תמונת עולמם

קבלו את הנבחרת החדשה של דירקטוריון מועצת הרשות השנייה: בלי מזרחים לא נחמדים, בלי ערבים, בלי מי שיקלקלו את ההרמוניה על המסך עם קולות חברתיים
משה קריף

געשה כאן הארץ על הביטוי, היה או לא היה, של בוז'י הרצוג על עמיר פרץ. שדים עלו באוב, יצאו במחול מבקבוקיהם. מסתבר כי השד העדתי המנוול שכבר יותר משישים שנה חופרים כאן את קברו לא מפסיק לצוץ, ודווקא באגף של האשכנזים. אבל יותר משחשוב מה אמרו על המרוקאים, חשוב לבדוק מה קורה מתחת להמולה התקשורתית על  הייצוגיות המזרחית.

כשמעלים כאן באוב שדים עדתיים ומרוקאים עצבניים, אף אחד לא מנתח את הרכבן של השכבות ההיסטוריות במוקדי הכוח של החברה הישראלית. שם נוכחת ההגמוניה בדור שני ושלישי במלוא הכוח. אני מציע לאלה הסופרים בכל המולה עדתית ראשים מזרחיים, אדרבא – תספרו אותנו, תספרו את הנוכחות המזרחית בשכר הבכירים, במנהלים הבכירים, במוקדי הכוח של התקשורת, בחברת החדשות, בעיתונות, בשופטים, באקדמיה, במעצבי התרבות והספרות.

צוותי החדשות. מעצבי תודעה פוליטית

הנה דוגמה: משה כחלון הוא שר מזרחי נחמד, הוא מתהדר בפתיחת שוק הסלולארי, בהכנסת חברות חדשות למשחק שאולי יוזילו לנו את התקשורת הניידת שלנו ואולי לא – מי יודע. משה כחלון הוא גאוות הליכוד, מתהדר בבית אבא בגבעת אולגה ובמיצוב ציבורי חברתי. אבל מה, מתחת לאף של כחלון ולמרות מזרחיותו ממשיכה ההגמוניה לחגוג את שליטתה המוחלטת בתקשורת החשובה באמת.

אם יש כאן מרחב ציבורי המשפיע על רבים זוהי חברת החדשות של ערוץ 2 וערוץ 10, הקובעת את סדר היום החדשותי ציבורי של מרבית הישראלים ומחליטה מהי ידיעה חשובה ומה פחות חשובה. בערוצים אלה מתקבלות החלטות עקרוניות המאפשרות את תשומת הלב הציבורית של כולנו, ומתגבשת גם תודעתנו הפוליטית. השימוש במרחב הציבורי התקשורתי מאפשר את מדורת השבט ומחייב בחוק את אחריותה של המדינה. מועצת הרשות השנייה היא זו שאחראית ומייצגת את האינטרס הציבורי לדאוג לתודעת כולנו. עליה מוטלת המשימה שלא נקבל כאן את ביטאון המפלגה הסורית "תישרין" מהצד הכלכלי שלו.

הרשות השנייה ממנה נציגי ציבור לחברת החדשות שישגיחו שלא נזכה לביטאון חדשות טלוויזיוני שיספר כמה טוב כאן, ויסיח את הדעת מהחשוב באמת. אבל, מי שירצה להיכנס לקודש הקודשים התקשורתי-טלוויזיוני, למֶכָּה של התודעה הפוליטית, ייתקל קודם כל בסלקטור החוקתי: החוק קבע כי מי שראוי לכהונה יהיה מי שניהל הון עתק או מי שמילא תפקיד ציבורי, וכך, העשיר והפקיד הממשלתי יביאו לנו את בשורת התיקון החברתי באמצעים טלוויזיוניים מתקדמים.

מצוידים בעורכי דין מלוטשים קובעים נציגי הרשות כי יכירו בתפקיד ציבורי בכיר רק אם עשית אותו בצבא או בשירות הממשלתי. כלומר, שירות ציבורי במרחבי החברה האזרחית שהפכה להיות הגורם המגונן עלינו בפני בגידתה של המדינה, מפני בריחתה מאחריות כלפי אזרחיה, בהגנה על הנכסים של כולנו – תפקידים ציבוריים שאותם, כזכור, הפסיקו מזמן למלא עובדי השירות הציבורי. אם עשית שירות שכזה בעמותות ולמען הציבור, זה לא ייחשב בעיני משפטני הרשות השנייה. כך, לפי פרשנותם את החוק, העמידו תנאים שבהם רק בעל ההון, הפקיד והקצין בדימוס יקבעו כאן את התוכן החדשותי.

שר התקשורת משה כחלון. מאפשר להגמוניה לחגוג. צילום: דקלה בסיס, מתוך עמוד הפייסבוק של השר

בימים האחרונים נבחרה לחברת החדשות של הערוצים המרכזיים שלנו חבורה שאין בה שום קול חברתי שיביא את הסיבות למופעי הצדקה הצדקניים והפילנתרופיים בערב הפסח הבא. במבחן ההוכחה והתוצאה, נציגי הציבור החדשים בחברת החדשות זרים לחלוטין לשיח ולאתגרים החברתיים ומשקפים את תמונת העולם של מי שעמד בראש בחירתם. בחירה מצוינת, כך הכתיר יו"ר הרשות השנייה את בחירתם של עסקן כדורגל מחיפה, אלוף משנה במיל, רו"ח וח"כ בדימוס ושאר חברים לדירקטוריון. זו כנראה נבחרת שתשקף על המרקע את ארץ אהבתו – ארץ בלי מזרחים לא נחמדים ובלי ערבים, ארץ בלי אקטיביסטים חברתיים חתרניים, ארץ השייכת בעיקר לאלה הדומים לו.

אני מודה, לרגע קט גם אני הייתי מועמד, אבל אני מזרחי, אגרסיבי, בלי ניסיון ציבורי, עם שנים רבות של פעילות חברתית והבנה כי ההגמוניה הכלכלית-תקשורתית מחייבת אותנו להתייצב מולה באופן עקבי ואלטרנטיבי על מנת לחשוף את הקומבינה המתנהלת כאן רחוק מהעין הציבורית ועם ארומה משפטית. כדאי לזכור, כי זה אף פעם לא נגמר בספירת ראשים מזרחיים, בפיוסים חביבים בין פוליטיקאים וסולחות מתוקשרות, האמת שזה גם לא מתחיל משם.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שור

  ולמרות זאת מדובר בשוק תוסס, ללא צנזורה, שמיליוני ישראלים רוכשים מוסיקה מזרחית אשר בשנים האחרונות כבר חדרה לזרם המרכזי, למרות הטעמים הידועים והפלייליסט של עורכי גל"צ.
  המסקנה היא שיש לפתוח את שוק התקשורת האלקטרונית לתחרות ללא רגולציה כבדה מדי, כל מי שירצה שיקים ערוץ רדיו, או TV וישדר מה שהוא רוצה.

  חג חירות לכול,
  שור

 2. יוסי

  צריך לפתוח כל שוק שהוא לתחרות ללא רגולציה. אני לא צוחק. המזרחים רגילים להתחבא מאחורי הסינר של המדינה, אבל זו טעות פטאלית, כמו שהרשימה הזו מראה. המזרחים צריכים להתחיל כלכלה מקבילה, חופשית, כולל מליציה להגנה עצמית (למשל בשדרות).

 3. זרח מזרחי

  אני לא מבין מה אתה רוצה.
  שלושה משבעת הדירקטורים הם מזרחיים, כך אני מסיק משם משפחתם.
  עו"ד רחל דון-יחיא, ד"ר יהודה לנקרי, רו"ח אהוד רצאבי.
  אבל אולי, לשיטתך, הם, כמו השר הממונה, השר משה כחלון שהוא "שר מזרחי נחמד שלמרות מזרחיותו ממשיכה ההגמוניה לחגוג את שליטתה המוחלטת בתקשורת". אולי הם רק "מזרחים נחמדים" וזאת הבעיה שלך.
  כלומר הבעיה שלך איננה שלא נבחרו מזרחים, אלא שלא נבחרו "מזרחים לא נחמדים". אז תודה שהתקדמנו. פעם היית בוכה על זה שלא נבחרו מזרחים. היום אתה מלין על כך שלא נבחרו "מזרחים לא נחמדים".
  החזרת אותי לגולדה מאיר בימים העליזים של הפנתרים השחורים, אבל בהפוכה.

 4. ליאת

  אני לא רואה איך הקינון המזרחי הזה הוא אפקטיבי.
  אולי הכותב נפל על קריטריון אחרים וכאחרון האלי ישיים מקטר על מוצאו? די כבר.

 5. בצחוק

  היה אם משה קריף היה נבחר ועדיין יכול היה לכתוב את דבריו בנוגע לבחירה.

  (-:

 6. חנן שליב

  הפעם צודק הכותב כי אכן דרוש יצוג מגוון ומאוזן יותר אם כי לא רק ואף לא בעיקר קופחו ה"מזרחיים".בכלל גישתם של קריף וחבריו הרואים בכל משתלב בחברה "טיפוס מחמד" להלן השר כחלון רק מנציחה את המצב הקיים ומומעת תיקון אמיתי, וחבל.

