שני פוגרומים, שתי הערות

מהמשיחיות החריגה של הרב שפירא וחבר מרעיו בעסירא אל קבליה ועד הענישה הקולקטיבית של צה"ל בעוורתא
יוסי גורביץ

שועטים לעבר השבתאות

בשבוע שעבר ביצעו מתנחלים שוב פוגרום, הפעם בעסירא אל קבליה. כמקובל בקרב חמושי צה"ל, הם לא עשו דבר למנוע את הפוגרום. למה אני מטריד אתכם עם אירוע שגרתי שכזה? כי בכל זאת היו בו שני דברים לא שגרתיים. קודם כל, הוא התרחש בשבת, וזה חדשני. ההלכה, מאז ימי החשמונאים, מתירה הגנה חמושה בשבת מפאת חשש לפיקוח נפש, אבל ספק גדול אם יש הרבה רבנים שהיו מגדירים יציאה לכפר סמוך על מנת לרגום את המקומיים ולהצית את רכבם – עבירה ברורה על שלל איסורי הדלקת אש – כ"פיקוח נפש".

צילום מסך: בצלם

אבל לפוגרומצ'יקים היה רב. הוא היה איתם, בשטח. המדובר, כמה לא מפתיע, ביצחק "תורת המלך" שפירא מיצהר. שפירא יכול היה להרשות את זה לעצמו, משום שכשבוע קודם לכן, חזר משרד החינוך לממן את הישיבה שלו, אחרי חצי שנה של הפסקה, והוא חזר לסטטוס של עובד מדינה. לתייק ולשמור, לפעם הבאה שבנימין נתניהו יתלונן על הסתה ברשות הפלסטינית.

שפירא, כמובן, לא טיפש והוא יודע שמחפשים אותו, אז הוא פשוט עמד שם והסתכל, בלי לומר מילה. מילים היו עשויות לסבך אותו; העמידה השותקת בעוד האבנים מתעופפות מבהירה לקהל היעד שלו בדיוק איפה עומד שפירא. וכשיעצרו את התלמידים ששילהב, שפירא יוכל לומר להגנתו, בצדק מוחלט, שהוא לא אמר כלום. הוא רק היה שם. תרגיל הקריצה הרבני הרגיל.

ביצהר שמו לב למשהו חשוב לא פחות: בנוכחותו השקטה, פסק שפירא בלי מילים שפוגרומים בשבת מותרים. אם הם היו אסורים, הוא היה מחויב לנזוף באנשים שהיו שם. הוא לא הרב הראשון שפורץ גדר מבחינה זו: דב ליאור, הרב של המחתרת, פסק שמותר לצלם בשבת פינוי מאחז כדי להרתיע את המפנים (בשל "פיקוח נפש", עאלק), ופסק שלמתבצרים בחומש מותר לשתות בתשעה באב. לשני אלה הצטרף לאחרונה שמואל אליהו, שקבע שחלה חובה הלכתית על כל יהודי להקריב גדי בהר הבית, תוך שהוא מתעלם בבוז מן האיסורים לעלות על ההר מבלי שאפשר יהיה למרוח אפר פרה אדומה על המקריבים (זו לא בדיחה).

משחקים כאלה עם ההלכה היו נפוצים בקרב כתות שלאחר מכן פרשו מן היהדות, כמו השבתאים והפרנקיסטים, ואחרי הטראומה של פרשת שבתאי צבי, הממסד הרבני ראה בעין עקומה במיוחד שינויים כאלה. ליאור ושפירא מתירים לעצמם את מה שהם מתירים בשל התפיסה ש"ארץ ישראל מעל לכל", או, בניסוח השגרתי יותר של בני עקיבא, "ארץ ישראל לעם ישראל על פי תורת ישראל". הארץ בהתחלה, העם חשוב פחות, ואחר כך, בסוף, התורה.

זה היפוך משיחי של התפיסה הרבנית השגרתית, שגורסת ש"תלמוד תורה מעל לכל". אמנם גם התפיסה הזו, כמובן, היא תפיסה מעמדית: היא מקדשת את מעמדם של "תלמידי החכמים", קרי אלו שעיקמו את הטקסט ומצאו בו את דוד המלך כבחור ישיבה. ואפשר לטעון, לא בלי צדק, שהציונות כולה היא תנועה משיחית, שאם לא כן המדינה היהודית היתה מוקמת באוגנדה, ומערכת ה-Hasbara שלה היתה צריכה להתמודד (במידת הצלחה דומה) עם אהדת העולם לשבטים האפריקניים המדוכאים.

אבל המשיחיות של שפירא וחבר מרעיו חריגה בכל זאת, וסביר שהמשיחיות שלהם תעשה מה שכל משיחיות עושה: תתפוצץ להם בפרצוף ותגרום נזק מסיבי. יש לקוות שרק הפסיכים ייפגעו, אבל למרבה הצער היסטורית זה לא המצב.

פוגרום עוורתא, סוף?

שמעו, אין מה לומר, דובר צה"ל החדש הוכיח שהוא תותח. כמו קודמו, גם הוא יודע לייבש עיתונאים ששואלים שאלות קשות, אבל הפעם הוא התעלה על כל מה שעשה בניהו: הוא הודיע על מעצר החשודים בטבח באיתמר בדיוק בזמן למהדורות של ערב החג, למרות שהם הוחזקו על ידי צה"ל כעשרה ימים קודם לכן ושיחזרו את הרצח כמה ימים קודם, ועשה את כל זה תוך הזרקת רמזים בלתי פוסקת לתקשורת. אין מה לומר, אשף תקשורת.

הרס שביצעו חיילי צה"ל בבית בעוורתא. צילום: רופאים לזכויות אדם, cc by-nc-nd

ומאחר ואנחנו יודעים היום שהחשודים היו במעצר כבר ב-5 באפריל, אז מותר לקבוע ללא היסוס שכל האלימות, ההרס והמעצרים הנרחבים שאירעו בעשרת הימים שבין המעצרים ובין ההודעה הפומבית עליהם היו במקרה הטוב מיותרים לגמרי ובמקרה הרע ענישה קולקטיבית שקיבלה הסכמה בשתיקה. צריך לומר על זה כמה מילים.

קודם כל, מדובר בחשודים. אשמתם עוד לא הוכחה, ובהתחשב בכך שהם נעצרו במשך ימים ארוכים בלי גישה לעורך דין, שבני משפחותיהם נעצרו גם הם, ושפחות או יותר כל מי שהם הכירו נעצר, אפשר לומר בבטחון שלהודאות שלהם אין כל ערך כראיה – אפילו אם במקרה שלהם, השב"כ חרג מהמנהג שלו להכתיב את ההודאה לנאשם ולהחתים אותו עליה אחר כך. בהתחלה אמרו שיש לשב"כ ראיות חותכות, DNA. עכשיו אומרים שמדובר בעצם ב-DNA של בני משפחה. נראה מה יצא בבית המשפט – אם יתנו לנו לראות. ולפני שיתחילו כל המפגרים הרגילים מהימין לקפוץ – זו בדיוק היתה עמדתי בפרשת חיים פרלמן, שהשב"כ תפר לו תיק ושפרלמן הסתבר כאינטליגנטי ממנו וכמי שהיה חכם מספיק לא להשבר ולא להודות. הודאה, תחת מערכת המשפט הנוכחית, היא הרשעה אוטומטית. גם לפרלמן ייחס השב"כ הרים וגבעות, וסופו שהוא נאלץ למשוך את כתב האישום נגדו.

נקודה שניה: במהלך החיפוש אחרי החשודים – נניח לצורך הדיון שיש ראיות של ממש נגדם – ניהלו צה"ל והשב"כ פעולות תגמול בכפר עוורתא, זרעו הרס ועצרו מאות אם לא אלף מתושבי המקום, וגם נתנו בשקט למתנחלים להקים מאחז על אדמות הכפר. מעניין מה היה קורה אם המצב היה הפוך: הבה נחשוב על ההתנחלות איתמר, קנה משרץ ידוע של רוצחי פלסטינים – לא פחות מארבעה מהם יצאו משם, במקום יש 1,032 מתנחלים, כך שהסיכוי שאחד מתושבי איתמר יהיה רוצח הוא 1:250 לעומת 1:2,000 בעוורתא (אוכלוסייה: 6,000, מתוכם 3 חשודים ברצח, אחד הוצא להורג ללא משפט): כלומר, הסיכוי שאחד מתושבי איתמר יהיה רוצח גבוה פי שמונה מהסיכוי שאחד מתושבי עוורתא יהיה רוצח, ואף על פי כן – מישהו באמת חושב שהיו נותנים לצה"ל ולשב"כ להשתולל כך באיתמר, אפילו בשם המטרה של מציאת רוצח?

