• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מחדשים את הלחץ במרוקו

תנועת ה-20 בפברואר דורשת דמוקרטיה ומוציאה את ההמונים לרחובות במטרה להביא לדיון ציבורי על הרפורמה החוקתית של מוחמד השישי
תרגם וערך: נדב פרנקוביץ'

על מרוקו עבר עוד יום סוער של הפגנות למען דמוקרטיזציה וצדק חברתי.  כ-400,000 איש השתתפו במצעדים ובכינוסים שנערכו בכל רחבי המדינה, הגדולים שבהם בבירה רבאט, בדאר אל-ביידא, בטנג'ה ובאגאדיר.

במהלך היום, מחו פעילי תנועת ה-20 בפברואר ותומכיה, בשיתוף תנועות ומפלגות שמאל, נגד השחיתות והריכוזיות, וקראו לביטול החוקה, פיזור הממשלה והפרלמנט, שחרור האסירים הפוליטיים וסגירת בתי-הכלא הסודיים. התהלוכות והעצרות נמשכו מספר שעות ועברו ללא תקריות חמורות, והנוכחות המשטרתית הייתה דלילה.

אלפי מרוקאים מפגינים בדרישה לרפורמות, ה-20 בפברואר, 2011. צילום: cc by-magharebia

אתר אל-ערביה מדווח, כי התנועה הכריזה מבעוד מועד על תהלוכות ב-60 ערים ויישובים בעקבות נאומו של המלך ב-9 למרץ, בו הודיע על כוונתו לבצע רפורמות חוקתיות.  נאומו של המלך תואר על-ידי כלי התקשורת בממלכה כמענה לדרישתם של המפגינים לבטל את החוקה ולפזר את הממשלה ואת הפרלמנט, אך הוא גרר שביעות רצון חלקית בלבד בקרב פעילי התנועה.

אנשי התנועה מדגישים כי היציאה לרחובות נועדה לזרז את ביצוע הרפורמות וכדי "לבוא חשבון עם מי ששודדים את כספי הציבור, על ידי קידום אג'נדה חברתית כלכלית שנותרה רלוונטית כפי שהייתה לפני חודש, כשיצאנו לראשונה לרחובות". הפעילים מסרו לרשת "אל-ערביה" כי קיימת כמיהה ממשית לדיון ציבורי על אודות פרטי הרפורמה החוקתית במרוקו, למשל ביחס לסעיף 19 לחוקה שאותו כינו "חוקה בתוך חוקה" שכן הוא מגדיר את מעמדו של המלך כמקודש. לשם כך, הם אומרים, יש להפעיל את לחץ דעת הקהל על חברי "הוועדה לבחינה מחודשת של החוקה" שרובם שמרנים וצפויים למנוע, לדעת פעילי התנועה, את גיבושה של חוקה דמוקרטית.

הממשלה: אין צידוק להפגנות

מנגד הבהיר שר התקשורת ח'אלד א-נאצרי כי ממשלת מרוקו לא רואה כל צידוק ליציאה מחודשת לרחובות, "שהרי לא מדובר בתנועה אשר יצאה לרחובות ודרישותיה נפלו על אזניים ערלות ולכן נאלצת להמשיך ולהפגין". הוא גם הדגיש כי קיימים גורמים שהוא נמנע מלציינם, "המעוניינים לסלף פניה של מרוקו ולהציגה כאילו היא דומה ללוב, או לתוניס ומצרים של לפני המאורעות האחרונים".

עוד אמר השר בתדרוך השבועי לעיתונות שנשא בתום ישיבת הממשלה ובשמה, כי "הגורמים הללו, שאתם יודעים מי הם, מתכננים לפגוע בתדמית המתונה ומעוררת הגאווה של מרוקו, ולהציג במקומה תמונה מעוותת של מפגינים לא אלימים הנתקלים בכוחות ביטחון המדכאים כביכול את זכויות-האדם. זאת בשעה שמרוקו שלאחר נאום המלך מוחמד השישי היא מרוקו שונה, והניסיון לטשטש את העובדה הזו הוא מגמתי".

א-נאצרי קרא למרוקאים "ליישב את הבעיות במסגרת המרחב הציבורי המקובל", והזהיר מפני מה שכינה "האג'נדות האחרות שכולנו צריכים לנהוג באחריות ולהתייצב כנגדן". הוא הביע "כבוד והערכה" לצעירי תנועת העשרים בפברואר "שמודעים למשמעויות ההיסטוריות של תכנית הרפורמה הנובעת מנאומו של המלך, ואשר תבטיח כי במרוקו דברים יתרחשו אחרת מכפי שהתרחשו במקומות אחרים".

פעילי תנועת ה-20 בפברואר כמובן אינם שועים לדברי השר או לקולות הנשמעים מפי הממשלה ושופריה, והם העלו ליוטיוב סרטון באורך דקה וחצי הקורא להפגנות לא-אלימות נגד "השחיתות ומדיניות ההדרה". הסרטון, על גרסאותיו השונות, זכה לאלפים רבים של צפיות תוך יומיים.

לדברי הד"ר שרקאווי הרודאני, מומחה לאסטרטגיה פוליטית, "ההפגנות יהוו את המשך הקו הלוחמני שאימצה תנועת ה-20 לפברואר וכאקט של התרסה נגד המלך, שבנאומו התווה 'מפת דרכים' למימוש רפורמות פוליטיות וחוקיות נרחבות". הרודאני ניתח הודעות ומנשרים של התנועה והסיק כי הדעות בקרב הקבוצות השונות המרכיבות אותה חלוקות באשר למרבית הסוגיות הפוליטיות, וכי העמדה היחידה המשותפת לכולן היא הצורך להילחם בשחיתות ולכונן ממשלה המחויבת למילוי חובותיה כלפי האזרחים.

הרודאני ציין כי אירועי היום יהוו נקודת מבחן ליחסה של המדינה לתנועת המחאה, וכי אין מנוס אלא לחזק את אמון הציבור במדינה, ללכת לקראת האזרחים,לצמצם את השררה ולהילחם בשחיתות. "מקבלי ההחלטות במרוקו אינם יכולים עוד לאטום את אזניהם בפני המחאה, וייתכן ונראה מהלכים חסרי-תקדים בניסיון לרצות את המפגינים".

כנראה שיעניין אותך גם: