שבוע מבחן במזרח ירושלים

העירייה, המשטרה ובית המשפט עושים ככל שלאל ידם על מנת לפגוע במחאה ובמוחים ולאפשר למתנחלים להשתלט על שכונות פלסטיניות בירושלים. מחזה בארבע מערכות והפגנה
סולידריות שייח ג'ראח

כמה פעמים אפשר עוד לומר שהימין המשיחי מנהל את המדינה ורותם את מוסדותיה לצרכיו. כל אחד מאלפי הפעילים והתושבים במזרח ירושלים, שהעזו בשנה וחצי האחרונות לקום ולהתנגד להתנחלות במזרח העיר, חש זאת היטב על בשרו: במעצרים ובמכות שספגנו מהמשטרה, בהטרדות השב"כ, בדיונים בבתי המשפט בהם שופטים אטמו את אוזניהם וסמכו ידיהם על עדויות מתואמות ושקריות של שוטרים, בדיונים בוועדות העירייה והכנסת, שתמיד, אבל תמיד, יצאו מהם המתנחלים כשידם על העליונה.

ההפגנה השבועית בשייח ג'ראח, ינואר 2010. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

או אולי המלים מטעות כאן והם לא "יצאו" מעולם, שהרי מוסדות אלה הפכו לבשר מבשרם, לחלק מגופם – פרט הכרחי לקיומה של מערכת הנישול.

ביום שני האחרון, 07.02, זכינו בהזדמנות נוספת לחזות באופן בוטה כיצד שורה של גופים – ועדות התכנון, העירייה, המשטרה ובתי המשפט – חוברים על מנת לקדם את ההתנחלות במזרח ירושלים מחד, ולצמצם את זכות המחאה נגד התוכניות הללו מאידך.

אם תרצו, עוד סיפור לאוסף. או אולי קריאת השכמה אחרונה?

מערכה 1: הוועדה לתכנון ולבנייה בעיריית ירושלים

הוועדה האפלולית וחסרת הפנים הזו היא הזירה בה מאושרות בהינף יד עשרות תוכניות בנייה מקודדות במספרים, אשר הדיון הממוצע על כל אחת מהן אורך דקות ספורות. לא תמיד קל לזהות מה מסתתר מאחוריהן. אבל הפעם המידע דלף: על הפרק עמדה בניית 13 יחידות דיור ליהודים בלבד בשכונת שייח ג'ראח. תוכניות הבנייה מוכנות, המגרשים מסומנים, ולכולם ברור שמשמעות ביצוען היא פינוי משפחות של פליטים פלסטינים שחיים על הקרקע הזאת מזה 60 שנה. ברור גם שזהו צעד נוסף לקראת הפיצוץ הבלתי נמנע בירושלים.
(ראו פרטים ומפה).

הדיונים הרלוונטיים סומנו מראש כדיונים מספר 20 ו-21  על סדר היום. אלא שהמידע על כך שתושבים ממזרח העיר מתכוונים להגיע לישיבה דלף, והוועדה מיהרה להקדים את הדיונים על מנת לקיימם ללא "הפרעות". שני הדיונים גם יחד, כולל ההצבעה, ארכו כ-3 דקות.

לאחר מכן תוציא העירייה הודעה כי "הוועדה המקומית מוסמכת לבדוק אך ורק את ההיבטים התכנוניים של התוכניות המוגשות אליה ואת התאמתן לתוכנית המתאר, והיא אינה עוסקת בבדיקת דת, גזע ולאום מגישי התוכנית ובעלי הקרקע, בדיקה שהיא איננה חוקית". מעניין במיוחד לאור העובדה שרק לפני 10 ימים הסתיים קמפיין גדול של אותם חברי מועצת העיר תחת הכותרת "לא למכור את נוף ציון לפלסטיני".

מערכה 2: הפגנה מחוץ לעירייה

באותה שעה, עמדו מחוץ לעירייה כ-40 פעילים של תנועת "סולידריות" ומחו על המשך מדיניות  ההתנחלות בשייח ג'ראח. למרות היותה משמרת מחאה שאינה טעונה רישיון פיזרו שוטרים את המוחים בכוח ללא כל עילה ותוך הפרה מודעת ובוטה של החוק ופסיקות בית המשפט, ותוך ביצוע מעצרים שלא כדין.