ושלישית, הרמטכ"ל בנימין גנץ הודיע אתמול ש"ששני הרוצחים של משפחת פוגל מאיתמר הם לא בני אנוש […] מי שעצרנו אולי מקופל בתוך דמות אדם, אבל אין בינו לבין בן אנוש ולא כלום. אני מקווה שמערכות הצדק יידעו לטפל בהם ולבחון איתם את מה שנדרש". גנץ היה צריך לסתום את פיו. קודם כל, משום שבני אדם הם בני אדם, ומי ששולל מבני אדם את אנושיותם שולל למעשה את זו שלו. שנית, וחשוב מכך, גנץ הוא המפקד של השופטים הצבאיים שישפטו את שני החשודים. הוא שולח מסר עבה מאד לשופטים, מה פסק הדין שעליהם לתת, ועכשיו מצפים שנאמין ששופט צבאי, שהקריירה שלו תלויה בין השאר בגנץ, יעיז להצביע בעד זיכוים. כנראה שגנץ לא יכול היה להתאפק שלא לקפוץ על המסיבה שארגן לו דובר צה"ל, ויש לקוות מאד שהוא לא רומז כאן להטלת עונש מוות – שופטים צבאיים עשו את זה במהלך האינתיפאדה, מתוך ידיעה שזה יפסל בערעור.

ועוד דבר אחד: צה"ל הודיע שלרגל החג, הוא הטיל סגר על השטחים. הסגר, כמובן, לא חל על ההתנחלויות. היש דבר אירוני יותר מחג החירות בישראל, כשמיליוני פלסטינים נתונים במצור?

פורסם לראשונה בבלוג החברים של ג'ורג'

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור ק

  כך קובע סעיף 184 לחוק השיפוט הצבאי תשט"ו 1955 (פרק שני: בתי דין צבאיים): "בעניני שפיטה – אין על שופט צבאי מרות זולת מרותו של הדין ואין הוא נתון למרות כל שהיא של מפקדיו."

 2. פרידמנית

  מזועזעת אני על שום מה? על שום שעוד אפשר להזדעזע מפוגרומים כאלו.
  עצוב על שום מה? על שום שגורביץ כאזרח במדינת ישראל, שאינה דמוקרטיה מתוקנת, לא יודע שגם אם הרב אומר שעמד ולא עשה דבר אלא רק צפה, הרי שהוא היה אמור להיתבע במדינה מתוקנת. כיוון שאדם שצופה בעבירה ולא נוקף אצבע, בין א הוא רב ובין אם הוא לא רב, הוא אדם שהינו שותף לעבירה.
  ושאינו יודע לשאול הוא שוב גורביץ, ששוכח שצבא הכיבוש לישראל הוא זה שפועל יחד עם המתנחלים. פעם עושים אלו פוגרום ופעם האחרים ולמרבה הצער אין האחד מבטל את השני.

 3. דובר צה"ל

  ככה צריך לעשות: לא להתייחס לפוגרומים המתוארים ולא להתייחס לדברים החמורים של גנץ. רק להתחבא מאחורי תקנות וחוקים, שברור לכל אדם שיודע משהו בחוק, סדר וצבא שהמרחק בינם לבין המציאות רחוק פחות או יותר כמו המרחק בין מה שביבי אומר למה שביבי עושה.

  אני גאה בך, דרור.

 4. דרור ק

  אתה מייחס לי כוונות נסתרות (אולי על-פי המסורת הנפוצה באתר הזה כאילו אין טקסט אלא רק סאב-טקסט). אני בסך-הכול תיקנתי טעות שמופיעה במאמר. יוסי גורביץ' כתב שהרמטכ"ל הוא המפקד של השופטים שידונו את החשודים ברצח. לפי החוק, השופטים הממונים מטעם צה"ל אינם כפופים לרמטכ"ל בבואם לכתוב את פסק הדין אלא לחוק בלבד.

 5. אוהד

  ממש ליל הבדולח. אין כוח אפילו להיכנס לעימות עובדתי עם הטיעונים המופרכים הללו, רק זאת: העובדה שאינך מביע ולו שמץ של צער וכאב על תינוקת שנשחטה בדם קר, מלמדת על רמתך המוסרית הגבוהה כפעיל "זכויות אדם". מזכיר לך: אפילו שמדובר ביהודייה – היא עדיין תינוקת.

  פעם עוד הייתם מנסים לגנות עם הסברים פסיכולוגיסטיים מפולפלים, מעשים מהסוג של הטבח באיתמר. היום אפילו גינויים אין. ככה זה. ההגדרה ל"זכויות אדם" היא לרוב שיורית – זכויותיהם של כל בני האדם, למעט אלו שגזעם "יהודי".

 6. דרור ק

  צריך להגיד במילים ברורות: אין שום הצדקה לענישה קולקטיבית. לפעמים אין בררה וצריך לנקוט בצעדים אכזריים לצורך הגנה עצמית. זה המצב היום עם רצועת עזה. זה לא מצב טוב, אבל אין בררה אחרת. במקרה של עוורתא לא מדובר בהגנה עצמית כי הפשע כבר נעשה. כשהמחבל יגאל עמיר רצח את ראש ממשלת ישראל העמידו רק אותו לדין, לא את כל תושבי הרצליה. איוואן דמייניוק שנחשד בפשעים קשים נגד האנושות שוחרר מחמת הספק, כי הראיות נגדו לא היו ודאיות. אם נלך למקורות, אברהם אבינו ביקש מרבש"ע לא להשמיד את סדום אם ימצא בה עשרה צדיקים, ואלוהים הסכים. עוורתא היא בכל זאת לא סדום, ואי-אפשר לעשות שפטים בתושביה רק בגלל שיש חשד ששניים מהם ביצעו פשע מחריד.

 7. כפיר אזולאי

  אז אחרי טבח איתמר ציפינו מהשמאל לקרוא לחיסול הישוב הפלסטיני בעוורתא.
  אבל הצביעות-אוי צביעות השמאל…

 8. אוהד

  גם אתה מחמיץ את העניין. צה"ל והשב"כ לא פעלו בכפר מתוך תחושות נקמה. בכלל, בוא לא נדבר על נקמות – אחרי שהפלסטינים שחטו שני חיילי מילואים בלינץ' ברמאללה, צה"ל הפציץ בטונאדות, ואת תחנת המשטרה ששימשה מוקד לשחיטה, תוך שהוא מתריע מראש את השוטרים ששהו בה..

  עווארתא הייתה נתונה בסגר לשם מציאתם ואיתורם של המחבלים. אני סמוך ובטוח שלא כל תושבי עוורתא ידעו או השתתפו במעשה, או תמכו בו. להפך – דווקא העובדה כי רק שניים השתתפו בטבח – הובילה לחקירה מאומצת, שבמסגרתה הוטל עוצר על הכפר.

  מעניין איך הפלסטינים היו מאתרים רוצחים יהודים בהתנחלויות? יודע מה, יותר מעניין: איזה מאמרים היו כותבים פעילי "זכויות אדם", על כיצד ואיך צריך לפשוט על התנחלויות, בהן יש רוצחים יהודים.

 9. גיל

  הפלסטינים אינם אמורים לאתר רוצחים או פושעים בכלל בהתנחלויות. החובה לשמור את החוק על מנת להגן על תושבי חבל ארץ כבוש מוטלת על הכוח הכובש, ישראל. כאשר הפלסטינים יהיו הכובשים האחראים לשמירת החוק יהיה טעם לדבר על פרקטיקת שמירת החוק שלהם. עד אז, עלינו להסביר מדוע צה"ל מנהל פוגרומים, לא מה היו עושים פלסטינים לו היו הם במקומנו.

 10. עמוס

  אוהד – אני לא שואל אותך את מי לגנות, מתי לגנות, איך לגנות, ואם הגינוי ראוי בעיניך . אני לא מבקש ממך תעודת הכשר מוסרית, אתה ןושכמותך לא מעניינים אותי כקליפת השום. באתר הזה פורסמו גינויים ברורים לרצח באיתמר ולמעשי זוועה אחרים. המפלצתיות והאכזריות שעולים מדבריך פוסלים אותך אפילו מלדבר על גינויים מוסריים

  ובכלל – על שולחני יש שתי ערימות. באחת, גבוהה מאוד, יש כל הגינויים שהשמאל גינה רציחות של יהודים, בשנייה – כמעט ריקה – יש את אפס הגינויים שאתה ומשסייך גינו אי-פעם – רצח ילדים מן המארב, חניקת ילד, רצח קשישים בשדה. אפילו מגה-סלב ומורה רוחני של כפיר אזולאי כאן הרב פורמן לא גינה. אז פשוט, דעתך לא מעניינת אותי

  כפיר – אתה מתוחכם אתה. יש לך דיעה? למה לא תביע אותה? תזכיר לי, האם דרישת השמאל התקבלה והיישוב היהודי בחברון פונה בעקבות הטבח האכזרי של גולדשטיין? ואתה, אתה היית בעד פינוי את הישוב היהודי בחברון בעקבות גולדשטיין? מה אתה מתעסק עם השמאל, תתעסק עם עצמך. אתה בעד פינוי עוורתא? נגד? אולי? תלוי ברב פורמן? אולי במקום לשאול איזה "שמאל" מדומיין תגיד מה לעזאזל *אתה* חושב?

  אני חושב שאתה ואוהד תומכים ומעודדים רצח תינוקות ערבים וסולדים מרצח תינוקות יהודים. זה נכון? איפה רשימת הגינויים שלכם?