יאללה מזרחים, תתקדמו!

השיח המזרחי חייב להשתנות. במקום להיות כל כך דידקטי ולמשטר גילויי גזענות, עליו לעסוק יותר באוטונומיה המזרחית התרבותית
ענת רוזיליו

התגובות על האמירה של הרצוג, שבן לילה הפך מאיש ציבור ותיק ושר רווחה לשעבר לעוד גזען לבנבן,  מעידה יותר על הפגמים בשיח המזרחי מאשר על הפגמים בהרצוג עצמו. לצערי הרב, התגובות הללו מעידות כי השיח המזרחי חולה בחוסר הומור טוטלי, והופך לאיטו לצנזור ראשי לכל מה שהוא לא פוליטיקלי קורקט כלפי "המזרחי".

אתחיל בגילוי נאות. המוצא העדתי שלי הוא מרוקאי. אבא שלי מרוקאי. אמא שלי מרוקאית. שניהם עברו את המעברות ואמא שלי עברה את ריסוס הדי.די.טי. – כך שאי אפשר, על פניו, להאשים אותי בגזענות או התנשאות.  יש כאלה, שבגלל צבע עורי, מאשימים אותי בהתאשכנזות אבל זו לדעתי עוד סוג של גזענות.

בוז'י הרצוג. לא גזען לבנבן. צילום: cc by-The Jewish Agency for Israel

אז מה היה לנו: לפי הפרסומים בעיתון (או יותר לפי ספין של יחצ"ן חרוץ) הרצוג אמר באיזו שיחה כי עמיר פרץ נתפס כמרוקאי. כל מי שחושב שהאמירה הזו גזענית, הוא גזען בעצמו או שהוא נעדר כל חוש הומור או שהוא לא חי את המנטליות הישראלית ונחת זה עתה מהירח.

האמירה "נתפס מרוקאי", אשכנזי או פולני,  הפכה עם השנים ממקור גזענות למקור נורמטיבי של שיח חברתי, בין אם זה טוב ובין אם זה רע. לכל המרעישים על הרצוג, כאחת שבילדותה בילתה בין באר שבע, קריית גת וחדרה, בין מרוקאים רבים: האמירות "הוא מתנהג כמו פולני", "היא ממש אשכנזיה" ו"הוא יש לו זמן ערבי" –זה עניין שבשגרה. כולם דיברו וכולם מדברים ככה.

אך ברגע שאומרים משהו על מרוקאי, רק במחוזות "המזרחים האינטלקטואליים" או בקיצור איפה שיש חברים של הקשת המזרחית או כותבי העוקץ, האמירה הופכת לזרקור המאיר שוב את השד העדתי, איזה צד אפל שחובה להתייחס אליו בכובד ראש – שוב אותה ההוכחה של הגזענות הלבנה. אימא'לה!

השאלה היא למה אנחנו מופתעים? אנחנו יודעים שיש גזענות לבנה. אנחנו יודעים שההבדלים בין אירופאים לבני עדות ערב מושרשים בתרבות, ולמרות זאת אנחנו מופתעים. תמיד. מצביעים על הלבנבן שכשל בלשונו (לעיתים, אנחנו לא בודקים עד כמה הוא אכן כשל בלשונו) ומטיחים בו 60 שנות גזענות עדתית.

השיח הזה חייב להשתנות: הוא לא יכול להמשיך להיות דידקטי. השיח המזרחי חייב לעסוק יותר באוטונומיה המזרחית התרבותית, מבלי להתכתב שוב ושוב שוב עם "השיח האחר" ומולו לגדול. כי התגובה לביקורת של יהורם גאון על הזמר המזרחי, כמו התגובה על האמירה של הרצוג, מתייחסות לכמה הם לא בסדר, מבלי לומר שום דבר חדש ומעניין.

כי האמת היא – שהרבה אנשים חושבים שמוסיקה מזרחית זה חרא מסחרי (גם אני) ושלכנות משהו מרוקאי זה לאו דווקא גזענות, אלא נורמה חברתית. לצערי הרב, השיח המזרחי היום רוצה יותר למשטר כל מה שנאמר כיביכול "נגד מזרחים" – ופחות רוצה ליצור משהו בעצמו. וזה חברים – מדכא כל כך.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ש.ח

  זה לא בהכרח מסיר ממנו את הגזענות אוטומטית, ואפילו להיפך. יש בארץ יותר מזרחי מחמד ממזרחים ביקורתיים, בגלל השטיפת מוח שעוברים פה.

  ככה שהגילוי הנאות ממש לא עוזר במקרה הזה.

 2. אורלי נוי

  1. היתממות: כאשר הנסיך לבית הרצוג מדבר על עמיר פרץ עם השגריר האמריקני ובין יתר מגרעותיו (בעיני הציבור) הוא מונה את מוצאו המרוקאי, זה לא שיח נייטרלי. זה תמצית מזוקק של יחסי הכוח בשרשרת המזון הישראלית. אגרסיביות וחוסר ניסיון הם תכונות שרלוונטיות לכישוריו כמנהיג; הרצוג הפך גם את המרוקאיות של פרץ לתכונה שבהגדרה מעיבה על יכולתו להנהיג. האם לדעתך זה אמור לעבור כחלק מהשיח הנורמטיבי הישראלי?
  2. בכיינות: יש רק דבר אחד צפוי יותר ממאמר ביקורתי של "המזרחים האינטלקטואלים, חברים של הקשת או כותבי העוקץ" (ואני מודה בהכנעה בהשתייכות לשלוש הקבוצות)בעקבות גילויי גזענות מהסוג הזה: המיידיות שבה יטיחו בהם-בנו את טענת ההתבכיינות וחוסר ההומור. גם אם זה מגיע עם גילוי נאות מרוקאי בתחילתו. אולי זה עניין של טעם אישי, אבל הבכיינות הזאת מעצבנת אותי הרבה יותר.
  3. אוטונומיה תרבותית: השיח המזרחי לא "מתכתב" עם "השיח האחר" ולא גדל מולו. הוא לא מדבר אל הרצוג, אלא *על* הרצוג. זה ביטוי מובהק של אוטונומיה, אגב. דווקא ההתעקשות שלך, ענת, להדגיש בסוף שגם את חושבת שהמוזיקה המזרחית היא "חרא מסחרי" היא כניעה מצערת ל"שיח של האחר". באמת שלא מעניין אותי מה את, או כל אחד אחר לצורך העניין, חושב על איכותה של המוזיקה המזרחית. מעניין אותי לדבר על למה כל אחד חושב שזה צריך לעניין את כולם מה הוא חושב על המוזיקה המזרחית, על האדנותיות שבבסיס החירות הזאת להעמיד שוב ושוב את המוזיקה המזרחית על דוכן הנאשמים. המסגור המחודש של השיח הוא-הוא ביטוי של האוטונומיה שאת מטיפה לה בנזפנות.

 3. ליאור לוי

  לא יכולתי לנסח את זה טוב יותר.
  יש משהו אוטומטי בתגובות נגד הרצוג.
  מה גם שברור שמדובר בספין של יחצני פרץ.
  העמדה שמציגה רוזיליו מרעננת כי היא אומרת את האמת שהרבה חושבים אבל לא מעיזים להגיד…

 4. קרן

  די להתבכיינות. יש כ"כ הרבה דוגמאות שאפשר להתלות בהן. עד מתי המילה מזרחי תחשב גם בעיני המזרחיים מילת גנאי שיש להתנצל עליה. העליהום על הרצוג רק מחזק את הפחד הקמאי של המזרחיים מעצמם.

 5. ג. אביבי

  בקיצור אליבא כותבת המאמר, השיח המזרחי חוטא, מאחר ואינו מוכן להשלים עם הנורמות הגזעניות האנטי-מזרחיות שהושרשו כאן, אינו מוכן להשלים עם המקום הנלעג והנחות בו נמצאים המזרחים בשיח היומיומי במדינת האשכנזים (ושלא נזכיר חלילה את הקשרו עם מצבם הסוציו-אקונומי של המזרחים בישראל) ועושה עניין מכל התבטאות גזענית – במקום להכיר בזכותם המוסרית של האשכנזים להתבטאויות כאלה.
  אם אשכנזי היה כותב מאמר כזה, היה אפשר בקלות לזהות את הגזענות, הפרימיטיביות והאטימות שלו. המקרה הנוכחי מציג חלק ממאגר השיטות לדיכוי אתני בכל מקום בו הוא קיים.

