הפילוסופיה הפוליטית של סאיף אל-איסלם אל-קדאפי

סאיף אל איסלם קדאפי הוא בעל תואר דוקטור בפילוסופיה פוליטית מ"לונדון סקול אוף אקונומיקס". עבודתו משרטטת עולם צודק יותר שבו לארגוני החברה האזרחית תפקיד מכריע וסובלת מבעיות שאינן פילוסופיות
יוסי דהאן
הדיסרטציה עוסקת בשאלה כיצד יש ליצור מערכת מוסדות גלובלית דמוקרטית וצודקת יותר, ובוחנת גישה ליצירת מערכת פורמלית יותר של קבלת החלטות קולקטיבית על ידי שלושת השחקנים המרכזיים בחברה הגלובלית: ממשלות, חברה אזרחית והסקטור העסקי. התזה מנסה לשאת תרומה לדיון במערכת הממשל הבינלאומית, כך שהיא תהפוך למוסרית ולמעשית יותר. השיטה המוצעת בה מכונה "ניהול קולקטיבי".
התזה מתמקדת בתפקידה של החברה האזרחית ובוחנת טיעונים בעדה ונגדה… על מנת להכלילם כחברים בעלי כוח הצבעה בגופים כמו האו"ם, מוסדות ברטון וודס, ארגון הסחר העולמי ומוסדות אחרים. בתזה הזו אני מגן על הטיעון שהכללת נציגים נבחרים של ארגונים לא ממשלתיים במבנים המשלבים את שלושת השחקנים שהוזכרו לעיל יכולה ליצור מערכת גלובלית דמוקרטית יותר. המסקנה זוכה לאישוש על ידי סקר של בעלי תפקידים מובילים בארגוני חברה אזרחית ובגופים מקבלי החלטות.
סאיף אל-איסלאם אל-קדאפי. צילום: מתוך פרופיל הפייסבוק

הטקסט הזה (שהגעתי אליו באמצעות האתר crookedtimber) הוא תמצית תזת הדוקטורט של סאיף אל איסלאם קדאפי, בנו של שליט לוב מועמר קדאפי, שכותרתה "תפקיד החברה האזרחית במוסדות ממשל גלובליים: מעוצמה רכה לקבלת החלטות קולקטיבית". אפשר לקרוא את התזה בשלמותה כאן.

את עבודת הדוקטורט הזו בפילוסופיה פוליטית הגיש בשנת 2008 סאיף קדאפי במוסד האוניברסיטאי האנגלי הנחשב, "לונדון סקול אוף אקונומיקס". כדאי להזכיר גם את העובדה הזניחה שהמוסד קיבל באותה עת תרומה של מיליון וחצי לירות סטרלינג מקרן קדאפי הבינלאומית לצדקה ופיתוח.

מאוחר יותר התברר שסאיף או מי שכתב את העבודה עבורו גנב חלקים מעבודותיהם של אנשים אחרים, מבלי שמנחי העבודה ובוחניה במוסד האקדמי הלונדוני היוקרתי הבחינו בכך.

באשר ליחסו לארגוני החברה האזרחית בלוב, על כך הביע את דעתו הפילוסוף הפוליטי לפני מספר ימים בשידור טלוויזיוני לעם הלובי: "אנחנו נילחם עד לרגע האחרון, עד  לכדור האחרון".

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמולן

  עצם השם מגלם את החרדה המערבית מהמזרח, ומגביל את היכולת להבין, ויותר מכך, להפנים, את קוי המתאר שסיף אל אסלאם אל קדאפי משרטט ביד ביקורתית ובוטחת.

  כשל קריאה והבנה מסתמן כבר בביקורת המובלעת בפוסט, המרמזת שלכאורה סיף אל אסלם אל קדאפי לא כתב בעצמו את העבודה, אלא אחרים כתבו בשמו, ואף העתיקו חלקים ממנה. אלא שהביקורת מתעלמת באופן תמוה מהתיזה המתוארת, לפיה להון יש תפקיד יוצר בחברה האזרחית. רכישה של ידע אינה שונה מפעולות אחרות של העברת ידע, והיא יכולה להיות לא מעשה של "גניבת דעת" (כפשוטה) אלא של התיחסות משוכללת יותר אל עולמות הידע, ובפרט ידע מערבי. הכותב המבקר, באופן מרומז, את סיף אל אסלאם אל קדאפי מתעלם ככל הנראה – וקשה להניח שבאופן בלתי מודע – מהמסורת העשירה באופן מפתיע של שיתוף של "כותבי צללים" ביצירה פילוסופית מעמיקה ומקורית. מהו אפלטון ללא העבדים הרושמים שלו ? האם הוא באמת כתב את הכל לבדו ? ופלוטינוס ללא פורפירי ? האתגר שהתיזה המסומפלת של סיף אל אסלאם אל קדאפי מעמידה בפני הקורא המערבי הוא מטלטל, משבש מסגרות חשיבתיות מסורתיות, ומעמיד בפני הקורא את המראה הפוסט-קולוניאליסטית. זהו מעשה של אלימות מנכסת, המקפידה על שפיפות והסתוות, ומסמנת את הסביבה הביקרותית העוינת כל כך לחשיבה הערבית. מגיע לתיזה של סיף א דין אל אסלם ניתוח ביקורתי ראוי יותר מזה שזכה לו באתר הציוני. בפרט, מפליא לראות כי תיזה שלמה, עתירת עמודים ומן הסתם חשיבה – ולצורך העניין אין זה חשוב של מי היא – נסקרת על סמך מספר מצומצם של שורות שהוצאו ופסקאות.

  הכח נמצא בשורה האחרונה, בה מוכתבת לערבים תפיסת עולם המקנה למוות מעמד של חידלון מוחלט, ולחיי אדם מעמד החורג מזה של שייכות למסורת עשירה, עתיקה ומורכבת, הנאבקת על חייה אל מול דורסנות מערבית מובזרת ורכה לכאורה. ה"מוות" והמחויבות האקטיביסטיתש ל סיף אל אסלם אל קדאפי מסמנים שיבוש בפני השטח של מערך הסמלים המערבי, המבנה את פוסט הביקורת הציוני, וחושף את טכנולוגיית הביטול שהכותב מפעיל, לא כפירוק ביקורתי של עבודה שלטענתו הושקעו בה לכל הפחות כמיליון וחצי, אלא כעבודה פגומה ופרימיטיבית, ובמילה אחת, מזרחית.

  [תודה על הקישור, מדהים לראות להיכן הלונדון סקול אוף אקונומיקס מסוגל להגיע, ומאילו טעמים :-)]

 2. lior

  your multiculturalism
  is so nice.
  why don't you go and live in libia
  it will give you a better understanding of this monarchy and the monarch.
  through his actions you could probably get a better understanding of kadafi jr. as a western person.
  just make sure they leave the light on in your prison cell, just before they shoot you.
  who cares what he writes and which school he went to. what he does to his country and how he divides the money coming from their own natiral resources is of more importance.

 3. י.א

  אוי אוי. אבל האמת, באקלים הכספי\ניהולי הנוכחי, לא מקנא באיזה קורא של עבוד הדוקטור החושד בהעתקה…(לא מתרץ. סתם נאנח)