מילה מלוכלכת

בגלי צה"ל נהנית עירית לינור מחירות מוחלטת לכנות את אורטל בן דיין "זונה" ואת אנשי שוברים שתיקה "זבל". ככה זה כנראה באנומליה שבה העורך הראשי מכונה "מפקד"
יוסי דהאן

בעקבות פרסום פרשת הקשר בין המרצה לסוציולוגיה ד"ר גדעון ארן לאורטל בן דיין, התפתחה לה אתמול שיחה בין מגישי התוכנית "המילה האחרונה" קובי אריאלי ועירית לינור (יום ד', החל מדקה 33), בה הביעה לינור את דעתה בפרשה. בין היתר, אמרה כך:

הסטודנטית, שאינה קטינה ואינה ילדה בת יומה, ניהלה רומן עם המרצה הנשוי שלה. בלקסיקון שלי קוראים לזה זונה. (…) הוא נשוי בעצמו, ברור שגם הוא זונֶה (…) אבל העניין הזה שאת מתעסקת עם גבר נשוי ואחרי זה באה לייבב שהוא לא התנהג אלייך יפה (…) העונש של בחורה שמתעסקת עם גבר נשוי, שתאכל אחרי זה חצץ.

היא בחרה לסיים את דבריה בקריאה הנרגשת: "בנות, יש מספיק גברים רווקים וגרושים בעולם".

ניתוח פמיניסטי, מעמדי ואתני של דברי לינור אפשר לקרוא בשלושה פוסטים מרתקים שפורסמו בבלוג "ראומה", שם מצוינת העובדה שד"ר ארן לא היה נשוי בזמן הפרשה וכי לינור גם טעתה בסכום הפיצוי שהוענק לבן דיין. העמדה העולה מדבריה של לינור הולמת לחלוטין את תמונת עולמה וערכיה, המגולמים בבמה שבה היא משמיעה את דבריה. כך, לפני מספר שנים יצאה הסופרת וההוגה בהכרזה שאין דבר כזה "תרבות ערבית"; ואכן, מי שמאזין לשידורי גלי צה"ל יגיע למסקנה שלא רק שאין תרבות ערבית, אלא שבישראל אין כלל ערבים.

לפני שנה וחצי הביאו חיילים מארגון זכויות האדם "שוברים שתיקה" לידיעת הציבור עדויות על התעללות יום-יומית של חיילי צה"ל בפלסטינים, ובתגובה קראו אריאלי ולינור למאזינים "לנפח להם את הצורה". "במקרה של בוגדים שמאלנים עם בעיות זהות שלא סגורים על עצמם, מלשינים עלינו למחנה אחר (…) השאלה היא מדוע החזקים שלנו לא מנפחים להם את הצורה ושולחים אותם הביתה עם צלקות?" תהה אריאלי בשידור. לינור הוסיפה, כי הארגון "הקריץ דו"ח עם כל מיני האשמות מגוחכות ולא מבוססות (…) תבסס את עצמך, יא זבל".

בתגובה לתלונה שהוגשה על דברים אלו סיפק מפקד התחנה יצחק טוניק את התגובה הבאה: "ראוי לזכור שהדברים נאמרו במסגרת 'המילה האחרונה', שהיא תוכנית פובליציסטית שמוגשת על ידי צמד שדרים שמייצגים לרוב מחנות שונים ודעות שונות".

צודק המפקד. הפלורליזם הפוליטי והתרבותי המגולם בשידורי התחנה, שבה העורך הראשי מכונה מפקד, נע במרחב שבין קובי אריאלי לעירית לינור. מה שמעניק חסינות לחירות הגידוף של לינור היא אכן האכסניה: תחנת הרדיו של בעלי זכויות היתר מהאליטה האשכנזית, מגילומיו המובהקים של הנפוטיזם הישראלי, הנסמך על שימוש לרעה במשאב ציבורי המשחית את התקשורת והדמוקרטיה הישראלית.

