גלנט איננו בדואי

אמנם ספק הוטל בכשירותו הערכית והקריירה הצבאית שלו נגדעה, אבל איש אינו שולח דחפורים להרוס את ביתו של גלנט שנבנה בחטא
אורי זקהם

גְּבֻלוֹת יַשִּׂיגוּ; עֵדֶר גָּזְלוּ, וַיִּרְעוּ.

חֲמוֹר יְתוֹמִים יִנְהָגוּ; יַחְבְּלוּ, שׁוֹר אַלְמָנָה.

יַטּוּ אֶבְיֹנִים מִדָּרֶךְ; יַחַד חֻבְּאוּ, עֲנִיֵּי-אָרֶץ.

(איוב, כ"ד, ב'-ד')

האלוף יואב גלנט, שמינויו לרמטכ"ל בוטל זה מכבר, עודנו מתגורר לו בבית המידות שהקים במושב עמיקם. הבית צורת מצודה לו, עם ארבעה צריחים בארבע פינותיו. סביב הבית גינה נאה ורחבת ידיים. כנראה שהאלוף מארח בביתו אורחים רבים, שכן הוא בנה ללא אישור רחבת חנייה בת מאה וחמישים מטרים, והקיפה בגדר.

בהתאם לבג"צ שהגישו תושבי עמיקם נגד המינוי ועל-פי תשובתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין, האלוף קיבל לפנים משורת הדין שלושים וחמישה דונמים, ופלש לעוד עשרים ושמונה. בנוסף, הוא סלל דרך גישה נוספת למצודתו.

ההריסה ה-12 של אלעראקיב, 01.02. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס

אכן, מינויו של גלנט לרמטכ"ל בוטל ונגרמה לו בוודאי עוגמת נפש רבה. אך האם פונה בכוח? הנורו עליו קליעי גומי? הנעצר על ידי המשטרה? לא ולא. עובדת מדינה נשלחה להרגיע את התושבים. בינתיים עזב את עשרים ושמונת הדונמים אבל עדיין מחזיק בשלושים וחמישה. מן הסתם הוא זקוק להרבה מרחב.

היום (ד') נהרס הכפר אלעראקיב בפעם ה-14. עיקרי המחלוקת ידועים: המדינה טוענת כי מדובר בפולשים, אך למעשה מדובר בבעלי הקרקע, שגורשו מאדמתם זמן רב לאחר קרבות 1948. אז נאמר להם שהגלות תארך רק שישה חודשים, ומאז הם רוצים לשוב. מאז עברו הרבה פעמים שישה חודשים.

המגורשים הם מאות בני שבט אלטורי, המעוניינים לגור על אדמתם כחקלאים. הם לא דורשים דבר נוסף מהמדינה, רק שיניחו להם. בהריסות הקודמות הותקפו תושבי הכפר ופעילי זכויות אדם באלות וכדורי גומי. תושבים ופעילים נעצרו וחלקם בילה את הלילה בבית המעצר. קבלן השיקום הנופי היא הקרן הקיימת, שהחלה בפעולות נרחבות לנטיעת יער על אדמת אלעראקיב, שנועד למחות כל זכר לבני אלטורי והימצאותם על אדמתם.

איש לא כינה את גלנט פולש או ערער על עצם זכותו להימצא במקום. העוול הגזעני שנעשה לבני אלעראקיב זועק לשמים, אבל גלנט הוא אחרי ככלות איש צבא יהודי ותושבי אלעראקיב לעד יהיו הילידים הבדואים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איזי גור

  הטענה כי ביתו של גלנט הוקם ללא אישור ועל כן דין הבית לההרס היא טענה מטעה ומופרזת שיש בה כדי לגרום נזק לעניין האמיתי.
  ככל הידוע הבית של גלנט הוקם באישור. מה שלא נרכש כחוק הם הדונמים שלקח לעצמו ללא אישור. אף כי בשל כך נמנע הימנו תפקיד הרמטכ"ל, לא הובא לדין על שלקח רכוש ללא רשות
  לבדואי לא ניתנת רשות להקים בית על אדמתו שלו וכאשר יהנה ללא היתר- ייהרס הבית.
  עוול משווע וקיפוח זדונ.
  האם נתפלא אם אפלייה משוועת זו, ובצדה ההתנהגות הנפשעת כלפי הפלשתינאים, תביא עלינו בסופו של דבר אינתפיאדה נוספת שבה יקחו חלק גם הבדואים וערבי ישראל.
  וואהו. כמה ישמחו אז כל "אוהבי" ישראל ברחבי העולם.
  אך אין לחשוש. "אתה בחרתנו" קיים לעולם ועד!!

 2. חנן שליב

  יואב גלנט נענש וסולק בבושת פנים עונש ודין שלא נעשה לעשרות אלפי יהודים וגם ערבים (ואפילו בדואים
  לא מעטים) בארצנו.הגישה התוקפנית צדקנית המצדיקה כמעט כל מחאה ערבית כל עוד אינה מבית מדרשם של קנאי האיסלם ,גם אם אין לה כל אחיזה במציאות,אינה תורמת כלום לפתרון בעיית א"י ורק מרחיקה כל אפשרות לגייס קהלים יהודיים נוספים.מאידך הגיע הזמן להוצאת המתנחלים ושאר מהרסי ציונות מכל מיני חזקות ושטחים שמקומנו לא שם.פשרה וצדק כן,צדקנות ויללנות לא.