אובמה טוב רק בדיבורים

כשנבחר, דרש אובמה מישראל להקפיא לאלתר את הבנייה בהתנחלויות כתנאי לשיחות מוקדמות בין ממשלת ישראל לבין נציגי הרשות הפלסטינית ואף הכריז כי ניתן להגיע להסכם שלום בתוך שנה. אז מה קרה מאז?
תום יפרח

ביום שישי הטילה ארצות הברית וטו על החלטת מועצת הביטחון המגנה את ישראל בהמשך הבנייה בהתנחלויות. רבים במחנה השמאל הישראלי ופעילי השלום ברחבי העולם תלו תקוות רבות בבחירתו של ברק אובמה לנשיאות ארצות הברית בנובמבר 2009. אין ספק שהרטוריקה הקולחת וכושר הביטוי שלו כבשו לבבות של מיליוני בני-אדם ברחבי העולם, למעשה, קשה מאוד לא להתפעל מכך גם היום, אם כי ההשראה החלה להתאדות לאחר יותר משנתיים.

כצפוי, עם היבחרו הסתער אובמה על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מינה את גורג' מיטשל כשליח הממשל החדש למזרח התיכון וזה פתח במסע דילוגים לאזור.  כעבור זמן קצר "דרש" אובמה מישראל להקפיא לאלתר את הבנייה בהתנחלויות כתנאי לשיחות מוקדמות בין ממשלת ישראל לבין נציגי הרשות הפלסטינית ואף הכריז כי ניתן להגיע להסכם שלום בין הצדדים בתוך שנה.

נשיא ארה"ב ברק אובמה. הרטוריקה כבר לא משכנעת. cc by-Kossy@FINEDAYS

דא עקא, אובמה לא לקח בחשבון שאמירות גורפות שלו, לגיטימיות ככל שיהיו אשר "דורשות" מישראל לבצע מהלך חד צדדי יקשיח אוטומטית את העמדה הפלסטינית, כפי שציין חאלד אבו-טועמה: אבו מאזן לא יכול להרשות לעצמו להיות פחות פלסטיני מאובמה ומנשיא צרפת, סרקוזי. לפיכך, התהליך המדיני הפקוק ממילא עלה על שרטון נוסף וכעבור זמן קצר החלו נציגי הרשות הפלסטינית לפנות ישירות למדינות העולם כדי שאלו יכירו במדינת פלסטין בגבולות 67', ואכן מספר מדינות עשו כן. מיותר לציין כי השיחות בין הצדדים היו עד כה למעטה מדיני בלבד ובכל מקרה לא היו מניבות פרי.

אין חולק כי ישראל והרשות הפלסטינית "סייעו" כל אחת בדרכה לנשיא האמריקני החדש לקפוא על שמריו, ישראל ממשיכה להנפיק תירוצים להמשך הבנייה בהתנחלויות בידיעה מוחלטת שהיא כצד כובש כלל לא יכולה לדרוש סימטריה של "תן וקח ולהיפך" מהצד הפלסטיני הנכבש. אמנם, הצד הפלסטיני עדיין יכול להיכנס למו"מ ללא תנאים מוקדמים, אך בשעה שמניות הרחוב הערבי עולות עלייה חדה לנוכח סיום משטרם הדיקטטורי של מצרים ותוניסיה והפגנות הענק השונות בלוב, תימן, בחריין ועוד, נראה כי מו"מ בין הצדדים מאחורי הקלעים הינו הצעד הנכון בשעה זו, כפי שכתב ערן חרמוני.

נאומו המפורסם בקהיר, בו הדגיש אובמה כי ארצות הברית אינה מכירה עוד בלגיטימיות ההתנחלויות, נגנז מזמן. מצדדי פתרון שתי המדינות בצד הפלסטיני וגורמים פרגמטיים נוספים בעולם הערבי הבינו כי אובמה טוב בדיבורים אך לא במעשים. כעת כשאובמה הורה על הטלת וטו על במועצת הביטחון על ההצעה לגינוי הבנייה בהתנחלויות, תם ונשלם סופית הרומן הקצר בין אובמה והרשות הפלסטינית. ארצות הברית מצטיירת ובצדק כשבויה של הלובי הניצי הפרו-ישראלי בשטחה ואובמה בסך-הכול "יישר קו" עם הקונגרס והסנאט.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. "הכל זיגזוגים"

    "הכל זיגזוגים" — זו התוכנית החדשה של השותפים ביברק, איבט ואובמה.