ביקורת מוזיקלית או גזענות

הנה קמו להם אמני המוזיקה הישראלית ויוצריה, והשיבו לדברי הבלע של גאון. איך מנחיתים פלח תרבותי שלם ומה באמת עומד מאחורי זה
הני זובידה

דברי הבלע של יהורם גאון המצטרפים לדבריהם של כל שאר הבלעמים שקמו בשנים האחרונות בישראל אינם מבטאים מחאה נגד "האמנות המזרחית" או "המוזיקה המזרחית". אותם בלעמים מצרים על העובדה שההגמוניה נשמטת מידיהם, והשליטה בתרבות הישראלית עוברת לאותם אנשים שנתפסו בעיניהם בתור עילגים ויללנים. ציין גאון: "אם מדובר באביהו מדינה, או בשלמה בר או באנשים כאלה, אז זה יפה. אבל הרוב זה בושה לאינטליגנציה."  כלומר, עכשיו מקובל לומר "אנחנו לא מדברים על אביהו מדינה, אהובה עוזרי או זוהר ארגוב, אלו הם מהקלאסיקה של הזמר הישראלי…"

אביהו מדינה על עטיפת תקליט. קלאסיקה. צילום: יח"צ

שטויות ושקרים! כל מי שאומר את הדברים הללו היו בין ראשוני המקטרגים על מוזיקה זאת. מי שלא ראה מוזמן לצפות בסדרה האלמותית של יואב גינאי ממזרח תזרח השמש שם עומדים אביהו, דקלון, שימי תבורי וגם אהובה עוזרי ומדברים על היחס אותו הם מקבלים "ממובילי התרבות הישראלית", התקשורת הישראלית ומבקרי התרבות הישראלית. המילים הן אותן מילים ששומעים היום, והשנאה היא אותה שנאה, אז שמעון פרס, נשיא מדינת ישראל, הפלנגות כבשו לנו את המפלגה, שאמר:  "אנחנו לא נפחד מכם, לא מהפשיזם, ולא מהתנועות המזרחיות שלכם" וכמובן דודו טפוז באמירת הצ'חצ'חים. כל אלה הם ביטויי גזענות צרופה.

מה בעצם נאמר לנו? כל האמירות נגד המוזיקה הישראלית ביותר, נועדו למעשה לכסות על אי היכולת להגיד דברים נגד המזרחים והמזרחיות, מכך שהנקודה המרכזית היא הנושא המזרחי, ולא המוזיקה או התרבות. שהרי כיום כבר לא "פוליטיקלי קורקט" לבקר מזרחים ולקרוא להם תת תרבות, אז הדרך "להכניס להם" היא דרך המוסיקה והתרבות, שהרי מה אומר מישהו על אדם אם התרבות שלו היא "זבל שלא ברא השטן"? הוא בעצם משליך עליו את הדברים ולא משנה מה יגידו ומה יבלבלו. להגיד שיש דברים טובים אבל הרוב זבל,  זהו שיח גזעני. רוצים לבקר, תפאדלו, יש דרך. לדוגמא, ניתן לומר "אני אוהב את אביהו מדינה, אבל יש איזה שיר אחד שלו שאני לא אוהב".

אבל זה לא המקרה, כאן לוקחים זאנר שלם ומדברים עליו בצורה גזענית ומגעילה, ובכך אומרים "כולכם נחותים! יש תרבות שלטת ויש תרבות נחותה, יש טובים ויש רעים!" כבר אמרו לפניי, מי שלא מתאים לו, היידה, שירים עוגן וילך מכאן. אך בינתיים, יש לצאת בכול הכוח נגד אותה אמירה מסוכנת, נגד אותם גזענים מטומטמים אטומי מוח וצרי אופקים! ויש להוקיע באופן ציבורי את כל אותם בלעמים. ככל שנמהר להקיא שיח זה מקרבנו כן ייטב לנו כחברה.

לסיום, ובהמשך ישיר לצורה בה הנדירה והאצילה בה התבטא גיספן ביחס לדברי הבלע הגזעניים של חווה אלברשטיין, הנה תגובה יפה ומרגשת של משה פרץ לדבריו של הלא גאון, כאן ניתן למצוא התנצלות של יהורם גאון שהיא לא באמת התנצלות ובלי מזרחי החצר לא ניתן, שהרי בכול דור ודור קם לו עמלק אחד שמהותו טפשות אז הנה תגובתו של מזרחי החצר בנושא.

לבלוג של הני  זובידה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורלי נוי

  יהורם גאון, אשר אי-אפשר בכלל להזכיר את שמו מבלי לציין ליד *ס"ט* – כלומר ספרדי טהור!! מוטרד אולי מהאפשרות שיכלילו אותו חלילה באותו הסל עם השחורים (בכל זאת קזבלן) ויוצא להגן על טוהר הגזע שלו על ידי הכפשת הזמרים המזרחים.
  אבל יותר מתשובתו של גאון מרגיזה עצם השאלה: את מי אמור לעניין בכלל מה חושב גאון על המוזיקה המזרחית?! ולמה זאת הפכה להיות שאלת חובה ששואלים כל זב חוטם שמתראיין?? אביב גפן מראיין את שלום חנוך, והופ – מה דעתך על הזמר המזרחי. מה העניין הזה?! שגאון ימשיך ללהג על הבוסתן הספרדי המדומיין שלו, שגפן וחנוך ימשיכו להעלות גרה על הדשא בקיבוץ, ויעזבו כבר את המוסיקה המזרחית במנוחה, למען השם.

 2. דוד קשתן

  לדעתי זה דווקא הפוך. מאוד קל עכשיו לצעוק "גזען" על כל מי שהתבטאויותיו לא עולות בקנה אחד עם מה שכרגע הקונצנזוס מכתיב, אבל זה לא כל כך פשוט. גזענות היא הרבה יותר חמקמקה, והעליהום האוטומטי על אנשים כמו גאון (לא שיש לי חשק להגן עליו דווקא) הרבה יותר קרוב לגזענות שממנה המאה העשרים לימדה אותנו לחשוש, מאשר איזו התבטאות אומללה זו או אחרת.

  גם הקביעה שההבדלה בין תרבות גבוהה לבין תרבות נמוכה היא זולה מדי. אתה באמת חושב שיש אותו ערך תרבותי לכל הז'נרים? אני לא מדבר על הערך הפוטנציאלי שיש להם. תיאורטית ניתן היה גם ליצור סדרת ריאליטי, למשל, משובחת. אבל בפועל זו נראית רמייה עצמית לומר שז'אנר כמו ריאליטי הוא שווה ערך מאשר, נניח, טקסטים של ביקורת תרבות (לא ששם אין דברים יותר או פחות טובים).

  בקיצור, יותר מאשר התבטאויות לא חכמות פה ושם, לי הרבה יותר מפריעה ההיצמדות האוטומטית לכמה קלישאות שהיו חיות במאה העשרים והיום משמשות צרכים הפוכים לגמרי, וגם השימוש הלא ביקורתי בכמה מסקנות פוסט-מודרניות שנקנו די בזול, שוב, במאה שבה הצרות היו אחרות.

 3. ד"ר אביבית אגם

  אני רוצה להעלות פה נקודה שאיש לא טרח להתייחס אליה: האם הפופולריות העצומה שיש היום לזמר המזרחי לא נובעת מהרצון שלה לרצות (to please) כמה שיותר אנשים? על חשבון דברים אחרים? המטרה (מכירות) מקדשת את האמצעים. איפה יוצרים כמו עופרה חזה הנהדרת?
  לפני שרצים לשסות ביהורם גאון חיצים אולי כדאי להתייחס למוסיקה המזרחית עצמה, לטקסטים שלה (רדודים) ולמצלול… בקיצור לנסות לראות את כל התמונה: למשל אילו אינטרסים באמת מניעים את תעשיית המוזיקה המזרחית. כן תעשייה.

