לשחק לידי האיסלאמיסטים

במקום תחרות בריאה על מוחותיהם של המוסלמים, העולם היה עד השבוע לפגיעה נוספת ברגשותיהם, המחזקת את הפונדמנטליזם בקרבם
תום יפרח

השבוע קיבלנו תזכורת מרה מ"התנגשות הציביליזציות" כאשר הכומר האמריקני טרי גו'נס שונא האסלאם והמוסלמים החליט "לסגור חשבון" עם האסלאם ושרף את הקוראן בכנסייה בפלורידה שהוא עומד בראשה. בתגובה הגיב המון זועם באפגניסטן ורצח שבעה עובדי או"ם.

הברבריות של מעשה מתועב זה (הרצח) כלל לא עומדת למבחן ויש למצות את הדין עם הרוצחים, אך יחד עם זאת מוטב להסתכל על התמונה הכוללת וזאת מבלי להיכנס להיבט המשפטי במדינות הדמוקרטיות השונות ו/או למסגרת "עין תחת עין" לפיה אם מוסלמים קיצוניים (איסלמיסטיים) שורפים ספרי תנ"ך, לנוצרים (קיצוניים) מותר בתגובה לשרוף קוראן, ספר הקודש בעיני מיליארד וחצי מוסלמים ברחבי העולם.

הכומר טרי ג'ונס. ככה לא מנהלים מלחמת רעיונות. צילום ועיבוד: cc by-Wyscan

אני תמה מדוע אנשים החשופים בכל יום לפייסבוק ועדכוני התקשורת המהירים והמודרניים ברחבי העולם המערבי לא לוקחים בחשבון ששריפת ספר קוראן עלולה להצית מהומות ברחבי העולם המוסלמי ובקהילות מוסלמיות שונות ברחבי העולם. המלחמה הגלובלית שהכריז ארגון הטרור הסוני אל-קעידה ושות' נגד העולם הלא-איסלמיסטי, לרבות מוסלמים, קיבלה זריקת אדרנלין מפעולות מסוג זה, כלומר: ככל שיצר השנאה והבוז יופנה כנגד האסלאם ו/או כנגד המוסלמים באשר הם, האיסלמיסטים לא יאבדו אחיזתם, נהפוך הוא, הם בנקל יגרפו רווח פוליטי ותומכים רבים מכל קצוות תבל ישתלבו ברשת הג'יהאדיסטית הקיצונית.

פרופ' פרנסיס פוקוימה בחיבורו המצוין ("לאחר ניאו-שמרנות", 2006) כותב כדלקמן: "לפגוש את האתגר הג'יהאדיסטי זה יותר ממאבק דמדומים ארוך שמהותו הוא לא קמפיין צבאי אלא תחרות פוליטית על המוחות והלבבות של המוסלמים ברחבי העולם". במילים אחרות, על המערב "לנצל" לטובה את התשתית הדמוקרטית והפלורליסטית שלו, לכרוך עימו את המוסלמים שוחרי החופש והדמוקרטיה ולהתעמת אידיאולוגית עם האיסלמיסטים באמצעות הדיו, ההרצאה והאקט הפוליטי הנבון.

כאמור, שריפת הקוראן על-ידי הכומר האמריקני טרי גו'נס משחקת לידי האיסלאמיסטים, ופוגעת ברגשות המוסלמים באשר הם. המערב חייב לנהל מלחמת רעיונות מול האיסלמיסטים אך בד בבד להתעלות ולהתחשב במוסלמים מעצם היותם בני-אדם. להתחשב, בכדי לבסס או אף לחזק את תחושת ההרמוניה בינם לביננו, הלא-מוסלמים. אסור לשכוח כי "התנגשות הציביליזציות" האמיתית היא לא בין האסלאם למערב אלא בין המוסלמים, הרוב המכריע, לבין המיעוט האיסלמיסטי.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אלדד

  הכומ טרי גו'נס רחוק מאוד מלייצג את "המערב" כפי שאלקעידה, או כך לפחות אנו מתפללים, אינו ייצוג הולם של המזרח. אנשי דת רדיקלים שמטיפים לשנאה עיוורת באשר היא ושורפים ספרי קודש? אני לא מוצא הרבה הבדלים בין אמריקאים לסעודים.
  עדיף לומר: המתונים ובעלי התודעה הדמוקרטית במזרח ובמערב צריכים להתחזק יחד.

 2. קין

  תמיד יש אחוז מסוים של אנשים פתיים, או ציניים, או רעים, או חובבי פרסום, או אוהבי פרובוקציות. הכומר ג'ונס הוא אחד מהם.
  איסור שריפת הקוראן במחיר פגיעה בחופש הביטוי הוא לא מידתי ולא סביר. המוסלמים חייבים להתחיל לשלוט ב"רגשותיהם" ולהבין שכאשר טיפש שורף משהו, זה לא מצדיק רצח עובדי או"ם שאין להם קשר עם ג'ונס (למעט קשר הגזע הלבן). ובמקביל העולם המערבי חייב להפסיק "להבין" את המעשים הנפשעים האלה ולא לקבל את ההקשר לשריפת הקוראן.
  תתארו לעצמכם כמה דגלי ישראל נשרפים מדי יום ביומו ברחבי העולם…

 3. תום יפרח

  אלדד- בעיני אסלמיסטים רבים הוא אכן מייצג את המערב. קין- יש לו חופש ביטוי אני חולק על הדרך שלו, זה הכול.

