דיור לקשישים מכל הסוגים

המדינה החליטה לסייע רק לקשישים מסוימים, לא לכל מי שזקוקים להטבת תנאי המחייה שלהם. על פנתיאון הקורבנות הישראלי, דפוסי הצבעה של שרים והאפליה המתמשכת בצל זכרון השואה
יעל בן יפת ואהרון מדואל

ההחלטה להקצות 5,000 יחידות דיור לקשישים "עולים חדשים, המוגדרים כפליטי שואה מהמעגל השני והשלישי" עוררה אותנו למחשבה על מדיניות הממשלה. לצערנו, הארץ מלאה בקשישים וקשישות שעברו טראומות קשות וראויים לחמלה ולסיוע. הארץ מלאה גם בקשישים עניים שזקוקים באופן נואש לדיור, ולהטבה בתנאים הסוציאליים. ביקשנו להבין מדוע דווקא המעגלים האלה הוגדרו כזכאים לשיפור בתנאי החיים.

בשנים האחרונות אנו חשופים לקמפיין מסיבי הטוען לקיפוחם של ניצולי שואה בישראל. פרסומים אלה נועדו במובהק להטבת מעמדם הכלכלי של אוכלוסיית העולים מרוסיה.  כידוע, בגל העלייה מרוסיה עלו מאות אלפי קשישים שמולדת הסוציאליזם לא היטיבה עימם לעת זקנתם. על מנת לשדרג קבוצת עולים זו ולבדלה מקבוצת הקשישים האחרת, המזרחית, שבנתה את המדינה הן כעובדי דחק במפעלי הקיבוצים וכמשתכרי שכר זעום בעבודות הכפיים אשר אליהם נדחקו עם עלייתם – חודשה ההגדרה של ניצול שואה.

הגדרה לא ברורה זו מזכה את המעגלים השני והשלישי של ניצולי השואה בכניסה לליגת הקורבנות הישראלית, מהלך שבצדו תגמולים כספיים נדיבים. עולי צפון אפריקה אשר חיו תחת הכיבוש הגרמני במלחמת העולם השניה לא הוכללו בהגדרות מרחיבות של מעגל שני ושלישי. לעולים אלה ניתנה הגדרה מיוחדת, לפיה טוען להיותו ניצול שואה חייב להוכיח כי נמצא במחנה עבודה או ריכוז גרמני או סבל מאיום ופחד ממשי בעת הכיבוש הגרמני. יוצא מכך, אם כן, שבניגוד לעולים מרוסיה, במקרה של עולי צפון אפריקה המדינה אינה מסתפקת במעגל ההשפעה הגרמני.

העולים הקשישים שמוגדרים כנמנים עם המעגלים השני והשלישי, פטורים משירותי הרווחה אשר כל הנזקק לשירותיהם יודע מה מרה ורעה פגיעתם. סטטוס זה של הזדקקות לשירותי רווחה מוקצה כמעט בלעדית למזרחים אשר מקומם לא יכירם בפנתיאון הגבורה הישראלי.

אם מדברים על סבל, איום ופחד ממשי, הרי שגם העולים מארצות ערב ידעו את טעמם של זה גם זה. עקב הציונות, סבלו יהודים בעדן, בבגדד ובמקומות נוספים בעולם הערבי מפרעות קשות, אולצו לעזיבה כפויה, לטרנספר פתאומי תוך קריעת משפחות, וידעו אובדן רכוש וילדים המלווה לעתים באלימות.

מצוקות אלה לא הוכרו מעולם כמזכות לתגמול, לא פיזי ובוודאי שלא הוגדרו כקורבנוּת המקנה לנושאה כניסה להיכל התהילה וההטבות הישראלי. יתירה מכך: המדינה מכירה בנזק הכלכלי של יהודי המזרח רק כשהיא מבקשת להתקזז על רכושם מול רכוש הפליטים הפלסטינים, מתוך רפלקס מותנה כמעט שמביא אותה לדפוק את שתי האוכלוסיות האלה יחדיו. להוציא מכיסה משהו, חלילה, כדי לתקן ולו במעט את המעוות – אין על מה לדבר.  יש לציין, שקשישים ערבים רבים החיים בארץ בתנאים קשים נעקרו מיישוביהם ב-1948, איבדו את יקיריהם ונאלצו להתמקם מחדש כפליטים, כנ"ל גם יהודי הרובע היהודי מירושלים.