 4. אינשולדיגונגזי

  גיבור האופרה האוריינטליסטית "קזבלן" שבמרכזה תסביכי הכבוד כביכול של מה שמכונה "בני עדות המזרח" בסה"כ נשאר באותו מקום. אלה הזמנים שהשתנו.

 5. פרופ' סתווית נהר

  אפשר לחשוב שהמוסיקה האשכנזית חפה מכל שיקולים מסחריים. כשיהורם גאון שר "עוד לא אהבתי די" ונעמי שמר כותבת "ירושלים של זהב" – הם לא מכוונים אל לב המיינסטרים כדי לגזרות קופון נאה? וכשמוצרט (להבדיל אלף אלפי הבדלות) כתב סימפוניות למלכים ואצילים הוא לא עשה את זה בשביל כסף?

  מאיזושהי סיבה, הטענה נגד המסחור עולה רק כשאומנים משכבות מוחלשות מצליחים. ותסלחי לי מאוד אם לא הצלחתי לשמור על המצלול בתגובה הזאת.

 6. פאני

  עם הצעירים נמנים גם: עמיר בניון, שמעון בוסקילה, קובי אפללו וגם קובי עוז

  כל אלו ובמיוחד בניון מביאים זהב מוסיקלי צרוף לדעתי. אבל על אלו גאון לא דיבר וחבל.

  אני מודה שמשה פרץ ודודו אהרון לא כל כך לטעמי אבל מפה ועד להאשים אותם "בזבל שלא ברא השטן" הדרך רחוקה.

  שורה תחתונה, הנוער מת עליהם, הם מוכרים והם באמת לא צריכים תג איכות מאף גאון שהוא כאמור מתאשכנז ידוע.

 7. מאיר עמור

  מה שמתרחש בישראל ניתן לכנות בשם מאוד פשוט: רנסנס תרבותי ישראלי. בעשרים שנה האחרונות יש פתאום שפעה של יצירה ממקורות שעד לא מזמן היו עלומים לגמרי. השפע גואה ושוצף וסוחף. כמובן שביצירה הזו, כמו בכל תקופה של יצירה תרבותית אינטנסיבית, יש יצירות שיהפכו לקלסיקה, או כבר הפכו לקלסיקה (למשל היום אין אדם נורמלי אחד בישראל שיגיד ששלמה בר והברירה הטבעית זה מוזקיה בכיינית מזרחית. פעם היו. אפילו היו הרבה כאלה. החשוב ביותר לראות הוא גם את התגובה הראקציונית של כוחות התרבות של האתמול. לאתמול יש דברים רבים אבל יש מעט מאוד קהל. הקהל שומע ומקשיב למוזיקה, למקצב, למנעד וגם לריקוד אחר. חשוב לשים לב שהביקורת השוללת בעיקר מדברת את קולו של העבר. את קול העתיד עדיין איננו יודעים. לבטח איננו יודעים מה יהפוך לקלסיקה. אנו יודעים היטב כי קול העתיד שונה. על השינוי הזה אני מברך. יתכן שאפילו לא אוהב את כל צעדיו וטעמיו, אבל, בחיי אלוהים, אני מברך על השינוי. הריאקציה של לונדון, לפיד וגאון ודומיהם תמשיך לרטון ולקצוף, אבל את תרבות העתיד הוגים ויוצרים במקומות אחרים משלהם. זה מה שחשוב. זהו העיקר. על התפל ניתן לברך ברכת שפטרנו.

 8. אריק

  האם גם אביהו מדינה הוא מזרחי חצר? כי הוא אומר בכתבה שקישרת אליה את אותם הדברים בדיוק שאמר גאון…

  וכמה אירוני שיוסי גיספן, שאחראי אולי יותר מכל בשנים האחרונות לטקסטים הרדודים המזעזעים של הזמרים ה"מזרחיים" המצליחים ביותר, מובא בתור דוגמא לתגובה אצילית. הוא שקלקל כל כך הרבה, מואיל בטובו לא לכעוס על מי שאומר/ת את האמת. יש לי רק תגובה ראויה אחת לזה: פחחחחח.

