אמריקה סיימה את תפקידה

הווטו שהטילה ארה"ב על החלטת מועצת הביטחון – הראשון בעת כהונת אובמה – מוכיח סופית שהיא לא זו שתביא שלום למזרח התיכון
עמי קאופמן
הפגנה לציון 6 שנים למאבק בבילעין, 18.02.11. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

הן לא "לא חוקיות". הן "לא לגיטימיות".

זה התירוץ שהמעצמה החזקה ביותר בעולם, נס של חירות ודמוקרטיה, שלפה כדי להסביר מדוע הטילה וטו על החלטת מועצת הביטחון של האו"ם לגינוי הבנייה בהתנחלויות והכרזה עליהן כלא חוקיות.

זה הכי טוב שלהם.

כל אנשי הנשיא, כל כותבי הנאומים, כל אשפי המדיה – כלם עבדו מבוקר עד ערב; וזאת הקומבינה המבריקה של אותיות והברות שנמצאה כדי לתאר מדיניות ישראלית – שהם עצמם מתנגדים לה! שהם עצמם היו מוכנים לשלם ביליונים כדי שישראל תפסיק אותה לשלושה חודשים. 90 יום!!!

הן לא "לא חוקיות". הן "לא לגיטימיות".

החבר'ה האלה באגף המערבי ממש מתעלים על עצמם כשזה מגיע לקופירייטינג. חומר טוב.

אבל אני עדיין לא קולט את זה. כל מה שהיה עליכם לעשות זה להימנע. מה הדבר הכי גרוע שהיה יכול לקרות? ליברמן היה כועס? נתניהו היה מזעיף פנים? בכנות, מה הדבר הכי גרוע שהיה יכול לקרות אם רק הייתם נשענים אחורה ונותנים לעולם להראות קצת סולידריות עם הפלסטינים? האם האיומים שהגיעו מאייפאק היו כה חמורים? איזה עוד הסבר יכול להיות?

לשגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, היה הסבר תמוה. היא אמרה שהצבעה חד-צדדית באו"ם תפגע בסיכויים להגיע להסכם באמצעות משא ומתן. איזה מו"מ, בדיוק? זה שנכשלתם במאמצים לחדשו? ואיך אפשר לטעון שמשהו חד-צדדי אם אתם הייתם היחידים שהצבעתם נגדו?

הן לא "לא חוקיות". הן "לא לגיטימיות". קלאסיקה. רגע, לא קלאסיקה, יצירת מופת.

יצירת מופת של צביעות.

מצד אחד, יש נשיא שמבטיח שינוי – אך שומר על הפרדיגמה הישנה של "ישראל + ארה"ב = כיבוש לנצח".

מצד אחד, יש נשיא שקורא לחופש בעולם הערבי – מקהיר עד טהרן, בעוד מפגינים נורים למוות – וכמה שעות לאחר מכן מיירט את התקוות של הפלסטינים לחופש. הם פטורים מהחזון הזה.

מצד אחד, יש נשיא שהבטיח להיות סוכן הוגן ונייטרלי במזרח התיכון, אבל הוכיח בדיוק מה שהפלסטינים אמרו כל השנים האלה: לאמריקאים אכפת רק מהישראלים. כל חלקיק אמינות שהיה אבד.

מצד אחד, יש נשיא שהיה נדמה כי לא אכפת לו מהלוביסטים, אבל התברר שהדבר היחיד שעומד לנגד עיניו הם הבחירות לנשיאות ב-2012.

מצד אחד, יש נשיא שאנשים חשבו כי יפעל לסיום הכיבוש, אבל התברר כצד החלש לאור הכיבוש הישראלי של גבעת הקפיטול.

הן לא "לא חוקיות". הן "לא לגיטימיות".

להגיד "פאתטי" זה אנדרסטייטמנט; "לא רלוונטי" הרבה יותר ראוי. “לא רלוונטי" זה השלט החדש שצריך להיות צמוד לגבך, כבוד הנשיא. הגיע הזמן שמישהו אחר ישתלט על המופע.

מאז שנכנסת לתפקיד, לא הוכחת דבר מלבד חוסר כשירות בכל הנוגע לניווט בין הכוחות הפועלים במזרח התיכון וחוסר הבנה משווע של הקונפליקט.

לא עשית דבר. וזה לא שלא היתה לך הזדמנות.

כאמריקאי, אני מתבייש.

הפוסט פורסם באנגלית במגזין המקוון 972+

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שור

  בשנת 1975 קיבלה עצרת האו"ם החלטה לפיה הציונות היא תנועה גזענית. זו היתה החלטה אנטישמית.
  הצהרה לפיה אסור ליהודים לגור בלב ארצם, ירושלים, אפרת, חבורת בית אל ושילה, היא גם אנטישמית.
  הגזענות לא תעבור.