לא הופתענו לכן, עת פורסם כי הממשלה החליטה לבנות 5000 יחידות דיור לקשישים "עולים חדשים, המוגדרים כפליטי שואה מהמעגל השני והשלישי". בימים בהם שוק הנדל"ן רותח וכל תא בגודל שירותים כימיים הופך בהגדרה לדיור בר השגה; חברות דיור ציבורי משליכות את דייריהן הנזקקים לרחובות; ומאות זכאים לדיור ציבורי בהם משפחות ברוכות ילדים, משפחות חד הוריות, צעירים, משפחות בפריפריה  – כולם ממתינים בתור שסופו אינו נראה לעין, נדרשה עזות מצח מיוחדת מהממשלה לטאטא את מצוקות הדיור האמיתיות והבוערות משולחנה. דווקא בימים כאלה, מעזה הממשלה לקבל החלטה סלקטיבית ומפלה העושה שימוש דמגוגי במושג ניצול שואה עד כדי כך שהעניין כולו הופך לניצוּל שואה.

לא הופתענו, רק נוכחנו שוב לדעת כי שימוש הקסם במילה שואה מיישר את כל ההדורים, מכשיר את כל העוולות ובעיקר גורם להשתקת ביקורת וסתימת פיות. אנו רואים כי ככל שחולף הזמן מימי השואה, ערכה המותגי רק הולך ומתחזק. אנו מבינים ומכירים בצורך בשימור זיכרון השואה אולם שימוש מעוות בזיכרון זה, ההופך אותה למעות עוברות לסוחר חייב להיפסק.

לצערנו, למרות חשיפת הסיפור בתקשורת והדיון הארוך לו נזקקה הממשלה על מנת להעביר החלטה זאת, במקום כמה דקות כפי שצפו הוגי ההצעה, חרף השימוש במילה שואה, גם הפעם התקפלו השרים החברתיים בממשלה ובראשם שרי ש"ס. ההתקפלות האופיינית למפלגה שהיתה אמורה לייצג את השכבות החברתיות המוחלשות ביותר בישראל אינה יכולה לעבור בשתיקה. חובה על חברי הכנסת לתקן את ההצעה כך שתכלול קריטריונים שווים וברורים לנזקקי הארץ כולה, ללא קשר למעגלי השפעה גרמניים או הגמוניים אחרים.

יעל בן יפת היא מנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית וחברת מועצת העיר תל אביב יפו. אהרון מדואל הוא מזכיר ועד כפר שלם וחבר מועצת העיר תל אביב יפו

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורלי נוי

  שיקראו ויבינו את הסיפור שלהם יותר טוב וככה לא יתמרמרו על העוול הנבזי והמרושע הזה.
  תודה רבה לאהרון ויעל שדיברו על הפרה הקדושה הזאת, שאמנם אסור אף פעם לדבר עליה פה אבל היא יושבת לנו על קנה הנשימה כבר שישים שנה ומוציאה את נשמתנו טיפין טיפין.

 2. איל

  בשינאתכם את האשכנזי,אינכם יכולים לראות את המצוקה ואת העוול- שכחתם שהמנדינה גזלה מאותם ניצולים את כספם והגיע הזמן שיחזירו להם.
  כל השוואה בין הקשיש המיזרחי לקשיש הרוסי -מחליאה

  1. דני

   אתה יכל לפרט בבקשה מה בדיוק מחליא אותך??

   אני מזרחי, בקשר עם קרוב לעשרה ניצולי שואה, ממחנות ריכוז, ואף אחד מה לא סובל חרפת רעב. אחד מהם התארח אצלנו בערב השנה האזרחית החדשה.
   אחרים שאני מכיר אמידים מאד, ועדיין מקבלים את הרנטה הנדיבה שלהם. (אלפי אירו לחודש)

   אשתי מרוסיה ואני יודע בדיוק למה הכתבה מכוונת – כדאי להיות "קשיש רוסי" בארץ – הוסטלים של דיור מוגן. בחינם. – להבדיל, הקשישים המזרחיים במשפחתי, שמאריכים ימים, (סבתי נפטרה בגיל 108) נתמכו כולם ע"י בני המשפחה, לרבות הנכדים.

   אולי יש בזה עדות לניכור ולקור הנושב ב"משפחות אשכנזיות" שבניגוד למזרחיות מחפשות כל עטין של תמיכה ציבורית ביקירהן כדי להגדיל את רווחתם הם.

   אשמח אם תפרט מה מחליא אותך בהשוואה. את מה שמחליא אותי אני מקווה שהבנת.