באכסניה הייחודית הזאת נהנית לינור מהחירות המוחלטת לכנות את אורטל בן דיין "זונה" ואת אנשי שוברים שתיקה "זבל", מבלי שלהם תהיה זכות תגובה. שימשיכו לאכול חצץ.

***

לקריאה נוספת בנושא:

כשמדברים על "מינוף" / יונתן אמיר

על ההתנכלות / צילי פז-וולק

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שאול סלע

  אורטל היא פורצת דרך במאבק הפמיניסטי ובמאבקים אחרים. לתדהמתי ללא שום צדק נמתחה על אורטל ביקורת גם במעוז שלה דהיינו אתר קדמה. בקדמה אורטל זכתה לגיבוי כמעט מכולם להוציא גולש אחד שאני מסמפט.

  בנוגע לעירית לינור אין מה לצפות ממנה להתנהגות אחרת. ה…יא משרתת היטב את שולחיה דהיינו הציונות האשכנזית הפושעת שבמהותה היא אנטי דתית ואנטי מזרחית. עירית לינור היא ממשיכת דרכם של קרל פרנקנשטיין,יונתן מאקוב,יבניאלי שהתחפש לרב,ארתור רופין,קלמן קצנלסון,נח אייזנשטיין יימח שמם וזכרם ושם של רשעים אלו גם יירקב.

  לא יבוא לציון שבלב גואל עד שלא תיכרת הציונות הגזענית הפושעת ואים הסוכנות,הקרן הקיימת וועדות הקבלה

 2. מעין

  גם לא מתביישת להשתמש בגלי האתר על מנת לקיים כנס של כל משרתי גל"צ מכל הזמנים כאילו לא התבשמה מספיק מכוחה עד כה, יש לדאוג למנגנון שישמר את הכוח והקשרים הללו בידי אותה הקבוצה גם בעתיד, וגם להשתמש בכספי הציבור לשם כך. למה לי אין כנס יחידה של כל הזמנים בו נוכחים אנשי מפתח בתקשורת ושמאדיר את עצמו באמצעות יום שידורים מיוחד באוזני כל עם ישראל? אה כן, זה בגלל ששירתתי רק בגולני…

 3. הסיטרא אחרא

  הכל אפשרי.

 4. הסיטרא אחרא

  טלפתיה

 5. דרור ק

  ההתבטאויות של עירית לינור מכוערות מאוד. באופן כללי לא נעים להאזין לה (ולשם השוואה, ג'קי לוי ואברי גלעד עושים עבודה רדיופונית הרבה יותר טובה באותה תוכנית בימים אחרים). ברוב הפורומים התבטאויות כמו שלה אסורות, ובכל זאת יש חופש ביטוי במדינה שלנו, ויש כמה נישות בין יומני הבוקר ליומני הצהריים שבהן מותר להתבטא אפילו בצורה מכוערת.

  גלי צה"ל עושים עבודה מעולה – תוכניות להשכלה כללית שלא שומעים בשום מקום אחר, משדרי חדשות הכוללים תחקירים, גם ובעיקר בתחום החברתי. התחנה משדרת בעברית וכוח העבודה בה מבוסס על חיילים, ולפיכך לא מפתיע שאין שם ייצוג הולם לתרבות הערבית. יש שדר דרוזי אחד, אבל רק מעט דוברי ערבית מתגייסים לצה"ל, וגם הם בד"כ מתגייסים ליחידות קרביות. הדרישה שכל תחנת רדיו ציבורית תייצג את כל האוכלוסייה היא מוגזמת.

 6. דובר צה"ל

  תמיד אפשר לסמוך עליך

 7. כפיר אזולאי

  בין מיכה פרידמן, צדקתם. אשכנזי חילוני שמאלני. ניב רסקין אשכנזי חילוני שמאלני. רזי ברקאי, אשכנזי חילוני שמאלני. יעל דן\טלי ליפקין שחק אשכנזיות שמאלניות חילוניות
  אז יש גם תוכנית שיש בה דעות אחרות. נו, עכשיו תשוו את צוותץ שדרני גל"צ לפרופיל חיילי גולני או גבעתי ותראו כמה מזרחים, מסורתיים, רוסים, דרוזים ומתנחלים יש שם וכמה ברשימה לעיל

 8. כפיר אזולאי

  אחרי מיכה פרידמן, ניב רסקין, רזי ברקאי, יעל דן, טלי ליפקין שחק וכל הכתבים האשכנזים, שמאלנים, תל אביבים וחילונים
  יש תוכנית אחרת מאתגרת…
  נו, אם גלי צה"ל הייתה עם ייצוג מזרחי, דתי, רסוי ודרוזי כמו בגולני או בגבעתי אז אפשר היה להתלונן

 9. נטע נעמן

  לינור היא שופר ריק של שמרנות מיזוגנית. אני משערת שמי שפעם היתה במרכז העשייה העיתונאית ונעלמה אל שוליה, מחככת כרגע את כפות ידיה כשהיא רואה את התגובות לסערה שעוררה. מעולם לא היתה פמיניסטית או שמאלנית, אלא מין חיקוי פרובינציאלי, חיוור, שמרן וגזען של קנדיס בושנל. שגם היא לא מעניינת אף אחד.

 10. דרור ק

  קודם כול, יפה שאתה זוכר את שמי המלא, אף שלא שירתי ביחידתך או אפילו בסביבה שלה. שנית, עד כמה שידוע לי אינך אחראי על גלי צה"ל. התחנה הזו מצטטת את הודעותיך כאילו היית גורם זר ולא מהססת לבקר אותן. אולי זה מכעיס אותך, אבל אני דווקא חושב שככה עדיף.

 11. עמוס נוי

  בשנת 2003 פירסמתי ב"העין השביעית" רשימה בעקבות דבריה של עירית לינור על תרבות ערבית. אני מביא קטעים ממנו כאן, מפני שגם אני, כמו רבים וטובים, עדיין לא יודע, מה, לעזאזל, עושים עם טיפשות:

  מכירים את "פרדוקס האוויל"? כבר מחברו הנבון של ספר משלי התחבט ללא הכרעה בשאלה הקשה של מה, לעזאזל, עושים עם התבטאויות של טיפשים. "אל תען כסיל כאוולתו, פן תדמה לו גם אתה", הוא מתריע (בצדק) ומיד חוזר בו (גם כן בצדק): "ענה כסיל כאוולתו, פן יהיה חכם בעיניו".
  …..
  אז מצד אחד, כמו שהמליץ החכם מכל אדם, גילוי נלעג כזה של בורות, שאינה רק גאה בעצמה אלא אפילו מובילה לקביעת עמדה נחרצת וחד-משמעית, אינו ראוי לתגובה. מפני שתגובה, כל תגובה, היא לא פחות טיפשית: ראשית, מפני שהיא הופכת שטות לדבר-מה ראוי לדיון, ושנית, מפני שהיא אומרת שדעתה של עירית לינור בנושא זה צריכה לעניין אותנו (והיא לא, וגם לא דעותיו של ליפשיץ על הומואים ושל חפר על מרוקאים).

  ומצד שני, כמו שהמליץ החכם מכל אדם, שתיקה היא גרועה לא פחות: מפני שהאוויל משוכנע אז שהוא אמר איזו אמת כמוסה ועמוקה, שאיש לא העז לומר לפניו…

  — המקור המלא כאן
  http://www.the7eye.org.il/SectionArchive/ReadingLine/Pages/article4608.aspx

 12. דובר צה"ל

  אכן, דרור, אתה שוב עושה את עבודתי נאמנה. גם אני טוען שגלי צה"ל היא תחנה בלתי תלויה בי ובשאר הצבא. זה מה שהופך את גל"צ לביטוי מובהק לדמוקרטיה הישראלית, ממש אור לגויים בכל הנוגע לעיתונות חופשית. וילה בג'ונגל, כפי שאמר הרמטכ"ל לשעבר. כל העולם, ובעיקר העולם הערבי, צריך ללמוד מאיתנו פרק בפלורליזם ונאורות.

