מי משרת את נבחר הציבור

או כיצד מחבל המשטר בדיונים פרלמנטריים שתוכנם סותר את עמדות הממשלה, באמצעות הפעלת ח"כים פרובוקטורים, המגובים באלימות של מאבטחי הכנסת. דיווח מביקור אזרחי בכנסת
ירוסלב יוסים

ביום שלישי שעבר הוזמנתי לכנסת על מנת להשתתף בכנס שהוקדש לסוגיית גזענות ונטיות אנטי-דמוקרטיות בתקשורת הישראלית בשפה הרוסית. מארגני המפגש היו: השדולה למאבק בגזענות, שיוצגה ע"י ח"כ ד"ר עפו אגבאריה, המטה למאבק בגזענות, שמאגד בתוכו כ-20 ארגונים וכן עמותת "מורשתנו". החלטתי להגיע לכנס, משום שהוסכם מראש עם המארגנים שיוקצה לי זמן להציג פתרון לתופעה מצערת זו. התכוונתי להציג יוזמה, המקודמת על-ידי קבוצת מתנדבים קטנה, לתרגם את העיתון "הארץ" לרוסית. הקבוצה מאמינה כי המידע הנמסר בעיתון זה יכול לתקן את ההטיה ואת איכותו הנמוכה של המידע המצוי בתקשורת הרוסית.

ירוסלב יוסים. מסכת של איומים והפחדה. צילום: יבגני זסלבסקי

מהרגע הראשון ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ’ מ"קדימה" שנכחה בפגישה, ניסתה לשבש את האירוע בצרחות היסטריות. הכל התחיל, כאשר בעקבות אמירה של גב' ביאן מג'אדלה (חברה במטה למאבק בגזענות, ועובדת ארגון אג'נדה) שסייעה לנהל את הדיון, שניים מהח"כים הערבים החליפו כמה מילים בערבית ביניהם. ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' מיד צרחה בהיסטריה כי אסור לדבר ערבית בכנסת. במהלך הפגישה, הציגה עמותת מורשתנו דו"ח שערכה על השיח הגזעני והאנטי-דמוקרטי בתקשורת בשפה הרוסית. ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' קטעה כל הזמן את הדוברים תוך שימוש בביטוים ברוטליים. כמו בקרקס, היא עשתה מחוות תיאטרליות וצעקה בקולי קולות: "עף פעם לא השתתפתי בכנס כזה גזעני". בשלב מסוים לא יכולתי לסבול ניסיונות חבלה בכנס חשוב זה ואי-כיבוד כלפי הדוברים ושאלתי במיקרופון, האם ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' זקוקה לתרופה.

תוצאה מכך, שומר שנוכח באולם ניגש אלי וביקש להירגע. עניתי שאני רגוע לגמרי, ואז הוא הלך. אולם ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' קראה לו, ולאחר מכן השומר ניגש אלי שוב וביקש שאעזוב את האולם. יצאתי אחריו ושאלתי מה קרה. בתשובה נאמר לי כי עכשיו אני חייב להמתין למפקד, אשר יחליט בדבר גורלי. כמה שניות לאחר מכן איש ניגש אלי בנמרצות רבה. הוא לבש מדי מאבטח עם כמה תגים על הז'קט. האיש פנה אליי ואמר כי שמו זיו ירון והוא המפקד הראשי של הכנסת. הקצין ירון קירב את פניו הרועדות מזעם לפניי, במרחק של לא יותר מ-5 סנטימטרים, והחל בתוקפנות להאשים אותי בתקיפת ח"כ. הוא אמר שאני חייב להבין כי דיברתי עם נציגת העם, וכי חובתו, כמו גם חובתי (!) היא לשרת את נבחרי העם.

כאשר שאלתי את הקצין ירון מדוע הוא מדבר אליי בצורה כזו מאיימת ותוקפנית, הוא ענה שכהרף עין יש בידו לזרוק אותי מכאן, וזו חובתו. "תקליטור" זה על העלבת נציגת העם ועל יכולתו האלימה של הקצין ירון לגרש אותי החוצה "ניגן" ללא הפסקה. הייתי מוקף בכ-5 מאבטחים בגובה-ענק. תחילה חשבתי כי האיומים הללו הם בבחינת טקס שלאחריו אוכל לחזור לאולם, על כן עמדתי בשקט והקשבתי. אבל משום שהתקליט לא פסק, הבנתי שזה פשוט לא ייגמר. ואכן, מפקד ירון אמר שהוא מתכוון לשאול את ח"כ שמאלוב-ברקוביץ', האם מותר להכניס אותי בחזרה לאולם.

עוזר פרלמנטרי שנכח בשיחה, התפרץ ואמר כי ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' אינה הכתובת לפתרון סוגיה זו, כי היא לא המארגנת של הכנס. אך המפקד ירון השיב כי הוא זה שמחליט כאן. המצב נעשה דומה ללינץ', ואני הרגשתי גועל. נזכרתי בהשפלה שחוויתי על-ידי המורים בבית הספר הסובייטי וב"טיפול" של רס"רים בצבא הישראלי. לא רציתי לעזור להם לבצע את תפקידם, על כן אמרתי כי אני מבקש לעזוב, ושאלתי האם אפשר להחזיר לי את דבריי שנשארו באולם הכנס.

אלא שהקצין ירון לא מיהר לשחרר את הקורבן שתפס. הוא המשיך להפחיד ולהטריד אותי. אמרתי לו שוב ושוב כי אני לא רוצה לשמוע את האיומים שלו ומבקש לעזוב. לבסוף, הדברים שלי הוצאו החוצה, ואחזקתו האלימה של הגנרל ירון בי נחלשה. כשהבנתי כי אין לי סיכוי לחזור לכנס, שברתי את שתיקתי ואמרתי לזיו ירון כי הוא משרת של המשטר האפל, בו לא נבחרי העם הם המשרתים של העם, אלא אזרחים הם הנאלצים בכוח להיות משרתים של הח"כים. עוד אמרתי לו, כי הוא משרת משטר המתייחס לאזרחים בבניין הכנסת בהפחדה ואיומים, כמו בבניין הכלא.

הקצין ירון הורה לאחד ממשרתיו להוביל אותי מחוץ למתחם. בזאת הסתיים ניסיוני לפתור סוגיות פוליטיות באמצעות הערוץ הפרלמנטרי במדינה, אשר הכריזה על עצמה "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". כיהודי, למדתי שיעור על התמודדות עם בעיות פוליטיות תוך שיתוף פעולה עם רשויות המדינה, שהכריזה על עצמה מדינת היהודים.

הכותב הוא סוציולוג, איש מחשבים ופעיל שמאל עצמאי נגד דיכוי הפלסטינים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גיא

  ביום שישי הופיעה חברת הכנסת בחדשות ערוץ 10. הגיגיה של הגברת בנושא שלמות המשפחה, נשים חד-הוריות ועוד פנינים היו יכולים להצחיק אם הבדיחה הזו לא הייתה עלינו.

 2. איציק

  מי שמועל כאן בתפקידו היא התקשורת. יש הרבה מצבים בכנסת שיש עניין ציבורי רב להציגם בתקשורת. היכן היא? לא במקום בו היא צריכה להיות. היא איננה במקומות בהם מתבצעת אלימות "חוקית". לדוגמא במקרה שלפנינו שהיה צריך להיות מצולם, או למשל בכנסים מיוחצנים בהם אנשי אבטחה לוקחים לעצמם סמכויות מפליגות בהפעלת כוח.

