מס דלק וסככת האופניים

המאבק המוצלח להורדת מחיר הדלק מדגים בדיוק מדוע הסיכוי לשינוי חברתי מהותי שואף לאפס
איציק ספורטא

אחד הנושאים החשובים פחות הנידונים בימים האחרונים הוא מחיר הדלק. כאילו המדיניות החברתית כולה נשענת על עלייה או הפחתה של 20 אגורות במחיר ליטר דלק. אופורטוניסטים למיניהם בפוליטיקה ובתקשורת מצאו להם גל לרכוב עליו, גל שלא מבשר את האביב ואפילו לא את הסתיו. תאמרו שהנה סוף-סוף התעורר הציבור והצליח במאבקו, ומה לנו כי נלין. אלא שהצלחה זו, כביכול, מראה בדיוק למה הסיכוי לשינוי חברתי מהותי שואף לאפס.

אז בואו נבדוק מה יש לנו. המדיניות הכלכלית של מדינת ישראל נסמכת על אידיאולוגיה של ראש ממשלתה, שלמד כמה שטויות בשנות השמונים. אחת מהן טוענת שהורדת מיסים, בעיקר ישירים, מצמיחה את הכלכלה ולכן אנו נידונים להוריד את שיעורי המס הישיר של יחידים וחברות עד אינסוף. לא משנה שכבר מזמן הטענה הזו הופרכה הן במחקרים בתוך מדינות לאורך זמן והן בהשוואה בינלאומית. אבל כאן עדיין נותנים לראש, הידוע באיכות החלטותיו, לעשות את מעשיו ללא ביקורת. ממפלגת העבודה שהצביעה בעד התקציב, עד ש"ס החברתית, התקשורת ועד בכלל.

כל זה קורה כיון שכרגיל במקומותינו אנחנו תחת הרושם שאנו משלמים מס בשיעורים הגבוהים מהממוצע במדינות אחרות. הגרף המצורף מראה שאין זה כך, ב-2009 שיעור המס בישראל ירד לכמעט 31% מהתוצר. אנו מרוחקים כ-5% משיעור המס מהתוצר ממדינות אירופה וב-3% ממדינות ה-OECD. אילו היינו גובים מס כמו במדינות אירופה היה התקציב יכול לגדול בסביבות 40 מיליארד שקל. נראה לי שזה סכום שראוי לדבר בו, אבל למה לדבר על הרבה כשאפשר לדבר על מעט.

לא רק ששיעור המס מהתוצר בישראל נמוך, הוא גם מעוות באופן החלוקה בין מסים ישירים לעקיפים: בעוד המס הישיר הוא מהנמוכים באירופה, המס העקיף הוא בין הגבוהים. אחרי המבנה המעוות הזה עוד מתפלאים שהפערים בישראל גבוהים והעוני מככב בראש הטבלה. המס הישיר נגבה ממי שיש לו שכר גבוה יותר או רווחים גדולים יותר, המס העקיף נגבה מכולם בלי קשר להכנסתם. מע"מ, למשל, אינו מבחין בן קונה עשיר לעני, יותר מכך מי שצורך את כל הכנסתו משלם יותר מאשר מי שהכנסתו גבוהה וחוסך חלק מכספו. כך שלא רק שגובים מעט מס יחסית למדינות אחרות, עושים זאת באופן שייטיב עם המבוססים.

שלא לדבר על השירותים החברתיים הנשחקים בגלל העדר משאבים שחלק מהאוכלוסייה בשכבות הבלתי מבוססות אינו יכול לספקם בעצמו, בעוד שהמבוססים מקבלים בונוס מהמדינה כדי שיוכלו לספק לעצמם שירותים פרטיים טובים יותר. כך שבעצם הממשלה מסבסדת את השירותים הפרטיים האלה, בחינוך, בריאות ומה לא.

אבל למה לנו לדבר בנושאים הללו. הרבה יותר קל להיתלות במס אחד על הדלק, ואפילו לא במס עצמו אלא בהעלאה האחרונה. כל היתר כידוע ממש מבריק, ורק אם נתקן את סככת האופניים הכל יהיה בסדר, כאן זה מתחיל וכאן זה מסתיים. מי שרוצה באמת לשנות יכול אמנם להשתמש במס הדלק כנקודה ארכימדית, אבל לא נראה שזה קורה או יקרה בזמן הקרוב. משום מה אנחנו נעולים במסכנות של אזרחים שנמצאים תמיד בסכנה קיומית, ולכן למה שנאבק באמת על מדיניות חברתית שיוויונית והגונה.

