במקום לסיים את הכיבוש

כנסת ישראל, שצריכה להיות בית-הכנסת של הדמוקרטיה, מגינת הדמוקרטיה, הפכה לאיום אסטרטגי עליה. נאום ההשבעה של זהבה גלאון
זהבה גלאון

אדוני היו"ר, חברי חברי הכנסת,

אני רוצה להודות לחברי, חיים אורון, ג'ומס, על המחווה, שמאפשרת לי לעמוד כאן היום.

נאמתי מעל הדוכן הזה מאות פעמים. ואני חייבת להודות שאני קצת מתרגשת היום. אני הולכת להשתמש אולי במלה גדולה, אני חוזרת לכנסת מתוך תחושת שליחות:

להיאבק למען דמוקרטיה מתוקנת, דמוקרטיה מהותית ומדינת רווחה – והעיקרון הבסיסי, התנאי לכל אלה, הוא שוויון. השוויון שהובטח במגילת העצמאות; "מדינת ישראל תקיים שוויון מדיני וחברתי גמור, לכל אזרחיה בלי הבדל דת גזע ומין". אני מכבדת את הכנסת ודווקא בשל כך, אני חשה צורך להזהיר, מפני הרוח הרעה שיוצאת מהבית הזה. יוזמות חקיקה מפלות, ועדות חקירה, התבטאויות גזעניות. רוח רעה שהופכת להוריקן של פשעי אלימות, גזענות ושנאה. הרוח, שנושבת מירושלים הופכת בצפת למכתבי רבנים נגד ערבים, ומכתבים נגד מערכת המשפט ובעד אנס מורשע. הרוח, שיוצאת מירושלים הופכת בשטחים לפוגרומים, תחת הכותרת המכובסת "תג מחיר".

אדוני היו"ר, כנסת ישראל, שצריכה להיות בית-הכנסת של הדמוקרטיה, מגינת הדמוקרטיה, הפכה לאיום אסטרטגי עליה.

בשנתיים שלא הייתי כאן היה לי זמן לחשוב, להתלבט, לעשות חשבון נפש, גם לגבי המחנה הפוליטי שלי. וגם להבין מדוע הקואליציה הזו נזקקת לחוקים שמטרתם השתקת קולות ביקורתיים של אזרחים ואיסור על מחאה. ובעיקר, היה לי זמן לחשוב ולתכנן איך משנים את המגמה. השימוש הזה בנשק אסור, בנשק לא קונוונציונאלי נגד יריבים פוליטיים – בשינוי כללי המשחק הדמוקרטיים – נובע מחוסר הנכונות להשלים עם התרסקות חזון ארץ ישראל השלמה.

מדינת-ישראל נמצאת בבידוד מדיני בגלל המשך הכיבוש. והמשך הכיבוש הוא גם נטל הכלכלי שפוגע בביטחון החברתי. אין גם דמוקרטיה וגם כיבוש. אבל במקום לוותר על הכיבוש, מוותרים על הדמוקרטיה: אתם עוצרים מפגינים, רוכבי אופניים בתל אביב, מפגינים בסילוואן ובשייח ג'ראח, הורסים בתים, מצפצפים על פסיקות בג"ץ. אתם אוסרים בחקיקה על חופש הביטוי, רודפים פליטים, מבקשי מקלט ומהגרי עבודה, ומסיתים נגד ארגוני החברה האזרחית. המכנה המשותף של כל אלה הוא רמיסת ערך השוויון.

רשת הביטחון הסוציאלי כבר פרומה ורופפת – הממשלה הזאת מחסלת את מעמד הביניים, מגדילה את מספר העניים, פוגעת בשירותים החברתיים ומפקירה את העובדים הסוציאליים. זאת התוצאה הבלתי נמנעת של שעבוד כל משאבי המדינה לכיבוש שהורס אותנו מוסרית ומרושש אותנו כלכלית. אבל במקום לסיים את הכיבוש, אתם מכריזים על "עונת הציד": אתם צדים ערבים ושמאלנים, אמנים ואנשי אקדמיה. במקום להציג חזון של ישראליות, חזון של תקווה ושותפות; של פרויקט ישראלי, חזון של אחריות הדדית ושינוי סדרי עדיפויות, אתם עסוקים בסכסוך בין קבוצות, בהפחדה, בהסתה ובהתחפרות בדעות קדומות.

אבל אם אתם חושבים שתצליחו, אתם טועים בגדול. בישראל יש עדיין יסוד דמוקרטי חזק. יש לנו גרעין של זכויות יסוד מוגנות, ומערכת משפט וחברה אזרחית פעילה. אני מעריכה שהפעולות האנטי-דמוקרטיות שלכם גירו את מערכת החיסון של מדינת ישראל, ושהנוגדנים הדמוקרטיים ישיבו עכשיו מלחמה.

גם אם תצליחו לחוקק בקדנציה הזאת את כל החוקים האנטי-דמוקרטיים, אלה חוקים לא לגיטימיים, הם לא ירתיעו אותנו. אנחנו לא מפחדים. כמו שכתבו בזמנו פעילי ארגון "סולידאריות" בפולין: "גם אם החורף קשה, לא יוכלו למנוע את בואו של האביב".

נאום ההשבעה בווידאו:

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חנה כהנא

  אני מחזיקה לך אצבעות, חברת הכנסת זהבה גלאון! עלי והצליחי בשם כולנו ולמען כולנו.

 2. שלמה בר-לב

  כול מילה בסלע. שובך לכנסת מוסיף לוחמת ללא חת למחנה הדמוקרטיה והכלכלה החברתית. בהצלחה!!!

 3. איזי גור

  משאה הנפלא של זהבה גלאון גורם לי מועקה.
  סיבתה של זו היא שלא זהבה גלאון ולא שלי יחימוביץ ולא ניסן הורביץ, הם הקובעים את המדיניות במדינה הזו, כי אם ליברמן
  וביביהו ולוין והמתנחלים.
  ואלה מביאים עלינו בכייה לדורות. אם יהיה עדיין היכן לבכות.

 4. אורי ביתן

  נקווה למרצ לוחמנית יותר, נחרצת יותר, סוציאל-דמוקרטית יותר, פמיניסטית יותר.

 5. יהושע רוזין

  בזכות המעטים מדי כמוה לא אבדה התקוה.

 6. Margalit Toledano

  חזקי ואימצי

 7. שרון

  כן, כן, זאת מילה פאלית אבל זה מה שעלה לי בראש…. 🙂
  זהבה, יישר כוחך על הנאום!

 8. צבי

  חובתנו היא לעזור לרסק את חזון התעתועים של "ארץ ישראל השלמה". את כותבת ש"בשנתיים שלא הייתי כאן היה לי זמן לחשוב, להתלבט, לעשות חשבון נפש, גם לגבי המחנה הפוליטי שלי". עכשיו את צריכה להצטרף לאלה שאף פעם לא זגזגו, ותמיד היו בעד שלום ושיויון, ואי-לכך היו "הנוגדנים הדמוקרטיים". את שליחותך תוכלי למלא ביתר יעילות יחד עם ד"ר עפו אגבאריה, מוחמד ברכה, דב חנין וד"ר חנא סוייד.

 9. שמעון הניג

  שני דברים מהותיים הנוגעים בהווית החיים כאן יוצרים קונפליקט לא פתיר

  1. הזהות היהודית החילונית.

  2. תפיסת המשיחיות אצל הימין החילוני ממדרשו של הרב קוק והרב מלובביץ .

 10. יעקב מנור

  מילה בסלע
  ועכשיו, לאחד את השמאל ערבים ויהודים

 11. אורי סגל

  למר"צ אין קיום אלא כמפלגה לוחמת, כפי שהייתה תחת הנהגת שולמית אלוני ויוסי שריד. זהבה גלאון וניצן הורביץ -החזירו לה את הוורוד בלחיים ויחד נאבק בפשיזם ובדתיזציה של המדינה.