 9. אילן גור

  עורו המזרחיים ורדו מהפאתוס ומרגשי הנחיתות. מותר לדון במוזיקה העלובה הזאת גם אם משום מה קוראים לה מוזיקה מזרחית. השירים האלה הם זבל ממש, אשפה ברשות הרבים. ומצידי תקראו למוזיקה הזאת איך שתרצו.

  ייתכן שהייתי מתנסח קצת אחרת מיורם גאון, אבל מעבר לזה – הוא לגמרי צודק.

 10. איזי גור

  מה נורא? מה קרה?
  יה אללה איזה מיו צרה
  זמר נכבד יהורם גאון
  קם וגלגל קצת בלשון
  אמר שבזמר המזרחי
  אין מי יודע מה אחי
  האם גילה רזי רזים?
  מזה יש גם בשיכנוזי!!!
  יש זבל פה וזבאללה שם
  ולכל שומע שינעם.

 11. שרה לבקוביץ-בדרשי

  ברגע זה מנצל יהורם גאון את במת רשת ב' בשביל לצאת חוצץ על כל התגובות עליו… וממש בלי בושה מגיש רשימות מכולת על זכויותיו הספרדיות. יופי – אין טענות על היותו בפנתיאון שלנו – הס"ט. מפה עד להשתלחות שלו יש מרחק – המילה "טעיתי" נחבאת בין "הזבל" וכד'.האשמה היא כמובן ב"ש.ג" – מי שאשם הוא לא הדובר אלא הסטודנט שהעביר את הדברים לתקשורת ושאליו כוונו הדברים. כחיית תקשורת מזה שנים איך התפתה יהורם הגאון להגיד כל מה שאמר ולמה? מטריח – מעורר גלי גזענות אצל מי שזה חבוי אצלו באיצטלה של "מיטב חברי הם פרענקים ומזרחיים".
  נקוה שיגיע הקץ לברברת .