 6. ג. אביבי

  מאחר והשיח המזרחי הוזכר כאן, זאת הזדמנות להציע כמה מתכניו:
  א. כיצד להגיע לשוויון מעמדי פוליטי של המזרחים עם האשכנזים.
  ב. כיצד ליצור לחץ חברתי-פוליטי ו/או תנועה רחבת היקף ע"מ להחיל מדיניות של העדפה מתקנת בכל מגזרי החיים בישראל – עד השגת שוויון אתני מלא למזרחים.
  ג. כיצד לגרום שאחוז המשכילים המזרחים, בכל תחומי המדע והמחקר יהיה זהה לפחות לזה של האשכנזים/רוסים.
  ד. כיצד להיאבק ע"מ שלפחות 50% מהמרצים היהודים בארץ יהיו מזרחים.
  ה. כיצד להביא לכך שלפחות 50% מהיהודים נושאי המשרות הבכירות במשק (חברי דירקטוריון, מנכ"לים וכו') יהיו מזרחים.
  ו. כיצד להגיע לשוויון אתני עם האשכנזים בכל מוסדות השלטון לרבות בכנסת, בכל מוסדות המשפט כולל ביהמ"ש העליון.
  ז. כיצד להגיע לשוויון מלא בחלוקת תקציבי התרבות בין אלה המיועדים למזרחים ואלה לאשכנזים ולפלסטינים ע"פ הרכב האוכלוסייה.
  ח. כיצד לאכוף על מוסדות המדינה מתן שמות מחדש לכל המקומות בארץ ע"פ מפתח אתני שוויוני. כך, בישובים בהם הרוב הם מזרחים הרחובות יקראו ע"ש דמויות מהתרבות המזרחית/ספרדית (כולל לא יהודים מארצות המוצא הזכורים לטוב).
  ט. לקבוע את התכנים החדשים של ספרי ההיסטוריה ובעיקר היהודית הנלמדים במוסדות החינוך. התכנים יעסקו בהרחבה גם בפשעי הגזענות האשכנזית נגד המזרחים, מראשית ההתיישבות הציונית ועד כה.
  י. לכפות ביטול שמות של מקומות, רחובות ומוסדות שנקראים ע"ש צוררי מזרחים. (שיבא, כצנלסון, רופין וכו').
  יא. כיצד להביא לחקיקה על פיה כל מי שמבטא גזענות בפרהסיה יובא לדין, יישפט ויכלא.
  יב. להביא הצעת חוק בעניין האפליה הגזעית במקומות עבודה, במוסדות לימוד, במועדוני בילוי, על פיו ייגזרו עונשי מאסר ממושכים וקנסות גבוהים לנוקטים בגזענות.

  רשימה חלקית.

 7. סמולן (פלשתינה, פלשתינה)

  התמיכה האוטומטית בפרץ מדגימה היטב – להפליא – עד כמה פרץ בעצם כן "נתפס כמרוקאי". באמא שלכם, הרי לאיש – הצבעתי בשבילו – יש מבטא מרוקאי ברור לגמרי. המרוקאיות היא חלק מהזהות הפוליטית שהוא מטפח, או לפחות חי איתה מאד בשלום, ממש כמו השפם.

  העניין אפילו עוד יותר משעשע ומוזר כאשר לוקחים בחשבון את העצומה המרתקת של צאצאי בני העולם הערבי שפורסמה פה לא מזמן – רוח ג'דידה – ושם הקפידו כולם לציין את המוצא כבסיס להגדרת זהות מדוייקת ובהירה.

  מעתה אמור, רוח ג'דידה אחזה בבוז'י הרצוג (מצרים, אירלנד) והובילה אותו לתאר נכוחה ומעודכנה את חברו עמיר פרץ (יליד מרוקו).

 8. שאול סלע

  הכותבת השתמשה במילה אוטונומיה אני משתמש במילה עצמאות. מהותה של העצמאות היא לנהל מלחמת עולם במה שכרוך בתוכן האופרטיבי של שלילת הגלות,כור היתוך,הציונות בראה יהודי חדש,היהודי הגלותי.

  לחשוף יום יום ושעה שעה את פשעיה של הציונות האשכנזית. להטיל קלון על גזענים כמו יבניאלי וארתור רופין.

  המהומות שהתחוללו סביב גדעון ארן ויהורם גאון חשפו את גזענותם של עירית לינור ויאיר לפיד. לו היינו שותקים קלונם לא היה נחשף.

  מה אומרת על כך הכותבת ?

 9. novo

  "
  אוטונומיה תרבותית: השיח המזרחי לא "מתכתב" עם "השיח האחר" ולא גדל מולו. הוא לא מדבר אל הרצוג, אלא *על* הרצוג.
  "

  בדיוק בגלל שאת(ם) מדברת(ים) *על* הרצוג ומתעלמת(ים) מזה שהוא ניסה להציג את הרוח הגזענית שנשבה בקרב הבוחרים, נכתבה הפוסט הזה (למיטב הבנתי).

  לגבי האוטומאטיות של התגובה "המזרחית". מה היה לנו כאן?

  1. החברה הישראלית גזענית (בוז'י + הקשת מסכימים)
  2. המועמדות של פרץ לוותה בשיח ער על היותו נתפס כמזרחי בהתחשב ב[1] (ולא היה צריך ללכת לתדרוכים של השגרירות כדי לשמוע על זה)
  3. בוז'י מציג את [2] לאמריקאי בתדרוך רקע.

  והתגובות:
  1.הקשת טוענת שיש בעית גזענות.אבל כשבוז'י אומר את זה – זה בעצם (וזה מתקשר לפוסט הקודם בנושא) מצביע על הגזענות של בוז'י עצמו, ולא מעיד על הבעיה שהוא מציג. ואפילו כשהוא מסייג את זה ואומר את זה במסגרת שיחת רקע על הלך הרוחות הישראלי – זה למעשה דעה פרטית שלו.
  2. נכנסים בכל הכוח בבוז'י כגזען, בהתאם לאג'נדה האנטי-גזענית (המוצדקת לכשעצמה) של התנועה.

  את(ם – בהתייחס לתגובה של ג. אביבי) רוצה(ים) שיתייחסו ברצינות לשיח המזרחי? אל תכנסו למצב של טייס אוטומאטי בכל פעם שהמילה "מזרחי" צצה.

  לעזאזל, אתם טוענים בדיוק את מה שבוז'י אומר – שהגזענות בישראל היא אחד הגורמים שהפריעו לפרץ מבחינה פוליטית. אז מה העניין להכנס באשכנזי?

  גילוי נאות: אשכנזי, ולא הצבעתי פרץ.

 10. ג. אביבי

  לא להיכנס למצב של טייס אוטומאטי בכל פעם שהמלה "מזרחי" צצה? אכן יש בינינו הסכמה. השיח המזרחי חייב להתקיים כל הזמן, ללא קשר לאזכור המלה "מזרחים" /"פרענקים" /שווארצעס" וכו', וללא קשר לדברי בוז'י א או בוז'י ב. על השיח הזה להתקיים ברציפות ובאינטנסיביות, בין המזרחים לבין עצמם, עד השגת שוויון אתני מלא ועד מיגורה של מגפת הגזענות האשכנזית/סלאבית כלפי המזרחים (כולל האתיופים) והפלסטינים ובכלל.
  והערה לא חשובה: את נושאי השיח המזרחי העליתי מאחר וכותבת המאמר התייחסה לשיח המזרחי.

 11. חנן שליב

  יופי של מאמר,מעורר תקווה ומציין מטרות ברות השגה.

 12. איתי

  גזענות היא גזענות ניתן להסיק שלפי רוזליו לאשכנזים מותר לבכות ולמזרחים אסור להתלונן כי למזרחים אין רגשות הם אובייקטים שמבשלים אוכל טעים בכלל.

  אך רוזליו תומכת באדוני השיח הפריווילגיים שחלילה לא נראה אנשים שחורים על המרקעים המוזיקליים או במתכונת חיובית כלשהו.

  ובאמת, למה מעניין אותנו מה את חושבת על מוזיקה מזרחית?

  המוצא שלך לא מחייב את הפנוטיפ שלך.

  ואל דאגה במקביל לחשיפת הדיכוי(ככל שיענונו כן נרבה וכו) אנחנו גם מייצרים תרבות וחוזרים אליה במקביל. זהו עיוורון תרבותי לא להבחין בכך.

