כדור הארץ למשרד החינוך

גזענות בני הנוער היהודים כלפי הערבים גואה. מה עושים? אז זהו שהיתה ועדה, יש המלצות, אבל הן מעלות אבק
ענת סרגוסטי

מוות לערבים. מה עם איזו שעת מחנך בעניין? צילום: דניאל עוז

במרץ 2010 התפרסם סקר לפיו 56% מבני הנוער היהודים בישראל חושבים שאין לאפשר לאזרחי ישראל הערבים להיבחר לכנסת, ו-32% אינם מעוניינים בחברים ערבים. לאחרונה נחשפו גם דיווחי מורים על המתרחש בכיתות – בין היתר פורסם שתלמיד (יהודי, מן הסתם), הוסיף לטופס מבחן האזרחות שלו את הכיתוב "מוות לערבים". אלה רק מקצת מן הנתונים המצביעים על התגברות השנאה נגד אזרחי ישראל הערבים בקרב בני הנוער היהודים.

אני מתאמצת לחשוב, אבל לא זכור לי שראש הממשלה פתח את ישיבת הממשלה באמירה מודאגת מן הנתונים האלה. אני מתאמצת יותר, אבל לא זכור לי ששר החינוך הודיע באופן נחרץ שהוא דורש מכל בתי הספר להקדיש שעות מחנך לדיון בשאלת הזכויות של אזרח – כל אזרח – במדינה דמוקרטית. לא מוגזם היה לצפות ששני הדברים האלה יקרו. בעניינים פחותי משמעות נשמע קולו של ראש הממשלה, ושר החינוך מיהר לקבוע נהלים בעניינים רבים הקרובים להשקפת עולמו.

נושא הגזענות עלה אתמול לדיון בוועדת החינוך של הכנסת. שר החינוך לא נכח בדיון. נציגים מקצועיים ונציגי החברה האזרחית ניסו לקדם דיון רציני, אולם נהדפו על-ידי יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) ועל-ידי ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי) – שותפו בבימוי מה שהיה עשוי להיתפש כפארסה, אלמלא היתה הבדיחה על חשבוננו.

אנחנו בשותפות-שאראקה הנחנו בפני שר החינוך גדעון סער המלצות של ועדה שהוקמה על ידי קודמתו בתפקיד, יולי תמיר, וקראנו לו לאמץ אותן, אחת לאחת, כדי למגר את תופעת הגזענות המתרחבת, כדי לסייע לתלמידים, בני נוער שבעתיד יהיו אזרחים בוגרים ויקבעו את מצבה של הדמוקרטיה, לסייע להם להבין זכויות אזרח מהן, ומה משמעותה העמוקה של הדמוקרטיה. ועיקרה של הדמוקרטיה הוא שמירה על זכויות המיעוט.

הוועדה, בראשותם של חתן פרס ישראל, הפרופ' גבריאל סלומון, ונשיא מכללת אל-קסאמי, ד"ר מוחמד עיסאווי, מונתה באוגוסט 2008 כדי "להניח תשתית… לחיים משותפים בין יהודים לבין ערבים בישראל ולהביא לקביעת מדיניות ממלכתית בתחום זה" (מתוך מנדט הוועדה). הוועדה אמורה היתה להמליץ על תוכנית במערכת החינוך שתקדם את החיים המשותפים.

הוועדה ישבה במשך תשעה חודשים וגיבשה שורה של המלצות, שעיקרן: את החינוך לחיים משותפים יש להתחיל כבר בגן החובה ולהמשיך אותו באופן רציף עד לסיום כיתה י"ב. את החינוך הזה יש לקיים בכמה דרכים, כפי שממליצה הוועדה:

 • עידוד מפגשים בין יהודים לערבים, בין אם פנים אל פנים או באמצעים וירטואליים, בהנחייה מקצועית ולאורך זמן.
 • שילוב החינוך לחיים משותפים בכל מקצועות הלימוד הרלוונטיים, לצד עיגון מיוחד של הנושא במקצועות המולדת, חברה ואזרחות.
 • עידוד לימודי השפה והתרבות הערבית בקרב יהודים (המלצה זו מיושמת באופן חלקי).
 • הכשרת מורים, מנהלים ועובדי חינוך בכלל בתחום של חיים משותפים ופיתוח של חומרי למידה עשירים ונגישים לגילאים השונים – באחריות משרד החינוך.

