אם תרצו אין זו חוצפה

דפוסי הפעולה של אם תרצו, המפקחת מטעם עצמה על האקדמיה בישראל, מעידים על האטימות ועזות המצח הרווחים בחברה הישראלית
תום יפרח

השבוע ניכסה לעצמה תנועת אם תרצו עוד "הישג" בעיבוי האג'נדה הימנית שלה: הענקת "תעודת קדאפי לזכויות-אדם" לפרופסור ניב גורדון, במהלך כנס זכויות אדם של המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון. פעילי אם תרצו קוננו על ההטיה החד-צדדית של הכנס, 17 איש נכחו בהפגנה שבמהלכה שפכו הפעילים מים על חפץ דמוי-מוח ובתגובה השליכה אחת הסטודנטיות את החפץ עליהם, מעשה שראוי בהחלט לכל גינוי.

לפני פתיחת שנת הלימודים הנוכחית, הציבה אם תרצו אולטימטום לאוניברסיטת בן-גוריון ואף שלחה מכתב לנשיאת האוניברסיטה, פרופסור רבקה כרמי. במכתב ציינה אם תרצו כי המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת מייצגת קו "אנטי-ציוני קיצוני", ואיימה כי תפנה לתורמי האוניברסיטה במטרה שימשכו ממנה את כספם. ארז תדמור, ראש אגף מדיניות וההסברה של התנועה, התעמת בטלוויזיה עם פרופ' יוסי יונה, וטען כי הדמוקרטיה מקנה לו זכות להשפיע על התורמים לאוניברסיטה, למען "איזון אקדמי" בסילבוסים של הקורסים השונים.

במילים אחרות, תנועת אם תרצו הפכה עצמה "לגוף המפקח על הנלמד במוסדות האקדמיה בישראל". היא מייחסת לעצמה פטרונות על הציונות במישור האקדמי בעודה מניפה שלטים בדמותה של ח"כ לשעבר פרופסור נעמי חזן עם קרניים, וכעת ירדה לשפל נוסף ב"הענקת התעודה" הנ"ל לפרופסור גורדון.

ארז תדמור, ממייסדי "אם תרצו", מתווכח עם פעילי זכויות אדם. צילום מסך

לפני כמה חודשים הפגינו חברי אם תרצו מול משרדי הקרן החדשה לישראל, בקריאה "גם ליהודים יש זכויות-אדם". פה בדיוק קבור הכלב, משום שמדינת ישראל מפירה זכויות אדם באופן שיטתי, משעבדת מיליוני אנשים למשטר צבאי, מטילה עליהם מגבלות חמורות ביותר, מנשלת פלסטינים מביתם בשייח' ג'ראח וגוזלת קרקעות פלסטיניות מעבר לקו הירוק במסגרת פרויקט גדר ההפרדה – עבור שכונות עתידיות ובתואנה של "ביטחון-המדינה". כל זאת בשעה שהחוק (איך לא) אינו חל בכיוון ההפוך, על יהודיה של המדינה (הספר "חומה ומגדל" של אל"מ במיל' שאול אריאלי ועו"ד מיכאל ספרד הוא ספר חובה בעניין).

מהי ציונות בעיני אם תרצו? מהי עמדת התנועה לגבי ירושלים? מחד גיסא התנועה השתתפה בהפגנה למען "ירושלים מאוחדת" ומאידך גיסא יו"ר התנועה, רונן שובל, קצת התרחק מהרעיון במהלך עימות מול עו"ד אלדד יניב, מייסד השמאל הלאומי, באוניברסיטת בן-גוריון. האם "פטריוטיות" נגרעת עקב ביקורת-עצמית ו/או לאור העובדה שאזרחים ישראלים רבים בשיתוף עם גורמי חוץ מעוניינים לשים קץ לכיבוש הישראלי ולמצות את הדין עם מי שצריך? מדוע לא לעשות בדק-בית מקיף לפני שיוצאים בשטף קצף כנגד  גורמים אחרים?

זכותם המלאה של חברי אם תרצו לנהוג כפי שהם נוהגים, אלא אם כן אנשים ברי-סמכא יחליטו אחרת ביחס לחוקיות של פעולותיהם. לעניות דעתי, דפוס הפעולה שלהם בסך הכול מצביע על האטימות הרווחת והמושרשת בחברה הישראלית: "אנחנו בסדר, אנחנו רוצים שלום, האויבים שלנו לא רוצים שלום, ובזה נגמר העניין". יתרה מזאת, האידיאולוגיה שלהם מושתתת על הסטת הדיון הציבורי מחלקו הארי, כך שהכיבוש נדחק לשוליים תוך התעלמות מופגנת מעובדות. "מה שלא נעשה העולם יהיה נגדנו", הם טוענים בתוקף. האמנם? הקוורטט הרי ממשיך להחרים את ממשלת חמאס ברצועת עזה וכל הגורמים הרלוונטיים בקהילה הבינלאומית מבחינתנו צידדו ו/או לא הפנו עורף לישראל גם במהלך מלחמת לבנון השנייה וגם במבצע עופרת יצוקה.