אני אוכל להמשיך לכתוב את אותם דברים כל יום, כל חודש, כל שנה.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאור

  ושיעור המס בארץ גבוהה מבצרפת, למשל
  http://www.french-property.com/guides/france/finance-taxation/taxation/calculation-tax-liability/rates/
  http://www.goleango.com/%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%92%D7%95%D7%AA%20%D7%9E%D7%A1%20%D7%94%D7%9B%D7%A0%D7%A1%D7%94%202011.php

  הניגוד לכאורה בין שיעור מס אישי גבוה לשיעור מס כללי נמוך נובע כמובן מאי-השיוויון: שיעור גבוה שמשלמים מס נמוך או פטורים.

  מי שמשתכר בארץ יותר מ-18,700 ש"ח משלם יותר מ-28% מס הכנסה, כלומר 38% מס בכלל (הממוצע ב-EU)- ולא מקבל חלק מהשירותים שמקובלים שם. הוא נמצא במדרגת מס שולי של 33%, כשבצרפת צריך להרוויח מעל 26K אירו כדי להגיע למדרגת מס של 30%. הוא לא מרגיש שהממשלה מיטיבה איתו.

  אמור מאתה: הישראלי המבוסס רוצה הפחתת מס לא משום שהוא מאמין שזה יעודד את הצמיחה, אלא משום שאינו מרגיש קרוב במיוחד לשכבות הבלתי מבוססות ו/או אינו מאמין שכספי המיסים שלו בכלל מגיעים אליהן.

 2. רחל

  יקרא בדם ליבו למיגור העוני, אולי כדאי להזכיר לו את זה, ואולי שיקום איזה מראיין שלא יפחד לשאול אותו את השאלות האלה.

 3. טל

  איציק, בתחשיב שלך צריכות להכלל העלויות הצולבות שמשלם הישראלי למדינה. הישראלי לא משלם רק מס על המשכורת שלו אלא על רכיבים רבים אחרים כמו אגרת טסט לאוטו, מס על האוטו (50%), ארנונה, גן ילדים או מטפלת ( 2200 שקל לילד לחודש), ביטוח בריאות פרטי, מס על הדלק (45%), מס על מוצרי חשמל וטובין ועוד ועוד.
  אם תחשב את כל המס שהישראלי משלם למדינה על צרכי קיום פשוטים תגיע לסכום הרבה יותר גבוה מה-50% שהשוודי והדני משלמים ממשכורתם. כל זה בעוד שהישראלי לא מקבל מהמדינה חצי ממה שהשוודי והדני מקבלים.
  אנא, האר את עיניי אם אני טועה.

 4. נעמה

  מעבר להתמקדות בגישה הכלכלית חברתית של הממשלה, חשוב בעיניי להתייחס גם למימד אחר של המאבק הזה. מחירי הנסיעה באוטובוסים עולים באופן עקבי ומהיר, בהתאם לעלייה במחירי הדלק, יוקר המחייה ועונות השנה, כשלאחרונה חלה עלייה משמעותית. לא שמעתי קולות שמתייחסים לנושא גם בקרב אלו שעליית מחירי הדלק הקפיצה אותם. אלו שמשתמשים בתחבורה הציבורית הם חסרי הקול,כאשר הם נפגעם באותה מידה ואולי אף יותר מעליית מחירי הדלק. מי שיש בבעלותו רכב פרטי ופייסבוק\ טוויטר\ טור בעיתן- כלומר, בעלי ההון התרבותי ובעלי הממון- בקלות יחסית נלחמים על האינטרסים שלהם. מה עם אלו שחסרים את המרכיבים הללו בחייהם?

