וודסטוק של הניאו שמרנים

בכנס הרצליה, ביטוי להפרטת הדיון הציבורי בישראל, לא מרוצים מהתהפוכות בעולם הערבי. שם מעדיפים יציבות על פני דמוקרטיה
יוסי דהאן

מתיו דס (Matthew Dass), כותב במגזין The Nation על "פסטיבל וודסטוק של השמרנים" – כנס הרצליה במרכז הבינתחומי. כנס בהשתתפות פוליטיקאים, פרשנים ומעצבי מדיניות. הדיון הציבורי הזה המתרחש במוסד פרטי אינו זול במיוחד: דמי הרשמה ללא ישראלים הוא 5,000 דולר וארגונים נדרשים לשלם על הזכות לארגן פאנל 50 אלף דולר. כפי שנכתב בעבר, כנס הרצליה מהווה הפרטה של הדיון הציבורי. השתלטות אליטת ההון על השיח הציבורי הביאה למצב האבסורדי שבו משרדי הממשלה משלמים עשרות ומאות אלפי שקלים על מנת לזכות בהזדמנות להשמיע את דבריהם בבמה פרטית המוגבלת לבעלי יכולת כלכלית וסגורה בפני הציבור. כך למשל, משרד עתיר משאבים כמשרד הרווחה שילם 75 אלף שקלים על מנת לאפשר לשר יצחק הרצוג להציג את מחשבותיו בנושא "רווחה והמגזר השלישי" בפני באי הכנס השייכים לאלפיון העליון של מגזר אחר.

דס מתאר את תחושת הערך העצמי של המשתתפים בכנס, "מקום שבו הניאו שמרנים מתכנסים על מנת לטפוח אחד לשני על השכם על כך שהם צדקו בניתוח ותחזיות שלהם". זה לא מקום שבו מתקבלות החלטות, אולם זה מקום שבו מתפתחים יחסים המעצבים החלטות עתידיות. זה גם המקום שבו מועמדים לנשיאות ארצות הברית מגיעים על מנת לחזק את הדימוי הביטחוני והפרו ישראלי שלהם, כך למשל השנה הופיע בכנס אדם, שלרוב הישראלים אין מושג מיהו – הילי בארבור מושל מדינת מיסיסיפי. נושא הכנס השנה היה האיום האירני, אולם האירועים בתוניסיה ומצרים שיבשו את התכנית.

תגובת דוברים בכנס על המהפכה במצרים הייתה שדמוקרטיה ערבית רק תוביל לתוהו ובוהו וסכנות לישראל. "בעולם הערבי", אמר האלוף בדימוס עמוס גלעד, "אין מקום לדמוקרטיה". בועז גנור, מומחה ללוחמה בטרור וביטחון המולדת, אמר "כאשר האנשים הללו (הערבים) מצביעים למה שב"קוקה קולה" מכנים הדבר האמיתי, הדבר האמיתי הוא פונדמנטליזם". שמואל בר, מנהל מכון המחקר למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי, הכריז שארצות הברית "הפכה לסוכן של שינוי מהפכני במזרח התיכון, על חשבון היציבות". אגב, שמו של אחד הפאנלים היה "יציבות מול דמוקרטיה", ללמדך שיציבות ודמוקרטיה לא הולכים ביחד בעולם הערבי. הסכסוך הישראלי-פלסטיני נדחק לגמרי לפינה והוא זכה לפאנל אחד בלבד בארבעת ימי הכנס.

ישראלים אוהבים להתפאר, כותב דס, שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. לאור תגובתם של משתתפי כנס הרצליה לאירועים במצרים, עולה הרושם שמספר ישראלים בעלי השפעה שהיו מעדיפים שמצב זה יימשך.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסיופי

  ורק בנוגע לסיפא – כמו שאילן פפה כתב באתר זה לפני כמה ימים, זה לא שישראל מפחדת לאבד את מעמדה כדמוקרטיה היחידה במזה"ת. זה שהיא יודעת שאם מדינות ערב יעברו דמוקרטיזציה היא תישאר המדינה הדכאנית היחידה במזה"ת.