 3. אורלי בנימין

  יהיו הדברים בחזקת אזהרה חמורה בפני כל מי שמתעניינת בלספור כמה נשים נכנסו לכנסת. או כמה נשים מיוצגות באיזה פורום.
  אנא מכן, לא עוד ספירה שאינה מבוססת על עמדות. לא עוד השאלה כמה נשים. מעתה השאלה היא כמה פמיניסטיות מחוייבות לדמוקרטיה. יותר מסובך אמנם אבל גם יותר סביר

 4. גרי רשף

  שמה של ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ’ הולך לפניה ולא לטובה, ויחס כזה לאזרח המוזמן לדיון בכנסת זו שערוריה.
  עד כאן אני איתך.

  מה הקשר של כל זה ל"משטר" וכיצד "המשטר" מחבל בדיונים הסותרים את עמדת הממשלה?
  הרי הח"כ הנ"ל באופוזיציה!
  הנה דרך טובה להרוס הסכמה ודיון ענייני, ולדרדר אותם להתכתשות השגרתית של "אנחנו הטובים ואתם הרעים" ולעזאזל העובדות.

 5. עמית כהן

  אמרת לחברת פרלמנט "את צריכה תרופה" וציפת שזה יעבור על סדר היום? ברור שיעיפו אותך! איפה חשבת שאתה נמצא?
  המאבטח בירבר את עצמו לדעת וברור שזה לא התפקיד שלנו לשרת את נבחרי הציבור, אבל מה הקשר בין זה לבין שהם צדקו לחלוטין כשהוציאו אותך מהדיון?
  הפרעות לדיונים וקריאות ביניים אלה דברים שקיימים בכל פרלמנט (מצד חברי פרלמנט לחברי פרלמנט אחרים!!) אם כי זה נכון שבישראל הם הגיעו לרמה גבוהה בהרבה.
  בכל אופן זה לא קשור לנושא כי לא שמעתי שבחרו בך להיות חבר פרלמנט, אתה אורח בפרלמנט ומקובל לכבד אותו ביתר שאת שלא לדבר על כבוד מינימאלי..
  אתה מדבר על משטרים אפלים? באמת שזו בדיחה. השמצת חברת פרלמנט באופן הכי בזוי (אולי הגיע לה אולי לא אין לי מושג) בצורה שגם במדינות הכי דמוקרטיות סביר להניח לא הייתה מסתיימת *רק* בהוצאה מהבניין, אין לי מושג איזה עוד סנקציה אפשר להטיל עליך בגלל זה אבל אני מנחש שברוב המדינות הדמוקרטיות היית מקבל משהו כמו איסור להכנס שוב לבניין הפרלמנט. לדבר על מה היו עושים למי שהיה מתנהג בצורה כזו במשטרים אפלים אני לא רוצה אפילו לדבר..

  אני לא יודע מה עם אחרים, אבל כשאני קראתי את המאמר הייתה לי תחושה שזו סאטירה. כך שאני שואל שוב, למה בדיוק ציפת כאשר פחות או יותר קראת לחברת כנסת "משוגעת" במעמד של הכנסת??

 6. איל

  שלחתי קישור לכתבה הזאת לעמוד של ציפי לבני בפייסבוק, עם תוספת, שאם היא אינה מסוגלת לרסן אותה, היא אינה ראויה להיקרא מנהיגת מפלגה דמוקרטית. (לא שקודם חשבתי שכן).

 7. שרון

  אני מסכימה עם מסקנתך שהאלימות, הקללות וההפחדה הם אמצעים שמשתמשים בהם בכנסת באופן רציונלי, ע"מ להשתיק או לאיים על הזולת. אין שום קשר ביניהם לבין התלהטות רגשות, למרות הניסיון לצייר זאת כך לציבור.