   דני

 3. אווה

  נו- שמענו על הבדותא הזאת של פעילים ציונים שעוררו פוגרמים.
  לולאי נשארת בארצות ערב המהולללות- מצבך היה דומה למצב המיעוטים הקופטים במצרים,הנוצרים בתוניס ושאר המקומות והיהודים מפרס(חמודה אני משם -אל תספרי לי על יחסי אהבה בין שכינינו לבין היהודים-פחדנו מהם) "הקשת המיזרחית"אני מיזרחית ולא אוהבת את הניכוס היסטורי בשמי-תודה

 4. מיכה רחמן

  אני מסכים עם הרעיון שיש שימוש לרעה בזכר השואה בכיוון לא אוניברסאלי, במקרה זה לאפליה לטובה של המעגלים השני והשלישי של ניצולי השואה. וגם מסכים עם הטענות על ההדרה העקרונית של המזרחים בנקודה זו (ואחרות). ניצולי השואה צודקים בדרישותיהם, וצודקים במאבקם נגד ההזנחה שלהם על ידי המדינה.אותה מדינה שקיבלה מאות מיליונים כפיצויים עבורם. אבל המוקש העיקרי טמון בחוסר האוניברסאליות החוזר ונשנה כשבאים לתת קצבאות שונות הן כאלה של הביטוח הלאומי והן במקרה שלפניניו בדיור. כותבי המאמר היו צריכים לעשות עוד צעד קדימה לקראת האוניברסאלות השלמה. אהוד אולמרט בשעתו עשה מעשה "נדיב" ו"מדהים" כשהסכים להעניק קצבאות זקנה מוגדלות ליוצאי השואה. כולם מרוצים, במיוחד האוצר שבמקום להעניק קצבאות זיקנה שיאפשרו חיים בכבוד לכל הקשישים מצמצמים אותם (לקצבאות זעומות יחסית)לקשישים יוצאי השואה. גם עולה מעט מאוד יחסית וגם עמוק בקונצנזוס. אבל ההגנה מפני סיכוני הזיקנה נעשית בכל מדינות אירופה המתוקנות על ידי תוכניות פנסיה, וקיצבאות מינמום, המבטיחות חיים בכבוד לכל הקשישים. וכך גם לגבי הדיור. הדרישה כאן צריכה להיות דיור בר השגה אוניברסאלי כפי שכתבתי במאמר מעל במה זו. עם זאת הטענה שזכר השואה משמש (אפילו עם לא באופן מתוכנן מראש) להבניית העדפה ליוצאי אירופה במיתוסים הנהוגים במחוזותינו נכונה.

 5. זקן מזרחי

  מזה עשר שנים הממשלה מנהלת מדיניות הגירה על חשבון דלי העם וגונבת להם את הביטוח הלאומי ששילמו שנים, זה נכון לכל זקני ישראל ששילמו ביטוח לאומי משך שלושים וארבעים שנה ומקבלים קיצבה של פחות מ 2000 ש"ח. זה גם פוגע באשכנזים אבל מי שנהנה מזה זה רק אשכנזים, קיצבאות מופרכות של ניצולי שואה דור שני ושלישי, עולים מכל מיני מדינות עשירות שמקבלים עוד קיצבה מהביטוח הלאומי (בנוסף לפנסיות שצברו בארצות הברית ואנגליה) וכל זה כדי לשחרר את הדור הבא שלהם מתשלום עבור בתי אבות. כי הרוסים מתנערים מהוריהם לגמרי או עוזבים את הארץ ואלחר שקיבלו סל קליטה. אנחנו המזרחים ממשיכים לתמוך עם מעט הכסף שנותר לנו בהורינו ולהם יש קיצבאות על חשבונינו. צריך לקרוא לקצבאות האלה בשמם, קיצבאות לאשכנזים בלבד (כן יש איזה יווני שאולי נכנס שם אבל את הבולגרים לגמרי הוציאו מהמעל השני והשלישי והרביעי). רק כשנקרא לדברים בשמם יהיה אפשרי לדבר עליהם ברצינות. זה זילות מוחלט בשואה כדי שהמדינה תעביר שוב פעם כסף לאשכנזים, הפעם בעיקר לרוסים וזה נעשה כדי שמעמד הביניים והבניים-נמוך הרוסי יוכל להעפיל למעמד של האשכנזים המבוססים.!!!

 6. מואיז

  אבל צפי לחרם מוחלט מצד החברה הישראלית בזמן הקרוב. לצערי הרב זה המצב.

 7. מאיר עמור

  כמו הרבה דברים אחרים בישראל – אי השיויון והפריבלגיה האשכנזית הפכו והופכים גם את ההיסטוריה של השואה והסבל לכלי מסייע בהבחנה למי ינתן כסף, מעמד, סטטוס והערכה חברתית. אמרו זאת כבר בעבר: זו תעשייה. המשאבים שהתקבלו לידי המדינה לדורותיה וממשלותיה חולקו על פי מפתח שבחלקו הגדול היה מפתח אתני. המחלקים כועסים וממלאים את פיהם אידיאולוגיה על כך שרואים את פעולתם כתעשיית שואה. אחרי כל הפעולות הללו הם גם דורשים שזיכרון השואה יזכר ביראה, בחיל וברעדה.

