גיבורי מעמד הפועלים

זעקת חברי הליכוד על העלאת מחירי הדלק, המים והלחם דומה למחאת שודד הקורא להגן על זכויות הנשדד. מה שמניע אותם אינה מצוקת האזרחים, אלא הפחד מכך שיצטרכו להיפרד ממושביהם
יוסי דהאן

על פי הדיווחים, בסיום ישיבת הליכוד פנה בנימין נתניהו לחברי סיעתו ואמר להם, תוך שהוא הולם באגרופו על השולחן, "אני מבקש מכם שני דברים, אמת ואחדות". טבעי שמי שבמהלך כל חייו האמת היא נר לרגליו יתבע זאת מחבריו. אי אפשר לקחת מראש ממשלתנו את חוש האירוניה העצמית. מקריאת דיווחי ישיבת האינתיפאדה שערכו חברי סיעת הליכוד לראש הממשלה ולשר האוצר בשל גל עליות הלחם המזון והדלק, יכול להיווצר הרושם שמדובר בחבורת פרלמנטרים מהאגף המרקסיסטי של מפלגה סוציאל-דמוקרטית; מזעקות השבר על מצוקת האזרחים שאינם יכולים לשאת רוע גזירות השלטון, אפשר לחשוב שמדובר בנציגיו האחרונים האותנטיים של הפרולטריון.

מדינת רווחה לבעלי ההון. photo: world economic forum, cc by-sa

אולם מה שמעניין את החבורה הזו, הפועלת בשגרה כנציגות בעלי ההון בכנסת ומדיניות הצמיחה שלה מתמקדת בהגדלת האוכלוסייה החיה מתחת לקו העוני, אינו מצוקת האזרחים, אלא הפחד העצום מההפרדה לבינם לבין המושב עליו הם יושבים בכנסת. הצל המאיים מעורר החלחלה של "חזרה ל-12 מנדטים". קחו לדוגמה את ח"כ מירי רגב וח"כ אופיר אקוניס, מראשי המוחים בישיבה. אקוניס פנה לשר האוצר והטיח בו: "תפסיק להיות עקשן, בכל פעם שהאוצר מזהה בעיה הוא תוחב את ידו לכיסו של האזרח, הדבר הזה חייב להיפסק". צריך להזכיר שאקוניס היה עד לא מזמן יושב ראש ועדת הכלכלה של הכנסת, שבה נידון שיעור תגמולי הגז שישלמו חברות הגז למדינה. עניינו המרכזי היה איך להגדיל את כמות הכסף בכיסיהם של תשובה ואילי הגז אחרים באמצעות שוד כיסיהם של האזרחים, אותם כיסים שעתה הוא מודאג כל כך מהתרוקנותם.

ואילו רגב, שלמדה לעשות הון פוליטי משורשיה בפריפריה, הכריזה רק אתמול שיש להקפיא את מסקנות ועדת ששינסקי, וכך בבוקר היא פועלת נמרצות להגדיל את הונם של אילי הדלק ובערב היא זועקת על העלאת מחירי הדלק. או קחו לדוגמה את ח"כ דני דנון, הגרסה הישראלית הוולגרית לסנטור מקארתי. כשהוא לא עסוק ברדיפת פעילי זכויות אדם, חבר הכנסת הצעיר עסוק בבניית יישובים בלתי חוקיים בשטחים ובפעילות נמרצת למימונה – מיליארדי שקלים של כסף ציבורי המממנים פעילות בלתי חוקית של מיעוט. אתמול הוא הטיח בשר האוצר: "הציבור זועק ואתה לא שומע".

אקוניס ונתניהו. יד ביד עם אילי הגז

אבירי הפרולטריון הללו וחבריהם מש"ס ומשאר מפלגות הקואליציה, מקדמים מזה שנים מדיניות של יצירת מדינת רווחה לבעלי ההון ולתאגידים כלכליים באמצעות הטבות והורדת מיסים, כגון מס חברות, והעברת הנטל לרוב הציבור באמצעות העלאת המיסים העקיפים. הפרטה המעבירה נכסים ציבוריים למספר מונופולים, קיצוץ השירותים החברתיים והפרטתם באמצעות הגדלת המימון הפרטי לשירותים כבריאות וחינוך והתנגדות להעלאת שכר מינימום. מה שקרה עתה הוא שרצף ההתייקרויות האחרונות היה קצת יותר מדי, ומרכיב הדלק שבו פגע במעמד הבינוני – באלה שיש להם יכולת ליצור מחאה ציבורית.

אולם בעיית עליית מחירי המזון והדלק אינה רק בעיה ישראלית. משבר המזון העולמי שהצית את המחאות בתוניסיה ומצרים, כפי שמסביר הבוקר בניו יורק טיימס בעל הטור והכלכלן פול קרוגמן, נובע ממספר גורמים, כגון צמיחה במדינות כמו הודו וסין המגדילה את הצריכה. אולם השינוי החשוב ביותר הוא שינויי מזג האוויר החריפים ופגיעתם בייצור החקלאי, שינויים הנובעים מהצטברות גזי חממה. קחו למשל את מחיר החיטה שכמעט והוכפל מאז הקיץ האחרון, העלייה הדרסטית הזו נובעת בגלל הירידה בייצור חיטה. ירידה משמעותית ביותר התרחשה במדינות חבר העמים, שם חוו השנה המוסקבאים גל חום של למעלה מ-30 מעלות ובצורת. חום כבד שרר גם בברזיל. מצד שני את אוסטרליה פקד זרם שטפונות. שיאי חום נרשמו לא רק ברוסיה אלא גם בעוד 19 מדינות בעולם. בצורות ושיטפונות הן תוצאה טבעית של התחממות כדור הארץ: בצורות נוצרת בגלל החום ושיטפונות בגלל שאוקיינוסים חמים משחררים אדי מים לאוויר.

למרבה הצער, מחירי המזון בעולם כנראה ימשיכו לעלות בזמן הקרוב, אלא אם כן המפגינים בארצות שונות יצליחו לשכנע את נציגיהם לעשות משהו בקשר להתחממות כדור הארץ. על פי ישיבת סיעת הליכוד אתמול, הסיכוי שזה יתרחש דומה לסיכוי שמן יפול מן השמים או לסיכוי שנתניהו יתחיל לדבר אמת. הם וחבריהם בפרלמנט הישראלי ימשיכו לגלגל את העלויות הללו על קורבנות המדיניות הכלכלית שלהם.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. איזי גור

    יש להניח כי צודקים כל הטוענים שמה שעורר אותם חכי"ם מהליכוד לטעון נגד המדיניות הכלכלית, הוא חששם פן יבולע להם בבחירות הבאות.
    בהנחה שאכן זהו המניע, יש בכך סימן מעודד שהוא ניצן ראשון של מה שעשוי להתפתח למרי ולהתקוממות מצד החלכאים והנדכאים בוחרי ותומכי הימין.
    הלוואי. הגיע העת!!