 7. מיכאל

  מה אתה רוצה מערוץ 2? שישמש במה לאמירות חתרניות וידאג לאיזון בין דעות ומגזרים בחברה? מדוע שייצג מזרחיים או כל מגזר אחר באופן הוגן? למה שיהיה הוגן בכלל? כל מה שערוץ 2 וכל טלוויזיה מסחרית יודעת ורוצה לעשות זה למכור את תודעת הצופים למפרסמים. כל התכניות נועדו לתכלית הזאת. לגרום לנו לצפות בהן כדי למכור אותנו ולקבל את כספי הפרסומת. זה ההיגיון של כלי התקשורת הזה בחברה הקפיטליסטית. אז מי אמור לשבת במועצת הרשות השנייה על-פי ההיגיון הזה, אימא תרזה? נראה לי אך הגיוני שבעל ההון צריך לשבת שם. הציפייה שלך לאיזון בערוץ 2 שקולה לדרישה לייצוג הוגן של הירוקים והחלשים בחברה בקונצרנים תעשייתיים ומסחריים דוגמת ווולמרט וטויוטה- מתחסד ומופרך לחלוטין. אפשר לכפור בהיגיון של הטלוויזיה המסחרית מלכתחילה, אבל מרגע שהוקמה אי-אפשר לצפות שתפעל אחרת. ומועצות למיניהן זה רק קוסמטיקה. זאת הדייסה שבישלנו, עכשיו צריך לאכול אותה. ומי שלא רוצה לאכול שייכבה את המכשיר או יעביר ערוץ.

 8. משה קריף

  ערוץ 2 עושה שימוש במשאב ציבורי. האוויר הציבורי שעליו עוברים דברי ההבל והאינטרסים המסחריים שייכים לכולנו. השתלטות הכסף הגדול עליו אינו גזירת גורל או "דייסה" שאנחנו חייבים לגרוס. מדובר בהחלטה פוליטית שהפקירה את המשאב הזה לאלה שעושים בו שימוש מסחרי רב הון לשיבוש התודעה. מכאן חובתינו להתערב, לנסות.
  אפשר, כפי שמרמזים דבריך, שלא לפקוד, גם את הזירה הזו כמו שאר מחוזות בהם מפסידה המערכה החברתית.
  זה בדיוק ההבדל בין מי שמטנף את עצמו בזירה הבוצית של המאבק החברתי הלא נגמר לבין מי שמראש יודע שאין כל סיכוי.

 9. מיכאל

  אולי טוב להילחם, ולו על הישג קטן, בזירה המכורה מראש הזאת? ועם זאת לא לשכוח שהיא כזאת ולדעת שישועה רדיקלית לא תצמח ממנה? אני מאד ספקני וחצוי. האם ההישגים הקטנים האלה לא ישמשו כעלי תאנה? האם לא יתחזקו ויתמכו בכל הרעות האחרות שהארגון הזה מפיץ? שאלות שהתשובה עליהן לא ברורה.

 10. ג. אביבי

  הגישה של "בלאו הכי הקרב אבוד מראש" השתרשה חזק מאוד בשיח המזרחי של היום. האמירה הזאת היא מכשלה לא רק לשיח המזרחי, לא רק למאבק המזרחי, אלא לעתיד המזרחים בישראל.
  אם יקום גוף ציבורי בלתי תלוי של מזרחים למען עתיד המזרחים בישראל, המאבקים כמו זה המדובר על מועצת הרשות השנייה, יהיו הרבה יותר אפקטיביים.

  נ.ב. למי ש"הוכיח" שיש איזון אתני במועצה כביכול. שם המשפחה 'דון יחיא' הוא אשכנזי (חלק מנושאי שם זה מייחסים את מוצא המשפחה ליהודי שגורש מספרד/פורטוגל לפני כ 400 – 500 שנה והיגר לפולין).

 11. מאור

  ערוץ 10 נהנה להיות הממזר שנלחם בבירוקרטיה המסורבלת, מערוץ 2 קופץ לי המבט המיוסר של יונית לוי כשהיא מדווחת על איזו עוולה שלטונית (ולא, נאמר, על כך שרוב הצוות המוכשר שסביבה עובד בשכר כמעט-מינימום ובשעות מטורפות כי הוא הרי לא "טאלנט"). מנקודת המבט האשכנזית שלי איני רואה הטיה אנטי-מזרחית, אלא בעיקר הטיה עסקית שמחפשת לקוחות ומאמינה רק בעסקים. בערוץ 2 זה מתחבא תחת כסות של "ממלכתיות". הם תמיד יעדיפו לדבר על גננות מתעללות, רשלנות רפואית, דיאטה וכו' ולא על נושאים חברתיים. לשים שם עוד מזרחים? סבבה- תקבל את ערוץ 24. לשים שם פעילים חברתיים- באמת קשה לי לראות מה הם ישנו.