• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

אם תרצו אין זו חוצפה

דפוסי הפעולה של אם תרצו, המפקחת מטעם עצמה על האקדמיה בישראל, מעידים על האטימות ועזות המצח הרווחים בחברה הישראלית
תום יפרח

השבוע ניכסה לעצמה תנועת אם תרצו עוד "הישג" בעיבוי האג'נדה הימנית שלה: הענקת "תעודת קדאפי לזכויות-אדם" לפרופסור ניב גורדון, במהלך כנס זכויות אדם של המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון. פעילי אם תרצו קוננו על ההטיה החד-צדדית של הכנס, 17 איש נכחו בהפגנה שבמהלכה שפכו הפעילים מים על חפץ דמוי-מוח ובתגובה השליכה אחת הסטודנטיות את החפץ עליהם, מעשה שראוי בהחלט לכל גינוי.

לפני פתיחת שנת הלימודים הנוכחית, הציבה אם תרצו אולטימטום לאוניברסיטת בן-גוריון ואף שלחה מכתב לנשיאת האוניברסיטה, פרופסור רבקה כרמי. במכתב ציינה אם תרצו כי המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת מייצגת קו "אנטי-ציוני קיצוני", ואיימה כי תפנה לתורמי האוניברסיטה במטרה שימשכו ממנה את כספם. ארז תדמור, ראש אגף מדיניות וההסברה של התנועה, התעמת בטלוויזיה עם פרופ' יוסי יונה, וטען כי הדמוקרטיה מקנה לו זכות להשפיע על התורמים לאוניברסיטה, למען "איזון אקדמי" בסילבוסים של הקורסים השונים.

במילים אחרות, תנועת אם תרצו הפכה עצמה "לגוף המפקח על הנלמד במוסדות האקדמיה בישראל". היא מייחסת לעצמה פטרונות על הציונות במישור האקדמי בעודה מניפה שלטים בדמותה של ח"כ לשעבר פרופסור נעמי חזן עם קרניים, וכעת ירדה לשפל נוסף ב"הענקת התעודה" הנ"ל לפרופסור גורדון.

ארז תדמור, ממייסדי "אם תרצו", מתווכח עם פעילי זכויות אדם. צילום מסך

לפני כמה חודשים הפגינו חברי אם תרצו מול משרדי הקרן החדשה לישראל, בקריאה "גם ליהודים יש זכויות-אדם". פה בדיוק קבור הכלב, משום שמדינת ישראל מפירה זכויות אדם באופן שיטתי, משעבדת מיליוני אנשים למשטר צבאי, מטילה עליהם מגבלות חמורות ביותר, מנשלת פלסטינים מביתם בשייח' ג'ראח וגוזלת קרקעות פלסטיניות מעבר לקו הירוק במסגרת פרויקט גדר ההפרדה – עבור שכונות עתידיות ובתואנה של "ביטחון-המדינה". כל זאת בשעה שהחוק (איך לא) אינו חל בכיוון ההפוך, על יהודיה של המדינה (הספר "חומה ומגדל" של אל"מ במיל' שאול אריאלי ועו"ד מיכאל ספרד הוא ספר חובה בעניין).

מהי ציונות בעיני אם תרצו? מהי עמדת התנועה לגבי ירושלים? מחד גיסא התנועה השתתפה בהפגנה למען "ירושלים מאוחדת" ומאידך גיסא יו"ר התנועה, רונן שובל, קצת התרחק מהרעיון במהלך עימות מול עו"ד אלדד יניב, מייסד השמאל הלאומי, באוניברסיטת בן-גוריון. האם "פטריוטיות" נגרעת עקב ביקורת-עצמית ו/או לאור העובדה שאזרחים ישראלים רבים בשיתוף עם גורמי חוץ מעוניינים לשים קץ לכיבוש הישראלי ולמצות את הדין עם מי שצריך? מדוע לא לעשות בדק-בית מקיף לפני שיוצאים בשטף קצף כנגד  גורמים אחרים?

זכותם המלאה של חברי אם תרצו לנהוג כפי שהם נוהגים, אלא אם כן אנשים ברי-סמכא יחליטו אחרת ביחס לחוקיות של פעולותיהם. לעניות דעתי, דפוס הפעולה שלהם בסך הכול מצביע על האטימות הרווחת והמושרשת בחברה הישראלית: "אנחנו בסדר, אנחנו רוצים שלום, האויבים שלנו לא רוצים שלום, ובזה נגמר העניין". יתרה מזאת, האידיאולוגיה שלהם מושתתת על הסטת הדיון הציבורי מחלקו הארי, כך שהכיבוש נדחק לשוליים תוך התעלמות מופגנת מעובדות. "מה שלא נעשה העולם יהיה נגדנו", הם טוענים בתוקף. האמנם? הקוורטט הרי ממשיך להחרים את ממשלת חמאס ברצועת עזה וכל הגורמים הרלוונטיים בקהילה הבינלאומית מבחינתנו צידדו ו/או לא הפנו עורף לישראל גם במהלך מלחמת לבנון השנייה וגם במבצע עופרת יצוקה.

לסיכום, התוכן הפוזיטיבי הדומיננטי של אם תרצו לגבי האקדמיה הישראלית מושתת על עזות-מצח שאין כדוגמתה, לפיה ארגון חוץ-פרלמנטרי "נחוץ למען איזון שיח אקדמי" בשעה שטרם הסתכל מה קורה בחצר האחורית של ישראל.

הכותב הוא סטודנט בשנת השלמות לתואר שני בלימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בן-גוריון

כנראה שיעניין אותך גם: