• kara w.
  קריטי עד מוות
  מה יהיה על ילדינו השחורים בנערותם?
 • ראפינו
  גול מחאה
  על קולן המהדהד של הקפטן מייגן ראפינו וחברותיה לקבוצה

להציל את טוראי מאנינג

כ-300 משפטנים אמריקאים בכירים פירסמו מכתב הקורא לשיפור תנאי הכליאה הלא אנושיים של חושף השחיתויות ברדלי מאנינג. בין החותמים: מורהו של אובמה למשפט חוקתי
העוקץ

מכתב חריף שפורסם ב-New York Review of Books ובגרדיאן, עליו חתומים למעלה מ-300 משפטנים בכירים, יוצא נגד תנאי מעצרו של החייל ברדלי מאנינג, המואשם בהדלפת מסמכים ממשלתיים של ארה"ב לוויקיליקס. כותבי המכתב, פרופ' ברוס אקרמן (ייל) ופרופ' יוחאי בנקלר (הרווארד), טוענים כי מאנינג מוחזק בתנאים לא-אנושיים, לא מוסריים ולא חוקתיים על פי התיקון השמיני, האוסר על ענישה אכזרית ובלתי רגילה, והתיקון החמישי, האוסר על עונש ללא משפט.

במשך תשעת החודשים האחרונים, מאנינג מרותק לתאו 23 שעות ביממה. בשעה הנותרת הוא מורשה להתהלך במעגלים בחדר נוסף, ללא מגע עם אסירים נוספים. הוא לא יכול לנוח במשך היום, משום שכל חמש דקות הוא מחויב לענות ב'הן' על השאלה 'אתה בסדר?'. במהלך הלילה, מעירים אותו עם אותה השאלה בכל פעם שהוא מסובב את גבו לדלת התא או מכסה את ראשו בשמיכה. בשבוע האחרון הוא הוכרח לישון ערום.

הכותבים מציינים כי כאשר נשאל דובר כלא "בריג" בו מוחזק מאנינג על העירום הכפוי, השיב באבסודיות כי אינו יכול לספק הסבר לעניין זה, משום שתהיה זו פגיעה בפרטיות של מאנינג". הממשל לא סיפק עד כה שום ראייה לכך שמאנינג מהווה סיכון לעצמו או לאחרים, נכתב, ועד שלא יעשה זאת נראה כי הטיפול שניתן לו נועד אך ורק כדי להרתיע חושפי שחיתויות או להכריח את מאנינג לסבך את מייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', בקנונייה – או שניהם.

ברדלי מאנינג. ישן עירום

החותמים קרואים לעריכת משפט צדק. הם מציינים שהנשיא ברק אובמה עצמו היה פעם פרופסור למשפט חוקתי, ונכנס לתפקידו כמנהיג מוסרי. עליו לדרוש לאלתר מהפנטגון לספק סיבות לתנאי כליאה קשים אלו ולסיים מיד עם מה שאין לו הצדקה. אחד מהחותמים על המכתב הוא מורהו של אובמה ואחד המשפטנים המובילים בארה”ב, פרופ' לורנס טרייב (הרווארד).

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. מאור

  האירוניה היא שבזמנו, היתה ביקורת על ישראל בקשר למאסר ענת קם "על שאינה שומרת על זכויות מדליפים כמו ארה"ב".

 2. קין

  מה ההבדל בין ההתנכלות המחפירה למאנינג לבין שלילת זכויותיו של יגאל עמיר המושאר בבידוד מתוך נימוק בלתי משכנע שמדובר בדאגה לשלומו?
  גם במקרה הזה נראה כי הטיפול שניתן לו נועד אך ורק כדי להרתיע חושפי שחיתויות נראה כי הטיפול שניתן לו נועד אך ורק כדי להרתיע ימניים מהתבטא או כנקמה על מעשהו. גם שם יש שימוש ציני בהוראות בטחון האסיר כדי לקיים ענישה שאינה חוקית.

 3. יואב

  רק היום נודע שעורך דינו היה צריך להגיש בקשה מיוחדת על מנת שיותר לו להשתתף בסדר הפסח בכלא.
  טוב יעשו פרופסורים למשפטים ישראלים אם יחתמו על עצומה במחאה על תנאי מעצרו של יגאל עמיר.