  כפי שבוודאי שמת לב, לא טענתי ששירתת ביחידת דובר צה"ל. הרי אין כל צורך לגייס נתינים ממושמעים כמוך לשורותינו. גם ככה אתם ממלמלים את התעמולה שאנחנו מפיצים מרצונכם החופשי.

  בברכת אחים לנשק,
  דובר צה"ל

 13. שירה אוחיון

  אבל אין מדובר בטפשות ואיוולת בלבד אלא בזדון ומבחינה משפטית בפגיעה חמורה בזכות לכבוד ושם טוב של אורטל. לינור הוציאה את דיבתה של אורטל רעה ולו היתה סתם טיפשה אלמונית מילא, אבל כשהיא אוחזת בידה בשופר הצה"לי של המדינה ומכנה את אורטל "זונה" זה חמור ביותר ומחייב תגובה מצד התחנה הצה"לית וכן תביעה ופיצוי של אורטל על הנזק שנגרם לה.

 14. יעל

  עירית לינור מאז ומתמיד נחשבה בעיניי יותר וולגרית מאשר תרבותית. בשם האשכנזיות שלה וכביכול הנישה הספרותית ממנה היא מגיעה מלהגת בכל מקום אפשרי בצורה מעוררת גועל. אין בסגנון הדיבור שלה ובין ספרות, הכבוד של המילה הכתובה או נאמרת, תרבות, אסתטיקה, אין קשר ביניהם. לא לשווא היא מוצאת במה רק בגלי צה"ל

 15. עמוס

  ההוצאה מהארכיון של תגובתי הישנה אינה צריכה להמעיט בערך הזדון או הנזק שהיא גורמת, בצורך להילחם בה, או לפגוע בתביעה הפוליטית האלמנטרית – לגלות סולידריות מלאה עם בן-דיין!

 16. עמוס

  אם זה ביקורך הראשון באתר "העוקץ", נו, מילא. אבל אם כבר ביקרת כאן בעבר, ואתה עדיין חושב שהעובדה שכולם בגל"צ הם אשכנזים חילוניים (שכחת גם "והבנים והבנות של…") משמחת כאן מישהו, או שהיא תגובה ניצחת פה למישהו,ושמישהו כאן באמת שותף לדעתך הנלעגת, שרזי ברקאי, ניב רסקין, או מיכה פרידמן ראויים לשם התואר שמאלנים (למה, בגלל שיש להם משקפיים עגולים והם שונאים ערבים בסגנון שלום-עכשוי?) – אז יש לך בעיה גדולה גדולה בהבנת הנקרא…

 17. רונן לוי

  מדובר באישה שלעגה בתוכנית שלה להתרפקות על פסטיבל וודסטוק, "עם כל הבחורים האלו עם השערות הארוכות והכינים". כך ממש.

 18. יניב

  התוכנית מזמן הייתה צריכה לרדת מלוח השידורים. ראשיתה של התוכנית ביוזמה של 'צו פיוס' והפגשה של חילונים עם דתיים, שמאלנים עם ימנים. והתוכנית מפגישה דתיים-מחמד עם חילוני-מחמד לא פחות, שהכינוי 'שמאלנים' לא ראוי להם (וגם חילונים לא בטוח, בטח במקרה של אברי גלעד). המחלוקת לא באמת קיימת בתוכנית,
  שדרי התוכנית מצויים עמוק בלב הקונצנזוס המיינסטרימי ודעותיהם המושמעות מעצבנות ולעתים מבחילות בהתאם. בין אם הם עושים את זה בוולגריות וגסות-רוח כמו לינור ואריאלי ובין אם בחן (מעושה, מעצבן לא פחות) כמו גלעד ולוי – דעותיהם לא חכמות, לא מעניינות ובוודאי לא מגוונות. לכל היותר הן שנונות, וגם זה קורה לעתים רחוקות. ברוב הפעמים שאני שומע אותם אני נמלא גועל ועצבים.
  הלוואי שהסערה הזו גרום להורדתה של התוכנית מלוח השידורים. לא ששאר השדרים בתחנה אינם מעצבנים (ע"ע רזי ברקאי האשכנזי השמאלני שהזחיחות של הציונות ההגמונית זועקת מגרונו).