 8. מואיז

  התהליך הזה מתמשך כבר שנים מאז הקיצבאות לכל מיני מעגלים. בהתחלה כולם יצאו בריש גלי כאילו הולכים להציל את ניצולי השואה, לאחר כמה מאמרים שהביעו תרעומת על אפליה נגד קשישים אחרים היו התקפות ונסיון להכפיש, ואז הגיעו כמה בנים לניצולי שואה שהסכימו עם הטענות המושמעות כאן ואז כל התהליך התחיל להיות ממש סודי והפסיקו לדבר עליו בעיתונות. אולי המאמר הזה יעורר את העניין בקיצבאות ובהטבות לזקנים אשכנזים כאילו זה קריטריון אוביקטיבי לצורך בעזרה הזאת. הרי בכללי מה שעושים זה לתת תמיכה לאוכלוסיה הכי חזקה במשק (כן כן, יש גם אשכנזים שצריכים יותר עזרה אבל לא זה הקריטריון, גם לא הפגיעה של השואה בהם), ואחר כך שואלים איפה האפליה היום. זה בעיקר משחרר את החלק החזק בחברה בשיא יכולת ההשתכרות מעול הטיפול בקשישיו, שזה בדיוק ההיפך ממה שקורה למזרחים. אז הנה, זה קורה היום, לאור היום, ועוד זה קורה עם זילות בשואה. כך שלמען הזיכרון הקדוש של השואה תתחילו לעזור לקשישים על פי קריטריונים אוניברסלים וברורים ולא על פי מוצא!

 9. עמוס

  חבל על הזמן: אפשר פשוט להכריז על כל האשכנזים כניצולי שואה שלהם מגיעות זכויות יתר וזהו.

  כדאי להזכיר שגם המהלך של אולמרט הגדיר "ניצול שואה" כמי שהתגורר בארץ שלחמה בגרמניה במלחמת העולם השנייה, ולכן הפך את כל היהודים הרוסים – גם אלה שישבו על אגם בקמצ'טקה ודגו דג מלוח – לנזכאים.

  אין גבול לבושה האשכנזית

 10. סמדר לביא

  גם החוק שהיה אמור להייטיב עם החד הוריות נחקק ע"י ממשלת רבין ב 1992, עקב בעיית החד הוריות של ההגירה הרוסית. עד אז תת הקטגוריה הזו, שנזקקה לתמיכה (כי להורים לא היה כסף לעזור לחד ההוריות) היתה ברובה מזרחית, ולכן שום חוק מייטיב לא נחקק עבורה. התיקונים לחוק ההסדרים שחקו את חוק החד הוריות מ 1992, והלובי שיש לחד הוריות בכנסת הוא בעיקרו של חברות הכנסת הרוסיות, המייצגות את האוכלוסיה שבחרה בהן ביעילות ובנאמנות.

 11. ירדנה אלון

  יעל ואהרון
  סוף סוף עיסוק בחומרים האמיתיים של החיים.
  בכל פעם שמזכירים את המילה שואה ופיצויים כולנו צריכים לעבור לדום מתוח
  במלחמת העולם השנייה נטבחו למוות שישים מיליון בני אדם,
  אירופה ושאר חלקי עולם הפכו לבית מטבחיים אנושי חסר תקדים בתולדות האנושות.

