לא עוד עובדות שקופות

40% מהעובדות הסוציאליות מועסקות בתנאים פוגעניים, תוך ניצול וללא זכויות סוציאליות. על המאבק ברשויות להתייחס למשמעויות ההפרטה ולהמשיך להתעקש גם על פתרון לעובדות העמותות
יצחק ג'קי אדרי

במהלך השנים האחרונות התפתחה תופעת הפרטת השירותים החברתיים בישראל, ממשלות ישראל בחרו להסיר מעל עצמן כל אחריות כלפי מגזרים גדולים של אוכלוסיות מוחלשות, בעלי צרכים מיוחדים, טיפול בנשים מוכות ומוטרדות מינית, והעבירו את האחריות לעמותות ולמגזר השלישי שמצאו את עצמן מהר מאוד ממלאות את מקומה של הממשלה.

העובדות הסוציאליות מהוות כ-90% מכלל העובדים הסוציאליים במדינת ישראל. רובן הגדול מאוגדות באיגוד הסתדרות העובדים הסוציאליים בהסתדרות החדשה, יש להן יו"ר איגוד עובדים, יש להן את כל הזכויות הסוציאליות, ומבחינת דפוסי העסקה הן מועסקות על פי החוק. הן נהנות מהגנה בדמות האיגוד החזק והחשוב מאוד, והיום נאבקות במאבק צודק על תנאי שכרן הלא הולמים ובפרט שאינם הולמים את קשת המטלות החברתיות בהן הן עוסקות ביום יום.

עובדת סוציאלית או סופר-וומן. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המאבק

עם הפרטת השירותים החברתיים וכניסת העמותות ומהגזר השלישי לתוך החלל שההמשלה הפקירה, החלו לקלוט עובדות סוציאליות לעבודה במסגרות החדשות שהוקמו, ככל שהעמותות גדלו בהיקפי עבודתן תופעת העסקת העובדות הסוציאליות ללא תנאים הולמים וללא כל הזכויות הסוציאליות המוקנות להן על פי החוק הלכה וגדלה, מספרן מגיע היום לכדי 40% מכלל העובדים הסוציאליים. העובדות הסוציאליות הפכו במהרה ל"שקופות" המועסקות בתנאי העסקה פוגענית, וחשופות לניצול בוטה של הידע הרב שהצטבר אצלן.

עובדת סוציאלית זה מקצוע קשה, נדרש מהן לעמוד מול מטלות ומשימות רחבות שעוטפות את החברה הישראלית, עובדת סוציאלית היא האמא, האבא, האחות והאח של המטופלים, לפעמים הן נדרשות גם להיות "השוטרת" הקשוחה שאוכפת את החוק על מנת להגן על אחרים. העובדות הסוציאליות עומדות יום יום, שעה שעה, אל מול קשת משימות קשה ביותר ורווית אמוציה מנטאלית מול העוולה: מצד אחד המטופל בעל הפיגור השכלי וממול המשפחה שעושקת אותו בצורה בוטה, מצד אחד אישה מוכה ומנגד בעל אלים וקשוח, מצד אחד ילד מוכה וממול אמא בוכיה הרוצה את בנה, מצד אחד אמא זונה וממול ילדיה הנטושים, מצד אחד נרקומן בגמילה ומהצד שכנגד מוסדות מנוכרים, מצד אחד אמא מוחלשת עם ילדיה הרעבים ללחם ומהצד השני חוסר תקציבים לסיוע חומרי-כלכלי, מצד אחד אישה שנאנסה חבולה ומושפלת ומהצד האחר אנס עם עו"ד עלית חסר רחמים. היריעה קצרה מלהכיל את גודל ההתמודדות של העובדות הסוציאליות מול תחלואי החברה שדורשים מענה מיידי, גם באמצע הלילה, בשבתות ובחגים. העובדות הסוציאליות עומדות לרשות פתרון העוולות 24 שעות ביממה.

להכליל את עובדות העמותות במאבק. צילום: יפעת דלל, מתוך עמוד הפייסבוק של המאבק

רוב העובדות הסוציאליות מדפיסות שעון נוכחות בעבודתן, זה הבסיס של שכרן, אולם כולנו יודעים שהדפסת שעון הנוכחות ביציאה מהעבודה לא מפסיק את עבודתן של העובדות הסוציאליות, כי הן ממשיכות לעבוד גם מחוץ לשעות העבודה, הן ממשיכות לענות לטלפונים של מטופלות ומטופלים, כל שיחת טלפון מסתירה בתוכה עבודה, כל שיחת טלפון יכולה להפוך לקריאת חירום ולהצלת נפשות, כל שיחת טלפון יכולה להוציא אותן מחיק משפחתן להציל עוד נפש חבולה ומדממת מאונס אלים או בעל מכה באכזריות, כל שיחת טלפון יכולה להפוך מייד לשיחה עם נערה שהורדה בכוח לעבוד בזנות על ידי סרסור חסר רחמים, הן עוזבות את ילדיהן, בעליהן, את מטלות הבית המשפחתיות ויוצאות לעוד משימה חברתית שלא מדפיסים בה שעון נוכחות ואין שכר בצידה, רק גאווה מקצועית החבויה בנפש העובדות הסוציאליות.

