבטיה השונים, היא עדיין המדיניות הנוהגת, שלא כמו במדינות מערביות רבות שעשו הערכה מחדש של שיטה זו.

שנית, תחומים שנחשבים לתחומי אחריות מובהקים של המדינה (למשל: ביטחון פנים וביטחון חוץ) עוברים תהליך עקבי של הפרטה. במקביל, התחום החברתי הרגיש ביותר – הרווחה והביטחון הסוציאלי – חשוף למהלכי מיקור החוץ האינטנסיביים ביותר.

שלישית, ההצדקות להפרטה מסתמכות, במקרים רבים, על פיקוח אפקטיבי שיבוצע לאחריה (רגולציה). המקרים בדו"ח מראים שהנטל המשמעותי המושם על כתפי מבצעי הפיקוח – הצדקת ההפרטה – אינו בא לידי ביטוי במשאבים ובמומחיות הנדרשים. יתר על כן, נחשפה מגמה חדשה של הפרטת הפיקוח, אשר השלכותיה טרם זכו לדיון ציבורי.

רביעית, הליכי ההפרטה אינם שקופים ואינם זוכים לדיון ציבור משמעותי. אין מסגרת התייחסות מחייבת להפרטה ולרגולציה — חלקם נעשים בחקיקה וחלקם בהחלטות מינהליות חשאיות.

חמישית, אף שניסינו לכלול גם הלאמות בדו"ח זה, הן מועטות ויש גם קושי לא מבוטל לאתר מהלכים מסוג זה. אנו בדעה שמהלכי הלאמה, בדיוק כמו הפרטה, חייבים להיות חלק מהדיון הציבורי, ולהישקל כאשר כשלי שוק עשויים לחייב זאת — בין שבעקבות הפרטה שנכשלה, ובין שהשירות סופק באופן פרטי מלכתחילה.

שישית, השיקולים בעד ההפרטה ונגדה במקרים שהוצגו בדו"ח, מראים שבעוד שההסתייגויות מהפרטה הן תלויות הקשר (פגיעה בשוויון, סכנה לפרטיות, פגיעה בעובדים), הרי הנימוקים בעד הפרטה של מוצר או שירות מסוימים הן כלליים ונתפסים כמובנים מאליהם, כאילו כל הפרטה של שירות או מוצר יביאו בהכרח ליעילות ולתחרות ולשיפור השירות לציבור. לדעתנו נטל ההוכחה צריך להיות מוטל על המפריט או המלאים, ויש מקום לספקנות בריאה בכל מקרה ומקרה.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.