השירה זקוקה לספיר

מציאות תרבותית שבה הפרוזה מקבלת משנה חשיבות והשירה נידונה לשוליים מגולמת גם בפרס הגדול הניתן על-ידי גוף ציבורי לז'אנר אחד בלבד. לקראת ההכרזה על הזוכה
מתי שמואלוף

פרס ספיר, שהענקתו האחרונה גררה שערורייה בסדר גודל לאומי, יוענק הערב (רביעי) לאחד מחמשת המועמדים. הפרס מוענק מדי שנה לזכרו של פנחס ספיר על-ידי מפעל הפיס, מקנה לזוכה 150 אלף שקלים, ואפשרות לתרגם את ספרו לשפה זרה נוספת על פי בחירתו, בנוסף לערבית. הפרס מהווה דוגמא בולטת לפער בין היוקרה העולה של הפרוזה אל מול עולמה המתרוקן של השירה בישראל.

המועמדות לפרס ספיר מוגשת על-ידי מו"לים בלבד, כהגדרתם בתקנון הפרס. כל מו"ל רשאי להגיש עד חמישה כותרים לפרס ספיר ולקטגוריית ספר ביכורים שבה הפרס עומד על 25 אלף ש"ח. במטרה לעודד את תרבות הקריאה ואת חשיפת הקהל לספרות עברית רוכש מפעל הפיס מהדורה בת 500 ספרים מכל אחד מהכותרים המרכיבים את הרשימה הקצרה ומספר הביכורים, ומעניק אותם לספריות ציבוריות ברחבי הארץ.

סייד קשוע שספרו "גוף שני יחיד" מועמד לפרס ספיר, 2011. צילום מסך

אמנם, פרס ספיר פועל לפי מתכונת פרס "הבוקר" הבריטי ומייבא לנו את רוחו ומגבלותיו. יחד עם זאת, מפעל הפיס הוא מפעל ציבורי וניתן לדרוש ממנו בגלוי לתת מענקים שווים הן לפרוזה והן לשירה, מתוך התפיסה שמדובר בז'אנרים רלבנטיים ומשמעותיים בתרומתם ליצירה התרבותית בישראל.

פרס ספיר לשירה יכול היה לתת דחיפה משמעותית ליוצרים וליוצרות הנמצאים מלכתחילה בשולי החברה. הוא יכול היה לספק קידום יקר מפז ולהגדיל את מעגל הקוראים והקוראות שעומד על אלפים בודדים של קוראים/ות. הוא יכול היה להשיב רוח של תחרות בענף שולי, שרוב ההוצאות אינן מתעניינות בו (הוצאת כתר, למשל, מוציאה ספר אחד בשנה בלבד).

השחרור המתלווה למיקומה השולי של השירה בישראל שחרר אמנם את חרצובות פי המשוררים והעניק להם מן החירות הרדיקלית. אכן, משוררים בישראל הם הרבה יותר אוונגרדיים וקרובים לשטח מאשר הסופרים. עם זאת, השוליות גם משתקת ויש בה כדי לסתום פיות.

לשירה יש יכולת אדירה לייצר התנגדות פוליטית וחברתית, אך מעל לכול היא מציעה לנו דרכים לשוניות חדשניות לתפוס את עצמנו ואת המציאות. קריאת שירה חושפת בפנינו אפשרויות אלטרנטיביות להביע את עצמנו ואנו יכולים להעשיר את המטפורות, הדימויים והשפה בכללותה. ללא השירה, לשונות מגוונות וקולות מרובים היו נכחדים ונשטפים בים הרייטינג האדיר.

פרס ספיר לשירה יכול היה להוות דרך חדשה להענקת פרסי ספרות. במסלול חדשני שכזה אפשר לבטא את ערך השוויון והחינוך כעליון לערכים הנפוצים של הפופולאריות והרייטינג. במקום להניח ששירה רחוקה מהמדפים ולכן רחוקה מהלב, ניתן היה להעניק אותו לספרי ביכורים ובכך לעודד כותבים/ות חדשים ורעננים.

פרס ספיר לשירה יכול לדחוף מחדש את מריצת החשיבה השירית; הוא יכול לסייע בכך שאנשים יהיו אמיצים יותר ויביעו את עצמם בדרכים מורכבות יותר; הוא יכול להוות מעין מושיע, שמופיע דווקא כשהשירה נדחקת מן השוליים לשולי השוליים. פרס ספיר לשירה יכול לחולל שינוי חדש בתוך התרבות הישראלית.

אני מציע לוועדת פרס ספיר לשקול מחדש את מגוון המשמעויות שיש לחלוקת פרס ציבורי כה גדול לתחום אחד בלבד. אני מציע להקים ועדה שתפתח דיון ציבורי בחשיבות השירה לפרס ספיר ולתרבות בישראל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אז מה יש בשם?

    באנגליה הוא נקרא הבוקר, במקומות אחרים פרס חשוב הוא על שם סופר או הוגה או לפחות איש שלום, אבל בישראל הפרס הכי חשוב לספרות הוא פרס על שם שר אוצר שבקושי השאיר את חותמו על המדינה.

    בקיצור אין לו שום ערך ספרותי, ספרות קשורה למילים ולשמות, מדובר בקח את הכסף וברח מהר מאוד מהבושה של הפרס הזה. זה פשוט הרבה כסף לסופר כדי לוותר עליו, אבל זו בושה גדולה.