 5. יפתח

  מלבד הניחוח השמאלי של הכתבה, והמשפט הסופי שמדבר על שיוויון וצדק ואולי עלול לרמז למספר קוראים רדיקליים על זכרונות עתיקים על אנשי שמאל שלא מפחדים מסוציאליזם, המאמר ריק מביקורת איכותית.
  העוקץ מהווה במת דיון פתוחה אחרונה, כמעט, בתוך השמאל הרפורמיסטי בישראל. ולכן הדברים נכתבים בנימה אוהדת ובונה.
  דבר ראשון, עניין עליית המחירים אינו שולי, והוא פלטפורמה לדיון הרבה יותר מתקדם מכמות המס. מכיוון ואפשר להחזיק בדעות חצי קפיטליסטיות ולדבר על העלאת מיסוי ישיר, ואף לדבר על הכפלת שכר המינימום. אבל כאשר יעלו את המחירים וייצרו אינפלציה גבוהה כדי לשחוק את הערך של עליית השכר, הפתרון היחיד שיהיה הוא פיקוח על המחירים, הלאמת תאגידי המזון, ביגוד, דיור וכד'.
  וזהו, דיון אמיתי על השיטה. השיטה היא לא ביטול המיסוי, אלא שוק חופשי בשליטה של בעלי הון. לא הממשלה אשמה במצב, אלא אותם תאגידי ענק ובעליהם שסוחטים כל שקל מהשכירים שלהם. קובעים מחירים מחרידים למוצרים, מזהמים, פוגעים וכד'.
  מה שמשאיר שני עניינים בפנינו :
  הראשון, רמת השיח הציבורי. כאן, לא צריכה להופיע שום קריאה של סוציאליסטים להגדלת המיסוי הישיר. אלו עובדים – שכירים מבוססים יחסית, אולי, שאין שום סיבה לאיים עליהם. והמס הישיר שלהם הוא אכן גבוה. במקום זה, צריך לתמוך בהורדת המיסוי הישיר, להוסיף אותם לשורותינו, ולהאבק על שילוש מס החברות. כשכל תאגיד וחברה ישלמו 80 אחוז מס על הרווחים שלהם, כל השאר יהיה זוטות. זוהי דרישה שמייצרת דיון ציבורי על הון, על צבירת הון, על ניצול עובדים. היא שמה את הדגש לא על הסמנכל שמרוויח "ישמור השם", 25 אלף שקל נטו, אלא על הבעלים שמרוויחים 100 מיליון שקל. זה דיון שמדגיש את הגבולות המעמדיים שהתטשטשו.
  לדרוש פיקוח על המחירים, ולא הורדת המיסוי עליהם. לדרוש דיון על קפיטליזם, ולא על מדיניות מיסוי.
  דבר שני, רמת השיח בהעוקץ ובבמות השמאל. מי שקורא את הכתבות כאן הם אנשים אינטלקטואלים, בעלי מינימום של גישה רפורמיסטית אם לא קומוניסטים בנפשם. המאמרים לא צריכים להיות מנומסים ומינימלים. פה הדיון צריך לחנך את הדורות הצעירים ואת אלו שאיבדו את עצמם מרוב בדידות פוליטית. איך סוציאליסטים בעבר ניצלו עליות מחירים. הצלחות של דרישת שכר מול עליית מחירים. איך מנצלים התעורריות פוליטיות. עליות מחירים על רקע מהפכות במדינות הערביות. גיבוש של סדר יום סוציאליסטי. תהליכים של שינוי מודעות מצטברים שעוד לא קיבלו צורה פוליטית.
  מאמר שלא מעלה את המילה סוציאלזם, מרקסיזם, מצטט כתבים ומתאים אותם למצב הקונקרטי שלנו, הוא חסר שאפתנות. משמר את שלטון ביבי. ובעיקר חסר תועלת.

 6. סול

  לצערי הרב איני בקיא בכל הפרטים בנושא מס ישיר או עקיף ואם המצב נובע מגישה של הממשלה או של בעלי הון שמבחינתי זה אותו דבר. מה שכן בתור אזרח בעל קטנוע מתוך בחירה לא למשכן איבר בגוף על מנת לקנות דלק אני מרגיש שהמאבק הזה כמו כל מאמבק אחר אשר מתקיים במדינה שלו הוא חסר תכלית מאופן הצורה שבה הוא מתבצע. לקום ולבכות על עלייה של 20 אגורות לליטר דלק או על מס ישיר, עקיף או סובב כנסת לא ממש מוכיח את עצמו והדבר היחידי הוא להתקבץ ולהגיד נמאס!!!
  נמאס שההתייחסות לאזרח היא כזאת, ללמוד מהשכנים שלנו אשר מוכנים לשלם ומשלמים מחיר כבד על הרצון שלהם לחיות במקום טוב יותר, להלחם על מה שמגיע לנו גם אם זה אומר לצאת מהבית, במסה מפלצת של אנשים ולמחות כמו שצריך נגד המדיניות אשר סובבת אותנו בכל צורה.
  השאלה מי מוכן לצאת מהבית????

 7. יוני

  הציבור לא צריך לשלם מיסים גבוהים כדי לחסוך במחירי דלק

 8. יוני

  הציבור לא צריך לשלם מיסים גבוהים כדי לחסוך מחירי דלק