נעצר באסם תמימי

מנהיג המאבק העממי נגד גזל האדמות של נבי סלאח בידי מתנחלים, נעצר בביתו. עוד שלב בניסיון של צה"ל למוטט את תנועת המחאה בכפר
יוסף דנה
באסם תמימי (במרכז) עם עבדאללה אבו רחמה (מימין). צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

דקות לאחר שבאסם תמימי נכנס היום לביתו כדי להתכונן לפגישה עם דיפלומטים זרים, עשרות חיילי צה"ל פלשו לביתו בנבי סלאח ועצרו אותו. החיילים ניסו למנוע מאשתו של תמימי, נרימאן, מלתעד את המעצר, כשהם מכים אותה ומנסים לחטוף ממנה את המצלמה. כאשר העבירה את המצלמה לבתה בת ה-10, החיילים חטפו אותה בכוח וזרקו אותה החוצה לבוץ.

תמימי הוא אחד מהמנהיגים הבולטים במאבק הפלסטיני העממי בגדה, ורבים תופסים אותו כמנוע מאחורי ההתגייסות של הכפר להגנה על אדמותיו מפני השתלטות המתנחלים מחלמיש הסמוכה. רק אתמול מנהיג נוסף מנבי סלאח, נאג'י תמימי, הורשע בהסתה ובארגון הפגנות לא חוקיות. בית המשפט האריך את מעצרו עד סיום ההליכים. באסם תמימי צפוי לעמוד בפני אותם אישומים. במהלך החודשיים האחרונים, צה"ל עצר 18 מתושבי הכפר בחשדות דומים. חצי מהם קטינים, הקטן מביניהם בקושי בן 11.

רוב המעצרים האחרונים התבססו על הפללות שנלקחו מעדותו של בן 14 מהכפר, שנעצר באחרונה באיומי נשק במהלך פשיטה לילית. הנער היה נתון ללחץ מילולי ורגשי במהלך חקירתו, ונשללו ממנו זכויותיו הבסיסיות להיוועצות עם עורך דין. הוא נחקר ללא נוכחות הוריו ולא נאמר לו כי הוא יכול לשמור על זכות השתיקה.

מאז תחילת המאבק בכפר נגד הפקעת אדמותיהם בידי מתנחלים, בדצמבר 2009, הצבא ביצע 64 מעצרים הקשורים למחאה. כיוון שמספר התושבים בכפר הוא כ-500 תושבים, מדובר בכעשירית מהאוכלוסייה. מעצרו של תמימי הוא חלק מגל מעצרים של מנהיגים בגדה, למשל בבלעין ובנעלין. רק באחרונה החמיר ביה"ד הצבאי לערעורים את גזר דינו של עבדאללה אבו רחמה מבלעין, ושלח אותו ל-16 חודשים בכלא באשמת הסתה וארגון הפגנות לא חוקיות. אבו רחמה שוחרר בשבוע שעבר. מאסרו גונה על ידי הקהילה הבינלאומית והועלו סימני שאלה רבים הנוגעים למיהמנות המשפט.

ראיון עם באסם תמימי:

פורסם במגזין המקוון 972+

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. משה היה לוחם חירות

    בתקווה שסיום הכיבוש יבוא לפני "סיום ההליכים" של משפטי הראווה בבתי הדין הצבאיים ובבית משפט "השלום"
    ב "פ ת ח ת ק ו ו ה".

  2. ‎גם משה-נלחם ברעמסס כדי לשחרר אנושות מכיבוש ועבדות

    שני השחרורים האלה יעזרו לעמים להתגבר על הכיבוש. הסוף מקיץ על ישראבלוף שמשתמש "בצבא העם" לנדל"ן עוד ועוד מאדמות פלסטין. הכאילו דמוקרטיה נעלמת. במקומה מופיעה האתנוקרטיה בכל כיעורה, ובאוסף חוקניה דמויי האפרהייד. אבל זה קורה לאט מדי. אשר ישראל מפנה גב לערכים שאותם אימצה כביכול ב- 1948, ושאותם חרטה במגילת היסוד ושעליהם הצהירה קבל עם ועדה, זה אמנם מהאיץ את נצחון הנרטיב הפלסטיני, והאמת נצרבת בתודעת העולם, כשמתברר לכל שהאמת היא – כמו שכתב עודה בשאראת: "שב-48' גורש עם, בכוח, ממולדתו".