סיי צ'יז

שלושה סרטוני וידאו מפלישות ליליות ומעצרים של ילדים בכפר נבי סלאח
יוסף דנה

“הם באים לנשים שלנו ולילדים שלנו", אמר לי לאחרונה באסם תמימי, ראש הוועדה העממית בנבי סלאח. “הם (צה"ל) יודעים שהנשים הן חצי מהאוכלוסייה וחצי מהכוח שלנו, ולכן מכוונים אליהן יחד עם הילדים". תמימי דיבר איתי על דיכוי המאבק בכפרו בעת שישבנו בביתו, משקיפים על ההתנחלות חלמיש בגבעה ממול. “הם יודעים איך להפעיל עלינו ועל ההתנגדות שלנו לחץ. ממש קשה פה מאז הגל האחרון של המעצרים".

ישראל מפעילה מקסימום מאמץ לדיכוי ההתנגדות העיקשת של תושבי של נבי סלאח לכיבוש. השיטה בה משתמשים כדי לעשות זאת לא נועדה רק להפסיק את ההפגנות – אלא להשאיר צלקת נפשית בדור הבא של התושבים. בקצרה, הצבא משתמש בילדים כדי להפליל את מנהיגי המאבק העממי בהסתה ולהכניסם לכלא. רק בחודש האחרון, שישה ילדים מהכפר נעצרו או עוכבו על ידי הצבא.

סרטוני הווידאו המופיעים בפוסט הזה צולמו בפשיטה לילית לפני שלושה שבועות. החיילים פלשו לכפר בשלוש לפנות בוקר, העירו את כולם ועברו בית-בית כשהם מצלמים את הילדים ומנהלים רישום של מספרי תעודות הזהות שלהם. הצילומים הללו נאספים ולאחר מכן משמשים את החיילים כדי ללכוד את הילדים בהפגנות. מרגע שעוכבו, הילדים עוברים חקירה מהירה בבסיס צבאי עלום ומוחזרים לכפר.

בהתבסס על החקירה הראשונית, השב"כ קובע מי מהילדים הכי מתאימים לעינוי פסיכולוגי ולהפללת אנשי הוועדה העממית. הילד חסר המזל נעצר, מואשם בזריקת אבנים (בדרך כלל מדובר בהודאה שאינה מגובה בעדויות נוספות) ומובל לחקירה ארוכה ללא נוכחות של עורך דין או של הוריו. אחרי ששניים-שלושה ילדים עוברים את התהליך הזה, הצבא פולש לבתיהם של ראשי הוועדה ואלו נכנסים לכלא לשנה עד שלוש שנים באשמת הסתה. זה בדיוק מה שקרה לעבדאללה אבו-רחמה מבלעין – הוא נידון ל-16 חודשי מאסר באשמת הסתה בהסתמך על עדותם הכפויה של כמה ילדים מהכפר.

איסלאם תמימי בן ה-14, אחד מהילדים שנראים כשהם מצולמים בפשיטה הלילית, כלוא כבר שלוש שבועות. כמה ימים אחרי שהווידאו צולם הוא נעצר ועוכב במשך כמה שעות בבסיס הצבאי בחלמיש. יומיים אחרי כן הוא נעצר בשתיים לפנות בוקר בביתו. הוא הושאר בקור, כפות עם כיסוי עיניים, לשארית הלילה ונלקח הישר לחקירה בלי נוכחות של עורך דין או של הוריו. החקירה נמשכה שמונה שעות. באותו היום דובר צה"ל צייץ: “מבוקש נעצר הלילה ונלקח לחקירה". משפטו של תמימי אמור להתחיל ב-14 בפברואר, ישראל החליטה שהוא מסוכן מדי מכדי לשחררו בערבות והוא יישאר בכלא עד הדיון.

השפה בסרטונים האלו היא קצרה ובסיסית. הסיטואציה מפחידה בפשטות שלה. חיילים נכנסים באמצע הלילה, מעירים את כולם וממשיכים באדישות בעניינם. שמות נכתבים יחד עם מספרי תעודות הזהות. הילדים מתבקשים לעמוד בשביל הצילום והחיילים עוזבים מיד לאחר מכן. מה שאתם רואים כאן הוא חלק קטן אך מהותי של, במלותיו של ג'ונתן קוק, הפרויקט הישראלי המתמשך של ייאוש אנושי.

הווידאו הבא, גם הוא מנבי סלאח, צולם כמה ימים אחרי הפלישות הליליות:

הוא צולם ביום שלישי בבוקר, לאחר פשיטה צבאית נוספת על אחד הבתים בכפר. בעוד הג'יפ הצבאי עוזב, הגיעה רכב ממנו זינקו כוחות יס"מ ועצרו את כארים תמימי, בן ה-11, לעיני אמו הנסערת. מעצרו הוא חלק מאסטרטגיה להפעלת לחץ על אחיו, איסלאם – שכאמור נעצר יום קודם לכן – על מנת שיספק לחוקרים את האינפורמציה שהם רוצים. זה עבד, וכארים שוחרר באותו הערב. גם אחרי המעצר הזה, צייץ דובר צה"ל ש"נעצר מבוקש לחקירה". הוא לא הזכיר שמדובר בילד בן 11.

הפוסט הוא איחוד בין שני טקסטים שפורסמו באנגלית במגזין המקוון 972+

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. י.

  מי כמוך יודע שהאוכלוסיה הערבית בוחרת, כן בוחרת. חד משמעית בוחרת לחיות בעוני המחפיר הזה, בבורות הזו ולהשתמש בילדים כחומת מגן. זה לא חדש. גם אתם מ כירים את התופעה הזו אבל מעדיפים לצקצק בלשונכם- כמה מסכנים הם והצבא הישראלי הזה שבזכותו יש לך את החופש לרשום את המילים האלה ולפרסם את הצילומים האלה.
  החיים האלה – זו בחירה שלהם. הם לא רוצים אחרת. הם לא רוצים לדעת אחרת, הכל בשם אללה ואכבר.

 2. נפתלי אור-נר

  כפשוטו

 3. ד

  פשוט מזוויע הסרטים והכתבה.
  באמת . מזוויע.
  אבל אתם יודעים מה עוד מזוויע ? זה שאתם מתעלמים לחלוטין מתחילתו של הסרט האחרון בו רואים שהילד עושה משהו שגורם למעצרו – בעין בלתי מזוינת נראה שהוא רץ לכיוון האוטו (מאחוריו) וזורק אבן .
  כנראה שגם אתם רוצים לראות מה שאתם רוצים.