לסיכום, התוכן הפוזיטיבי הדומיננטי של אם תרצו לגבי האקדמיה הישראלית מושתת על עזות-מצח שאין כדוגמתה, לפיה ארגון חוץ-פרלמנטרי "נחוץ למען איזון שיח אקדמי" בשעה שטרם הסתכל מה קורה בחצר האחורית של ישראל.

הכותב הוא סטודנט בשנת השלמות לתואר שני בלימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בן-גוריון

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאור

  בעזה יש משטר צבאי ישראלי? ברמאללה ובשכם יש משטר צבאי ישראלי? תאסוף את כל הפלסטינים בשטחי C ותגיע אולי ל-20% מהפלסטינים בגדה שחיים תחת כיבוש ממש. עוד כ-35% חיים בשטח B, והם בשליטה פלסטינית פרט לביטחון. כמעט מחצית מהאוכלוסיה בגדה בשטחי A, שם צה"ל פועל רק בעת הצורך.

 2. תום יפרח

  ישראל עדיין כובשת את עזה לפי החוק הבינלאומי משום שהיא שולטת על המרחב הימי והאוויר.

  שטחי A, B, C עדיין מהווים חלק ממערך הכיבוש הישראלי אומנם שטח ההתנחלויות תופס פחות מ-5% משטחי הגדה, אך צה"ל לופת עוד עשרות אחוזים כדי לקבע את מערך המשטר הצבאי הישראלי.

  הנתון שציינת הוא שולי ואין בו מלהפחית את פשעי הכיבוש הישראלי,לא רציני עם כל הכבוד וזאת בלשון המעטה.

 3. שניצל אפוי

  זה שניב גורדון אומר שקר כלשהו זו לא סיבה לחזור עליו כאילו זו תורה מסיני. מצורף קישור לתמונות מהאירוע, כפי שניתן לראות, רק בתמונות אלו רואים עשרות אנשים, והיו רבים נוספים שלא מופיעים בתמונות. רק לדוגמא לאופן שבו ניב גורדון מפמפם שקרים ואנשים נאיביים חושבים שזו תורה מסיני…

 4. מאור

  הסגר הימי והאוירי על עזה, מנע מהמטענים שהיו על הסנטוריני, קרין A, ו-ויקטוריה להגיע לעזה, שם הוא היה מופעל על הסעות תלמידים וגני ילדים ישראליים. אם זהו הכיבוש, שיימשך לעד. בעיני, מי שיסיר את הסגר הוא הפושע. אגב, פרט לאויר ולים יש גם גבול יבשתי- ומשם עזה מקבלת אלפי משאיות של סחורה בחודש.http://dover.idf.il/IDF/News_Channels/today/2011/04/1105.htm

 5. גיא

  אני חושב שהגיע הזמן להתעלם מהחבורה הזו המכונה "אם תרצו" ולא לתת להם את הכבוד של להתעמת עימם. אין מי, עם מה ולשם מה להתעמת איתם סביב השיח הפטריוטי האינפנטילי שהם משווקים. פשוט חבל על הזמן. או שהם ייעלמו או שיישתלבו באחת המפלגות. אפשר לנחש היכן.

 6. דקארט

  90% מה"נתונים" שהבאת ב"מאמר" הם בושה לאינטליגנציה ולתלמיד לתואר ראשון בלימודי המזרח התיכון (למשל ה"עובדה" שישראל משעבדת מיליונים למשטר צבאי). נו טוב, מה לעשות, אוניברסיטת בן גוריון היא לא מהאיכותיות שבאקדמיות.

  וזאת עוד מבלי לדבר על הבולשיביזם הבזוי שב"ביקורת" שלך על אם תרצו. במדינה דמוקרטית מותר לכל ארגון לבקר את הד"ר והפרופ' ההזוים שעורכים על מוחך הבתול אינדוקטרינציה (במימון ציבורי). מה לעשות.

  אני יודע שזה קשה. באמת. קשה כשמציבים בפניך עובדות (כמו למשל שכמעט כל הצוות במחלקה מסוימת מורכב מאנשי שמאל אולטרא ראדיקלי), ואתה כ"חמור נושא ספרים" לא יכול לענות לעניין. אז מה אתה עושה? כותב כאן קונספירציות אודות הסטת נושא ה"כיבוש" ושאר הקשקושים של השמאל הקיצוני ההזוי.

  ולמה יש לי הרגשה שהתגובה הזאת לא תאושר ע"י אנשים שמזוהים על האידאולוגיה (בגדול) של קסטרו, לנין ומארכס?

 7. יהודי

  במדינה נורמאלית ניב גורדון היה מדבר ומרצה רק לעצמו. האיש מרעיל בארות בכל העולם נגד ישראל, קורא לחרמות נגד ישראל – וכמובן: אפילו לא מילה אחת של ביקורת כלפי הפלסטינים, או גינוי לטרור הפלסטיני, שהוא בוודאי מוצדק, כי הם מקופחים וכו'.