אקטיביסט שהוכה על-ידי מתנחל בג'בל מוכבר מתווכח עם שוטרים. 11.10, צילום: אן פאק / אקטיבסטילס

המשטרה לא הסתפקה במעצרים הלא חוקיים שכוונו כלפי פעילים מרכזיים, אלא מיהרה לבית המשפט בדרישה להרחיק את הארבעה מהפגנות למשך 180 יום. תנאים דרקוניים כאלה, המגיעים אחרי מעצרים המכוונים לפעילים מסוימים, נועדו להשיג מטרה אחת בלבד: השתקת המחאה.

בשעת המעצר ובתוך תחנת המשטרה לא טרחו השוטרים להסתיר את הסיבה האמיתית למעצר: "תפסיקו להפגין עם ערבים" נאמר לאחת העצורות.

מערכה 3: אולם בית המשפט

מאות עצורים ועשרות רבות של כתבי אישום הוגשו בשנה האחרונה נגד פעילי תנועת "סולידריות". מדובר בהיקף חסר תקדים מבחינת יחסה של מערכת "החוק" כלפי פעילים ישראליים. כך למדנו להכיר את הנטייה של מרבית השופטים להסתמך כמעט אך ורק על עדויות השוטרים בדיונים.

אבל הפעם בית המשפט קבע לאחר שצפה בצילום המשטרתי שהוגש בדיון כי "לא היתה עילה שהצדיקה את מעצרם". עוד קבע השופט כי "אין נראית כל הפרת סדר או כל תנועה לעבר הפרת סדר…".

השוטרים שהופתעו נאלצו לשחרר את העצורים, אך אפילו לאחר שהורה בית המשפט לשחרר את העצורים ללא כל תנאי ובאופן מיידי, עיכבו השוטרים את השחרור במכוון בכך שסירבו להחזיר לעצורים את תעודות הזהות. רק לאחר התערבות עורכי הדין, שוחררו העצורים. זאת, כאמור, רק לאחר כ-5 שעות של עיכוב ומעצר.

יתרה מזאת, כבר למחרת ערערה המשטרה לבית המשפט המחוזי על הפסיקה. הדרישה בדיון שהתקיים ביום חמישי 10.02 נותרה כשהייתה: הרחקה מהפגנות ל-180 יום.

מערכה 4: חוזרים לשייח ג'ראח

המידע נמצא על השולחן. כך גם המגמות. הקשר הישיר בין עמותות המתנחלים למוסדות המדינה הביא לכך שבעוד שבכנסת מתנהלים דיונים רועמים על ועדת חקירה זו או אחרת,  במציאות המדינה דילגה על שלב ועדות החקירה ועברה, בעיקר כלפי הפלסטינים ופעילי השמאל, לשלב הענישה.

כאן גם טמונה ההזדמנות הגדולה שלנו: ביום שישי הקרוב נעמוד בפעם ה-65 בהפגנה השבועית בשייח ג'ראח. יהודים וערבים שמסרבים בתוקף להיכנע לפחד ולהפרדה. בגשם, בשמש, מול שוטרים, מתנחלים, ממשלה או מול בתי המשפט יש אמת אחת שאי אפשר להשתיק – סולידריות בין בני אדם חזקה יותר וסופה לנצח. מחר (ו'), ה-11.2, בשעה 14:00, הפגנה בגן בשייח ג'ראח. בואו!

הפוסט פורסם באתר סולידאריות שייח' ג'ראח, ב-9 בפברואר.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חיים

  מה אתם רוצים?ירושלים,בירת ישראל אמורה להיות חלק בלתי נפרד מהמדינה הדימוקרטית,נכון?במדינה דימוקרטית יכול כל אזרח או תושב לגור היכן שהוא רוצה ויכול? תושב ערבי יכול לגור בפסגת זאב(גרים שם ערבים לא מעטים)ויהודי(מתנחל או שמאלן)יכול לגור בשייח גראח.אז על מה המהומות שמקימים? בואו ונחיה ביחד בשקט ושלווה!