  זה אכן צודק והגון לדרוש פצוי .(אם כי בל נשכח כי גם על כך התנהלו ויכוחים מאוד נוקבים בחברה הישראלית בשנות החמישים כך שגם דעה זו היא לא מובנת מאליה
  יחד עם זאת משום מה משכיחים את העובדה שגם יהודים שעלו,הגרו,אולצו להגר לכאן איך שלא מתבוננים על זה השאירו רכוש רב בארצות מוצאם,רכוש שאילו היה מי שנלחם על מתן פצויים עבורו רבים מן הקשישים ממוצא אתני מזרחי ,לא היו נמצאים היום בתחתית הסולם הכלכלי
  הם לא יכולים לדרוש את הפצוי כי אנחנו לא ביחסים עם הארצות שאותם עזבו יהודי המזרח
  ויש הטוענים שזהו רכוש שאמור להיות מקוזז לטובת רכוש שעזבו הפליטים הפלשתינים.
  שאלה – למה המזרחים צריכים להיות אלה שעל גבם ייעשה הקיזוז הזה?והאם לא מגיע להם על כן יחס מועדף בשל כך?
  האם נהפוך הוא?
  דווקא בגלל ההקרבה שלהם את רכושם לטובת עריכת קיזוזים עם הפלשתינים מן הדין ומן הצדק שהם יקבלו עדיפות על פני אלה שהייתה להם אפשרות או שיש להם אפשרות לפנות לארצות מוצאם באירופה ולדרוש פצוי
  בכל פעם שנושא זה עולה מייד הוא מושתק
  אולי הגיע הזמן להפסיק לשתוק?
  אולי עדיף להפנות את המרץ ואת האנרגיות למאבק נגד ההשתקה של הנושא כי אלה הם החומרים האמיתיים של החיים כי הם נוגעים לקיום ההשרדותי בכבוד של אנשים.
  ואחרי שעניין זה ייפתר אפשר יהיה להתפנות למוסיקה מזרחית ושאר מיני תרגימא כמו ספרות ושירה שכאשר משווים אותם לגג מכובד על הראש זה כבר יותר עניין של דובדבן על הקצפת
  לקשיש המזרחי יותר חשוב גג מכובד על הראש בטח בערוב ימיו,
  כשיהיה לו גג מכובד מעל הראש ,הוא כבר יחליט איזה מוסיקה הוא רוצה לשמוע
  אבל בלי גג על הראש,ובלי תנאי מחייה בכבוד בערוב ימיו.זה לא משנה איזה מוסיקה תשמיעו לו.
  קשה לקחת את הבאסה בסבבה כשאתה הומלס,או כמעט הומלס.

 12. אתם צודקים, אבל...

  מאמר מצויין, כתוב היטב, אבל חוששני שלא כולל מסקנות פוליטיות נכונות. חייבים להבין שאוכלוסיית המהגרים מבריה"מ לשעבר היא אוכלסייה מוחלשת בפני עצמה, והמדינה בסך הכול מנסה לקנות אותה עם כמה פירורים שהם משליכים לנציגים שלהם. מספיק לפקוח עיניים ולהסתכל בכל שכונה מזרחית – גם אלו בהן חיים יעל ואהרון – כדי לראות שהשכנים (ומכאן השותפים הפוטנציאלים למאבקים) של המזרחים הם הרוסים ויוצאי בריה"מ. חשוב להעיר את ההערות שלכם, ולהראות איך ההמצאה הזו של "פליטי שואה מהמעגל השני והשלישי" רק משמשת להפרד ומשול בין אוכלוסיות מוחלשות שונות. מה שחסר לנו זה לנסות לאחד מזרחים ורוסים (וערבים, ואחרים) במאבק למען דיור ציבורי לכולם – וזה חסר לחלוטין מהמסקנות שלכם.

 13. אווה פינטו שוארץ

  "העולים מארצות ערב ידע סבל ופחד…." כולנו יודעים סבל ופחד בחיינו-אני קראתי את המאמר והתפלצתh, את באמת משווה בין הסבל של יהודי אירופה לסבל של עליית המיזרח? הם איבדן מישפחות שלמות, סבלו רעב ממשי(כן, בטח-תקופת הצנע-אולי גם נפצה את האשכנזים)עבדו במחנות כפיה-אבל אולי זה סיפורי אשכנזים ,הנארטיב המסופר כדי לעשוק את המיזרחים. באגנדה שלכם אתם דומים לפלשתינאים-משווים כל מצוקה אנושית לרצח עם- או שאתם בורים או סתם טיפשים.
  האם בחרתם להתעלם מהעובדה הפשוטה שבמעגל השני והשלישי(כהגדרתך) נכללו יהודי לוב ותונסיה שעבדו במחנות עבודה או איבדו את יקיריהם,כמובן גם יהודי בולגריה ויוון.
  מהו מעגל שני ושילשי?- גם פה נחשפת בערות הכותבים, יהודים שנמלטו מפולין לרוסיה -נשלחו לסיביר,איבדו משפחות ובנוסף לכל ננעלו מאחורי שערי רוסיה וגרורתיה, כמו כן רבים אחרים שחזרו ממחנות השמדה עקב כך מעולם לא קיבלו פיצוים.(סבתי מהונגריה זצ"ל,לא קיבלה אגורה שחוקה- לא על אובדן מישפחתה ,לא על שנת עבודה סזיפית,לא על אובדן רכושה-כלום) אז הנה באים ומתקנים את העוול ואתם מתקנאים בגרושים שהם מקבלים לעת זקנתם-בושה!וכאב..
  וכמובן הכותבת שוכחת לציין שרוב הכסף הוא רכוש אבוד של יהודי אירופה הנכחדים(כסף שנגנב ע"י חמדנים משוויץ וחמדנים יהודים מבנק לאומי) או כסף, שנגנב מכספי השילומים ובחלקו מיממן את העליות של עליית המיזרח ושאר צרכי המדינה-רק לא פיצה את הניצולים.
  בדקת את מצב הסוציאלי של הניצולים? לפני שהחלטתם לשים את עיינכם הצרות והרעות -כי מצבם של רבים מהם בכי רע והתאוריה המכוערת שלכם על קידום קשישים אשכנזים לא מחזיקה מים.. במקום להאבק למען צדק חברתי אתם משתלחים בחוליה החלשה בחברה- נעצבתי וכעסתי.בחורה מעורבת.
  נ.ב לזקן המיזרחי- מאיפה הקישקוש הזה- שדור שני ושלישי מקבל כסף? ממי? ספר לי…

 14. רמי אדוט

  צודקים מאד רק שבוא נדמיין לרגע על מה מדובר. קשישים הם חלק אינטגרלי מהקשישים הנזקקים בפריפריה ובעיירות הפיתוח ובשכונות. האם קרית שלום או שדרות של היום הן עיירות מזרחיות ? בקיצורף אסור לעודד מצב בו נזקק אחד קופץ לגרונו של האחר. גם למזרחים יש אגדות ומיתוסים משלהם – מה זה בכלל משנה להגדרת נזקק לדירה. יש חפיפה לא מעטה בין האוכלוסיה הזאת לבין קשישים בפריפריה ובשכונות המצוקה.

 15. לפינטו

  או שאת רוצה להמציא את הגלגל. העניין הוא שהכללים האלה כוללים רק אשכנזים (ולא יהודי לוב וטוניסיה לא נכללים במעגלים, הם בקטגוריית פיצוי אחרת, ובטח שלא יהודי אלג'יר ומרוקו שגם הם סבלו מחוקי גזע). אף אחד לא אומר שלא צריך לעזור לקשיש אשכנזי שהוא חסר כל, אבל המצב של היום הוא שהרבה כסף הולך לאשכנזים מבוססים חלקם ניצולי שואה וחלקם יענו ניצולי שואה, במקום שהכסף הזה יילך לקשישים חסרי כל מזרחים.

  בכלל אפשר כבר היה לומר שכל יהודי שחי בשנת 1945 הוא ניצול שואה, וזה מה שמדינת ישראל קבעה, אבל היא גם קבעה שמי שלא אשכנזי לא יהודי. תחכו ותראו, כי זה מה שזה אומר.

  נכון שהיו יהודים שברחו מפולין לרוסיה, אבל זה עדיין לא עושה אותם לניצולי שואה, הם עשו את זה לפני שהגיעו הנאצים. עם כל הכבוד לסבל שלהם, אפשר גם לכבד את הסבל של האחרים. במלחמת העולם השניה הרבה אנשים וגם הרבה יהודים סבלו מאוד בלי להיות ניצולי שואה.

  כל הסיפור הזה הוא ניצUל גדול של השואה ודווקא זילות מוחלט של השואה.

  וכולם, אוניברסלית, אשכנזים רוסים ומזרחים, תתעוררו! כי גונבים את כספי הביטוח הלאומי של כולנו, את הכסף ששמנו שם כל חודש משך ארבעים שנה וחמישים שנה כדי לרצות קבוצות ולהפריד ולמשול.

  למי שחושב שיהיה איחוד כוחות בין מזרחים לרוסים אני אומר לו שהוא חולם באספמיה, העליה הרוסית סובלת מקשיי קליטה של מהגרים והאליטות כבר עושות ותמיד עשו הכל כדי שאלה יהיו לצידם (עליה מצוינת עאלק), חלק יעזבו כמו כל הגירה אחרת, והחלק השני יצטרף תוך דור וחצי למעמד הביניים האשכנזי, המזרחים יראו אותם ויישארו מאחור. עניין המעגל השני והשלישי והרביעי הוא עוד תריס בין הקבוצות וגם הרבה מאוד כסף לקשישים כדי שהדור הבא אחריו יוכל להתבסס. מי שלא מבין את זה לא מבין כלום בפוליטיקה האתנית של ישראל וגם לא מבין כלום בסוציולוגיה של מדינת ישראל (וזה למיטב נסיוני המצב כל העובדים הסוציאלים וכל מי שעוסקים בעבודה סוציאלית וגם של רוב הסוציולוגים).

 16. ג. אביבי

  מאמר קולע ונכון של בן יפת ומדואל, Chapeau !
  המפעל הציוני היה מאז ראשיתו פרויקט לשדרוג כלכלי/פוליטי של יהודי אשכנז על חשבון שאר האוכלוסיות הקשורות לישראל (הפלסטינים, המזרחים). עיני אינה צרה לא בניצולי השואה המקבלים פיצויים ושילומים ולא במי שמוגדרים כיום כנפגעי הנאצים מברה"מ לשעבר. למנגנון הפיצויים הציוני לנפגעי השואה יש היסטוריה ארוכה שמעידה על מטרתו – כלי לשדרוג כלכלי עבור אשכנזים בלבד (עד כמה שאפשר) וכך להגדיל את הפער הסוציו-אקונומי בינם לבין המזרחים והפלסטינים.
  מהרגע שממשלת בן גוריון חתמה על הסכם השילומים עם גרמניה, נכללה רק האוכלוסייה האשכנזית בין הזכאים לפיצויים. מנגנוני ההכחשה הציונים ובעיקר העיתונות הישראלית של אותן שנים (ה50 – 60), התעלמו משואת יהודי יוון (קרוב ל80 אלף מהם נטבחו בשואה), שהייתה מוכרת לכל מי שעסק בשואה כבר מאמצע שנות ה40. רק לאחר מאבק עיקש וממושך נכללו גם פליטי השואה מיוון בין מקבלי הפיצויים. מאותה סיבה, התעלמו מנגנוני התעמולה הציונים (קרי התקשורת הישראלית וספרי ההיסטוריה) מהטבח ביהודי לוב ותוניס, בכוונת מכוון, עד ראשית שנות ה90. בתקשורת מדברים על יוצאי ברה"מ לשעבר ממוצא פולני או בלטי – שלא נפגעו ישירות מהנאצים אך נאלצו לברוח ולאבד רכוש – כנפגעי הנאצים. באותה עת מתעלמים מדרישתם של יוצאי הקווקז להיכלל באותה קטגוריה כי גם חייהם היו בסכנה באותה תקופה. באותה רשעות בדיוק משתתפים מנגנוני התעמולה הציונים והיהודים בעולם בהשתקת קולם של הצוענים שנטבחו באותה שואה, ע"י אותם מרצחים, מאותה אידיאולוגיה ובאותם מחנות השמדה.
  צודקים הכותבים: בין 41 ל 43 כל יהודי צפון אפריקה, ממרוקו ועד גבול מצריים, היו בסכנת השמדה ע"י הגרמנים או האיטלקים. עד כה אף חקיקה בכנסת לא הכלילה את יוצאי צפון אפריקה בקטגוריה של ניצולי שואה ממעגל שני/שלישי/כלשהו. זאת הוכחה נוספת לכך שהממסד האשכנזי של ישראל מעוניין להנציח את עוניים של הלא אשכנזים/אירופאים ומנפיק פריבילגיות לאשכנזים בלבד. מדוע ש"ס לא צייצה בנושא זה? כי גם ראשיה מעוניינים בהמשכת מצוקתם המזרחים.

 17. סמדר לביא

  אגב – מי שיצא, ותוך כדי סיכון, נגד יוזמת הפיצויים, היה ח"הכ המנוח דוב שילנסקי ממפלגת חירות.

 18. ג. אביבי

  מצבם של הלא מוסלמים בארצות האסלאם בימינו הוא אכן רע וקיומם הרוחני מאוים ככל שהפנאטיות האסלאמית מתגברת. סביר שזה היה גם מצבם של היהודים שם, אילו נשארו, בעיקר על רקע הסכסוך הישראלי ערבי. להשתמש בעובדה זאת, כדי להכחיש את פשעי הציונות בארצות ערב, זה כבר שיתוף פעולה עם פשע: "נו- שמענו על הבדותא הזאת של פעילים ציונים שעוררו פוגרמים."
  בראשית שנות ה50 התפוצצו מספר פצצות בבתי כנסת בעיראק, שגרמו למותם של לפחות 10 בני אדם. עקבות המעשה הובילו במובהק לאנשי המחתרת הציונית בעיראק שקיבלו הוראות מהמוסד הישראלי. נכון הם לא הצליחו לגרור את הערבים בעיראק לפוגרום ביהודים – הם ביצעו אותו במו ידיהם. חקירה אמיתית של הפשעים נמנעה כאן, תוך דריסת כל מי שניסה לעסוק בפרשה (עזיבתם של העיתונאים ברוך נאדל ונעים גלעדי-ח'לאסצ'י ז"ל קשורה בכך). המעשה התבצע על רקע אי רצונם של רוב יהודי עיראק להגר לישראל תוך הפקרת כל רכושם (בשווי של מיליארדי דולר כבר במושגים של הימים ההם) שם. למעשי הטרור האלה קדמה ברית חשאית בין ממשלת בן גוריון לממשלת עיראק (בעיקר מול נורי סעיד וכליאני). תוכן הברית הזאת הייה: סעיד/כיליאני ומקורביהם ישימו יד על רכושם של כל יהודי עיראק וינשלו אותם מכל הון, יאפשרו לישראל להעביר אותם, על פי רוב בעל כורחם לישראל, כשהם חסרי כל ולכן תלויים עד קצה נשמתם בממסד הישראלי. מצב זה נוצל להפיכתם של מרבית יהודי עיראק בישראל למעמד פועלים זולים תוך שהם לא מהווים כל גורם תחרותי למעמד הבורגני החדש שברובו היה אשכנזי. זה פשע משולש נגד המוני בני אנוש.

