תשובה למשבר הגז המצרי

צינור הגז התפוצץ במצרים ואצלנו בכוננות היסטריה: יהיה חשמל? שוב אי אפשר לסמוך על הערבים. עת לסמוך על הגז שלנו, סליחה, של תשובה
אורה לב-רון

צינור רגיש עובר במדבר, ובו עובר עורק החשמל והאנרגיה שלנו. בעצם של מצרים, אבל יש לנו הסכמים ואנחנו אפילו לא חושבים עליהם כשמדליקים מזגן, תנור אפיה, טלוויזיה. כמו כוח טבע, הגז המצרי זורם לבית היהודי במזרח התיכון. והנה הלהבה הענקית מהווה ראייה חותכת שאי אפשר לעשות הסכם עם ערבים.

צינור הגז המצרי שהתפוצץ. אי אפשר לסמוך על ערבים. 05.01

EMG, חברת הגז המצרית, היא של ע-ר-ב-י-ם. רגע, 26.6% הם של יוסי מימן, ישראלי. מה שמעלה שוב את השאלה המעמדית הנצחית: האם שליטי ההון העליון הם יותר בני הלאום (ישראלי, במקרה הזה) או יותר קפיטליסטים בינלאומיים. כלומר, האם במקרה של תקלה פרמננטית בהזרמת הנפט לישראל, ישבו בעלי הצינור על קצהו הישראלי ויחפשו יחד איתנו דרכים להתחמם בהיעדר חשמל מספיק, או שיעלו על הצינור המעופף הפרטי הקרוי מטוס וינוחו מהמזרח התיכון המעיק באחד מאזורי הייאוש הנוח. לונדון, למשל?!

מאידך, כאוהבי ישראל המתגוררים בה וימשיכו להתגורר בה בעתיד, לבנו מתרחב נוכח הידיעה שלא רק המצרים ומימן יכולים לספק לנו דלק. גם תשובה יושב על מאגר. טוב, כנראה שהוא עצמו לא יושב על המאגר, אלא הוא עצמו יושב בחברותא נוחה עם מימן (למעט ימים סוערים בהם מתקיים דיון בכנסת וצריך לגדור את המאגר מפני הישראלים החמדנים).

חבל, חבל, אנחנו חושבים, שאין לנו מאגרי גז משלנו. משהו לאומי, משהו של האזרחים. פעם, בשיעורי מולדת, למדו את רשימת אוצרות הטבע של המדינה. אני תוהה האם היום לומדים את רשימת אוצרות הטבע של בעלי הטבע. כלומר בעלי ההון. כלומר בעלי המדינה.

עכשיו, קצו לפתע אזרחי מצרים בשלטון האוחז באוצרותיהם, ומחזיק חלקים ניכרים ממנו בטמיון פרטי בבנקים מעבר לים. המפגינים המצריים יכולים להתחיל לנשום לרווחה. משפחת מובארק תפסיק להחזיק באוצרות מצרים, אם כי לא תחזיר, כנראה, את הסכומים הדמיוניים שכבר העבירה לחו"ל.

גם אנחנו נרוויח מכך, כי נפסיק להיות תלויים בגז מצרי. מעכשיו נהיה תלויים בגז של תשובה. המצרים התנערו, אבל אנחנו הקטנים, עוד לא הגענו לשם. אצלנו ימשיכו בעלי ההון גם להחזיק באוצרות, וגם להחזיק חלקים ניכרים מהם מעבר לים. גאווה ישראלית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. עמית כהן

    וביבי יצא לו באחת ממסיבות העיתונאים המפורסמות שלו ויצהיר בדרמטיות "אנחנו מתכוונים לספק לישראל עצמאות אנרגטית. היום אני וממשלתי החלטנו להוביל את ישראל להסתמכות על גז ישראלי במסלול המהיר ביותר. לכן נעניק לחברות -הגז הי-ש-ר-א-ל-יו-