  אני ממש בהלם ממערכת העוקץ

 13. מאיר עמור

  כמה נקודות למחשבה:
  א. גם סבל במחנות הריכוז של הנאצים לא מנע מחלק מהאנשים להיות ולהמשיך לראות את העולם באופן גזעני אחרי (למי שנותרו בחיים).קל וחומר ארץ הלידה של ההורים (למי שנולד להורים "משם").

  ב. תפיסה אזרחית של שייויון וערך אדם אינה תלויה בארץ הלידה (של ההורים) אלא בעמדה פוליטית לגבי מושג האזרחות בכלל והאזרחות הישראלית בפרט.

  ג. האזרחות הישראלית של ילידי הארץ שהוריהם וסביהם היגרו הנה מארצות ערב היא אזרחות פגומה. אזרחותם פגומה בגלל הפריוילגיה הקיימת בישראל באופן אוטומטי לכל מי שהגיע או שנולד למי שהגיע מארץ הגירה אירופאית. למה? ככה. כי ככה רצו פעם. וככה חילקו ומחלקים את העוגה כיום.

  ד. שינוי חברתי הוא מאבק פוליטי ותמיד יש מתנגדים לשינוי. שינוי מתרחש כאשר מספר התומכים בשינוי גדול יותר ממספר המתנגדים לשינוי. הגברת ענת רוזוליו מתנגדת לשינוי.התקווה שלי היא שעמדתה נובעת מחוסר הבנה ולא מסיבות אחרות.

  ה. אף מילה על מזרחים ואשכנזים.

  ו. גילוי נאות: שיח "הגילוי הנאות" הוא עלוב. עמדות פוליטיות הן לא תעודות של בית ספר.

  מאיר עמור

 14. בת שבע

  תגידו, אתם השתגעתם? על פי ויקיליקס, הרצוג פלט אמירה שנויה במחלוקת, שבוודאי משקפת סטריאוטיפים אתניים מכוערים במידה מסויימת; אפשר לבחור, כמוני, לא להתעסק בה יותר מדי – גם כי יש גילויים יותר דחופים של גזענות כלפי מזרחים וערבים וזרים שצריך להסביר ולהיאבק, ובעיקר – כי ההרצוג הזה הוא שר הרווחה באחת משתי הממשלות הכי הכי אנטי-חברתיות ואנטי-רווחה שהו בישראל, ועל זה הוא ראוי לגינוי וביקורת

  איך, לכל השדים והרוחות, איך שוב הופך הדיון בפליטה הזו של הרצוג, תהיה חומרתה אשר תהיה בעיני, גם היא לכתב אשמה נגד מזרחים? איך עוד פעם , מול מעידה ספק-גזענית של איש ציבור, מותחת הכותבת ביקורת נוקבת דווקא על…. קורבנות של המעידה הזו?, ומנקה את פטרונה לא רק מכל רבב אלא אפילו מכל דיון? ואיך, באופן אוטומטי, פתאום צריך לחזור ולהסביר ללהקה האשכנזית חסרת ההשכלה, המצטרפת לכל דיון כזה בנביחותיה, שוב ושוב כמה אמיתות בסיסיות? מה קורה פה, לעזאזל

  תראו, זה כמו שבן אדם פוסע על המדרכה ביום גשם ומכונית עוברת במהירות ונכנסת לשלולית שמשפריצה ומטנפת אותו לגמרי. אפשר לשאול אם זה בכוונה, או שהנהג לא התכוון, או שהוא רשלן, או שזה חוסר נימוס מצידו, או שזה קורה לפעמים וככה זה היחסים בין בעלי מכוניות והולכי רגל. או לחשוב שהדיון שולי וזניח ולשתוק. דבר אחד אי אפשר לעשות, דבר אחד בושה לעשות, דבר אחד חוצפה וגסות רוח לעשות, דבר אחד צריך להיות ממש חלאה כדי לעשות, וזה לדון בתגובה של ההוא, שעומד נוטף בוץ ולפעמים אפילו מקלל, ולתהות בקול מה הוא עובר שם בכלל. מי שעושה את זה הוא גס רוח, טיפש, וגזען הרבה יותר מהנהג, כלומר מהרצוג. עצם העובדה שיש דיון כזה, ושהעוקץ איפשר אותו, מראה כמה נכון הגענו אפילו אם "גם את ההורים ריססו בדי. די. טי". עדיף לשחק עם ילדים אחרים

 15. חנן שליב

  למאיר עמור והוגים" בדמותו.לידיעתך :1)חוסר נכונות להרחיב ולו במקצת את זוית הראיה אינו הוכחה ל"נחישות" ולנכונות חשיבתית. 2) חזרה אין-סופית על אותן קלישאות אינה עושה אותן יותר מדויקות או ברות תיקון. 3) לגזענות אין גבולות של פיגמנטיםבוא נקבל לפחות כדי לקדם את הדיון בכך שכמעט ולא קיים אדם שאינו במידה זו או אחרת גזעני.