עד כאן כמה מההמלצות העיקריות של הוועדה. הן הוגשו לשרת החינוך כבר בינואר 2009. במשרד החינוך דנו בהמלצות. וזהו. חודשים חלפו וכנהוג, דבר כמעט לא נעשה. ואז התפרסם הסקר שהצביע על מגמה עולה של גזענות של בני הנוער היהודים כלפי בני הנוער הערבים. ומשרד החינוך שותק. גילויי הגזענות מתגברים, ואיש לא ניגש למדף המעלה אבק כדי להוריד משם את המלצות ועדת סולומון-עיסאווי לרענן אותן ולהתחיל ביישומן.

רק יישום מלא של המלצות אלה, רק ראייה כוללת של החינוך לחיים משותפים, רק תוכנית ארוכת טווח שמעמיקה בנושא – רק דרך זו תצליח לחנך כאן דורות של אזרחים שווי זכויות, אזרחים המבינים לעומק את משמעותם של ערכים דמוקרטיים, אזרחים שבעתיד יצטרכו להנהיג את המדינה. ואם לא נשכיל להתחיל בתהליך אתמול, נאחר את המועד ונגדל כאן דור של גזענים.

הכותבת היא מנכ"ל אג'נדה, ארגון החבר בפורום שותפות-שאראקה לחברה דמוקרטית, שוויונית ומשותפת

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. libkah

  לצערי, רף הגענות עולה ועולה כל יום עד שנהפך למשהו שגרתי"פשוט התרגלנו לכך" כאזרחים מדרגה נמוכה.
  על זה נאמר:"כְּשֶׁסֻּפַּר לָרִאשׁוֹנָה, שֶׁיְּדִידֵינוּ נִשְׁחָטִים בְּהַדְרָגָה
  קָמָה זְעָקָה שֶׁל פַּלָּצוּת. אָז נִשְׁחֲטוּ מֵאָה. אֲבָל
  כַּאֲשֶׁר נִשְׁחֲטוּ אֶלֶף וְלַשְּׁחִיטָה לֹא הָיָה סוֹף, נָפוֹצָה
  הַשְּׁתִיקָה.

  כְּשֶׁהָרֶשַׁע בָּא כְּמוֹ גֶּשֶׁם נוֹפֵל, אִישׁ אֵינוֹ קוֹרֵא עוֹד:
  עֲצֹר!

  כְּשֶׁהַפְּשָׁעִים נֶעֱרָמִים, הֵם נַעֲשִׂים בִּלְתִּי-נִרְאִים.
  כְּשֶׁהַסֵּבֶל נַעֲשֶׂה לְלֹא-נְשּׂא, אֵין שׁוֹמְעִים
  עוֹד אֶת הַצְּעָקוֹת.
  גַּם הַצְּעָקוֹת נוֹפְלוֹת כְּגֶשֶׁם-קַיִץ." (ברכט)

  למי איכפת??.

 2. ג. אביבי

  הגזענות הגואה ומתבססת בחברה היהודית איננה אנטי-ערבית/פלסטינית בלבד, היא ממש באותו זמן גם אנטי מזרחית (והרי גם הפלסטינים הם מזרחים) ונגד כל מי שמראהו אינו אירןפאי. חברי הכנסת הערביים הצביעו לא אחת בנאומיהם על הזיקה בין הגזענויות הללו. לדעתי, אם נקלף טיפה את שורשי הגזענויות הזאת, נווכח שזאת אותה הגברת ממש. הגזענות האנטי מזרחית/פלסטינית מגובה ומחוזקת (גם אם לא בגלוי) ע"י האליטות האשכנזיות של מדינת ישראל. היא מקבלת תגבור בקרב המהגרים האשכנזים/סלאבים שהגיעו לכאן ב20 השנים האחרונות והיא מאומצת כמצוות דתיות בקרב חרדי אשכנז. זאת אותה הגזענות שתפחה במאה ה19 בארה"ב ובאירופה והגיעה לשיאה בשנות ה30 – 40 של המאה הקודמת. היא מעולם לא אותגרה בקרב משמריה/מטפחיה בישראל – החברה האשכנזית הציונית וה"לא" ציונית על האליטות שלה.