• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מי משרת את נבחר הציבור

או כיצד מחבל המשטר בדיונים פרלמנטריים שתוכנם סותר את עמדות הממשלה, באמצעות הפעלת ח"כים פרובוקטורים, המגובים באלימות של מאבטחי הכנסת. דיווח מביקור אזרחי בכנסת
ירוסלב יוסים

ביום שלישי שעבר הוזמנתי לכנסת על מנת להשתתף בכנס שהוקדש לסוגיית גזענות ונטיות אנטי-דמוקרטיות בתקשורת הישראלית בשפה הרוסית. מארגני המפגש היו: השדולה למאבק בגזענות, שיוצגה ע"י ח"כ ד"ר עפו אגבאריה, המטה למאבק בגזענות, שמאגד בתוכו כ-20 ארגונים וכן עמותת "מורשתנו". החלטתי להגיע לכנס, משום שהוסכם מראש עם המארגנים שיוקצה לי זמן להציג פתרון לתופעה מצערת זו. התכוונתי להציג יוזמה, המקודמת על-ידי קבוצת מתנדבים קטנה, לתרגם את העיתון "הארץ" לרוסית. הקבוצה מאמינה כי המידע הנמסר בעיתון זה יכול לתקן את ההטיה ואת איכותו הנמוכה של המידע המצוי בתקשורת הרוסית.

ירוסלב יוסים. מסכת של איומים והפחדה. צילום: יבגני זסלבסקי

מהרגע הראשון ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ’ מ"קדימה" שנכחה בפגישה, ניסתה לשבש את האירוע בצרחות היסטריות. הכל התחיל, כאשר בעקבות אמירה של גב' ביאן מג'אדלה (חברה במטה למאבק בגזענות, ועובדת ארגון אג'נדה) שסייעה לנהל את הדיון, שניים מהח"כים הערבים החליפו כמה מילים בערבית ביניהם. ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' מיד צרחה בהיסטריה כי אסור לדבר ערבית בכנסת. במהלך הפגישה, הציגה עמותת מורשתנו דו"ח שערכה על השיח הגזעני והאנטי-דמוקרטי בתקשורת בשפה הרוסית. ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' קטעה כל הזמן את הדוברים תוך שימוש בביטוים ברוטליים. כמו בקרקס, היא עשתה מחוות תיאטרליות וצעקה בקולי קולות: "עף פעם לא השתתפתי בכנס כזה גזעני". בשלב מסוים לא יכולתי לסבול ניסיונות חבלה בכנס חשוב זה ואי-כיבוד כלפי הדוברים ושאלתי במיקרופון, האם ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' זקוקה לתרופה.

תוצאה מכך, שומר שנוכח באולם ניגש אלי וביקש להירגע. עניתי שאני רגוע לגמרי, ואז הוא הלך. אולם ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' קראה לו, ולאחר מכן השומר ניגש אלי שוב וביקש שאעזוב את האולם. יצאתי אחריו ושאלתי מה קרה. בתשובה נאמר לי כי עכשיו אני חייב להמתין למפקד, אשר יחליט בדבר גורלי. כמה שניות לאחר מכן איש ניגש אלי בנמרצות רבה. הוא לבש מדי מאבטח עם כמה תגים על הז'קט. האיש פנה אליי ואמר כי שמו זיו ירון והוא המפקד הראשי של הכנסת. הקצין ירון קירב את פניו הרועדות מזעם לפניי, במרחק של לא יותר מ-5 סנטימטרים, והחל בתוקפנות להאשים אותי בתקיפת ח"כ. הוא אמר שאני חייב להבין כי דיברתי עם נציגת העם, וכי חובתו, כמו גם חובתי (!) היא לשרת את נבחרי העם.

כאשר שאלתי את הקצין ירון מדוע הוא מדבר אליי בצורה כזו מאיימת ותוקפנית, הוא ענה שכהרף עין יש בידו לזרוק אותי מכאן, וזו חובתו. "תקליטור" זה על העלבת נציגת העם ועל יכולתו האלימה של הקצין ירון לגרש אותי החוצה "ניגן" ללא הפסקה. הייתי מוקף בכ-5 מאבטחים בגובה-ענק. תחילה חשבתי כי האיומים הללו הם בבחינת טקס שלאחריו אוכל לחזור לאולם, על כן עמדתי בשקט והקשבתי. אבל משום שהתקליט לא פסק, הבנתי שזה פשוט לא ייגמר. ואכן, מפקד ירון אמר שהוא מתכוון לשאול את ח"כ שמאלוב-ברקוביץ', האם מותר להכניס אותי בחזרה לאולם.

עוזר פרלמנטרי שנכח בשיחה, התפרץ ואמר כי ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' אינה הכתובת לפתרון סוגיה זו, כי היא לא המארגנת של הכנס. אך המפקד ירון השיב כי הוא זה שמחליט כאן. המצב נעשה דומה ללינץ', ואני הרגשתי גועל. נזכרתי בהשפלה שחוויתי על-ידי המורים בבית הספר הסובייטי וב"טיפול" של רס"רים בצבא הישראלי. לא רציתי לעזור להם לבצע את תפקידם, על כן אמרתי כי אני מבקש לעזוב, ושאלתי האם אפשר להחזיר לי את דבריי שנשארו באולם הכנס.

אלא שהקצין ירון לא מיהר לשחרר את הקורבן שתפס. הוא המשיך להפחיד ולהטריד אותי. אמרתי לו שוב ושוב כי אני לא רוצה לשמוע את האיומים שלו ומבקש לעזוב. לבסוף, הדברים שלי הוצאו החוצה, ואחזקתו האלימה של הגנרל ירון בי נחלשה. כשהבנתי כי אין לי סיכוי לחזור לכנס, שברתי את שתיקתי ואמרתי לזיו ירון כי הוא משרת של המשטר האפל, בו לא נבחרי העם הם המשרתים של העם, אלא אזרחים הם הנאלצים בכוח להיות משרתים של הח"כים. עוד אמרתי לו, כי הוא משרת משטר המתייחס לאזרחים בבניין הכנסת בהפחדה ואיומים, כמו בבניין הכלא.

הקצין ירון הורה לאחד ממשרתיו להוביל אותי מחוץ למתחם. בזאת הסתיים ניסיוני לפתור סוגיות פוליטיות באמצעות הערוץ הפרלמנטרי במדינה, אשר הכריזה על עצמה "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". כיהודי, למדתי שיעור על התמודדות עם בעיות פוליטיות תוך שיתוף פעולה עם רשויות המדינה, שהכריזה על עצמה מדינת היהודים.

הכותב הוא סוציולוג, איש מחשבים ופעיל שמאל עצמאי נגד דיכוי הפלסטינים

כנראה שיעניין אותך גם: