לילה לא שקט

כך הפך דיון אזרחי-כלכלי בתוכנית "לילה כלכלי" לאייטם ביטחוני, רק בגלל שבמרכזו עמד חבר כנסת ערבי
שותפות-שאראקה והטלוויזיה החברתית

ושוב למרבה הצער נמצא מועמד ראוי לתואר המפוקפק של קרנף הזהב. הפעם, בזכות עירנותו של אהוד שם טוב מהטלוויזיה החברתית לאייטם בתוכנית "לילה כלכלי" (ערוץ 10) מ-17.03, שעסק בח"כים המחזיקים בשיא סכום ההוצאות על קשר עם הציבור. הרבה שאלות עולות תוך צפייה באייטם: מדוע השיא מוגדר כ"שיא שלילי"? ומדוע הוצאות הח"כים על קשר עם ציבור הבוחרים נחשבות ל"בזבוז"? אבל הכל מתגמד לנוכח היחס שזוכה לו חה"כ איברהים צרצור, שהוציא את הסכום הגבוה ביותר – הוא מוצג כחשוד בפעילות חתרנית עוינת, ולא כמו אל ח"כ שממלא את חובתו הציבורית.

לצפייה בקטע המלא:

אחרי ראיון שבו ניתנה לחה"כ אפשרות הוגנת לנמק את הוצאותיו, פנה המנחה שרון גל לפרשן לענייני ערבים חזי סימנטוב כדי שינתח את תוכנה של החוברת שעליה הוציא צרצור את הסכום העיקרי. מדוע נבחר דווקא פרשן שעוסק בדרך כלל במדינות ערב ולא כתב פרלמנטרי או כלכלי? האם הוא דובר הערבית היחיד במערכת חדשות 10? ייתכן. כך או כך, ברור שהגדרת התפקיד של סימנטוב השפיעה מאוד על אופי הסיקור.

בראשית השיחה בין השניים, הציג גל את סימנטוב כמי ש"הצליח לשים ידו על החוברת", כאילו שמדובר במבצע עיתונאי או מודיעיני מורכב ולא בחוברת שנועדה להפצה והודפסה באלפי עותקים. תחת הכותרת "הר הבית בידינו" ניתח סימנטוב את החוברת והבחין בין פעולות "שניתן להתרשם מהן" לבין פעולות שעניינן ביקורת על מדיניות ישראל, למשל בנושא ירושלים וההתנחלויות. המסר היה ברור: פעולות אחרונות אלו, שלדבריו מודגשות בחוברת, אינן לגיטימיות בעיני סימנטוב.

במכתב ששלחנו לנציב תלונות הציבור ברשות השניה ולמערכת "לילה כלכלי", טענו שמערכת התוכנית הציגה עמדה החותרת תחת עקרונות הייצוג והשוויון בדמוקרטיה פרלמנטרית. האופן שבו נוהל הדיון ערער על זכותו של חה"כ צרצור לקדם את עמדותיו, ביקורתיות ככל שיהיו, ולדאוג לנושאים שמעניינים את ציבור בוחריו. מרגיז לא פחות הוא המסגור של דיון אזרחי-כלכלי בהקשר ביטחוני, רק כי מדובר בח"כ ערבי. לטעמנו, התנהלות זו חורגת מהכללים המקצועיים המוכרים במקצוע העיתונות, הדורשים הקפדה על הגינות, שמירה על השם הטוב, שוויון ואיסור אפליה. מתוך המכתב:

באמתלה של דיון אזרחי-תקציבי, התוכנית הציגה עמדה החותרת תחת עקרונות הייצוג והשוויון בדמוקרטיה פרלמנטרית. הדיון עירער על זכותו של צרצור לקדם את עמדותיו, ביקורתיות ככל שיהיו, ולדאוג לנושאים שמעניינים את ציבור בוחריו. חה"כ הוצג כמי שמנצל את כספי הציבור כדי להסית ולפגוע במדינת ישראל… אופי הסיקור קבע מסמרים במסגור המוכר, לפיו כל דיון שנוגע בערבים תושבי ישראל מתקיים בהקשר ביטחוני". (לקריאת המכתב המלא; לידיעה על התלונה בוואלה!)

ממשרדו של גיורא רוזן, נציב תלונות הציבור של הרשות השנייה, נמסר שהעניין נמצא בבדיקה ושערוץ 10 נדרשים להעביר תגובה דחופה תוך 24 שעות (זה היה ביום חמישי). אנחנו מחכים לשמוע מהם.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.