 2. ג.

  חיים, אתה חי במדינה נפלאה ובעיר נפלאה, שבה חיים יחדיו ובשלום ואיש לא מנסה לדחוק האחד את השני ממקומו.
  חיים משותפים הם אידיאל יפה, והיו תקופות כאלו כנראה, אבל זה לא קורה תחת חוק מפלה, תחת המשטרה הנוכחית ומדיניות הממשלה והעירייה.
  ולעניין המקומי – זה שיהודי יכול לתבוע את רכושו מלפני 48 (למרות שבעצם לא מדובר ברכושו האישי, אלא בעמותות שקונות רכוש של אחרים ואז מפנות אנשים) וערבי אינו יכול לתבוע את רכושו המקביל, וחייב להפוך להיות פליט בפעם השניה – זאת התגלמות הדמוקרטיה בעיניך? או התגלמות הרעיון של האפשרות לחיות יחד?
  למה שלא כל הפליטים לא יוכלו לשוב? או שאף אחד מהם? למה רק יהודים?

 3. עמוס

  לחיים, הטמבל התורן: אולי הבורות המרושעת (והרשעות הנבערת) שלך אינה שווה בטורח, אבל כמה עניינים – קודם כל, רוב הדירות במערב ירושלים נמצאות על קרקעות של מינהל מקרקעי ישראל, אשר מתיר למכור אותן ליהודים בלבד. יש שפות שבהן זה נקרא אפרטהייד. תוכל לקרוא ולהחכים בכתבה כאן
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1101789.html

  שנית, אולי בן אדם מצפוני ורגיש לדמוקרטיה ולשיויון כמוך יסייר פעם בשכונות המסופחות (והלא מטופחות) הללו. תופתע ודאי לגלות שכונות של עוני, עזובה, הזנחה שיטתית של רשויות וממסד, ומצב תשתיות של הגרועים בפרברי העוני בערי העולם השלישי – וזאת במרחק מאות מטרים ממושבי הכנסת, הממשלה, ובתי המשפט של המדינה – ובשטח הנמצא בתחום שמדינת ישראל אחראית לו ותושביו הם תושבי קבע שלה – על פי הצדק, ההיגיון, המוסר, המשפט הבינלאומי והחוק הישראלי כפי שנחקק על ידי בית הנבחרים שלה, וגם על פי השקפתך. יש שפות שבן זה נקרא אפרטהייד.

  תוכל גם להתוודע למדיניות מתמשכת של אפליה, הטרדה, ולשיטות של הפחדה, גזל, נישול, ושוחד שמתנחלים חייכנים מםעילים שם כלפי בני אנוש אחרים. ובודאי תתמה ותתהה גם אתה כיצד בתי היהודים הבודדים, זוכים לחשמל, מים, זורמים, ביוב, מדרכה, תאורת רחוב, כביש סלול, אבטחה מסיבית (פרטית, אך במימון ציבורי שלי ושלך) ותוכניות מתאר נקודתיות שאושרו בקפידה, ביעילות ובזריזות לא אופיינית – כמעט על-אנושיות במושגים ישראלים – כשבמרחק מטרים ספורים משם דחוסים בני ובנות אדם הרבה פחות ברי מזל – ללא חשמל, מים, ביוב, כביש, מדרכה, וללא שום דרך חוקית לבנות, להרחיב, לשפץ, או לתקן – רק מפני שהם פלסטינים, למזלם הביש. תיווכח איך עשרים ילדים זוכים לגני משחקים וגינות, שנשללים מכמה אלפי ילדים אחרים במרחק עשרות מטרים מהם רק בגלל מוצאם. תלמד כיצד רשויות עירוניות, וממשלתיות, כוחות שיטור ממלכתיים ופרטיים, ומיליונרים נדיבים מאמריקה חוברים יחד להנצחת מצב נורא ושובר לב זה, כדי להרחיב את מעגל הנישול והרוע. ואם אתה יודע שפות, אולי אפילו תזכור שיש שפות שבהן זה נקרא אפרטהייד.

  ויש שפות, כמו שפתנו העתיקה והיפה, שבהן המאבק באפרטהייד נקרא "וביערת הרע מקרבך".