• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

שני חזונות חינוכיים

בתוכנית "המקור" ערך מיקי רוזנטל השוואה בין בית ספר ציבורי בדרום תל אביב לבית ספר פרטי בשרון והגיע למסקנה ששניהם מחנכים "לערכים ולמנהיגות". השאלה היא לאילו ערכים ולאיזו מנהיגות בדיוק
יוסי דהאן

בתוכנית התחקירים "המקור" בערוץ 10 עסק השבוע העיתונאי מיקי רוזנטל בהשוואה בין שני בתי ספר: בית הספר הפרטי "חברותא" בשרון ובית הספר הציבורי "יד סינגלובסקי" בדרום תל אביב. רוזנטל, עיתונאי ואדם שאני מעריך, הכריז בסוף הסרט שלמרות השוני בין שני בתי הספר מה שמשותף לשניהם זה "החינוך לערכים ולמנהיגות", מסקנה שאליה הצטרף אחד מהאבות המייסדים של בית הספר הפרטי (נדמה לי ששמו רענן אביטל) כשהוסיף לערכים ולמנהיגות גם "ציונות". אפשר להבין מדוע יזם הפרטה המעוניין בקידום יחסי ציבור מצהיר ההצהרות כאלו, הרבה יותר קשה כיצד עיתונאי רציני המחויב לתפיסת צדק חברתי פרוגרסיבית מגיע למסקנה כזו לאחר תחקיר של חודשים.

אין ספק, שני בתי הספר הללו מחנכים ל"ערכים"; "ערכים" זה מושג ריק המעורר רגשות חיובים בקרב השומעים – השאלה היא במה ממלאים את המושג הריק הזה, כלומר על אלו ערכים מדובר. על מנת לגלות את טיבם של ערכים עדיף להביט במציאות החינוכית ולא להאמין להצהרות של בעלי עניין.

בבית הספר "חברותא" לומדים שמונים תלמידים, שעל מנת ליהנות מהזכות ללמוד בו עליהם לשלם שכר לימוד שנתי בסך 35 אלף שקלים (כן, יש גם מעט מלגות. תמיד בכל פרויקט פרטי ואקסקלוסיבי חשוב להקצות מעט כסף למלגות על מנת להדוף טענות על אודות הקשר בין אמצעים כספים לבין הזכות ליהנות ממימוש זכות חברתית ולהסתיר את המציאות המעמדית). בית הספר בשרון סלקטיבי מאד, הוא מבצע תהליך מיון ארוך וקפדני בקרב התלמידים המעוניינים להיכנס בשעריו. כפי שעולה מהסרט, האמצעים הכספיים הרבים העומדים לרשותו מאפשרים למוסד הפרטי לשלם למורים ולמורות המלמדים במוסד שכר הגבוה בכחמישים אחוזים משכר מורה בבית ספר ציבורי. המורים במוסד הפרטי נהנים מהפריבילגיה ללמד בכיתות קטנות, פחות מעשרים תלמידים בכיתה (אגב, כמו מוסדות חינוך פרטיים אחרים גם אנשי "חברותא", שנשבעו בתחילת דרכם שהם אינם זקוקים למימון ציבורי, פתחו לפני מספר חודשים בהליכים משפטיים על מנת לממן את מערכת החינוך הפרטי שלהם מכסף ציבורי).

אלו ערכים באים לידי ביטוי במציאות זו? ערכים המצויים בבסיס כל תפיסה דארוויניסטית חברתית. לחזקים ולעשירים מגיע יותר ואמצעיים כלכליים ורקע חברתי הולם הם תנאי לקבלת חינוך אקסקלוסיבי, כפי שהצהירה בסרט תלמידת בבית הספר שכנראה הפנימה את הערכים הללו: "נכון שיש פערים חברתיים אולי זה לא דבר כל כך רע". למסקנה הזאת הצטרף בדיון באולפן גם רביב דרוקר – עיתונאי אינטליגנטי וחד עין בכל הקשור למציאות הפוליטית, אולם הסובל כמו רבים מעמיתיו מעיוורון מוחלט ותפיסה וולגרית של המציאות החברתית והכלכלית הישראלית – שהכריז "אני רוצה שהילדים שלי ילמדו רק עם החזקים והטובים". את "החלשים והגרועים" אפשר להשאיר למערכת החינוך הציבורית ולאחר מכן להתלונן בראיון טלוויזיה, כפי שעושה מנהל "חברותא", על דלותה של המערכת הציבורית.

