האח הגדול כתמונת ראי

בכל הקצף שיוצא בשבוע האחרון על עורך התוכנית, יורם זק, יש מימד של צביעות. מפלצת הסקסיזם היא יישות חברתית, ובחברה צריך לטפל
מתי שמואלוף

הבוקר (ה') תקיים מועצת הכבלים והלוויין דיון מיוחד בתנאי הרשיון של ערוץ 20 ובסיווג תוכני הערוץ וסימונם. בין השאר תדון המועצה באפשרות לשדר את תוכני הערוץ באיחור של כמה דקות, כדי למנוע פגיעה אפשרית ברגשות הציבור. הדיון יתקיים בעקבות פרשת יורם זק, אך למרבה הצער, דיון מהסוג הזה אינו הדיון שכדאי לחברה בישראל לנהל.

הפרשה החלה כאשר ביום ו' האחרון, רגע לפני פריצה לשידור החי, נשמע העורך הראשי של התוכנית, פונה לדיירת דנה רון ואומר: "ערב טוב דנה. יש לך חצי דקה לפנות אל הצופים ולשכנע אותם למה את זו שרוצה שאני אשחק לה עם הבולבול בין השדיים". רון ושאר המתמודדים לא שמעו את ההתבטאות, אולם אלו שצפו באמצעות אתר מאקו נחשפו לדברים במלואם. מרגע שהופץ הווידאו בו נשמעו הדברים ברשת קמה התרעמות גדולה: עצומה שיזמו ארגוני נשים זכתה עד כה למעל אלף חתימות, טלפונים רבים הגיעו למערכת ודרשו את התנצלות התוכנית.

ביום ראשון (13.2) הודיעה הרשות השנייה כי היא דוחה בחומרה את ההתבטאות של זק ושאר אמירות פוגעניות, סקסיסטיות ובוטות. יו"ר המועצה ומנכ"ל הרשות השנייה פנו למנכ"ל קשת אבי ניר, עמדו על חומרת הדברים והודיעו כי יש לנקוט בצעדים בכדי למנוע אירועים מסוג שכזה. בינתיים, קשת כהרגלה מקפידה להסיר כל תיעוד של "התקלה" העולה לרשת.

יש אלמנט משעשע בהתנהלות התקשורתית הגועשת הזו. אם נישאר רק בתחומי האח הגדול, הרי שאנחנו מדחיקים את העובדה שנשיא המדינה הורשע באונס, שאישים בכירים אחרים מטרידים מינית ושבמדינת ישראל מתקיים סחר פעיל בנשים.  גם אם יפטרו את זק לא ניפטר מהדרך בה הוא חושב ופועל. זק אינו ילד תם, שלא מכיר את מערך הגינונים, הנימוסין הטאקט וההרגלים של החברה בה הוא חי. מקרה נוסף אירע כשבמאי 2010 שלח זק אימייל פנימי לעובדים ולעובדות בקשת שמעיד על כך ששפתו "המלוכלכת" אינה תופעה מקרית. אחרי האירוע האחרון, בחרו בקשת שלא לפטר את זק במיידי ובכך לקבוע קוד אתי ומוסרי שעל פיו פועל הארגון. עם התערבותו של מנכ"ל קשת אבי ניר הוצא זק לחופשה בידי הנהלת שידורי קשת.

כנראה שאין זה מקרה יחידני בחברה הישראלית של אדם כזה או אחר שכושל בלשונו או במעשיו. הבה לא נשקר לעצמנו: אלה הם פני החברה שלנו והתנהגותו של זק מהווה שיקוף נאמן של מערכת הערכים הישראלית. החינוך הישראלי חולה אנושות, אם הגברים שמגיעים לתפקידי כוח לא יכולים להפסיק להטריד את הנשים העובדות תחתיהם.

אסור לנו להיות שבויים בהבטחת התקשורת לטפל בבעיות אלה מלמעלה למטה, משום שהבעיה אינה מצויה בגוף כזה או אחר, אלא בחינוך, בנורמות ובערכים המונחלים באמצעים שונים לילדים וילדות מגיל הגן. עלינו לדרוש אחת ולתמיד הכנסת תכנים פמיניסטיים לתוכנית הלימודים. רק כך ילמדו גברים ונשים דבר או שניים על שוויון מגדרי, ואולי עם הזמן נצליח לכונן חברה המתייחסת לנשים כשוות לגברים בחוכמתן, ביכולותיהן ובכשרונותיהן.

פליטת הפה של יורם זק, האח הגדול, היא רק סימפטום למחלה רחבה שפשתה בכל תחומי חיינו. על החברה הישראלית ללמוד יחס אחר לנשים, לילדות, לנערות ולמין הנשי בכללותו. רק באמצעות רפורמה חינוכית רחבה, נוכל לתקן את החברה ולסלק את הנגע של התייחסות פוגענית ומעליבה לגוף האישה. אם נשכיל לנצל את המנוף התקשורתי, ולעסוק בתכנים החשובים באמת, אולי יצא מעז מתוק.

