שוטף פלוס 16

האמת מאחורי מס ההכנסה השלילי בו מנופפים בגאווה כה רבה פקידי האוצר
עדית לב

בימים האחרונים נשמע בתקשורת שוב ושוב הדיון על עליות המחירים מצד אחד, ותשובת הממשלה על המאמצים שהיא עושה למען אזרחיה מצד שני. כל פעם שאני שומעת את הראיונות הללו עם מישהו ממשלתי בא לי לצרוח. שרי ופקידי הממשלה חוזרים שוב ושוב על כך שהסיוע המשמעותי שניתן לשכבות החלשות הוא מס הכנסה שלילי, וזה מה שיעזור בימים אלו של עליות לאותם עובדים עניים. אולם בין זה לבין המציאות אין שום קשר.

קודם כל הסבר קצר: מס הכנסה שלילי הוא למעשה קצבה (רק שלא רצו להשתמש במלה הזאת או לחזק את מערכת ביטוח לאומי, אז קראו לזה מס ונתנו את זה לרשות המיסים) שמקבלים אנשים שיש להם הכנסות נמוכות (להסבר מפורט).

תוספת הכנסה לבעלי הכנסות נמוכות היא דבר מבורך, אבל במקרה הזה ישנן מספר בעיות:

1. התשלום מגיע שנה וחצי אחרי, וב-4 תשלומים. בניגוד לקצבת השלמה הכנסה שמשולמת חודש אחרי על פי הסכום אותו הרוויח האדם בחודש שלפני, כדי לקבל מס הכנסה שלילי צריך לחכות ששנת המס/שנה לועזית תסתיים. לאחר שהשנה נגמרת ומקבלים טופס 106 (אם מקבלים) צריך להגיש טפסים דרך הדואר, ואז הכסף מקבלים בין יולי לאפריל לשנה שאחר כך, כאמור ב-4 תשלומים. זאת אומרת שאת הכסף על 2010 יקבלו הזכאים ב-2010 – במלים אחרות, השכבה החלשה שלנו מקבלת סיוע בשוטף + 16. אני לא מכירה עסק שיסכים לקבל תשלום עם הסדר שכזה. אבל אם אתה עני, תגיד תודה שיום אחד תקבל.

2. התשלום יתקבל רק אם המעסיקים דיווחו באופן מקוון (ישירות למחשב) לרשות המיסים. לא מספיק שיש לך תלוש ביד (כמו בהשלמת הכנסה), אם המעסיק לא הסדיר את כל הדברים אל מול רשות המיסים, גם העובד שזכאי למס הכנסה שלילי לא יקבל את מה שמגיע לו. אנחנו מכירים מקרים כאלה.

3. הסכומים שמגיעים לאנשים הם נמוכים מאוד, וכפי שהתפרסם אינם מעלים את המשפחות מעל לקו העוני.

photo: cc by cliff1066

כל זאת, יחד עם בעיות אחרות בכל הנוגע למיצוי זכויות בקרב אוכלוסיות מוחלשות, גורם לכך שמעט בני אדם קיבלו בסופו של דבר את הכסף, בפרסומים על 2009 מדובר על 55%. אני יכולה להעיד שאנשים שמגיעים אלינו לא קיבלו את הכסף בגלל חוסר דיווח של המעסיקים, ולזה לא טרחו למצוא פתרון. אגב ממש עכשיו, למשל, לא ניתן להשיג בחדרה את הטפסים למס הכנסה שלילי. התשובה במוקד רשות המיסים הייתה מנומסת, אבל המוקדן גם אמר שזה לא באמת משנה אם מגישים את התביעה עד סוף מארס.

את כל הבעיות הללו מנינו כבר במהלך החקיקה. אבל רשות המיסים התעקשה לכרוך בתוך החוק הזה את הדיווח המקוון של המעסיקים, על חשבון החלשים ביותר. הסכומים נמוכים מאוד, אבל תחת כל עץ רענן יכולים לעמוד פקידי הממשלה ולהגיד, עשינו, תמכנו, נתנו, יהיה להם קל יותר לקנות לחם החודש במכולת. אז זהו שלא, לא עשיתם ולא הקלתם.

המסורת היהודית מספרת לנו בפירוש, במספר רב של מקומות, על האחריות שלנו לגבי העני. יש לנו אחריות על כך שיהיה לעני אוכל על השולחן, כסות להתכסות בה בלילה וקורת גג מעל לראשו. גם ללא החיוב היהודי, המוסר הבסיסי שלנו היה צריך לכוון אותנו למקום הזה. בברכת המזון אנחנו אומרים: "ונא אל תצריכנו ה' אלוהינו, לא לידי מתנת בשר ודם ולא לידי הלואתם, כי אם לידך המלאה, הפתוחה, הקדושה והרחבה, שלא נבוש ולא נכלם לעולם ועד."

מדינת ישראל בוחרת להכלים ולבייש את ענייה, ולהזכיר להם שוב ושוב כי הם נזקקים.

הרב לב חברה בשומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.