 19. טלי

  יש אפליה לא צודקת וכל קשיש עני ונזקק צריך לקבל סיוע לא משנה אם הוא ניצול שואה או לא, מה שעצוב לי זה שבתגובות פה יש אנשים שמרגשים שאם קשיש נזקק הוא אשכנזי נגיד, אז מגיע לו פחות סיוע כי הוא בא מ"החוליה החזקה מבחינה כלכלית" אם קשיש הוא עני ונזקק לדיור מגיע לו, לא משנה איזה וכמה סמלים מנסים בכוח להעמיס עליו .

 20. למי שהגיב לפינטו

  ידידי – או ידידתי – זה לא חלום באספמיה. תסתכל על כל שכונה דרומית בת"א או בארץ, יש בה מלא דוברי רוסית. יש נישואי תערובת בין מזרחים לרוסים. תסתכל בתחתית שוק העבודה – מי מחליף את המאבטח המזרחי בסוף משמרת? עמיתו הרוסי. מי הקופאית שליד הקופאית האתיופית? רוסיה, או בוכרית. תסתכל על מג"ב, על בתי הכלא, על נפגעי לשכות הרווחה…

  אתה גם צודק, יש רוסים רבים שיתברגו באליטה. אבל גם יש מזרחים שמתברגים באליטה. מי שנשאר למטה צריך להתאחד.

 21. שוב אני

  הכותבים כתבו "העולים … פטורים משירותי הרווחה אשר כל הנזקק לשירותיהם יודע מה מרה ורעה פגיעתם. סטטוס זה של הזדקקות לשירותי רווחה מוקצה כמעט בלעדית למזרחים"

  זה לא נכון. בין נפגעי לשכות הרווחה יש גם הרבה מאוד יוצאי בריה"מ. רק לידיעתכם: מי שהקימה שדולה למען הורים ששירותי הרווחה לקחו להם את הילד זו דווקא ח"כית רוסיה, מרינה סולודקין. וההורים שהיא מייצגת – רובם ככולם, או מזרחים או רוסים.

  ושוב – אני מסכים מאוד עם המאמר. אבל התשובה ל"הפרד ומשול" היא "התאחד והילחם בחזרה!"

 22. תתעוררו

  זה לא יקרה כי שתי האוכלוסיות האלה משחקות בכלל במגרשים ולביגות שונות לגמרי. אמנם נכון שחלק מהרוסים הם בתחתית, אבל בתחתית של הליגה האשכנזית. שבכל מקרה היא מעל הליגה המזרחית. מי שבאליה של הליגה המזרחית נראה במצב של אשכנזים אבל זה מתנהל במרחב אחר, גם הביטחון שלו להישאר במצב בו הוא נמצא נמוך מאוד מזה האשכנזי. לכן גם לא היה ולא יהיה שיתוף פעולה רוסי מזרחי. מה שהרוסים רוצים זה לא להיות בליגה של המזרחים ובזה הם כבר הצליחו. להם יש בעיות רגילות של מהגרים דור ראשון וחצי שמנסים להיכנס לחברה. למזרחים יש בעיות שמקבילות לחברות ילידיות או לעבדים שהוגרו בכוח ולא יכולים להגיע למצב של בעלי הזכויות. אז תפסיקו לחלום על זה

 23. יוסי לוס

  אולי מאמר זה יבהיר לדוד אדלר את השאיפה האבסורדית והנוראית של קלריס חרבון:"מתי גם לסבתא שלי יהיה מספר על היד?"

 24. דודי

  האם גם הטבח והגירוש שנעשה לאשורים (הסיריאנים) בעיראק הוא עקב הציונות?

 25. ד"ר ק'

  אנחנו המזרחים שילמנו ביטוח לאומי לאורך עשרות שנים. הרוסים שילמו ביטוח לאומי אולי לסטלין, אבל הרבה פחות מהורינו וסבינו שלא מקבלים שקל חזרה.

  מרי מסים, עכשיו.

 26. תומר

  יהודי תוניס ולוב שהיו תחת הכיבוש הנאצי מוכרים כמעגל ראשון.