 12. הני זובידה

  שלום לכולם, אני שמח שהנושא מעורר תגובות הנה תגובתי הכללית וגם לנושאים ספציפיים.
  הנושא הוא כלל לא המוסיקה או התרבות!!!! וחשוב לי שיבינו זאת, השאלה המרכזית כאן היא נושא של הדרה ועליונות/דומיננטיות תרבותית שמטרתה להמשיך ולדכא קבוצה מסוימת. לא מדובר כאן בביקורת על מוסיקה או מילים או שירה, למי שראה את החמור הנוער מבקרה המוסיקה של גל"צ, ואשתו שלא יכולה הייתה להתאפק והייתה חייבת להתערב בראיון טלויזיוני ולהגיד שהמוסיקה הזאת זה זבל רדוד, ושהיא מתגעגעת לשלונסקי (הגזען הכי גדול שיכול להיות), מדובר כאן במלחמת תרבות והגמוניה!!! נכון, זה כבר לא פוליטקלי קורקט להגיד עלינו המזרחים שאנחנו טיפשים ולא תרבותיים ועוד מיני נאצות שהיו מקובלות על כולם החל מאבא אבן וכלה בפרופסורים באוניברסיטה, אז הכי קרוב שאפשר לתת לנו בראש ולמחוק אותנו שוב, זה במוסיקה והתרבות.
  כמו כן, ברצוני להזכיר לכולם, שאותם מנגנונים הופעלו על הדור הראשון של העלייה, הדרת התרבות הערבית והשפה הערבית גרמה לכך שרבים מבני הדור השני לעלייה התנכרו לתרבות למוסיקה ולספרות הערבית וגרמה לכך שרבים מהם אינם יודעים את השפה בנוסף לעובדה שהם אסרו על הוריהם לדבר או לצרוך תרבות בשפה זו. היום, יש לנו את דקלה ודוד טסה שהפכו את הערבית למשהו מכובד ויפה וכלם אוהבים לשמוע אותם, אז איך ניתן שוב לקבור את המזרחים, על ידי הדרה "מוסיקת מזרחית" או לחלופין "מוסיקה ים-תיכונית" וכמובן אמירה ערכית מבזה על אותה תרבות.
  בנוסף ישנה חשיבות למי אומר את הדברים ומהו ההקשר, למשל אם מישהו קונה מוסיקה בחנות ואומר זה זבל אוני לא אוהב את זה, אין שום בעיה, זכותו של כל אחד לאהוב או לא לאהוב סוגים שונים של מוסיקה, אך אמירה כזאת מפי גאון-אהבל או ח**ה אלברשטיין, יש להם משקל גדול יותר בעיקר בקונטקסט הישראלי והגזענות הינה חלק בלתי נפרד מהאמירה, שימו לב ששניהם לא התנערו מהדברים המחרידים שאמרו ולא ניסו אפילו לשוות לאמריה נימה אישית….
  לנקודות ספציפיות:
  1. ד"ר אגם היקרה, אין שום רע בהתמסחרות, אני לא חושב שהביטלס הם להקה טובה, אבל אינני חושב שההתמסחרות שלהם שינתה אם איכות המוסיקה שלהם. זכותם של אמנים להפוך למסחריים…נכון יש אינטרסים, אך זו כלל אינה השאלה! הניסיון שלך להטות את הדיון לכיוון הזה מריח לי לא טוב….מעניין מה את אומרת על הגבעתרון….
  2. פאני כל מילה בסלע, למרות שאני לא כל כך אוהב את בניון בעיקר לאחר ההתבטאויות הפוליטיות שלו – אני מסכים הנוער אוהב אותם, את יודעת מה לעזאזל עם זה כל המדינה חולה עליהם!!! זה מה יש….
  3. אריק, אני מביא תגובה של חברי רפי מדיון אחר אני מקווה שזה בסדר שהרי זה נעשה בספרה ציבורית לגבי הטיעון שלך: אהבתי את המאמר אבל יש בו בעיה אחת. אביהו מדינה אותו החריג גאון מקביעתו על הרמה הנמוכה של המוסיקה המזרחית מצדיק היום במעריב את יהורם גאון. למעשה זמרים כמו אביהו מדינה או מרגול נאבקו בשעתו ואמרו דברים חשובים על ההדרה של התרבות המזרחית. אך כאשר התאפשר להם לחדור אל הפריים טיים הם שכחו מאיפה באו. היום הם למעשה חלק ממנגנון הדיכוי. מדינה היה עד לא מזמן חבר מועצת רשות השידור ועל מרגול מיותר להוסיף. חוץ מחידושי לשון משעשעים לרגע ו"כאילו" ביקורתיים לא נשאר כלום. המאבק שלהם היה בעיקרו אישי ולא עקרוני. משקבלו כמה פירורים מהעוגה, הביקורת שלהם השתתקה. הם לא תמכו במאבקה של עמותת עזי"ת (עמותת זמר ים תיכוני) נגד סגירתה בידי לימור לבנת לפני מספר שנים….הם גם לא הגיבו כאשר בתקשורת תוארה המוסיקה המזרחית כאויבת של התרבות העברית. ובכלל השאלה היא לא על רמתה של המוסיקה המזרחית ברור כי יש רמות שונות בתחום זה. השאלה היא מדוע רק לגבי מוסיקה זו מתנהל קמפיין הדן באיכותה. אף אחד לא מעלה בדעתו לדבר על תכני תרבות אשכנזיים ירודים ולא בגלל שאין כאלה. השיח של "איכות" מערבית-אשכנזית-ציונית מול "כמות" מזרחית הוא בן למעלה ממאה שנה ואנו רואים שבבסיס שום דבר לא השתנה.
  שוב אני הני: אריק אני מקווה שעיניך נפתחו….מעניין מה אתה חושב מלבד לאמירות הללו…
  4. שרה אכן כן, מדהים, הנה תקציר בקישור – http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4040792,00.html
  הוא אידיוט ברמות, והכי נורא שהוא מקבל במה ציבורית על חשבוננו, לדעתי צריך לבוא עימם חשבון ולבקש שיגרשו אותו מהתוכנית, לא שאני חושב שהם יעשו זאת אבל חייבים להסביר שלא כל מטומטם עם מיקרופון יכול לדבר כך….ומי יודע אולי יהא נס וישלחו אותו הביתה?