 8. יפעת סולל

  אמנם יש לעובדי הכנסת חובה להגן על חבריה, אולם נראה כי מדובר בהתנהלות החורגת באופן קיצוני מן הסביר. חשוב בעיניי להתלונן ליו"ר הכנסת, על מנת שהדברים לא יישנו.
  לענין עצמו, התקשורת הרוסית היא אלימה ומגמתית. שמעתי סיקור מתורגם מהתקשורת הרוסית על הכנס, זה הלך בערך כך: קומץ ח"כים מהשמאל הקיצוני וערבים התכנסו כדי לתקוף את התקשורת הרוסית. ח"כ יוליה שמאלובה אמרה, שמדובר באוסף מקרי של ציטוטים, בענין שולי ולא רציני…
  והמשיך בציטוטים נוספים של שמאלובה. אכן חשוב להתמודד עם התקשורת הרוסית, אשר עדין יוצרת את דעת הקהל של ציבור לא מבוטל בישראל. מפחיד.

 9. ירוסלב יוסים

  יפעת, בגלל העניין עצמו (חובתנו להתמודד עם התקשורת ברוסית), אני מבקש לדעת כיצד בפועל מגישים תלונה ליו"ר הכנסת.
  התקשורת ברוסית היא אלימה, מגמתית ומפחידה; והיא יוצרת את דעת הקהל בקרב מאות אלפי איש בישראל (גם הצעירים)!! אתן לא יודעות מה הולך שם! יש רושם שהכתבים/ות לא למדו לקח מהשואה ומהדה-קולוניזציה, כאשר הם/ן מדברות על האחר. אנחנו חייבות לעשות קומפיין ארצי כנגד התופעה, ואני לרשותכן!
  לעמית. אתה צודק, ההתבטאות שלי לא הייתה מיטבית. היה עדיף להגיד כי אני לא מסוגל להשתתף בבלגן ולא מסוגל לסבול פגיעה כוחנית בחופש הדיבר, ולכן אני עוזב. אבל בתנאי הלחץ, אמרתי את מה שאמרתי מתוך ניסיון להציל כנס יחיד במינו שעסק בסוגיה חשובה במיוחד.

 10. נתן.

  ערבית היא שפה רשמית במדינת ישראל(רוסית למשל לא , למרות שכמובן מותר גם לדבר בה).
  אני מתפלא שאף אחד לא העיר והאיר את עיניה של חברת הכנסת ברקוביץ.

 11. מאור

  איזה ח"כ ישב בראש הדיון? איזה ח"כ הזמין את הכותב? הם אלו שהיו צריכים להגן עליו ועל הדוברים הערבים ולדרוש את נוכחותו בדיון. בכל מיקרה, לא אזרח שהוזמן
  לדיון בכנסת אחראי לשמור על כבוד עמיתיו.

  אגב, מה עיניין הכנסת לתרגום "הארץ" לרוסית?

 12. דרור ק

  להגיד על חברת-כנסת שהיא צריכה תרופה זה לא ממש מנומס, אבל בכנסת כבר נאמרו דברים הרבה יותר גרועים, ועל-פי העדות הזאת, ה"מפקד" ממשמר הכנסת חרג מסמכותו ונהג בגסות רוח. לא כדאי להתעצל. צריך ליידע את יו"ר הכנסת. ראובן ריבלין ידוע כאדם שרגיש מאוד לפגיעה במעמד הכנסת ולחופש הביטוי בין כתליה. יש לו מלוא הסמכות לקרוא את משמר הכנסת לסדר ולהורות להם לרסן את התנהגותם. כאן זה לא בריה"מ, ולא אירן, ואין שום סכנה בכתיבת מכתב ליו"ר הכנסת, להפך זה יכול להועיל לציבור הרחב. נ"ב – הערבית היא שפה לגיטימית לחלוטין לדיונים בכנסת. אם ח"כ כלשהו לא מבין ערבית הוא יכול לבקש להכניס לאולם מתורגמן או לקרוא את התרגום אחרי הדיון, אבל אין לו רשות למנוע דיבור בערבית בכנסת. יש גם פרשנות משפטית שמתירה דיונים באנגלית בכנסת (אם כי זה מעולם לא נעשה). כל שפה אחרת (כולל רוסית) אסורה, אלא באישור יו"ר הכנסת או יו"ר הישיבה.