  אגב, ברשת ב' באחד הימים בערב ישנה תוכנית "פולמוס" הרבה יותר מוצלחת – שבה משוחחים, בנועם ובחריפות, ובחוסר הסכמה עמוק ואמיתי, גאולה כהן וסמי מיכאל.

 19. דינה

  קובי אריאלי החרדי הנחמד ועירית לינור ה"ליברלית" השנונה הם הסכנה האמיתית בחברה הישראלית.

 20. עפרה

  מספיק עם הלכלוכים הרדיופוניים תוחלף לינור בנרי ליבנה למשל, שהשכילה להעביר את דעותיה הפמינסטיות/חילוניות/ליברליות מבלי לנבל את הפה

 21. חנן שליב

  1: א חבל לבזבז כ"כ הרבה אנרגיה על הבהמה עירית לינור.
  2. מהיכן בדיוק קיבל רזי ברקאי את התואר"שמאלני"?האם כל מי שלא חבר של בני קצובר מוגדר כך?
  3. מאידך ,לא כל מי שבעד יציאה מהשטחים ושאינו בהכרח "אשכנזי"הינו "שמאלן" וראוי לפיכח להגנת "העוקץ"

 22. איל

  כאילו עכשיו שנת 1993 (בערך השנה האחרונה שבה היא עדיין נראתה רלוונטית למשהו, למישהו), היא מחדל חמור שדורש חקירה מיידית!

 23. ניסו דהן

  עירית גדולה[מתוך האתר "צמח השדה]"
  זהו צמח שעליו מרוכזים בבסיסו וגבעולו חסר עלים
  -העירית אינה נאכלת כמעט עיי צאן ובקר בגלל ההרכב הכימי שבה :רעל ומחטים מקרוסקופיים.

  רבותי! אפשר להתעלם ממנה, אם לאו,לא לשים לב לערימת הזבל היוצאים מפיה.

 24. כפיר אזולאי

  במקום לדון בכוח ההגמוני האמיתי סטייל 'שלום עכשיו' הממלא את התקשורת ובחלופות שלו, למשל 'ארץ שלום' של יהודים ופלסטינים
  http://www.eretzshalom.org/
  אז בסגנון 'ארץ נהדרת' והמיינסטרים בתקשורת יורדים על התוכנית היחידה בגלצ שיש בה חרדי ומזרחי?

 25. טוביה פרנקל

  אז מה למשל עם שני בעלי הפה המזוהם, גבי גזית ונתן זהבי,אויש התבלבלתי, הם הצד הנכון של הזיהום,סליחה.

 26. נילי אושרוב

  הישראלית. עירית לינור היא עשב שוטה אך קשיש ויבש וחבל להתעסק בה. הבעיה היא שיוצאי גל"צ, לאחר שמדינת ישראל מאפשרת להם שירות נחשק שכולל הכשרה למקצוע נחשק (ולא רלוונטי לביטחון ישראל), הם יוצאים לתקשורת האזרחית ומהווים את עמוד השדרה שלה. אחר כך מתפלאים למה רזי ברקאי משוכנע שהוא שמאלן רדיקלי בעל חירות ביטוי מוחלטת.

 27. שרה

  שדרנית שמעיזה לכנות אישה – זונה, לא ראויה להמשיך בתפקידה, ומן הראוי שהאחראים לשידורים פרוצים אלו יסיקו מסקנות!!