 13. דרור בל"ד

  "כל האמירות נגד המוזיקה הישראלית ביותר, נועדו למעשה לכסות על אי היכולת להגיד דברים נגד המזרחים והמזרחיות, מכך שהנקודה המרכזית היא הנושא המזרחי, ולא המוזיקה או התרבות".

  יוסי גספין אינו משורר ואינו בן משורר. כך הוא רוצה להתבטא וכך אחרים, רבים מאד, מתחברים אל מילותיו. אחת מטרותיה של המוסיקה, ושל האמנות בכלל, היא לשמח לב אנוש. זה מה שעושים היום הזמרים המכונים "משתפי פעולה עם השטן", בניגוד לציונים אשכנזים שהיללו עשרות שנים את המוות והשכול והכשלון, ושלחו את בניהם ובניהם של אחרים להרוג וללהרג במלחמות מיותרות כדי שיוכלו להתפרנס מכתיבת שירים עצובים ומדכאים.

  יש יופי גם במילים של גריספן. הוא מבטא במילותיו שלו רגשות של הרבה אנשים שלא קוראים ולא יקראו את עמוס עוז ונתן זך וכל מיני סופרים ומשוררים המכונים בני תרבות בקרב פושעי מלחמה השומעים מוסיקה קלאסית. הבנתי זאת בישיבותיי הממושכות בכלא 6. הייתה אוירה שמחה באויר גם כששרו את השירים המדכאים ביותר של זוהר ארגוב. לא לחינם אסרו הסוהרים שירה בציבור. אסור היה לשמוח. אם תקשיבו היטב למילים תגלו כי גם שם ישנן הברקות תיאוריות שגאונותן דווקא בפשטותן של המילים.

  מסקנתו של גריספן היא זו שהרגיזה כל כך את שומרי התרבות האשכנזית. במילים שלו, בדימוי המבטיח שגם אשכנזים יבינו אותו, הוא קובע: "לבן ושחור יכולים לחיות יחדיו רק על מקלדת של פסנתר".

 14. ג. אביבי

  אני חושב שיש כאן עניין ל'טעם וריח'. דעתו של יורם גאון על הזמר המזרחי צריכה לעניין כקליפת השום. עדיף לו שישיר יותר וידבר פחות – בלאו הכי הוא נשמע כמי שנולד במאה ה18.
  האבחנה כאילו שלום חנוך, אריק איינשטיין וקראוס נרדפו ע"י הממסד התרבותי, כמו אחרים שהזכרת, בשל פנייתם למוסיקת רוק היא מוטעית. האמת היא שהממסד לא פירגן לאמני הרוק של שנות ה60 וראשית ה70, כגון: גבי שושן, לואיג'י, פוקס, מיקי גבריאלוב ועוד אחרים. יצאו מן הכלל המעטים מהם שהתפרסמו בעולם כמו 'האריות'. היחס אל המוסיקה הזאת השתנה כאשר "החבר'ה הטובים" כגון איינשטיין, חנוך וקראוס נכנסו לסגנון הזה. הם מעולם לא נרדפו ע"י הממסד בגלל סגנונם – רק ההיפך נכון. זכרו להם את שרותם בלהקות צה"ליות ואת ייחוסם הmainstreamי וזרמו איתם. היחס אל האחרים השתנה חלקית רק בעקבות קבלת הרוק ע"י הממסד התקשורתי והתרבותי במהלך שנות ה70.

