ישראל והכורדים הטורקים

תעשיות הבטחון הישראליות מייצאות נשק לטורקיה, וזו מדכאת בעזרתו את התקוממות הכורדים. כתמיד, שיקולים כלכליים מנצחים זכויות אדם
תום יפרח

"מדוע אף פעם לא שמעתי מנהיג ישראלי מביע סולידריות עם הכורדים בטורקיה?", נוהג חברי הכורדי אזרח טורקיה לשאול אותי לעיתים תכופות. באופן טבעי אני מתכנס בתוך עצמי, תחושת אי-נוחות עוטפת אותי ומיד תדעו למה.

על פניו, לטורקיה יש תדמית היסטורית מאוד מכובדת בעיני יהודים רבים, ואיך לא? הטורקים העות'מאניים הצילו את קהילת יהודי ספרד מידי הנוצרים האינקוויזיטורים, והיהודים נהנו מסבלנות ואוטונומיה תרבותית תחת השלטון העות'מאני. כמו כן, יהודים רבים במהלך השואה ניצלו בזכות תושיה ואומץ לב יוצאי דופן מצד טורקים וטורקיה אף הייתה למדינה המוסלמית הראשונה שהכירה בישראל ב-1949.

הפגנת תמיכה במנהיג הפ.ק.ק עבדאללה אוצ'לאן, פרייבורג, 2009. צילום: cc by-agfreiburg

הרפובליקה המודרנית של טורקיה הוקמה ב-1923 על-ידי הגנרל מוסטפא כמאל אטאטורק. החוקה הטורקית קובעת במפורש שלא קיימת בטורקיה קבוצה אתנית אחרת למעט הטורקים, ולכן במשך שנים כינתה טורקיה את בני המיעוט הכורדי המונים כ-20% מאוכלוסיית המדינה בשם: "טורקי ההרים".

יצוין שהכורדים הם הקבוצה האתנית הגדולה בעולם (כ-40 מיליון) ללא מדינה עצמאית, המפוזרת בעיקר בעיראק, סוריה, איראן וטורקיה. מצבם בכל אחת מהמדינות הנ"ל למעט בדרום-עיראק הוא בכי רע והשלטונות המקומיים מדכאים אותם ללא פשרות.

בינואר 2010 קבע בית המשפט האירופי לזכויות אדם שטורקיה היא מלכת הפרת זכויות האדם של 47 המדינות החתומות על האמנה האירופית לזכויות אדם. רקורד זכויות האדם הנמוך במדינה הוא אחת הסיבות העיקריות המעכבות את כניסתה של טורקיה לאיחוד האירופי. עם זאת, טורקיה ממשיכה עד היום לבצע מעצרי-סרק גם בקרב קטינים בחשד לפעילות טרור.

בנוסף לכך, נאסר על הכורדים ללמוד את השפה הכורדית בבתי-הספר ברחבי טורקיה. לילה זאנה, חברת הפרלמנט הכורדית לשעבר בטורקיה, ריצתה 10 שנות מאסר בגלל שדיברה בכורדית בפרלמנט! אמנם, ראש ממשלת טורקיה הנוכחי, רג'פ טאיפ ארדואן ממפלגת הצדק והפיתוח האסלאמית (AKP), נקט במספר רפורמות לשיפור זכויות הכורדים אך אלה עדיין לא מקרבות את שוויון הזכויות האמיתי.

שוויון זכויות? זהו ג'נוסייד תרבותי פאר-אקסלנס, אבל למה שזה יעניין ישראלים כל עוד היחסים בין ישראל לטורקיה ממשיכים לשרת את שתי המדינות?

לנוכח מצבם העגום של הכורדים בטורקיה, הקים עבדאללה אוצ'לאן את מפלגת הפועלים הכורדית (PKK) ב-1978 ופתח במאבק מזוין נגד טורקיה במטרה להשיג עצמאות למיעוט הכורדי בדרום מזרח המדינה. ארגון ה-פ.ק.ק מסווג בארה"ב, באיחוד האירופי ובישראל כארגון טרור. עד היום הסכסוך הכורדי-טורקי גבה למעלה מ-40,000 בני-אדם אבל יש "מישהו" שמרוויח מזה.

ישראל מוכרת לטורקיה נשק בסכומי-עתק ונוטלת חלק אינטגרלי בבניית מערך כוחות הביטחון הטורקיים. אני לרגע לא מפחית מחשיבותה העצומה של טורקיה באזור ובזירה הבינלאומית, קל וחומר במישור הגיאו-אסטרטגי. יתרה מזאת, אני משער ששיתוף פעולה ביטחוני עם טורקיה אכן חיוני לישראל כשמדובר באויבים משותפים, אבל מה קורה כשטורקיה מעורבת בסכסוך עקוב מדם עקב מדיניות פנים גזענית גרידא? האם זה מתקבל על הדעת שישראל תמשיך לגרוף רווחים בשעה שידידתה ממשיכה לדכא בברוטאליות את הכורדים ולהשמידם באמצעות טכנולוגיה ונשק ישראלי? אני סבור שלא.

איתי אנגל, כתב התכנית "עובדה" בערוץ 2, ראיין לאחרונה את מנהיג ה-פ.ק.ק הנוכחי, מוראט קאראילן, האיש המבוקש ביותר בטורקיה. קאראילן הביע את אכזבתו משיתוף הפעולה הביטחוני ההדוק בין ישראל וטורקיה: הוא שאל: "איך זה שאתם היהודים שעברתם שואה וסבלתם מרדיפות בלתי-פוסקות במשך שנים ארוכות מסייעים צבאית למדינה שעושה יד אחת עם אויבינו המשותפים וגם פוגעת במאבק הכורדי בטורקיה לחופש?"

באותו ראיון, הזכיר קאראילן כי תוכנית השלום של אוצ'לאן מתבססת על פתרון דמוקרטי, וכי אין לכורדים כל שאיפה להשמיד את הרוב הטורקי. יודגש, כי אני מתנגד נחרצות לרצח אזרחים טורקים על-ידי הפ.ק.ק יהיו הנסיבות אשר יהיו, ואני תומך ברשויות הביטחון בטורקיה לסכל זאת, אך באותה נשימה אודה, שאילו הייתי כורדי אזרח טורקיה, ללא עתיד או תקווה, כנראה שגם אני הייתי מצטרף לפ.ק.ק.

טורקיה מחזיקה באי הסמוך לאיסטנבול במייסד ה-פ.ק.ק, עבדאללה אוצ'לאן, מאז 1999. אוצ'לאן הוא מנהיג פופולארי  מאוד בקרב האוכלוסייה הכורדית בטורקיה, הדורשת לשחררו במסגרת המו"מ לסיום הסכסוך אך טורקיה מסרבת בנחרצות לדרישה זו.

במילים אחרות, לפי האגו הטורקי לא צריך לדבר עם אויבים גם אם יש סיכוי שצעד זה יוביל לסגירת מעגל הדמים. מכאן ניתן ללמוד, כי הימין הישראלי הנצי והממשלה הטורקית הם בגדר תאומים סיאמיים אשר משלים את עצמם כי סכסוך לאומי ייפתר אך ורק בכוח הזרוע, ומשכך יש להמשיך ולעבות את התפיסה "הביטחונית" מבלי להיכנס לעובי הקורה.

למען הגילוי הנאות, סוגיית הכורדים בטורקיה עוררה את סקרנותי לראשונה לאחר התגובה הארסית שהטיח ארדואן בשמעון פרס בוועידת דאבוס, מיד לאחר מבצע עופרת יצוקה. ארדואן רשאי ואף חייב להעביר ביקורת על ישראל אך באותה עת תגובתו לטעמי הייתה דמוניזציה מכוונת, קל וחומר כאשר ציין בעת המבצע שמצבה של עזה גרוע מדרפור, ויומיים לאחר הוועידה אף אירח את נשיא סודן, עומר אל-באשיר שנגדו הוציא בית הדין הבינלאומי בהאג צו מעצר בינלאומי בגין רצח העם בדרפור מספר חודשים אחר-כך.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שחר

  טורקיה מחזיקה עמדה זהה לזאת של צרפת מאז המהפיכה הצרפתית לפיה כל התושבים הופכים לאזרחים שווים, ויש מקום רק לשפה לאומית אחת: צרפתית או טורקית.
  כורדים יכולים לחיות היכן שהם רוצים בטורקיה, להתחתן עם מי שהם רוצים וכו'…
  ישראל לעומת זאת, כבשה את הגדה המערבית ולא נתנה לתושביה מעולם אזרחות ישראלית. היא מגבילה את חופש התנועה שלהם ולמעשה כל זכות אדם בסיסית כמעט.

  1. אלכסה

   סיפוח קבע את השטחים והיא החזיקה בהם כדי להיות בעמדת מיקוח חזקה יותר לקראת כריתת חוזה שלום. המדינות הערביות בשכנותנו יצאו נשכרות מכך ואנו לקחנו על עצמנו עול מיותר: המדינות השכנות השתחררו מהמיטרד הפלסטיני ואנו קיבלנו את המיטרד במקומן. אתה חושב שאנחנו נהנים מזה?

 2. תום יפרח

  כמובן שיש הבדלים נוספים ואני לחלוטין מסכים איתך. אבל הנקודה היא לא שפה לאומית טורקית אחת אלא עצם העובדה שהחוקה הטורקית מכירה רק בלאום הטורקי ולא מתירה לכורדים ללמוד כורדית בביה"ס- זה גנו'סייד תרבותי לכל עם ועדה.

 3. א.ב.

  נושא חשוב וקצת יותר מורכב מכסף מול זכויות אדם. כמה שיקולים נוספים שכדאי אולי להזכיר: עד השנים האחרונות הפ.ק.ק מיקם את עצמו כחלק מחזית אנטיאמפריאליסטית, משמע גם אנטי ישראלית. שינוי חל בעקבות הפלת סדאם חוסיין בעירק והכרה מבורכת של הפ.ק.ק שדמוקרטיזציה של האיזור היא הסל הנכון לשים בו את הביצים במקום מהפיכה כביכול סוציאליסטית. ואי לכך שישראל היא למעשה לא בהכרח אויב.
  בעברו העירקי של הגבול, לאחר הפלת סדאם חוסייו, הבהירו הכורדים לעולם בגבורה שהם רואים את עתידם בעירק דמוקטית, פלורליסטית ופדרלית.
  (האזור הכורדי של עירק, נמצא דרך אגב, בצפון המדינה ולא בדרומה).

  אלה הם שינוים חשובים ביותר שאכן עושה רושם שבישראל כלל אין מבחינים בהם. אי ההבחנה הזאת, כך נדמה לי, היא לא עניין של חוסר תשומת לב, אלא חלק מחשיבה מושרשת אך מוטעית שבטוח יותר ליצור בריתות עם שליטים פחות או בכלל לא דמוקרטים מאשר לסמוך על העמים שלהם. עכשיו כשהמפיכות הדמוקרטיות מתפשטות לעוד ועוד מדינות במזרח התיכון דחוף לחשוב מחדש ולהביו (מה שטענו כמה מהניאו-שמרנים האמריקאים כבר לפני עשור)שמעבר לכל שיקולי המוסר והצדק, הדיקטטורות פשוט אינן מסוגלות לספק את היציבות שלכאורה היוותה סיבה אסטרטגית לתמוך בהן.

 4. תום יפרח

  כורדיסטן העירקית היא בדרום עירק ולא בצפון.

  פ.ק.ק הוא אכן ארגון עם אג'נדה סוציאליסטית אבל טורקיה "יצרה" אותו במו ידיה עקב מדיניותה הגזענית והברוטאלית כלפי האזרחים הכורדים.

  ייתכן ויש שיקולים נוספים ונכון שה-פ.ק.ק לא בהכרח יראה בנו בני-ברית וזו גם לא הנקודה אלא למה שיקולים כלכליים ואסטרטגיים צריכים ללבוש צורה בייצוא נשק ואימונים למדינה שבכוונת מכוון מעבה קונפליקט עקוב מדם?

  ה-פ.ק.ק במשך שנים גם קיבל חסות סורית שכמעט הובילה למלחמה בין סוריה לטורקיה בשנת 1998.

  הארגון גם התאמן בעבר בלבנון, אבל מעולם לא היווה עלינו איום (למיטב ידיעתי), שוב האזרחים הכורדים הם החלק הארי בסוגייה ולא ה-פ.ק.ק.

  אני מציע לך לקרוא את המאמרים התחומים בקו.

  לסיום, תשים לב שאני תומך ביחסים עם טורקיה אבל לא במתכונת הנוכחית.

 5. ושמעון פרס חתם ב-1977 על מסמך הסכמה ליצוא טילים מצוידים בראשים גרעיניים לדרום-אפריקה

  יצוא הנשק הפך לדבר החשוב בכלכלת ישראל. בשל כך מזלזלת ישראל בחוקי העולם, וגם יצאה למשטר האפרטהייד נשק רקטי וגרעיני למרות האמברגו שהטיל האו"ם. המעניין הוא שפרס, כאשר כיהן כשר ביטחון חתם על ההסכם עם P W Botha ב-1977. "ישראל ודרום אפריקה: נישואי נוחות וכוח צבאי. מסמכים שהיו סודיים ושוחררו בדרום-אפריקה מגלים את ההצעה הישראלית למכור טילים מצוידים בראשים גרעיניים למשטר האפרטהייד".
  Israel and apartheid: a marriage of convenience and military might
  Secret documents revealing offer to sell nuclear warheads to South Africa cast fresh light on alliance
  י
  http://www.guardian.co.uk/world/2010/may/23/israel-apartheid-south-africa-nuclear-warheads

 6. אורלי נוי

  נושא חשוב שבאמת נדחק לגמרי מחוץ לכל שיח בארץ.
  וכמובן מעורר גם אסוציאציות לגבי מצבם של המזרחים בארץ – למרבה הצער, קבוצות אתניות מדוכאות צריכות כנראה לירוק דם, להרוג ולהיהרג כדי לזכות למודעות כלשהי למצבם.

 7. עמית

  בעבר היו דיווחים לא מעטים על סיוע ישראלי לכורדים, בעיראק ובאיראן, בנשק ואף באימונים (סוכנים ישראלים נשלחו כביכול לעיראק כדי לאמן אותם). אלה גם דיווחים שקיבלו סיקור נרחב בטורקיה והעלו לה קצת את הסעיף..
  פוטנציאלית היה יכולה להיות ברית הדוקה בין הכורדים, שכמה סקרים הראו שהם אף דיי אוהדים לישראל, לבין ישראל. מחצית מהאויבים של הכורדים הם גם אויבים של ישראל (סוריה ואיראן). אין לי ספק שיש ברית חשאית בין ישראל לבין הכורדים (או חלק מהם), ראש המוסד מאיר דגן אף אמר משפט שרומז לכך במסמכים שהודלפו על ידי וויקיליקס.
  אתה מדבר בהרחבה על הסכסוך בין הטורקים לכורדים, אסור לשכוח את הסכסוך האכזרי שהיה בין הכורדים לסדאם חוסיין, וגם את הסכסוך הנמשך בין הכורדים לאיראן (רק שנה שעברה האיראנים פתחו מבצע צבאי נגד הכורדים והרגו כ-100 כורדים בהפצצות).

 8. תעשיית הנשק לא מתעלמת - ממי שיכול לשלם!

  ואילו היטלר היה חי, ולא היה אנטישמי, היו "עוזרים" גם לו.

 9. תום יפרח

  אני מתמקד אך ורק בכורדים בטורקיה, ישראל פועלת בטורקיה אך ורק למענה ועל חשבון האזרחים הכורדים, כנראה ששם גם יש משחק כפול, אינני יודע אך אני לא מתפלא.

 10. (הידידים בוש וסדאם נלחמו באיראן)

  אחרי ששלטון הבעת' העיראקי, ו"עלי הכימי" שליחו של סאדם, הפציצו את חלבג'ה בגז, ורצחו מעל 5,000 אזרחים כורדים תמימים, סידר בוש לסדאם חוסיין הלוואה קטנה.

 11. שחר

  בסה"כ חדדתי את ההבדלים בין ישראל לטורקיה. דבר שני מי שרוצה לשפוט את הטורקים על היחס לשפה הכורדית, אז שישפוט את צרפת על היחס ל: ברטונית, בסקית וקטלונית.
  צרפת היא המדינה היחידה שלא חתומה על האמנה להגנת מיעוטים, והיא כמובן מהגרעין הקשה של האיחוד האירופאי לעומת זאת, מטורקיה דורשים שינוי מדיניות שלא דורשים מצרפת.

 12. תום יפרח

  מאה אחוז, מסכים איתך 🙂

 13. תום יפרח

  התעלמו מאז ועד היום בכורדים אזרחי טורקיה, אני מתמקד רק בהם (כורדים אזרחי טורקיה) במאמר למעט ציון העובדה שיש 40 מיליון כורדים ללא מדינה.

 14. יונתן

  אם מקיימים יחסים עם תורכיה אז אנחנו שותפים בדיכוי הכורדים אם אנחנו לא מקיימים יחסים הרי שאנחנו מוותרים (בצורה גזענית וכו') על מעצמה מוסלמית עולה ומתנגדת לשלום.

  ככה נראה ציד מכשפות מודרני,הדיכוי הכורדי לא מועלה ומוצף עד שהוא מהווה עילה להתנגחות במדינה.

  המדינה מוכרת נשק,המדינה מוכרת נשק כי היא חייבת לשמור על תעשיות הנשק שלה למקרה ובו יום אחד יטילו עליה אמברגו נשק כמו שכבר נעשה בעבר.

 15. תום יפרח

  אני תומך ביחסים עם טורקיה אבל אני סבור שצריך להפסיק קשרים ביטחוניים ביחס למיעוט הכורדי המדוכא בברוטליות שיטתית ע"י טורקיה, אין בזה לבין גזענות שום אחיזה במציאות.

 16. א.ב.

  בהמשך לתגובה הקודמת שלי לפוסט שלך:
  בעניין הניתוח והטיעון שלך לא חלקתי על דבריך. הוספתי שמעבר לשיקולים המוסריים חלו בעשור האחרון גם שינויים מדיניים וכיוב באיזור שמחזקים עוד יותר את הסיבות להפסיק לתת יד לדיכוי הכורדים בטורקיה ,גם עבור אלה שזכויות אדם בלבד הן לא שיקול מספיק חשוב.

  בעניין הגיאוגרפיה, כורדיסטן העיראקית נמצאת בצפון עיראק שהיא גם דרום כורדיסטן. דרום עיראק זה אזור הערים בצרה, אום קסר ועמרה, לכיוון כווית והמפרץ הפרסי.

 17. תום יפרח

  טעות שלי, תודה.

 18. מני

  אתה באמת מצפה מישראל לתמוך בכורדים? ממי אתה חושב שהטורקים למדו איך לדכא אותם? אתה באמת מצפה מישראל לתמוך בארגון שמוגדר ע"י ארה"ב והאיחוד האירופי כאירגון טרור? מעניין מה תהיה התגובה של הממשל בארה"ב שיגלו שישראל תומכת בארגון שהורג חיילים אמריקאים? אולי כדי שתזכיר לכורדים איזה אירגון ביון אחראי ללכיגת אוצלאן ובאיזה שגרירות בברלין הרגו 3 מפגינים כורדים שהפגינו נגדם. אסור חחמד כורדית בבתי ספר וכמה בתי ספר יהודים בשנות ה50 לימדו בערבית? אולי אתה גם מצפה שישראל תתמוך בתנועת האחות הפלסטינית של הפ.ק.ק, החזית העממית?

 19. תום יפרח

  לא מצפה לדבר אלא רק מעלה את הנושא, יש הבדל תהומי בין הכורדים לבין הפלסטינים.

 20. נעים

  תום המכובד והנבון אתה מאד צודק ישראל היתה בדיוק באותו מצב לפני 48 ז"א לפני הקמת המדינה אף מדינה לא עזרה לעם ישראל הברטים ירו בלי הבחנה עצרו ודכו והרגו והעלו לגרדום בריטניה הגדולה ודמוקרטית איפה העולם הקפיטליסטים מאוחדים בדכוי עמים למען האטרסים שלהם ורבחים ועשית הון על חשבון דמם של העמים המדוכאים כמו שאמרת 40 מליון בלי מדינה ובלי זכויות איפה הצדק איפה השפיות היום טורקיה מוסלמית
  לא לעולם חוסן