  אחרי הכל, איך צה"ל יכול לטעון שהוא "הצבא המוסרי בעולם" כשהצבא המצרי עמד מול הפגנות הרבה יותר גדולות מאלה שצה"ל עמד מולן בגדה המערבית, ובכל זאת לא ירה?

 2. יריב מ

  שיש.
  תודה על המידע.

 3. אחד העם

  ראה איזו דמוקרטיה נפלאה צמחה באיראן, אחרי שג'ימי קרטר דאג להעיף את משטר השאה ה"לא-דמוקרטי". בתגובה קיבלנו מהפכה דמוקרטית לעילא ולעילא ממשנתו של חומייני וממשיכי דרכו, העושים לילות כימים להשמיד את מדינת ישראל (זה כולל, אגב, את הכותבים ב"העוקץ").
  מעבר לכך, הבה נביט כיצד הידרדרו זכויות האדם באיראן לעומת הימים שקדמו למהפכה.
  כעת נמתין לאחים המוסלמים שיעלו לשלטון במצרים, בשם הדמוקרטיה כמובן. הו, עולם ללא דמוקרטיה מתגוננת, לחימה בטרור ושאר קשקושים של ציונים זוללי ערבים מסכנים. כמה נפלא.

 4. אשר עידן

  הוא ודינוזאורים אחרים שילמו עשרות אלפי שקלים על חשבון הציבור, בשביל להשתתף בכנס הדינוזאורי הזה במרכז הבני-טחונים. שימשיכו לחיות בבועה כשמסביבם המזרח התיכון מתפרק, וכל המומחים של הבן תחומי מוכי סהרורים

 5. אברהם

  האם מדינת ישראל דמוקרטית? זו שאלה בפני עצמה הראויה לדיון אולם כנס הרצליה לטעמי הוא סוג של הצגה ראוותנית של בעלי ההון אליה מגיעים גם נציגי השלטון הרוצים להיראות ולהתחכך ושכולם יגידו שגם הם שותפים לשיח הריקני הזה.
  דיונים וכנסים זה נכון וחשוב אולם השאלה היא עד כמה תועלת יש בהם.

 6. מאור

  הרי המהפיכה שם הפילה את מוברק והעלתה לשלטון.. את הצבא!!

 7. יוסיופי

  המהפיכה לא הייתה הפיכה צבאית, והשלטון הצבאי שם הוא, כרגע זמני. הייתי מחכה כמה חודשים לפני שאני מצהיר בראש חוצות ש"המהפיכה שם הפילה את מוברק (כך) והעלתה לשלטון את הצבא!!". סבלנות.

  שים לרגע את הניתוחים המלומדים של אהוד יערי בצד, ונסה להבין באופן אינטואיטיבי יותר למה הצבא המצרי לא ירה באזרחים. אף אחד לא הבטיח לגנרלים ולחיילים שם שיהיה שלטון צבאי אחרי מובארק, וגם עכשיו לא נראה שהגנרלים רוצים לבסס שלטון כזה. הצבא המצרי לא ירה באזרחים מהסיבה הפשוטה שאף חייל לא יירה בבני משפחה וחברים שלו. זאת הסיבה שבגללה חיילים של צה"ל יסרבו לירות בתושבי ת"א, אבל ירגישו רק מכה קלה בכנף שהם יפציצו את מחנות הפליטים של עזה.  

  כדי להפציץ את עזה ולהרוס את ג'נין צריך שלטון אפרטהייד, שמפריד באופן מוחלט בין יהודים ללא-יהודים, ויוצר ניכור בין קבוצות אתניות שונות במדינה. הפתעה, הפתעה – זה בדיוק מה שיש בישראל, וזה בדיוק מה שמאפשר את הכיבוש.