סכום כל פחדיהם

אנחנו חווים מה שנראה כמו אביב עמים ערבי, אך הישראלים כמו תמיד מתמקמים בצד של העריצים
יוסי גורביץ

לא ברור אם משטר מובארק ישרוד את הימים הקרובים – רשת אל ג'זירה באנגלית, שעושה עבודה מופתית, מדווחת שלא רק יורש העצר ג'ימי הגיע ללונדון, אלא גם אשתו של מובארק, סוזן, עשתה זאת; יש ידיעות סותרות בנושא – ולא ברור מה יהיה המשטר הבא שיפול. בירדן כבר יש הפגנות, כמו גם בתימן – ועד כמה שקשה להאמין, גם בג'דה שבערב הסעודית.

אנחנו חווים מה שנראה כמו אביב עמים ערבי, שראשיתו בתוניסיה, והציבור הישראלי כמו גם מנהיגיו נרגנים מתמיד. התקוממות נגד ערפדים כמו בן עלי ומובארק, ששורצים בתפקידים עשרות שנים, לא רק שלא מרגשת אותם, היא מפחידה אותם. הישראלים מיקמו את עצמם, אוטומטית, בצד של העריצים הערבים.

photo: al jazieea english, cc by-nd

אחרי הכל, די נוח לישראל איתם. אין הפתעות. שר ישראלי אנונימי – ניחוש: מדובר בבוגי יעלון, הוא שהה יותר מדי זמן במכון שלם ומקומות דומים – אמר ביום ו' לטיים שעקרונית, ישראל מעדיפה דמוקרטיות כי "הן לא נלחמות זו בזו", אבל מצד שני "אני לא בטוח שזה הזמן לדמוקרטיזציה של המרחב הערבי".

כמובן שלא. זה אף פעם לא הזמן. ישראל, אחרי הכל, דורשת מהערבים להיות דמוקרטיים רק כאמצעי התחמקות ממגעי שלום איתם. הדרישה לדמוקרטיזציה של הערבים לפני שיהיו מגעי שלום – כי אין טעם להסכמי שלום רק עם רודנים – עמדה, כזכור, בלב ספרו של נתן שרנסקי, הספר שג'ורג' וו. בוש אהב כל כך. עכשיו, שמגיעות המהפכות, ישראל מגלה את עמדתה האמיתית: היא לצד הרודנים.

אוהבים לספר לנו שמהפכה במצרים ובמדינות ערביות אחרות תסתיים אוטומטית בהשתלטות האחים המוסלמים או גוף איסלאמיסטי אחר. יכול להיות. מצד שני, זו העמדה של מובארק – והוא בעל עניין בנושא, בלשון המעטה – ושל המודיעין הישראלי. זה האחרון יכול להוסיף את נפילת הדיקטטורה התוניסאית והמהומות הכבדות במצרים לרשימת הפאשלות הארוכות מאד שלו. הוא לא ראה את זה בא. אולי הגיע הזמן למצוא לנו מומחים שלא מגיעים מהמערכת הבטחוניסטית?

יכול להיות, מצד שני, שהם נשענים בעיקרה על דוגמא אחת: זו של איראן. המהפכה האיראנית בת שלושים את הדור הצעיר שלה, ראינו, היא איבדה. האיסלאמיסטים עלו לשלטון באלג'יריה, אבל לא הספיקו לשלוט; הצבא הדיח אותם ויצא למלחמת אזרחים עקובה מדם. בטורקיה עלתה לשלטון מפלגה איסלמית, ואין ספק שלא מדובר בחגיגה גדולה, אבל זו לא איראן.

המהומות לא החלו מהאחים המוסלמים. בטוניסיה, הם הגיעו רק לאחר הנצחון וספק אם יצליחו. במצרים, הם תנועת האופוזיציה הוותיקה והמאורגנת ביותר – והם עדיין הגיעו באיחור. היום, על פי הדיווחים, כאשר פרצו פעילי האחים המוסלמים בקריאות "אללהו אכבר", פעילים אחרים גברו עליהם בקריאות "מוסלמים, נוצרים – כולנו מצרים". למצרים, רצוי להזכיר, יש עבר חצי דמוקרטי: בתקופת המלך פארוק היה פרלמנט פעיל ועיתונות חופשית ותוססת. מובארק הוא הרודן השלישי בשושלת צבאית – נאסר (שהדיח את נאגיב), ואחריו סאדאת – שחיסלו את המורשת הזו. כשפרשן ניסה להסביר אתמול באל ג'זירה שיש לחזור לדמוקרטיה של ימי נאצר, זה גרר צחוק מריר.