 4. הבל

  האחריות לפשעים היא של המבצעים בלבד. לא יכול להיות שמנהיג של קהילה של כמה עשרות אנשים ישלהב המונים לרצח בקצה השני של העולם. אגב, למה לעצור באפגניסטן? גם באירופה כבר רועדת ידם של קריקטוריסטים וסופרים שמעזים להתעסק עם האיסלאם. לא יכול להיות שבשל ארוע מקומי לגמרי בארה"ב ירצחו אנשים באפגניסטן. לא יכול להיות שבאירופה ירצחו אנשי רוח שמתעסקים בנושאים "רגישים".

 5. אם כבר שואלים

  האם בסופו של דבר מתקבלת התיזה של ציפר שרק התרבות המערבית היא תרבות? למה שלא יהיו שתי תרבויות לגמרי שונות ומנוגדות שחיות זו לצד זו. למה צריך בכלל לשכנע את המוסלמים להיות כמו המערב?

 6. מאור

  או שאדם מניח שהמוסלמים הם אנשים בוגרים, שבעצמם "חשופים בכל יום לפייסבוק ועדכוני התקשורת המהירים והמודרניים ברחבי העולם", שאפשר לחיות איתם בהרמוניה, שאפשר לשכנע ע"י מאמר והרצאה, המבינים מהו חופש דיבור בדמוקרטיה, ולכן אמורים להזדעזע יותר מרצח של 21 חפים מפשע מאשר משריפת קוראן בודד ובאופן כללי, לא להיות כזה טרף קל לאותם איסלמיסטים מרושעים(ואם לא, עליהם לשאת בתוצאות). מנקודת מבט כזו, טרי ג'ונס הוא אפס מאופס חסר תרבות אך לא משמעותי. הרי אם אחרי איזה נאום של אחמדינג'אד המון יהודי מוסת היה נכנס לשגרירות אירן וטובח בעובדים המקומיים והאירנים, זה היה ממלא אותי בושה ולא גאווה.

  או שהאדם מניח ש-"מוסלמים באשר הם" הם מין ילדים מגודלים עם פיוז קצר
  שחייבים לדבר איתם בעדינות ולא להרגיז אותם חלילה, כי הם רגישים מאוד לפרובוקציה, ובכלל צריך להתייחס אליהם יפה (למרות שאנחנו יודעים שזה לא מגיע להם)ולפתות אותם עד שישתלבו בחברה ויפסיקו להיגרר ע"י השפעות רעות. בעלי גישה כזו יגידו שג'ונס "משחק לידי הפונדמנטליסטים", כי הם חולקים על הדרך הישירה שלו- בעוד שהם שותפים לזלזול שלו באיסלם.

 7. סמולן

  לא לפגוע ברגשות באופן סמלי. מצויין. בואו נדרוש זאת גם אנחנו, או נכיר בזכות לדרוש זאת.

  אני תמה מדוע אנשים החשופים בכל יום לפייסבוק ועדכוני התקשורת המהירים והמודרניים ברחבי העולם המערבי לא לוקחים בחשבון ששריפת דגל ישראל והכפשת הציונות עלולה להצית מהומות.

 8. קין

  האיסלאמיסטים הרוצחים עשרות אנשים על לא עוול בכפם משחקים לידי הכומר האמריקני טרי גו'נס שמקבל לגיטימציה לשרוף קוראן.
  חד גדיא חד גדיא.

 9. מישהו

  הוא כומר של קהילה קטנה, ברובה מאותה משפחה מורחבת, שאוהב לעצבן אנשים (אולי זה קידום מכירות בסגנון האמריקאי)בדרך כלל בצורה של הופעה להלוויות של חללי מלחמות עיראק ואפגניסטן עם שלטים של GOD HATES FAGS

 10. יגאל

  האם זה מצדיק קצח של, נומר, פעילי אונר"א ע"י המון מתנחלים מוסת?
  מה פשר ההיתממות הזו?
  הצדקנות והטהרנות כאילו לא ברור שהצד המוסלמי בד"כ מגיב באלימות רבה הרבה יותר.
  יש הרבה מוסלמים מתונים שמאסו כבר בקיצוניים הללו – אבל אתה עדיין רוצה לפייס אותם.

 11. יורם גת

  האם יש סיכוי כלשהו לזכות בהם בתחרות?

 12. תום יפרח

  אני לא נכנס להיבט המשפטי אלא מה נכון לעשות- להתחשב ולמצוא קרקע משותפת עם הרוב הדומם והמתון בעולם המוסלמי, העולם הוא גלובלי ואני מעוניין בכינון יחסים עם מקסימום מדינות (יש קשר דינמי כלכלי בין מדינות יותר מאי-פעם, מידע נגיש וכיו"ב) לכן חשוב מאוד לתמוך בגורמים הפרו-מערביים בעולם המוסלמי.
  לא מדובר על שינוי אורח חיים אישי אלא תפיסה פוליטית בלבד, אתה יכול להישאר דתי ולצדד בדמוקרטיה בעת בעונה אחת. כמובן שזה לא מצדיק אלימות ובוודאי שלא רצח, אין חולק על-כך.

  העולם המוסלמי עובר משבר קשה, נכון שמוסלמים רבים מתגברים על זה אבל מאות מיליונים יתקשו לכן יש להימנע ממעשים אלו לעניות דעתי.

 13. שי

  שם חיים בהכחשה שקיימים מליארד וחצי מאמינים בדת האסלם. הניתוק של האמריקאים מהמציאות הוא בלתי יאומן.

 14. עודד גלעד

  גם אם נקבל את הדעה הליברלית שמתירה לג'ונס לשרוף את הקוראן, נהיה אז חייבים בהכרח להסכים שלתום יפרח יש זכות לבקר בכל פה את הפעולה הזו.

 15. יוסף

  התנ"ך שייך לכתבי הקודש באיסלם ובנצרות. הקוראן והברית החדשה מצטרפים אליו.