עד כה לא פוטר יורם זק מהזכיינית של קשת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יונתן ברזילי

  אני מסכים שהכנסת תכנים מגדריים למערכת החינוך היא הדרך האמיתית לטפל בנגע האלימות המינית. אני בטוח שכמעט כל החברות והחברים בארגוני הנשים גם יסכימו. עם זאת, מרגיש לי שכל פעם לוקחים את הדיון לרמה הרחבה, וטוענים שאסור להאשים את הש.ג. זה מוריד את האלמנט של אחריות אישית. ברור שיורם זק לא מתקיים בואקום ושהוא גדל באקלים מסוים, ברור שהוא רק סימפטום לתהליכים גדולים ממנו, וברור שהוא לא, בלשון המעטה, הבעיה הגדולה ביותר ש נשים בישראל היום. למרות כל זה, את האחריות הוא צריך לקחת ואת המחיר הוא צריך לשלם, והמחיר בעיני כולל פיטורין. מה גם שזו לא מעידה – הוא עשה דברים מסוג זה בעבר. אני חושב שהעצומה הקוראת לפיטוריו מוצדקת לגמרי.

 2. ירדנה אלון

  את הרעיון להכנסת תכנית לימודים פמיניזם ומיגדר עוד בחטיבת הביניים או בכיתות גבוהות יותר כבר הצעתי לא אחת ולא שתיים
  מאז שהצטרפתי ביחד עם ויקי שירן למאבק נגד הפורנוגרפיה בכבלים,הצעתי את הרעיון הזה,טענתי שאם יהיה חינוך מוקדם בנושא,זה ימנע הן מנשים צעירות והן מגברים צעירים הרבה טראומות
  חשבתי אז,ואני עדיין בטוחה היום שאני צודקת שצריך להכניס את הנושא אפילו לבחינות בבגרות
  לצערי הקואליציה העדיפה ללכת לבג"צ והפסידה(חופש הבטוי אתם יודעים),אני פרשתי מהמאבק מפני שלא הסכמתי עם הדרך המשפטית שבה נקטה הקואליציה בזמנו,ומכיוון שאני לא מאמינה בלהשתתף בהתנדבות במשהו שאני לא מאמינה בו כאמור פרשתי.
  כל פעם אני מעלה את הרעיון מחדש,כל פעם אומרים לי שאני צודקת,אבל עדיין לא קמה קואליציית נשים או פורום של נשים שידחף את הנושא,
  בשביל זה צריך כולם יודעים לשבת,לתכנן תכנית לימודים שמתאימה לגילאים האלה(מפני שזה לא אותו דבר כמו ללמוד באקדמיה בחוג לפמיניזם ומגדר למרות שניתן לקחת חומרים משם ולהתאימם לגיל ההתבגרות,להגיש למשרד החינוך,(הם יגידו שכן בטח אבל אין תקציב)ולובי בכנסת שידחוף וידחוף וידחוף.
  לעיתים נדמה לי שהרבה יותר קל,לצעוק בסיסמאות,
  לצאת להפגנות מתוקשרות יותר או פחות,לכתוב פוסטים,
  כל מיני חכיו"ת,שיופיעו לחמש דקות בתכניות פופוליטיקה למינהן,כשהן זועקות מ"דם ליבן" ועל הדרך קונות לעצמן תדמית של "לוחמות פמיניסטיות" וטיקט להיבחר כל פעם מחדש לכנסת.
  אבל לשבת ולעשות עבודה רצינית בנושא,להגיש תכנית לימודים,
  טוב זה באמת המון עבודה שאין בה הרבה זוהר של אור הזרקורים של הטלוויזיה.
  צר לי שאני נקראת כאן כצינית ואירונית,אבל אחרי כמעט עשר שנים שאני מדברת על זה,ולא נעשה דבר בנושא
  או כמעט שום דבר למעט מה שהזכרתי למעלה ,אין לי אלא להסתכל בציניות ובאירוניה הן על המאבק הפמיניסטי והן על לא מעט מאלה שנוטלות בו חלק ומכנות עצמן "לוחמות פמיניסטיות"

  ובקשר לאותו עורך, אני לא הייתי ממהרת כל כך "לכרות את ראשו" ולפטר אותו,זה היה שיח פנימי שלא היה אמור לצאת לאויר העולם,
  דנה רון טענה שהיא לא נפגעה שזה היה הלך רוח מין
  facon de parler
  בתוך ההפקה ואף אחד או אחת לא עשה מזה עניין גדול

  טוב עכשיו אל תתנפלו עלי
  ברור שאני לא מצדיקה שיח כזה,סביר להניח שהייתי מתירה את חרצובות לשוני לוא היו דברים כאלה מכוונים כלפי.