אי אפשר לדעת איך זה ייגמר, כאמור, אבל מחליא לראות איך הקונסנסוס הישראלי קובע שכאשר הערבים חושבים על עתידם, הם צריכים לדמיין מגף ממוסמר רומס את פניהם לנצח, כדי לשמור על הישראלים מפני פחדיהם. התפיסה הזו מוכיחה עד כמה רואים הישראלים בערבים פראים שאינם מסוגלים לשלוט בעצמם – וגם לא להתפתח. הם תמיד צריכים איזה איש חזק שיתן להם בראש. התפיסה הזו מעידה יותר על הישראלים מאשר על שכניהם.

התפרסם לראשונה בהחברים של ג'ורג' בעברית במגזין 972 באנגלית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אמיר

  למהפכות בכל העולם יש נטיה מעצבנת ומגעילה להחמיץ
  לההפך לאלימות ולהעלות את הרודן הבא.
  הלואי שלא כך יהיה במצריים (ובשאר העולם הערבי)
  אבל נראה לי שאם גורם אלים יעלה לשלטון, גם לנו לא יהיה טוב ממנו.

 2. איל

  נראה לי שרב הישראלים היו מאחלים לדמוקרטיזציה אמיתית בעולם הערבי, אבל ההיסטוריה מוכיחה שבדר"כ מהפכות מולידות דיקטטורות ולא דמוקרטיות. בין דיקטטורה חילונית לבין דיקטטורה דתית (מוסלמית, יהודית או נוצרית) אני תמיד אעדיף את החילונית.

 3. י.ק.

  האם בארץ אין מקום לצאת לרחובות? האם משכורות המינימום, ההפרטה המואצת, פערי ההכנסות, הפגיעוה הנמשכת באוכלוסיות המוחלשות, העדר דיור בר-השגה לצעירים, עול התשלומים למעונות ולבתי הספר, הם אינם עילות מספיקות כדי להשמיע קול גם כאן?

 4. ירדנה אלון

  של גורביץ'
  אני מאחלת לעם המצרי שהתהליכים הדמוקרטיים סוף סוף יתחילו אצלם,ושהם יהנו מפירות הדמוקרטיה,זכויות אדם וזכויות אזרח,ושמצבם הכלכלי ישתפר
  זה לא שייך בכלל לעניין האם זה טוב לישראלים או לא טוב לישראלים זה בכלל לא החשבון שלי כשאני מאחלת את זה לעם המצרי
  מאחר וזכויות אדם וזכויות אזרח הם עקרונות אוניברסאלים
  הרי כל עם שמשתחרר מעולו של דיקטאטור או קבוצת דיקטאטורים שמשתררת עליו,גורמת לי לשמחה בלי שום קשר למידת התועלת שזה יביא לי.
  מדוכא שלומד להשתחרר מהמדכא שלו,תמיד גורם לי לשמוח
  ונותן תקווה שזה אפשרי

 5. יריב מ

  הסיכוי, למנוע איסלמיזם במצרים נשען כרגע על הצבא החילוני. איזה חרא של בחירה. הסיכוי היותר קטן, אך היותר זה שנראה שיכול להביא יותר רווחה וחופש למצרים הוא ש: א. לנוכח תנופה דמוקרטית וזכר זוועות הדיקטטורה מצרים ירתעו, לפחות בשלב זה, לבחור בכוח שעשוי להשיב עטרה לדיקטטורה. ב. רפורמטורים איסלמיסטים יתפלגו מהזרמים היותר קיצוניים. ג. ההנהגה הזמנית, תגביל את האפשרות לרוץ בבחירות בכפיפות לחוקה דמוקרטית.

 6. עמית כהן

  כאשר מדובר בפחד ישראלי?

  העלת טיעון לא-רע שתומך בעמדה שהאחים המוסלמים לא יהיו אלה שיעלו וישלטו במצרים. אחלה. ועדין, זה לא נראה לך טיפה הגיוני שהישראלים לא ממש מתים על העובדה שבכלל קיים סיכוי גדול שזה דווקא כן יקרה? כלומר, סיכוי לא קטן שאולי יחזור העידן של מלחמות הענק, עם אלפי ועשרות אלפי הרוגים?
  האמת שזה לא צריך להיות רק פחד ישראלי, זה צריך להיות הפחד של כל בן אדם סביר.

  מתבונן מבחוץ יכול להרשות לעצמו להעדיף לקחת את הסיכון הזה למען הסיכוי שתהיה מהפכה דמוקרטית אמיתית. אבל הישראלי הממוצע לא ממש היה רוצה לסכן את הילד שלו למען הסיכוי שלמצרי תהיה דמוקרטיה. אנחנו לא ארה"ב של בוש, ולא מתיימרים להביא את אור הדמוקרטיה לעולם. בשביל הילדים שלנו, היינו מעדיפים שלא יהיה סיכון שכזה. האם זה באמת קשה להזדהות עם התחושה הזו?

  במבט כללי יותר –
  במזרח התיכון, "אביב העמים" בקלות יכול להפוך ל"אביב האסלאמי", כך לפחות חושבים באיראן שאחד מבכיריה הצהיר היום הצהרה בסגנון..
  תקופה שכזו של הפיכות ומהפיכות יכולה להוביל לעתיד טוב יותר לעולם הערבי – או לעתיד נוראי לערבים, למוסלמים, ללא מוסלמים באזור, ולישראל.

 7. איל אחר

  מצרי אחד אומר לישראלי: עוד מעט תהיה לנו בעזרת אללה דמוקרטיה.
  אומר הישראלי: לא כדאי לכם כל הווג'ערס הזה, היה לכם אבא, אח גדול שדאג לכם, החליט בשבילכם הכל. מה אתם צריכים, מפלגות, ימין, שמאל, דתיים חילוניים, בחירות, תקשורת עויינת, זכויות אדם, בצלם. תזרמו עם מה שיש לכם. תקראו מה שציפר כתב, תחיו בכיף.
  אומר המצרי: דווקא אנחנו תמיד קינאנו בכם, שיש לכם בחירות, תקשורת פתוחה, והכל, עכשיו אתה אומר לי שזה היה רע? אז איך חייתם עם זה כל כך הרבה שנים?
  אומר הישראלי: הסתדרנו איכשהו, אבל העיקר זה שאנחנו עכשיו בדרך לסגור את זה.

 8. "מטוסי F-16 שומרים על מובראכ"

  הציטטה לקוחה ממאמר על הבומים העל-קוליים שבהם "הפציץ" חיל האוויר את עזה בסתיו 2005. כך התבטא אז מפקד ח"א האלוף אליעזר שקדי. אז כינה שקדי את מבצע השמעת בומים ממטוסי -אף-16 מעל הרצועה שימוש ב"נשק אל הרג". הוא אמר: "העוצמה כרגע אינה גבוהה, אנחנו לא בבום המקסימלי. במצב המקסימלי, תאמין לי אי אפשר לחיות. זהו כלי אל-הרג אפקטיבי".
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3163407,00.html
  על התוצאות לבריאות של ילדים בגיל הרך התריעו אז מומחים לטראומה מרחבי העולם. עברו חמש שנים, וחיל האוויר המצרי של חוסני מובראכ החל להשתמש בבומים מעל כיכר העצמאות בקהיר. מי אמר שאין שיתוף פעולה בין חילות האוויר של ישראל ומצרים? ומה יקרה מחר כדי שהחונטה המצרית "תשמור על כוחה"?