מההפרטה הרוב מפסידים

במשך מספר שנים עבדתי כמנהל מרכז רב נכותי-דימונה, מסגרת יום תעסוקתית לבעלי צרכים המיוחדים: פיגור שכלי, בריאות הנפש, עיוורים ושיקום. שם נחשפתי לעבודתן של העובדות הסוציאליות  ולגודל האחריות המוטלת עליהן, נחשפתי לסף הרגישות המקצועית הגבוהה להן הן נדרשות במהלך עבודתן, ראיתי אותן בשעת מצוקה קשה של מטופל אגרסיבי, וראיתי אותן מחייכות בשמחת המטופלים. ראיתי אותן במהלך יום עבודה כיצד רשימת המטלות משתנה תוך רגע, והן נדרשות למענה מיידי, ראיתי אותן מבצעות אבחון מקצועי לבעלי הצרכים המיוחדים, ואת גודל האחריות בקביעת התקדמותם של מטופלים עד ליציאתם לעבודה בקהילה. נשים אמיצות אלה בחרו במקצוע נטול תהילה ושכר, אבל מלא בשליחות חברתית מהמעלה הראשונה.

באותה תקופה נחשפתי גם להתלבטויות של העמותה מול תקציבים, חלקם ממשלתיים, חלקם במימון עצמי וחלקם מתרומות. איך שלא נבחן את האילוצים, מי שמשלם את המחיר הם המטופלים והעובדים, כי אין סכום אנושי מנצח במערכת כלכלית שמקצצים בתקציביה חדשות לבקרים. אין מנצחים בתהליך הפרטת השירותים החברתיים, אין מנצחים בפגיעה בזכויות העובדות הסוציאליות "השקופות", אין גם אשמה שחלה על העמותות והמגזר השלישי. כולם נפגעים בצורה כזאת או אחרת מתהליך ההפרטה שכופים עלינו ממשלות ישראל, גם אנחנו, החברה הישראלית, נפגעים כשעובדות סוציאליות "שקופות" מרוויחות שכר רעב שלא מכבד אותנו כחברה ולא מכבד אותן כעובדות.

מאבק העובדות הסוציאליות הוא מאבק צודק שבסופו ניצחון, אולם על כולנו לדרוש בנחישות ובאקטיביזם חברתי מאיגוד העובדים הסוציאליים, מההסתדרות ומהקואליציות החברתיות שמביעות סולידריות חברתית עם המאבק, לא להפקיר את העובדות הסוציאליות "השקופות" לידי העמותות והמגזר השלישי. העובדות "השקופות" הן אחיותיכן למקצוע הקשה, הן אחיותיכן לעבודת הקודש שאתן עושות למען החברה הישראלית, אל תרפו מהמאבק, לא יהיה ניצחון למאבק אם תפקירו את העובדות הסוציאליות הבלתי מאוגדות. זאת חובתכן המוסרית והערכית לכנס ולשתף גם אותן בפירות המאבק. אחיות, עובדות סוציאליות, צעדו ביחד עד לניצחון, ובכך תסירו את מעטה השקיפות מעל העובדות הסוציאליות ומהחברה כולה.

הכותב הוא יו"ר השדולה למען עובדי קבלן

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. לוי רחל

  אני לוקחת את המאמר הזה כבסיס לכל המאבק, ההפרטה אכן יצרה מעמדות גם בתוך המקצוע של העובדות הסוציאליות.
  מאמר אחד שעוטף אותנו לשיפור תנאי העסקתנו.
  תודה על התמיכה.

 2. יעל

  מיעוט התגובות והתמיכה בדבריו של ג'קי אדרי לוחם הצדק מדימונה, מוכיחה מעל לכל צל של ספק שהנהגת העובדות הסוציאליות רואות בעובדות הסוציאליות בעמותות גזע נחות שאפשר לעשוק.
  התיוג של עובדות סוציאליות כעובדות קבלן כפי שעולה מהמאמר מורידה בערכן בעיניהם של העובדות באיגוד המסודרות וזאת הבושה הגדולה בכל המאבק.
  מאבק אחד משותף, אחרת לא ישתנה כלום!
  אדרי תודה.