  אה, כן, ולגבי "אזרחים ישראלים רבים..מעוניינים לשים קץ לכיבוש הישראלי".
  הכותב טרם למד שיטות מחקר בקורסי ההשלמה. על מה מבוססת המסקנה הזו? "רבים"? להזכיר לך את חלוקת המנדטים?

 8. גיא

  אבל בשיא הרצינות לעורכי העוקץ. זה שה"מאמר" יוצא נגד אם תרצו לא הופך אותו לראוי לפרסום. הוא כתוב ברמה של טוקבק מושקע ולא מחדש כלום. מה הרווחנו מהפרסום הזה ?

 9. דרור בל"ד

  כשותף לאוניברסיטה הציונית, כותב המאמר בוודאי יודע כי אסור לו לפרסם מאמרים אנטי ציוניים תוך איזכור שמה של האוניברסיטה. ירצה, יפרסם זאת על דעת עצמו. כתוצאה מהחלטה אומללה זו של רבקה כרמי הוחרמה האוניברסיטה הציונית.

  לנוכח מצבה העגום של האוניברסיטה יש לברך על כל גילוי דעת של כל אחד ואחת מהבאים בשעריה כדי לבער את נגע הציונות. אין להשאיר זאת לסטודנטים פלסטינים – אלה ייעצרו או ייעשו בהם שפטים ע"פ מצוות החג. זוהי חובתו האזרחית והמוסרית של כותב המאמר לתמוך במעשים מעין אלו או לפחות לא לגנותם. בוודאי לא לחרוץ דין.

  שאר הדברים שנכתבו כאן בהחלט ראויים לכל גינוי. אם תרצו מייצגת את הציונות, הקוורטט וארה"ב בהחלט נגדנו כאשר הם נגררים אחרי תיאוריית בוש ומחרימים את החמאס, הם נגדנו כאשר הם אינם מפנים עורף למלחמות מיותרות (לידיעתך: את רציחתם של ההרוגים, כל ההרוגים, כולל אלו היהודים, בתוקפנות הציונית השנייה על לבנון ניתן היה למנוע!) או לטבח המוני לצלילי מוסיקה קלאסית.

  האם בלימודי המזה"ת, תואר שני, לא מלמדים דבר וחצי דבר על הציונות? המלצתי לך לתזה לתואר שני: "אם תרצו" כמייצגי הציונות לדורותיה.
  מומלץ מאד לעיין במאמרו של חנן חבר | לנוכח הימים האפלים, המתייחס לנושא המאמר, ולנסח מחדש את הדברים.
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1186225.html

 10. שאול מרכז

  אם תרצו יצאו במהלך שכולו פרופגנדה, יכול להיות שכן. אז מה, ארגונים אחרים מדברים דברי אלוהים חיים? האם כשארגונים אחרים בוחרים באופן יצירתי למחות נגד דבר מסויים, לרוב (ארגונים מהשמאל)אז זה נחשב לחופש ביטוי, וכשאלו ארגונים כמו אם תרצו אז זו אטימות ועזות מצח.
  אם רוצים לבקר מישהו תברו אותו על הדעה ולא על הדרך שבה הוא מביע אותה. מותר להם, זוהי זכותם.

 11. תום יפרח

  דקארט: במקום להפריך או לפחות לנסות להתמודד עם מה שכתבתי החלטת לגבב.

  יהודי: זכותו המלאה של פרופ' ניב גורדון לקרוא לחרם על ישראל.לפי סקרים רוב הציבור תומך בפיתרון שתי מדינות לשני עמים.

  דרור בל"ד: פשוט מאוד, לא צריך לנהוג כך, ושוב טרם התמודדת עם המהות.

  שאול: אני התמקדתי בדפוס הפעולה של אם-תרצו, לא באתי לקבוע מה מותר ומה לא. כדאי לשים לב מה עומד מאחורי זה: עזות-מצח ואטימות מכוונת כלפי מדיניות-ישראל.

 12. תום יפרח

  אני האחרון שיתווכח איתך מי זה חמאס ומהם השיקולים שעומדים מאחורי הסגר הישראלי אבל לפי החוק הבינלאומי ישראל עדיין כובשת, שום דבר לא יעזור.

 13. איל

  ומאמין שהסטודנט שטרח וכתב את המאמר, יתגבר בעתיד על הצורך בטירחת 'האיזון הקדוש'(המחליא) וריצוי הימין, שכבר מצטייד, תוך התבכיינות 'למה באלימות' בנשק לקראת הקריסטלנאכט לשמאלנים ולא רק לערבים.
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1225173.html

 14. תקווה

  יש רק דבר אחד שחרה לי לקרוא והוא שבעופרת יצוקה קיבלנו תמיכה מהגורמים הרלוונטים בקהילה הבינלאומית. לפי מה שאני זוכרת, זה לא מדוייק בכלל. אבל אולי אני טועה. בכל מקרה, יישר כוח על המאמר