 9. מרדכי

  המערב בראשותו של קרטר,הפיל את העריץ השא הפרסי,ומי עלה במקומו?חומני,מתי היה טוב יותר באיראן בזמנו של השא או עכשו?יעלו המצרים האחים המוסלמים ובמצרים תחול דמוקרטיה נאורה,אוכפי שיש היום בכמה מדינות מוסלמיות שחוקי השריעה מופעלים שם

 10. דרור בל"ד

  כותב יוסי גורביץ: "מחליא לראות איך הקונסנסוס הישראלי קובע ש…".

  לא רק מחליא, אלא בעיקר מסוכן. היום בכותרת הראשית של 'הארץ' הופיעה בכותרת ענק הידיעה הבאה: "ישראל במסר לעולם: רסנו את הביקורת על מובארק". (מובארכ ולא מובארק – לידיעת פרשנינו לענייני ערבים\בטחון, ג'מאל (יופי בערבית) ולא גמל). הדבר דומה למעשה חלם בו מי מפריח שמועה שמעבר לרחוב מחלקים ממון, ההמונים רצים ולבסוף מפיץ השמועה מצטרף אליהם.

  כל מי שעדיין מטיל ספק כי החונטה הפונדמטליסטית הבטחונית מסכנת את שלומם של אזרחי ותושבי המדינה הציונית (ראו מלחמת אוקטובר 73, ראו התוקפנות הציונית בלבנון פעם ועוד פעם) לא יוכל להתעלם עוד מקביעה זו. בעוד שבכל העולם הבינו (אם כי באיחור רב), המדיניות הבטחונית המסוכנת עוד מימי הסכם אוסלו (ע"ע הבריונים מטוניס) של פושע המלחמה אהוד ברק ושל ראש ממשלתו מהמרת על המשך שלטון האימים, גם במצרים וגם בפלסטין. פרשנינו לענייני בטחון\ערבים, מגובים באלופים כאלה ואחרים, מפיצים תעמולת כזב כאילו האחים המוסלמים במצרים הם היורשים הוודאיים של השלטון המצרי. די להקשיב למפגינים עצמם (אשר ידיעת האנגלית הרהוטה הפתיעה את "כתבינ לענייני וגו'") כדי להבין מי גרם למהפכה ומהן דרישותיהם של המפגינים.

  מומלץ מאד לבן אליעזר, למגיב הציוני עמית כהן, לאלוף בן ועמוס הראל (הארץ) לקרוא את פרשנותו של סמי שלום שטרית: "ברור לכולם שעידן מוברק תם. השאלה היא מה יבוא אחריו. זו לא איראן של 79. מצרים היא מקבלת התמיכה האמריקאית השנייה אחרי ישראל וכל הנהגה שתבוא עכשיו תיקח את זה בחשבון, זאת במידה שלא תהיה זאת הנהגה איסלאמית ולא נראה שזה הכיוון במצרים. אין ספק שהסי.איי.איי. עובד קשה עכשיו מאחורי הקלעים בנסיון לאתר את מחליפו של מוברק ולדחוף אותו לקידמת הבמה ברגע שהמטוס של מוברק יהיה מוכן על המסלול. עד אז עוד יישפך דם רב במצרים. מצרים הייתה צריכה את תוניסיה כטריגר אבל מצרים אינה תוניסיה – מדובר בבירת העולם הערבי ומנהיגתו – אופיו של המזרח התיכון כולו יוכרע בימים הקרובים ובתוך זה כמובן גורל ישראל-פלסטין, ובתוך זה אם תרצו גורל הסיפור המזרחי, החברתי, האזרח, התרבותי וכו'. מצרים ללא מוברק וללא בובה חדשה של האמריקאים תהיה חייבת לאזרחיה לבחון מחדש את היחסים עם ישראל ואת יחסם הבוגדני של כל שליטי מצריים כלפי הפלסטינים מאז פרוק ועד מוברק. בחינה מחודשת כזאת תחייב כמובן את שאר מדינות ערב לישר קו ובעצם לחדש את חזית ההתנגדות לישראל ככובשת ומדכאת של העם הפלסטיני. אם אכן המצרים יצליחו לנתק את חוטי בובת המשטר ולהביא לבחירות חופשיות ולמשטר חדש אז ברור שתם משחק ותיכף יתחיל משחק חדש עם כללים חדשים ויעדים חדשים. האינתיפאדה שתפרוץ בקרוב בגדה ובעזה תהיה נגד ההנהגה הפלסטינית ומשטר הכיבוש גם יחד. מצרים תתמוך בהתקוממות ואחריה כל מדינות ערב, מריבת אירופה ובלית ברירה גם ארה"ב תצטרך לשגר הנחיות חדשות לציונים. ישראל תצטרך לברוח עד לפחות לקוי 67 עם הזנב בין רגליה, כמו מלבנון ותוקם מדינת פלסטין עם חשבון 48 פתוח. אז ורק אז תפרוץ מלחמת האזרחים הישראלית שתוביל לנפילת המשטר לטוב (אפשרויות להתחלות חדשות) ולרע (אובדן משרות וקצבאות ופנסיות). לדעתי תהיה בריחה המונית של ישראלים כשהשמים יתחילו להתקדר ואז זה כדור שלג".