  שור

 2. יוני מזרחי

  אף פעם לא הייתה ריאלית. ארה"ב לא סיימה את תפקידה. היא ממשיכה באותו תפקיד מאז ומתמיד: למנוע את סיום הכיבוש הישראלי

 3. דרור בל"ד

  כך נפתח ספרו של אלן הארט:
  Dear America"

  בעמקי לבבכם אתם, האמריקנים, יודעים כי אתם גדולי האידיאליסטים על כדור הארץ. לכן אני סבור כי אם כולכם תיודעו כהלכה מדוע קורה מה שקורה במזרח התיכון, הרי כולכם תשאפו להפעיל את הדמוקרטיה כדי לגרום לממשלתכם למלא את חובתה ולהוביל מהלכים כדי לעצור את הספירה לאחור אל עבר הקטסטרופה האורבת לכל אחד מאיתנו. אני מאמין, לדוגמה, שאם כל האמריקאים היו מודעים עוד הרבה קודם ליחסי 'סיבה ותוצאה' בין הכיבוש הישראלי לבין אלימות הפלסטינים, הם היו מפעילים זה מכבר לחץ ציבורי על הקונגרס ועל הבית הלבן כדי לשים קץ לכיבוש הישראלי של השטחים שנחטפו בכוח (grabbed)במלחמת 67.

  אם אכן היה מופעל לחץ ציבורי זה, העימות בתוך פלסטין ומחוצה לה – סרטן בלב ליבם של האירועים הבין לאומיים – יכל היה להפתר ולא היינו נדרשים לו עתה".
  Alan Hart – ZIONISM The Real Enemy of the Jews
  Clarity Press, 2005

  על תהיותיו של הכותב משיב שיר חבר:
  ארצות הברית תומכת בעקביות בישראל, רבים טוענים שזה במידה רבה בזכות הלובי הפרו-ישראלי. האם יש לה גם אינטרס כלכלי שהסכסוך יימשך?

  "הנרי קיסינג'ר אמר פעם שעל כל טנק שארצות הברית מעניקה במתנה לישראל, שכנותיה רוכשות ארבעה. הטענה שהלובי הציוני שולט בממשל האמריקאי לא משכנעת. חברת לוקהיד מרטין היא מפתחת הנשק הגדולה בעולם, ש-80 אחוז מתוצריה – מטוסים, טילים ומערכות חלל – נמכרים לצבא ארצות הברית. היא מייצרת את מטוסי F15 ו-F16 ועכשיו את F35. תקציב הלובי שלה לקונגרס, לסנאט ולבית הלבן גדול פי מאה מתקציב הלובי של אייפא"ק. האם הנשיא אובמה ילך ויישא נאום לפני לוקהיד מרטין כדי להצהיר שהוא תומך בהצעות שלהם? לא, אבל מול אייפא"ק הוא יכול להופיע וכשהוא אומר להם 'אנחנו נתמוך תמיד בישראל ואנו בעלי הברית שלה וכו" הוא משדר מסר ללוקהיד מרטין: ישראל תקבל את שלושה מיליארד הדולרים בשנה סיוע מארצות הברית ובכסף הזה היא תרכוש נשק מחברות אמריקאיות. הסיוע הזה, שמגיע בצורה של נשק, הוא בעצם סובסידיה לחברות אמריקאיות, והרווח נשאר אצלן".
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1208236.html

  שנת 2010 הוגדרה ע"י חנן חבר במאמר ב'הארץ'כשנת הסרת המסכות. אסעד ג'אנם כתב בסמוך את מאמרו "תודה נתניהו" (הארץ) ואילו אלמוג בהר כתב מאמר מופת אותו אני מכנה "תודה ליברמן" (מפלס מצקצקי השפתיים – העוקץ). גם מאמר זה יכול להתפרש ע"י הפלסטינים כ"תודה ברק (אהוד) אובמה". תרחיש סביר מאד הוא התאחדות כל הפלגים המסוכסכים, בעיקר פת"ח והחמאס, למען מטרה משותפת. תרחיש סביר לא פחות הוא כי כשאובמה, ואיתו בעלי העניין בנפט ובסחורות אחרות, יבינו כי המשטר הציוני (החוקי אך הלא לגיטימי) מפריע לעסקיהם במזה"ת, יקומו על רגליהם האחוריות וישתלחו בסגנון "בעל הבית השתגע" – אוגוסט 2006, דווקא בלובי היהודי.

 4. גרי רשף

  ..אזרחיהן יכולים להשמיץ אותן כאוות נפשם.
  אני מבין שאתה גם אמריקאי וגם ישראלי, וכך אתה נהנה פעמיים מזכות זו.

 5. שוש

  רק מגדף. להגיד פאתטי זה אנדרסטייטמנט.

  משא ומתן מבטיח התחייבות, שבה הפלסטינים – עד כה – אינם מעוניינים.הורדת ידיים לישראל תביא רק לקטסטרופות, שכאמריקאי תוכל להתבונן עליהן על המרקע.

 6. דרור בל"ד

  לפני שמגנים את הכותב ומאשימים אותו בגידופים ללא נימוק, כדאי להקשיב לדבריה של סוזן רייס: "ארה"ב מסכימה לגבי הצורך לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני על בסיס שתי מדינות. השקענו מאמץ רב לשם כך ונמשיך לעשות זאת אבל הדרך היחידה להשיג שתי מדינות היא באמצעות משא ומתן ישיר בין הצדדים עם תמיכה פעילה של ארה"ב והקהילה הבינלאומית".
  רייס הוסיפה: "הצעת ההחלטה הזו מאיימת להקשיח את עמדות הצדדים ולעודד אותם להימנע ממשא ומתן ולחזור למועצת הביטחון בכל פעם שהמשא ומתן ייקלע למבוי סתום".
  רייס אמרה כי המצב במזרח התיכון מגביר את הצורך בפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. "אנו מסכימים עם העולם לגבי חוסר הלגיטימיות של הבנייה בהתנחלויות, אבל אנו חושבים שזה לא חכם בעבור מועצת הביטחון לנסות ולפתור את סוגיות הליבה של הסכסוך כאן, ולכן התנגדנו".
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1216115.html

  את המו"מ שהתחיל עוד בשנות ה90 ונמשך כמעט כ20 שנה החליטו הפלסטינים להפסיק. את זה הציונים עדיין לא מבינים כשהם נתלים בהמשך המו"מ המדומיין שכל כוונתו הייתה להמשיך את הקטסטרופה בשטחים הכבושים. הצעות היו למכביר, החל מהסכם לונדון ב86 ועד היוזמה הסעודית ב2002. היום ברור כי המאבק לדה לגיטימציה של המשטר הציוני והפסקת מה שמכונה ע"י הציונים המו"מ, משרת את האינטרס הפלסטיני, ולא את זה הישראלי, ולכן נבחר ככלי היעיל ביותר למאבק.

  ציונים, פספסתם את המו"מ. זו אשמתכם הבלעדית. אל לכם להאשים אלא את עצמכם כי איש פרט לגורמים יהודיים בארה"ב – שיוכרו בקרוב כנטל על ארה"ב על כל ההשלכות מגילוי זה – לא תומך עוד במו"מ אלא בהתנהלות מסוג אחר לגמרי. הסיסמה הקטלנית 'אין פרטנר', כמו הסיסמה הקטלנית לא פחות 'וילה בג'ונגל', חזרה אליכם כבומרנג. הטבח בעזה, שבוצע בעיקר כדי שפושע המלחמה ירצה ויוכל (אם יצביעו לו) להמשיך ולהיות שר בטחון (דברים בשם אומרם כשבועיים לפני בחירות 2009) מוטטו סופית את הלגיטימיות של המשטר הציוני. הפלסטינים למדו דבר או שניים מבעל הוילה, איש התרבות המערבית הנעלה אבא אבן, והשתמשו בשיטותיו כדי לשחרר את פלסטין. התעקשותם של נתניהו ושל ארה"ב להמשך המו"מ ולפתרון שתי המדינות הינו הדבר הפתאטי ביותר שנחזה בפוליטיקה מזה שנים רבות. הוא מראה על חוסר הבנה טוטאלית של המציאות.

  קבלו עכשיו את פתרון המדינה האחת, ותרו על הגדרת המדינה כמדינה ציונית (יהודית בפי הציונים) או שיבוא יום ותייללו מרה כי גם פתרון זה – ההוגן ביותר עבור שני הצדדים – גם הוא, כמו קודמיו, אינו רלוונטי עוד.

 7. שוש

  בפועל, משא ומתן אינו מתרחש רק באולמות מעונבים. דבריך מבהירים שבנקודה הזו הפלסטינים מרויחים יותר נקודות מחוץ לזירת המשא ומתן – ממש כפי שישראל מיצתה עד לקצה את (חוסר) הלגיטימיות של ההתנחלויות.

  בסופו של דבר נפגש שוב למשא ומתן, זכותך לחשוב שבסוף הדרך תהיה מדינה אחת, מכיוון שאני מעריכה את הפלסטינים קצת יותר ממך כנראה, אני בטוחה שלא כך הדבר.

 8. מאור

  את ה- F15 מייצרת דווקא בואינג.