הפרטה שקופה, עובדים שקופים

מדוע לא להעסיק את עובדי הקבלן במשרדי הממשלה ישירות, ולחסוך לכולנו את הביזיון ואת בזבוז כספי הציבור?
אוהד קרני

כשבאים לדבר על הפרטה, הדיון הציבורי מיד נשאב למקרים דוגמת מפעלי ים המלח, בתי הזיקוק, בזק, בנק הפועלים ודומיהם. הפרטות אלו של נכסי ציבור במחירי מבצע ל"גרעיני שליטה" של מקורבים דוקרות את הלב ומכאיבות בכיס. אולם, סוג אחר של הפרטה אשר מבחינת היקף משתווה ואף עולה על כלל הפרטות ההפסד של החברות הממשלתיות לאורך השנים, הוא ההפרטה המתמשכת של קבלני שירותים בתוך משרדי הממשלה ורשויותיה.

על פי מרכז המחקר של הכנסת כ-20% מעובדי משרדי הממשלה מועסקים על ידי קבלני משנה ועל פי הערכות מנובמבר 2006 של משרד האוצר, היקפן הכספי של כלל ההתקשרויות של יחידות הממשלה עם קבלני שירותים מסתכם בכ-1.44 מיליארד ש"ח מידי שנה ועוד הזרוע נטויה. כמובן שסכום זה אינו כולל את ההתקשרויות של רשויות מקומיות, קופות חולים, אוניברסיטאות ותאגידים סטטוטוריים אחרים וניתן לשער שהסכום הכולל עולה על שלושה מיליארד ש"ח בשנה. האנשים שעומדים מאחורי המספרים הללו הם עשרות-אלפי אנשים המשתכרים שכר מינימום, חלקם הגדול עולים שלא נקלטו כהלכה, עובדים זרים ופליטים.

מי שגוזר את הקופון של ההפרטה המתמשכת הזו הן חברות הקבלן והשירותים למיניהן, הידועות לשמצה כמפרות סדרתיות של דיני העבודה וחוקי המגן. למרות מחזור ההכנסות האדיר של חברות אלו ולמעלה מ-4,600 תלונות שהתקבלו במשרד התמ"ת בשנת 2010 לבדה על הפרות של חוקי העבודה, היקף הקנסות שהוטל בכל התקופה בין 2007 ל-2010 היה קטן מחמישה מיליון שקלים. עם הרתעה כזו החגיגה יכולה להמשיך ללא הפרעה.

מרבית העובדים האמורים מועסקים לאורך כל השנה במטלות קבועות ואף מנוהלים ישירות על ידי עובדי מדינה. למרות זאת, העובדים הללו, המתפקדים כעובדי מדינה לכל דבר ועניין, מועסקים על הנייר על ידי קבלן צד שלישי. הרציונל להעסקה העקיפה המוזרה הזאת, תוך הוספת מתווך הגוזר קופון באמצע, היא כמובן חיסכון בעלויות. מובן שחיסכון בעלויות ממנגנון העסקה עקום כגון זה יכול להתקבל אך ורק על ידי "מכרזי הפסד" המשקללים בתוכם הפרה שיטתית של דיני העבודה. זאת, תוך הסכמה שבשתיקה בין מזמין השירות לקבלן העבריין.

אולם בשנים האחרונות מתהדר משרד האוצר בהנחיות חדשות למניעת מכרזי הפסד כאלו ופיקוח סדיר על קבלני השירות. כלומר, לאחר שיצרו מנגנון הפרטה זוחלת, המבוסס על חסכון בעלויות תוך ניצול עובדים, בונים מנגנוני פיקוח למניעת הניצול הזה שבמידה והם אפקטיביים נשמט הרציונל המקורי לכל השיטה. הכשל הלוגי הזה חושף שיטה רקובה שהתוצאה הסופית שלה היא העברת כספי מיסים לחברות קבלן.

השאלה המתבקשת היא מדוע לא להעסיק את העובדים הללו ישירות ולחסוך לכולנו את הביזיון ואת בזבוז כספי הציבור. ישראל היא שיאנית העולם בהעסקת עובדי קבלן ועוקפת אפילו את הדוד סם מארה"ב בהיקף השימוש בצורת העסקה פוגענית זו. אז נכון שאנחנו תמיד מתהדרים בשיאים הישראלים, אבל זהו שיא מפוקפק למדי שטוב אם נוותר עליו.

כדי להעצים את הדיון הציבורי עורכת המכללה החברתית-כלכלית כנס ביום שלישי הקרוב בשעה 19:00 בבית התנועה הקיבוצית בת"א. תחת הכותרת "העסקה ישירה בישראל – למה לא, בעצם?" נדון בחסמים המדומים והאמיתיים להעסקה ישירה, ובפתרונות.

הכותב הוא חבר הוועד המנהל של המכללה החברתית-כלכלית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאור

  לא תמיד "חיסכון בעלויות"- לפעמים המניע להפרטה הוא "עליה בתפוקות". דבר עם מכר שהוא מנהל בשירות הציבורי (עיריות, ממשלה, מערכת החינוך וכו') ותשמע על אדישות, חוסר יכולת, ועצלנות שנובעות מהקביעות. ועד העובדים היה בכלל מוכן להעסקה ישירה בתנאים של הקבלן (כלומר, עובדי הקבלן היו מתחלקים בתשלום שכיום הקבלן מקבל- בלי זכויות סוציאליות וכו' שאין להם כיום)?

 2. אודי

  אין קשר הכרחי בין הדברים, מאור. עובדי קבלן עשויים להיות מאוגדים בהסכם קיבוצי ועובדי מדינה עשויים להיות מועסקים בחוזה אישי או ללא קביעות. למעשה הסדרים כאלו הופכים לשכיחים יותר ויותר.

 3. יואש

  הממשלה היא המעסיק הגדול במשק הישראלי. אם תיערך בדיקה על ידי מבקר המדינה או העתונות עשוי להתגלות כי חברות כח האדם, יבואני עובדים זרים ומעסיקי זרים בישראל קשורים לשני זרמי פעילות:
  האחד, פעילים מפלגתיים המקושרים לממשלה ומוסדותיה ומקבלים אתנן תמורת העסקה פוגענית ונצלנית.(עם או בלי שוחד ישיר לנותני חסותם).
  השני: משפחות פשע שזיהו את המסלול הקל והבלתי מפוקח להלבנת הון ועשיית כסף תוך ניצול מצוקת העובדים.
  צריך רק להתחיל לבדוק!
  ואידך זיל גמור.