  http://kedma.co.il/block/archives/1204/comment-page-1#comment-780

  מסכם גורביץ: "התפיסה הזו מעידה יותר על הישראלים מאשר על שכניהם". כל כך נכון, כל כך מחליא, וכל כך מסוכן. אבל זה נושא למאמר נפרד.

 11. שחר

  אני מאוד מקווה, דרור, שההערכה שלך ושל סמי שלום שטרית תתגשם. כי השילוב בין פונדמנטליזם איסלמי במצרים יחד עם השלטון המנוול אצלנו כפי שהוא היום (לא צריך יותר גרוע) יכול בהחלט להביא לתבערה גדולה, אפילו גרעינית

 12. ירדנה אלון

  כפי שמביא אותה כאן אחד המגיבים.
  הכל טוב ויפה אולם זוהי פרשנות אחת מני רבות,העמימות של העתיד,כאשר לא ידוע מה ילד יום במצרים מזמינה פרשנויות שונות ואולי גם משאלות לב יותר מאשר פרשנות,כמובן נצטרך לחכות ולהמתין בסבלנות מי משלל הפרשנים,ומה משלל הפרשנויות אכן ידעו לקרוא את המציאות ועל פיה להבין שאין מוצא אחר מלבד התוצאה שהפרשן חזה.
  אבל הפרשנות כפי שס"שש מצוטט כאן יש בה תיבולים של לא מעט אכזריות ואלימות עד כדי רוע לב,
  מה מאחלת הפרשנות של סש"ש למיליוני תושבי המזרח התיכון
  הפרשנות מאחלת לכולנו דם ואש ותמרות עשן,הנה תפרוץ אינתיפאדה בגדה וברצועה,שבה לבטח יפגעו בני אדם משני הצדדים,ואז יצטרפו המצרים ושאר שכניינו (כלומר המצרים והירדנים לא יעמדו במילתם ולא יכבדו את הסכמי השלום שנחתמו איתם, וכך תהיה לישראלים עילה לומר שאי אפשר לסמוך על העולם הערבי,והצד הישראלי יתבצר בעמדותיו,אירופה תעמוד לימין העולם הערבי וכך תגרר גם אמריקה,לישראל לא תהייה ברירה והיא תושפל (איזה איחולים נהדרים איזו שמחה גדולה לראות מישהו מושפל בפרהסיה,כמה טוב לב שופע מסוג של משאלה/פרשנות שכזאת)
  ישראל תיסוג לקוי 67 (לא בלי מלחמת אזרחים קטנה שבה שוב יפגעו בני אדם,)
  מצבה הכלכלי של ישראל יהיה בכי רע,שכבת העוני והסבל תגדל,האשכנזים לא יוכלו לשאת את גודל חרפת העוני
  יסתלקו מכאן(כאילו הדור השני והשלישי לישראלים ממוצא מזרח אירופאי לא קשור בעבותות של אהבה למדינה הזאת בדיוק כמו שקשורים אליה בני מיעוטים לא יהודים)
  הארץ תתרוקן מאשכנזים,ישארו בה רק המזרחים וסש"ש וחבורתו יוכלו לחזור לכאן(אולי להיות חברי כנסת?ולנשום אויר נקי מיהדות מזרח אירופאית
  אכן חזון מלא טוב לב וחמלה אנושית כלפי כל התושבים כאן
  דוסטוייבסקי קרא לזה "גאולה דרך הביבים"רק אם יהיה לכולם רע וכולם יסבלו סבל אנושי,ימורקו עוונותיהם ,וירד שלום על המזרח התיכון ,בעיקר אם הוא ינוקה מאשכנזים.

  זהו החזון הסש"שי.

  טוב אז אני רוצה להציע חזון משלי
  אם לס"שש מותר אז גם לי מותר
  בחזוני אני רואה את העם המצרי משתחרר מעולו של טיראן
  דמוקרטיה הולכת ומתגבשת במצרים,הם לא מפירים את הסכמי השלום עם ישראל נהפוך הוא הסכם השלום עם ישראל והרוח הדמוקרטית החדשה שנושבת ,מקרבים בין הצדדים ומגשרים על הפערים שבין הישראלים והפלשתינים המסוכסכים,הרוח הדמוקרטית גורמת להגמשת העמדות של כל הצדדים (שכן הרוח הטיראנית שהיא קשוחה ומאובנת לא איפרה זאת עד כה)גורמת להעמקת האמון בין הצדדים,ממוססת כל מה שהיה מאובן.
  וכך ניתן לאט לאט בתהליך של חזון של שלום ואהדה וכבוד הדדי להגיע להסכם עם הפלשתינים,ולאחר מכן עם הסורים ואולי גם עם הלבנונים
  בלי מהומות של דם ואש ותמרות עשן.
  עם כמה שפחות סבל אנושי
  בלי השפלות פומביות וביזויו של אף אחד מן הצדדים.
  מי שויתורים טריטוריאלים לא מוצאים חן בעיניו אולי יקום וילך.

  ה-"ראציונאלים" שביננו מגחיכים את האמירה הכביכול "ניו אייג'ית" שאומרת

  תחשוב חיובי,יהיה חיובי"

  אז ברוח ניו אייג'ית הזאת מאחר ואני לא תמיד "ראציונאלית" אני אומרת
  "תחזה חיובי יהיה חיובי"

 13. שחר

  ירדנה, עם כל הרצון והתקווה שתתממש התחזית שלך, התחזית של סמי שלום שטרית נשמעת לי מבוססת יותר על המציאות. משתי סיבות: אחת, גם אם לא יתגשמו הנבואות השחורות על הפיכתה של מצרים לפונדמנטליסטית, רוב הסיכויים שיחס מצרים לישראל יצטנן עוד יותר, ואי אפשר לומר שלא יהיה בכך מן הצדק. עניין שני, די ברור לטעמי, אם לשאול ביטוי מאוס שיצא משפתים מאוסות עוד יותר, שהישראלים זקוקים לצריבה תודעתית על מנת לשנות את התפיסה שלהם, ובלי זה לא יבוא כאן שינוי. צריה תודעתית כזאת תהוא רק באלימות, לצערי.

 14. שפוי.

  בכל מקרה ישראל תוך 30 שנה נמצאת במצב של מיצריים – לידה בלי שום פרופורציות למשאבים,עוני מנוון,עושר מופלג,פערים ענקיים,פרימטיביות ובורות הבאה לידי ביטוי בעליית כוחם של קוסמים ו"רנטגנים" למינהם,השכלה בקרשים,פונדמנטליזים וקנאות דתית,הרס הסביבה ושלום על ישראל.

 15. טל

  גם אני חשתי דחייה מחזונו של סש"ש שאין צורך להיות פסיכולוג כדי להבין שהוא מבוטא על רקע כעסים ושנאה של אדם שמרגיש ש"דפקו" אותו, גלה ממדינתו ועתה הוא משקיף מרחוק על המתרחש ומקווה לשמוח לאידם של הנשארים.

  אפשר לחלום ולפעול למען מזרח תיכון משוחרר מדיכוי, שבו ישראלים לומדים להקשיב לעמים הסובבים אותם, גם מבלי לאחל השפלה וסבל לעמך שלך.