 13. מאז שנזרק רימון במליאת הכנסת, ואחרי רצח רבין הביטחונצ'יקים מתוחים יותר מהנדרש

  אבל לצערי, אם עמוס שוקן ושותפיו רוצים ש"הארץ" יתורגם לרוסית או לערבית הם חייבים למצוא מימון לכך.

 14. ירדנה אלון

  על התקשורת בשפה הרוסית ,מטבע הדברים ,אינני צורכת אותה,ועל כן לא מודעת למה שמתחולל ומה שנכתב שם.
  על כן אודה לכותב הרשימה אם יואיל לכתוב מעט ולהרחיב בנושא זה
  או למצער כי יתן מראה מקומות שכתובים בעברית,או באנגלית,או בצרפתית,
  אחרת קשה מאוד להגיב לרשימה הזאת תגובה עניינית שמסתמכת על עובדות

 15. ירוסלב יוסים

  אעשה כמיטב יכולתי לספק בתגובה הבאה דו"ח מאת עמותת "מורשתנו" על השטף של ביטוים גזעניים וקסנופוביים בתקשורת ברוסית. למען עתידנו חייבים לתקן את זה!!! ואני פה! בנתיים ממליץ להכנס לאתר זה: http://www.demcharter.org/index.php?option=com_content&view=article&id=172%3A-our-heritage-against-versus-clowns-intifada&catid=57%3Apress-coverage-&Itemid=11&lang=ru

 16. ירוסלב יוסים

  בבקשה כתבו אלי: jareck.youssim@gmail.com
  ואשלח דו"חות על הגזענות בתקשורת הישראלית ברוסית!!!

 17. נפתלי אור-נר

  מעניין כמה קולות היא כבר גרעה. וכמה תגרע בעתיד, ממפלגת קדימה. נראה כי מקומה עם בריוני ליברמן

 18. סמדר

  כצופה מזדמנת בדיוני הכנסת אני שמה לב שבמקרים רבים חברי הכנסת מתנהגים באופן לא מכובד, בלשון המעטה. התנהגות זאת לא נעלמת מעיני פרשנים מטעם עצמם, ובחלק מהמקרים מצמידים פרשנים אלו אבחנות קליניות לגופה של הדוברת. אם מדובר בדובר, האבחנות הן אידיאולוגיות (פשיסט, גזען, או לחילופין עוכר ישראל וכו'). אבל אם מדובר על אישה, היא תמיד היסטרית, בפניקה (ציפי לבני מחכה מחוץ למשרד שרון לתיקה בממשלתו), מטורפת (חנין זועיבי על סיפון המרמרה) וכו'. אי אפשר לומר שהיא התנהגה בצורה בריונית? לא מכובדת? למה "היסטרית"?

 19. ירוסלב יוסים

  I must inform you all that a few minutes ago I was contacted by Mr. Yossi Griff, who told me that he is the real chief of the Knesset's Security. He said that he made an investigation and he only could apologize in front of me for what happened. He was very nice, and suggested that I will meet him for a conversation. He gave me his cell phone number, and asked that I will contact him at my convenience. According to him, the Knesset's guards will receive new instructions following the incident, so that all the citizens will feel very comfortable, when visiting the Knesset.

  I still don't know what exactly I am going to do about this development. But I think I will go and meet him in the two coming weeks…

 20. דנה

  Hi Jaroslav,
  I read your testimony, and although I was quite disturbed from the ordeal, I couldn't help asking myself if you were to be partially held responsible. You were being quite rude with your comment to the MK, something that I can't conceive anyone doing here in the US. Do you find this behavior acceptable? I really can't. I tried to imagine the reaction to a similar act in Congress, and you got out of it with a slap on your wrist.