ערכים נוספים הבאים לידי ביטוי בבית הספר בעל השם האירוני "חברותא", הם ערכים אנטי דמוקרטיים. דמוקרטיה מבוססת על שוויון אזרחי-חברתי – סגרגציה חברתית על פי מעמד ומצב כלכלי מפירה את עקרון השוויון הדמוקרטי. מה שמביא אותנו לחינוך למנהיגות: בית הספר הפרטי גם מכונה, שוב באופן אירוני, בית ספר למנהיגות ולתרבות. המנהיגות האפשרית העתידית היחידה שתצמח מבית הספר הזה היא מנהיגות אוליגרכית. ההנחה המופרכת והבלתי מוסרית המצויה בבסיס החזון הפיאודליסטי החינוכי של יוזמי בית הספר, מנהלו ומוריו היא שמנהיגות חברתית, פוליטית ואחרת יכולה לצמוח רק מקרב בנות ובני העשירון העליון.

כיצד ילדים המתחנכים בסביבה חברתית הומוגנית כל כך יצליחו להבין את לקחת בחשבון פרספקטיבות, ניסיון חיים, ערכים ואינטרסים של קבוצות חברתיות אחרות? אחד הביטויים המרכזיים של עקרון השוויון הדמוקרטי הוא קיומם בחברה של אליטות המייצגות את הקבוצות התרבותיות, החברתיות והכלכליות השונות. למרות הלהג המתמשך של מנהל ומורי "חברותא" על מנהיגות, לפעמים לא ברור כיצד מורים שנבחרו במיון קפדני סובלים מליקוי עמוק כל כך של חוסר מודעות עצמית; אין שום סיכוי שתלמידיהם, מנהיגי העתיד, יצליחו להכיר, להבין או לייצג את הפרספקטיבות, האינטרסים והערכים של תלמידי "יד סינגלובסקי" בדרום תל אביב.

בבית הספר הציבורי "יד סינגלובסקי" יש למעלה מאלף תלמידים, ארבעים תלמידים בכיתה ומורות ומורים המשתכרים שכר רגיל. בית הספר אינו ממיין ואוכלוסיית התלמידים רחוקה מלהיות דומה במאפייניה לאוכלוסיית העשירון העליון ההומוגנית שלומדת ב"חברותא". בית הספר משקיע הקצאה מיוחדת ויצר כיתות קטנות על מנת לתמוך דווקא בתלמידים שאינם חזקים במיוחד על מנת לקדמם. התשתית החומרית בבית הספר בדרום תל אביב, שאינה זוכה לתרומה של בעלי הון סמויים, דלה הרבה יותר מזו של בית הספר הפרטי בשרון, שם נהנים המורים מתנאי עבודה מרווחים.

על פי הסרט, בית הספר בהנהלתו של אייל שאול הגיע בשנים האחרונות להישגים לימודיים מרשימים מאד בזכות צוות המורות והמורים המסור, שאינו מקבל תוספת של חמישים אחוזים על מנת לעבוד בתנאים הרבה יותר קשים מאלה של עמיתיו בשרון. הערכים המנחים את "יד סינגלובסקי" הם ערכים של צדק חברתי שבמרכזם עקרון שוויון ההזדמנויות, הקובע שהזדמנויות חינוכיות צריכות להיות מוענקות לתלמידים באופן בלתי תלוי באמצעים הכלכליים העומדים לרשות משפחותיהם או במעמדם החברתי. מחויבות לתמוך ולסייע, לא לאלה שממילא אינם זקוקים לסיוע, אלא בעיקר לאלו שנסיבות חייהם גרמו להם למצוא את עצמם בתחתית הסולם החינוכי, החברתי והכלכלי. מחויבות לחנך את תלמידים לסולידאריות חברתית ולא לסגרגציה חברתית, לשילובם וקידומם של אלה שאינם נמנים על אליטות ההון והרשתות החברתיות המסורתיות. לאזרחות דמוקרטית המתייחסת ברצינות למעמדו השווה של כל אחד בחברה, למאבק בנטייה הישראלית האגואיסטית הרווחת של הורים שמעוניינים שילדיהם ילמדו רק עם "החזקים והטובים".

במדינה מתוקנת שבה מעוניינים לחנך "לערכים ומנהיגות" אין הצדקה לקיומו של בית ספר "למנהיגות ותרבות" מסוגו של "חברותא", שקיומו מפר את עקרון שוויון ההזדמנויות, חותר תחת מערכת החינוך הציבורית, פוגע בסולידריות החברתית ומנוגד לתרבות חיים דמוקרטית.

לצפייה בתוכנית:

כנראה שיעניין אותך גם: