טוויסט בעלילה

תהליך ההתחדשת של הספרייה הלאומית מרשים ביותר – אבל משום מה פסח על כמה מעובדיה
חן ברם

הספרייה הלאומית בגבעת רם נמצאת בעיצומו של תהליך התחדשות ועיצוב מחדש. חוק חדש נתן לספרייה מעמד של חברה עצמאית, במסגרתה החל מפעל הנגשה אלקטרוני של מאות אלפי ספרים כתבי יד ומסמכים, מתוכנן משכן חדש לספרייה ליד הכנסת ועוד. במקביל, בבניין הספרייה החלו להתקיים אירועי תרבות מגוונים ומעניינים, ונעשה מאמץ לקבל קבוצות רבות של מבקרים מכל רחבי הארץ כדי לחשוף בפניהם את האוצרות החבויים של בית הספרים הלאומי.

גם מקומם של העובדים אינו נפקד מתהליך זה: גויסו עובדים חדשים, שבשבוע שעבר נהנו מארוחה קלה בעת הרמת הכוסית המסורתית לחג החירות.

הספרייה הלאומית בגבעת רם

עם זאת, דומה שתנופת ההתחדשות פוסחת על שתי העובדות הנחמדות שאותן פוגש כל מבקר בפתח הספרייה: האחת אחראית על הפקדת התיקים של המבקרים, והשנייה שומרת על הכניסה, פותחת ראשונה את הבניין בשעות הבוקר המוקדמות, ולעתים גם סוגרת אותו. שתיהן עובדות שעות ארוכות, ונמצאות בתפקידן כבר כמה שנים. אבל למרות שהן אלו שמקדמות בשם הספרייה את המבקרים בבניין – הן עצמן עובדות של חברת שמירה קבלנית. כדי להגיע לשכר סביר הן נאלצות לעבוד שעות נוספות רבות, ואף שלא בדקתי זאת לעומק, ספק עם הן זוכות לתנאים סוציאליים הוגנים. לעניין זה ההתחדשות עדיין לא הגיעה – ואולי להיפך: היעילות הכלכלית כבר כאן ואין צורך להתחדש.

בית הספרים הלאומי נועד "לאסוף, לשמר ולטפח את אוצרות הידע, המורשת והתרבות  של מדינת ישראל ושל העם היהודי". מקימיו, לפני יותר ממאה שנים, הדגישו כי הוא יאפשר יצירה תרבותית ברוח חזונם האוניברסלי של הנביאים. לצד כל המחמאות המגיעות לתהליך ההתחדשות המרשים, אולי היה כדאי לחכות מעט עם חלק ממופעי הציבור לקהל השבע, להסתפק בפחות מסכי פלזמה, אבל לקבל את הבאים לספרייה עם עובדים הנהנים מתנאי העסקה שווים לשאר עובדי בית הספרים הלאומי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. נפתלי אור-נר

    לכותב שמצא לנכון להפנות את תשומת הלב לשתי "עובדות הקבלן".
    אני מקווה שיהא במאמרו זה בכדי להפנות את תשומת לב הנוגעים בדבר לעניין, וכי אלו יביאו לשינוי במצב ההעסקה של עובדות אלו

  2. אריאל

    אני עדיין לא הצלחתי להבין, איך, איך יכול להיות שהעסקת עובדי קבלן ללא זכויות היא חוקית? הרי היא עוקפת את החוקים במדינה! אם מוסד מסויים חייב לתת תנאים מסויימים לעובדים שלו, הרי שגם הקבלן צריך להיות מחוייב להעניק אותם תנאים בדיוק לעובדים אלה. למה שהחברה הקבלנית החיצונית לא תהיה מחוייבת לחוק???