  אבל הבחור נענש דיו,יש לשער שהוא למד את הפרק הזה וכך למדו גם שאר אנשי ההפקה
  ומאחר ונעשה פומבי לנושא ודובר בו לא מעט גם הציבור הרחב למד מזה דבר או שניים
  גם עונש צריך להיות מידתי
  לעניות דעתי הבחור בא על עונשו די והותר
  ולכן אני לא אחתום על עצומה לפטר אותו
  לעומת זאת אני כן אהיה מוכנה להשתתף במאבק או בתכנית לחייב את משרד החינוך להחיל לימודי פמיניזם ומגדר כבר בבתי הספר התיכוניים ויפה שעה אחת קודם

 3. dori omer

  כל מילה בסלע – תודה על מילותיך. אגב, אני הקלטתי את השידור והאמירה העלובה והפוגענית הזו מהמחשב שלי. זכויות יוצרים אין לקשת כי הם שידרו אליי וזו זכותי לשמור את החומרים כראייה משפטית אם אבחר בכך. אני שומרת לעצמי את הזכות לתבוע את יורם זק על שהטריד אותי ופגע ברגשותיי. כמו כן אין לי בעיה לתת לך קישור לסרטון שהקלטתי והעליתי ליוטיוב.

  ירדנה אלון, לידיעתך אני הוטרדתי בשידור אינטרנטי ולא מעניין אותי אם דנה סלחה או לא סלחה יופי טופי לה. אני ועוד נשים שהוטרדו מהשידור תובעות את פיטוריו ולא משנה לי כמה פמיניסטית תהיי זה לא רלוונטי אז בבקשה ממך אין צורך שתתהדרי בפמיניזם שלך על חשבוני ועל חשבון נפגעות נוספות.
  יונתן ברזילי, ההטרדה של יורם זק אינה בעיה של נשים או של איגוני נשים, זו בעיה חברתית שפוגעת גם בנשים וגם בגברים. ההפרדה שאתה עושה היא אינה במקום ונודף ממנה ריח רע.

 4. ירדנה אלון

  אני לא בתחרות איתך מי יותר פמיניסטית
  אני פמיניסטית בדרכי שלי ואת בדרכך שלך
  לפמיניזם פנים רבות וזרמים רבים,ואפשר גם ליצור עוד זרמים.

  מה ששודר העליב הרבה נשים,אני לא טענתי בתגובתי שזה לא מעליב,אותי ואותך זה העליב את דנה רון זה לא העליב.
  את רוצה להגיש קובלנה,?לחתום על עצומה שקוראת לפטר את העורך?,אף אחד לא מונע ממך לעשות זאת!!!!!!,

  אני חושבת וזאת זכותי,לא רק לחשוב,אלא גם להביע ולבטא את מחשבותי במרחב הציבורי,אז אני חושבת שהבחור נענש דיו, נקשר אל עמוד הקלון הציבורי,הוא הביע את התנצלותו על דבריו. הציבור ראה,שמע,ויש לקוות שגם הפנים.
  בזמן האחרון אני עדה לסוג של בכחנליה פמיניסטית שלא מוצאת חן בעיני,שבה קולקטיב מצומצם למדי ודי צווחני יוצא למסע ציד וחוגג על הדם,וולאחר מכן גם רוקד על הקבר של הזכר התורן, בצורה שדי מזכירה לי את ציד המכשפות בשלהי ימי הביניים,זאת לא הייתה תקופה טובה לנשים בלשון המעטה,ולא צריך לחזור אליה במהופך
  אני יודעת שישנן לא מעט נשים וגברים שמסכימים עם הלך הרוח שאני מציגה כאן,ויש לא מעט נשים וגברים שמחזיקים בדעות כפי שאת מחזיקה ,
  לשני הקולות שלי ושלך גם אם הם מנוגדים יש מקום במרחב הציבורי ויש מקום לדיון בטיעונים על מנת שאולי נגיע בסופו של יום לאיזון כלשהו
  נשים וגברים הם ניגודים משלימים(בעיני לפחות)
  ובסופו של יום המטרה שלי לפחות זה לחיות בהרמוניה של ניגודים.
  ולמען מימוש הרעיון הזה אני משמיעה את הקול שלי
  ומודה לעורכי האתר שנותנים לו במה

 5. יואש

  קשת ורשת מצטיינות בתכניות ירודות ומרדדות ובפרסומות שקוטעות כל רציפות תוכנית.
  זק כזה או אחר לא יכול אלא להשתלב בנמיכות המביכה של התכניות. אם זה יורחק יבוא במקומו מתחכם אחר שירצה לעבור אותו בבוטות ורדידות.
  בקיצור רשתות חולות ללא פתרון.

 6. שרית רוטשילד

  תחקיר היטב למה ומדוע נחוץ לך לכנות כך נשים. ועוד פרט מהותי מהקולקטיב "הקטן והצווחני", פמיניזם זה לא תחביב, זו השכלה. לא היית מעזה להתבטא כך בתחום שאין לך בו השכלה. "פליטתו" של מר זק המתוק הייתה בחדר שהיו בו נשים שסרות למרותו. האם הן חייבות לשמוע את הטקסט הזה? (אבל זו הייתה כאמור רק פליטה. בדרך כלל הוא נוהג בנימוס ובכסוד בנשים) בואי נצא מתוך הנחה שבתך, תחקירנית בתחילת דרכה, שומעת כך את הבוס שלה. חיבוק גדול מהבכחנליה.