  ההתקפה על הני זובידה אינה מוצדקת. הוא ענה בכובד ראש אחת לאחת לטענות של השוללים/ות את דעתו. אפשר לא להסכים אבל למה להאשים?

 15. צופית

  השבוע הוצפה התקשורת בהתבטאויותיו האומללות של יהורם גאון על המוזיקה המזרחית. התבטאויותיו אלה החזירו אותי לימי ילדותי.

  בילדותי, נחלקה משפחתי לשניים: אלה שאהבו את יהורם גאון ואלה שאהבו את אריק איינשטיין.

  וכך במשך שנים ניטשו בביתנו קרבות קשים. הצד שאהב את אריק איינשטיין גרס כי הוא הוא המודרנה, היפה, האיכותי, המילה האחרונה של הפופ הישראלי. אלה שאהבו את יהורם גאון גרסו כי לא רק שהוא ס"ט אלא שהוא הוא הנציג האמיתי של מדינת ישראל היפה ,הטובה, המסורתית והערכית.

  אני נמניתי על חוג הפושטקים שאהד את אריק איינשטיין, ג'ון לנון, רוד סטיוארט אבל גם לנו הפושטקים היה כבוד גדול למוזיקה האחרת ובצד ערימות התקליטים שלנו תמיד נחה לה ערימה נוספת של האגף השמרני שבבית וכך גדלנו זה לצד זה בכבוד ואהבה עד עצם היום הזה.

  בגרנו, התחתנו ולכל אחד מאיתנו יש היום ילדים משלו בעלי טעם מוזיקלי והעדפות אומנותיות שונות ועדיין אנחנו דרים תחת קורת גג גדולה אחת בשקט ובשלווה.

  על כל התרבות הסובלנית הזו ניצח אבי יבדל"א. אדם דתי. שומר מצוות. שלמרות היותו דתי אדוק חינך אותנו כי דרך ארץ קדמה לתורה.

  לימים פרשנו כולנו, ילדיו, מדרכה של הדת ואבי שישב וצפה בנו מהצד אמר לי באחד הימים משפט שלעולם לא אשכח: "יא בינתי, אם לא תקיימי את המצוות שבין אדם למקום אבל תקיימי את המצוות שבין אדם לחברו, המקום ימחל לך כי קיום מצוות שבין אדם לחברו מחייבות את האדם בצניעות, איפוק ואורך רוח שלעמוד בהם זו גדולה".

  רציתי לשאול לדעתו של אבי על דבריו של יהורם גאון אולם כיוון שמצבו הרפואי אינו מאפשר זאת, ארשום משפט שלדעתי ייצג את מה שהיה אומר לו יכול היה: "הבל ורעות רוח…בכל עת ובכל אתר לא נשמע מפיהם אלא הצליל האחד ההוא – צליל רווי יאוש, רווי תוגה, רווי עייפות מן החיים, רווי מרי נגד החיים" (פרידריך ניטשה/שקיעת האלילים).

 16. נתן.

  יהורם גאון צודק , מדובר בזבל וכל השיח הניו-איג'י,פוסט מודרני המתחנחן והמתחנף שאימצו לעצמם "מזרחיים מקצועים" שמלמדים באוניברסיטה על שם לאודר, לא יעזור להסתיר את זה.

 17. אלונה

  מבלי להיכנס לחתרנות מיותרת כלשון הכותב -שאינה משתלמת – עדיף לראות את המציאות כמו שהיא – במוזיקת הגל החדש שהינה חסרת הד אומנותית, ומוזיקלית בזמר המזרחי – הרי מגוחך להגיד חרש שמע, עיוור ראה צולע – המאזינים: לא עיוורים ולא חרשים -ויחד עם זאת במוזיקה ישנם הרבה סגנונות שבהן ישנה השתקפות מוזיקלית וחזות יצירתית שיכולה להשתנות – ולעבור מטמורפוזה אומנותית ולא להגיע למוצר גולמי חסר משמעות – בפול ווליום – כך שלא נאמרו דברי בלע.