  חג שמח ואופטימי קצת יותר.

 16. מאיר עמור

  לחנן (שליב) החכם:
  מאחר ואני לא רואה שום סיבה שלא להסכים עם הדברים הכלליים שכתבת, אולי תהיה קצת יותר עינייני ותתייחס לדברים שנאמרו באופן רלוונטי. למשל, אנא הסבר לי היכן ולגבי איזה טענות אתה רוצה הרחבה. שנית, אמור נא לי היכן אתה רואה קלישאות. שלישית, לא כולם "מעט" גזענים.אני גם לא רואה כיצד אתה "מקדם" את הדיון באמצעות ההנחה המופרכת הזו של "גזענות" כלל אנושית.

  עכשו תגיד מה אתה רוצה בדיוק. כולי אוזן לדבריך ומקווה שיהיו בהחלט חכמים ומשכילים. אשמח לענות לשאלותיך ואולי גם לטענותיך, אם יהיו. בבקשה.

 17. יואש

  הפתרונות שהצעת הגיעו עד החרמה ומאסרים על גילויי גזענות. חסר רק להמשיך בתלייה לעיני הציבור בכיכר העיר ואז הגזענות תיעלם כלא היתה.
  תפיסה מזרחית אמרנו??

 18. חנן שליב

  למאיר עמור : מרות הציניות אנסה לענות לך תשובה ענינית ללא כל הנחחה מוקדמת על "חוכמה" ושאר ביטויים (אגב דוגמה פשוטה לקלישאה).כמו כן איני מתכוון להתנצח עם הנחות בסיסיות המנסות לקבוע כי אדון X הוא גזען מכל סיבה והצדקה בעוד גברת Y אינה כך רק בגלל מגבלות הגדרה סוביקטיבית של מישהו.אם אכן מצאת את אותו אדם שאינו גזען בצורה כזאת או אחרת אשמח מאד לשמוע עליו ואני מניח שכמוני רב קוראי המדור.
  לעומת זאת ההנחה הקבועה שלך בדבר "הפלייתם האוטומטית" לטובה של יוצאי אירופה כיום! בארץ אינה מעוגנת בעובדות אלא בפרשנות (יתכן שגם אני לוקה בכך)אבל אנא בדוק זאת בפרופורציה הולמתגם לגבי כל המקופחים כמו למשל: אתיופים ,ערבים,נשים,חרדיות,פליטי החינוך המשותף,חברי מושבי הצפון,האם להמשיך? ואני ממש לא ציני אלא מדגים כי כל אחד יכול להאמין כי הוא מקופח,דפוק ומה לא. השאלה איך סו"ס מתחילים לעבוד ביחד לתיקון.אני לא ממש מתלהב מלוחמי חירות סוריה אבל הם לפחות מתחילים לקחת אחריות על גורלם וחושפים חזה במלוא מובן המילה.בקיצור הגיע הזמן לשנות את הפארדיגמה.
  אולי אולי,אריה דרעי? אולי מצנע? אולי מישהו חברתי חדש??

 19. מאיר עמור

  כוח חברתי נמדד על פי יכולת האירגון הפנימי של הקבוצה בה מדובר. כועסים יותר ויותר על הטיעון "המזרחי" ועל "מזרחים" משום שבניגוד לשנים רבות בהיסטוריה הישראלית, כעת יש בולטות לכוח שניתן להגדירו כמזרחי: בשפתו, ביעדיו ובהכרת ערך עצמו. כאן וכתגובה מופיע החשש הראיקציוני (האשכנזי) לסוגיו. החשש הגדול הוא המדריך המעודכן ביותר להבנת הפוליטיקה הישראלית (אשכנזית) של היום.

  צריך לזכור כי רק כוח דמוקרטי, בטוח בעצמו ויציב ישנה את שיח הגזענות בישראל. אם מול התארגנות של "רוסים" תקום התארגנות "ערי פיתוח". אם מול הטענה של "איכות" תוצב טענה של "אין מיסוי ללא ייצוג"; ואם מול טענת "שוק חופשי ניאו-ליברלי" המבוסס על קפיטליזם של חברים, תוצג טענה של "אין תרומה ללא תמורה" השיח הגזעני לסוגיו ומיניו השונים והמשונים יעלם. יתחיל גם להעלם אי השיויון האתנו-חברתי. איתו גם יעלמו "הנסיכים" ו"הנסיכות" של המשטר הישן של שלטון האחלוסי"ם. כוח משנה מציאות. זו הנוסחה הטובה ביותר למאבק בגזענות לכל סוגיה וגם לסוג האשכנזי. אז מאמרים מגוחכים של מתייפייפים/ת ולמינהם ("יאללה מזרחים תתקדמו") יהפכו למיותרים ביותר. מאיר עמור

 20. מאיר עמור

  מאבק אזרחי דמוקרטי זו ההתחדשות הגדולה. במאבק אזרחי ודמוקרטי מי שאינו מסוגל להתייחס למוראות העבר ולעוולותיו שלא יעיז לדבר על תיקון ההווה ותוכניות לעתיד טוב יותר. תקרא חביבי תקרא. אם אינך רוצה להבין כי את ההווה יצרו מהעבר, אל תתיימר לדבר על עתיד מבטיח כלשהו. החברה הישראלית העכשווית בנויה על דיכוי, ניצול ושיעבוד של רבים ורבות. רק דיון ישיר, כן, נוכח, חשוף וחושף עשוי להציב את הפרמטרים הנכונים לפעולה עתידית משותפת בעלת יכולת של שינוי. כי בלי תביעה לשינוי הקיים אל תדבר על עתיד שונה. שינוי פועל תמיד כנגד הנהנים העכשווים. ולשינוי יש סיכוי להטיב את מצבם על הנאנקים תחת המשטר הקיים כיום. זו אפילו לא סוציולוגיה פוליטית, זוהי לוגיקה פשוטה. מאיר עמור לחנן שליב.

 21. ג. אביבי

  אם אתה מזהה את נושא הפעלת החוק והמשפט נגד פשעי הגזענות, כמעשה קיצוני שמזכיר לך הוצאות להורג בכיכר העיר, אתה מהליגה הראשונה. אתה כנראה חושש שהחינוך שקיבלת בבית עלול להביא אותך לעמוד התליה. אם המאבק בגזענות נראה לך כדבר קיצוני ולא האפליה הגזענית, אין פלא שאתה נחרד ומפנטז על תפיסה "מזרחית". עד כה תומכי הגזענות ומפעיליה היו אלה שתלו אחרים – ראה מוריהם של גזעני ישראל מלב ליבה של אירופה של שנות ה40 למאה הקודמת.
  תרגיע את ה"היגיון" ה"אירופאי" שלך. עדיף לקנוס את הגזענים, להשליך לכלא לתקופות ארוכות ושם להפוך אותם לכוח עבודה מועיל לחברה בעיקר בעבודות יזע. אם לעומת זאת יחליט מי מהגזענים שחייו משוללי הפריבילגיות לא שווים לו ויחליט לתלות את עצמו, מי אני שאעצור בעדו?

 22. יניב

  נמאס מהההשתלטות של האשכנזים והניצול שלהם. אנחנן הספרדים הרוב כאן ויכולים להצעיד את ישראל קדימה אם רק לא תפריעו לנו

 23. רינת

  התחתנתי עם בחור מעדות המיזרח כל הגיסות נבחרו במקרה מאותה עדה. ואני מרגישה כמו יהודיה שהצטרפה לבית ערבי כל כך הם גיזעניים שכל פעם שיושבים כולם הם מדברים על האשכנזים המניאקים יותר גרועים מערבים חארות ואז הם אומרים לי על תיקחי את זה באופן אישי זאת לא גיזענות זאת מילחמת אחים.

 24. רינת

  אני טוענת שמלחמה בין האשכנזים למזרחיים מחריפה מיום ליום מלחמה שתביא למלחמת אזרחים בטוח שתשרת את הערבים ותחליש אותנו בצורה בלתי רגילה.