• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
  אקטיב אגרסיב
  על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
 • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
  השאלון
  יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

כדור הארץ למשרד החינוך

גזענות בני הנוער היהודים כלפי הערבים גואה. מה עושים? אז זהו שהיתה ועדה, יש המלצות, אבל הן מעלות אבק
ענת סרגוסטי

מוות לערבים. מה עם איזו שעת מחנך בעניין? צילום: דניאל עוז

במרץ 2010 התפרסם סקר לפיו 56% מבני הנוער היהודים בישראל חושבים שאין לאפשר לאזרחי ישראל הערבים להיבחר לכנסת, ו-32% אינם מעוניינים בחברים ערבים. לאחרונה נחשפו גם דיווחי מורים על המתרחש בכיתות – בין היתר פורסם שתלמיד (יהודי, מן הסתם), הוסיף לטופס מבחן האזרחות שלו את הכיתוב "מוות לערבים". אלה רק מקצת מן הנתונים המצביעים על התגברות השנאה נגד אזרחי ישראל הערבים בקרב בני הנוער היהודים.

אני מתאמצת לחשוב, אבל לא זכור לי שראש הממשלה פתח את ישיבת הממשלה באמירה מודאגת מן הנתונים האלה. אני מתאמצת יותר, אבל לא זכור לי ששר החינוך הודיע באופן נחרץ שהוא דורש מכל בתי הספר להקדיש שעות מחנך לדיון בשאלת הזכויות של אזרח – כל אזרח – במדינה דמוקרטית. לא מוגזם היה לצפות ששני הדברים האלה יקרו. בעניינים פחותי משמעות נשמע קולו של ראש הממשלה, ושר החינוך מיהר לקבוע נהלים בעניינים רבים הקרובים להשקפת עולמו.

נושא הגזענות עלה אתמול לדיון בוועדת החינוך של הכנסת. שר החינוך לא נכח בדיון. נציגים מקצועיים ונציגי החברה האזרחית ניסו לקדם דיון רציני, אולם נהדפו על-ידי יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) ועל-ידי ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי) – שותפו בבימוי מה שהיה עשוי להיתפש כפארסה, אלמלא היתה הבדיחה על חשבוננו.

אנחנו בשותפות-שאראקה הנחנו בפני שר החינוך גדעון סער המלצות של ועדה שהוקמה על ידי קודמתו בתפקיד, יולי תמיר, וקראנו לו לאמץ אותן, אחת לאחת, כדי למגר את תופעת הגזענות המתרחבת, כדי לסייע לתלמידים, בני נוער שבעתיד יהיו אזרחים בוגרים ויקבעו את מצבה של הדמוקרטיה, לסייע להם להבין זכויות אזרח מהן, ומה משמעותה העמוקה של הדמוקרטיה. ועיקרה של הדמוקרטיה הוא שמירה על זכויות המיעוט.

הוועדה, בראשותם של חתן פרס ישראל, הפרופ' גבריאל סלומון, ונשיא מכללת אל-קסאמי, ד"ר מוחמד עיסאווי, מונתה באוגוסט 2008 כדי "להניח תשתית… לחיים משותפים בין יהודים לבין ערבים בישראל ולהביא לקביעת מדיניות ממלכתית בתחום זה" (מתוך מנדט הוועדה). הוועדה אמורה היתה להמליץ על תוכנית במערכת החינוך שתקדם את החיים המשותפים.

הוועדה ישבה במשך תשעה חודשים וגיבשה שורה של המלצות, שעיקרן: את החינוך לחיים משותפים יש להתחיל כבר בגן החובה ולהמשיך אותו באופן רציף עד לסיום כיתה י"ב. את החינוך הזה יש לקיים בכמה דרכים, כפי שממליצה הוועדה:

 • עידוד מפגשים בין יהודים לערבים, בין אם פנים אל פנים או באמצעים וירטואליים, בהנחייה מקצועית ולאורך זמן.
 • שילוב החינוך לחיים משותפים בכל מקצועות הלימוד הרלוונטיים, לצד עיגון מיוחד של הנושא במקצועות המולדת, חברה ואזרחות.
 • עידוד לימודי השפה והתרבות הערבית בקרב יהודים (המלצה זו מיושמת באופן חלקי).
 • הכשרת מורים, מנהלים ועובדי חינוך בכלל בתחום של חיים משותפים ופיתוח של חומרי למידה עשירים ונגישים לגילאים השונים – באחריות משרד החינוך.

עד כאן כמה מההמלצות העיקריות של הוועדה. הן הוגשו לשרת החינוך כבר בינואר 2009. במשרד החינוך דנו בהמלצות. וזהו. חודשים חלפו וכנהוג, דבר כמעט לא נעשה. ואז התפרסם הסקר שהצביע על מגמה עולה של גזענות של בני הנוער היהודים כלפי בני הנוער הערבים. ומשרד החינוך שותק. גילויי הגזענות מתגברים, ואיש לא ניגש למדף המעלה אבק כדי להוריד משם את המלצות ועדת סולומון-עיסאווי לרענן אותן ולהתחיל ביישומן.

רק יישום מלא של המלצות אלה, רק ראייה כוללת של החינוך לחיים משותפים, רק תוכנית ארוכת טווח שמעמיקה בנושא – רק דרך זו תצליח לחנך כאן דורות של אזרחים שווי זכויות, אזרחים המבינים לעומק את משמעותם של ערכים דמוקרטיים, אזרחים שבעתיד יצטרכו להנהיג את המדינה. ואם לא נשכיל להתחיל בתהליך אתמול, נאחר את המועד ונגדל כאן דור של גזענים.

הכותבת היא מנכ"ל אג'נדה, ארגון החבר בפורום שותפות-שאראקה לחברה דמוקרטית, שוויונית ומשותפת

כנראה שיעניין אותך גם: