כמה מנדטים קיבלה מקינזי?

במקום להסתמך על גופי המדינה, הוציאה המדינה מכרז "לגיבוש אסטרטגיה כלכלית-חברתית למדינת ישראל". אם חברת ייעוץ אסטרטגי בינלאומית היא המנהיגה אותנו, מה המשמעות של הטלת פתק בקלפי?
שלמה סבירסקי

"תוכנית הממשלה לגיבוש אסטרטגיה כלכלית-חברתית ל-15 שנה יוצאת לדרך", בישרה הכותרת בדה-מארקר. יפה. שרי ממשלה בסיוע יועצים ישבו על המדוכה, כמו שהיו אומרים אצלנו פעם, ויגבשו תוכנית שתשקף את מכלול האינטרסים הלאומיים כמו גם את צרכי הקבוצות השונות באוכלוסייה. סוף-סוף, באיחור של מעט יותר משנתיים, תעשה הממשלה את שציפינו שתעשה, את הדבר שלשמו לכאורה התחרו ראשיה בבחירות ובשמו זכו להוביל – היא תהפוך את מצע הבחירות לתכנית מעשית ותתחיל בביצועה.

אולם בימינו, כך נראה, ממשלות אינן נבחרות כדי לקבוע יעדים, לתכנן תכניות ולהוביל מדיניות. מה שמסתתר מאחורי הכותרת הנוסכת אופטימיות של העיתון הוא פעולה דורשנית הרבה פחות: "פרסום מכרז הקורא לחברות ייעוץ אסטרטגי בעלות ניסיון בגיבוש אסטרטגיה כוללת למדינות אחרות, להציע הצעות…" (לקריאת המכרז). ראש הממשלה ושריו לא יידרשו לחשוב, לחקור, לדון, להתפלמס, לשכנע בישיבות ממושכות אל תוך הלילה. אחרים יעשו זאת במקומם, תמורת תשלום נאות. המאמץ היחיד שלו יידרשו נבחרינו עמוסי האחריות הוא לקרוא את המסמך שיוגש להם על ידי חברת הייעוץ ואשר, למרבה הנוחות, יכיל כמקובל גם תקציר מנהלים של 5-4 עמודים, מתורגם לעברית.

נתניהו. לא שובר את הראש. צילום: Downing Street, cc by-nc-nd

ואם יעז מי מן הקוראים לשאול, אז מה עושה הממשלה? יהא בכך משום זילות והוצאת דיבה; שהרי הממשלה היא זו שתידרש לקבל את ההחלטה הגורלית, לאמץ את המלצות חברת הייעוץ או לדחותן. ואם תחליט לאמץ, הרי מישהו צריך יהיה לדאוג לביצוע ההמלצות ולאכיפתן, דבר שעשוי לדרוש החלטה גורלית נוספת, האם להטיל את המשימה על הפקידות הממשלתית, שממשלתנו הנוכחית לא סומכת עליה אפילו לשם אישור תכניות בינוי פשוטות, או שמא לנהוג כפי שנוהגים בעולם התאגידי הגלובלי ולשכור לשם כך תאגיד בינלאומי נוסף, המתמחה הפעם באכיפה. ואזי שוב תידרש הממשלה למאמץ לא פשוט, של קריאת דו"ח הביצוע של תאגיד האכיפה, וליתר דיוק, את תקציר המנהלים שלו. לא פשוטים, לא פשוטים חייהם של חברי ממשלה.

למען האמת, חוסר מעש של הממשלה אינו מתמיה ומפתיע אותנו עוד. אבל אפשר בהחלט לתמוה מדוע אין הממשלה עושה שימוש בגופי תכנון שלה עצמה, כמו למשל המועצה הלאומית לכלכלה, או המועצה הלאומית לביטחון, או גופי התכנון במשרדי הממשלה השונים, כולל במשרד האוצר? מה תכליתם של כל אלה אם לא תכנון לטווח ארוך? והרי יושבים בהם אנשים בעלי מיומנויות זהות לאלה של עובדי חברות הייעוץ האסטרטגי הבינלאומיות.

התמיהה הגדולה מכולן, כמובן, היא מה משמעותו של משטר דמוקרטי אל נוכח דרך הפעולה של ממשלתנו. אם חברת ייעוץ אסטרטגי בינלאומית כדוגמת חברת מקינזי, שכבר יעצה לממשלתנו בעבר, היא האמורה לגבש את האסטרטגיה הכלכלית-חברתית ל-15 השנים הבאות, מה משמעות פעולת הטלת הפתק בקלפי ביום הבחירות? מה משמעות התחרות בין ימין ושמאל, בין ליברלים לשמרנים, בין ניאו ליברלים לסוציאל-דמוקרטים? במה אנו בוחרים – בחבורה של אנשים שתוביל את החברה ואת המשק או בחבורה של אנשים שתבחר בחברת ייעוץ?

אנו יודעים כמה מנדטים קיבל לפני שנתיים הליכוד, כמה קדימה, כמה העבודה. דבר אחד איננו יודעים – כמה מנדטים קיבלה חברת הייעוץ האסטרטגי הבינלאומית מקינזי. והנה עתה, באיחור של שנתיים, מסתבר כי דווקא היא, או חברה דומה לה, היא זו שתקבע עבורנו את עתידנו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גד

  בול בין העיניים!

 2. אריק

  עד כמה חדלי האישים הם שם, בממשלה, שאינם מסוגלים לעשות כלום חוץ מללכת לשמחות משפחתיות של חברי מרכז הליכוד?
  אוף.

 3. נפתלי אור-נר

  מעבר ל"פשיטת הרגל השלטונית" הכרוכה בצעדה זה, תמהני מה תעשה הממשלה אם ההצעה הראשונה שתעלה חב' הייעוץ יהא לסגת מהשטחים ולהגיע לשלום עם כל העולם הערבי.
  במחשבה נוספת: ברור לי מה תהא תגובתה של ממשלת ימין זו

 4. מאור

  איני צוחק.
  חברת ייעוץ מוזמנת לעיתים לא בגלל שהמנהלים אינם יודעים מה לעשות, אלא בגלל שחסר להם הכוח לעשות זאת והם זקוקים למוניטין של גוף חיצוני. חברת הייעוץ, מצידה, תנסה לבחון את הארגון ולראות מה הוא בכלל יודע ורוצה לעשות, ותמליץ בכיוון- כך שהמלצותיה ייושמו.
  בחינת ממשלת ישראל, על 36 שריה וסגניהם (!!), מבהירה את הקושי לקבל ולממש החלטה בממשלה, בכנסת ובמשרדי הממשלה. ברור שחלק ניכר מהזמן של הממשלה מוקדש לתיאום בינה לבין עצמה ולפעילות פוליטית. נתניהו הרי לא פנה למקנזי לפני שקיצץ בנחרצות את התקציב ב-2003, ולכן אני מניח שחסר לו כוח פוליטי ולא ידע. נוסף על כך, אין באמת הבדל בין האסטרטגיה הכלכלית-חברתית של קדימה, הליכוד והעבודה-בראשות-ברק.אני מהמר שהמלצות מקנזי יהיו בכיוון של הפרטה, השקעה בתשתיות ובמיחשוב הממשלה, וכו' כיוונים שהממשלה ומשרדיה כבר פנו אליהם, ושרוב הציבור מעוניין בהם.

 5. איתי אשר

  מצד שני… כמה מנדטים קיבל מרכז אדוה, כמה מנדטים קיבל העוקץ, כמה מנדטים קיבלה עבודה שחורה (ג"נ – אני מעורכי האתר)?

  בסופו של יום אזרחי ישראל בחרו בביבי, על כל המשתמע מכך (אפשר לקרוא לזה הפרטת המוח).