• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

בנות ישראל יסתדרו, תודה

מה יותר מפחיד: "תופעת" ההתבוללות או הדיון הגזעני שקיימה הוועדה לקידום מעמד האישה (!) בהנהגת ח"כ ציפי חוטובלי. הממצאים לפניכם/ן
דורית אברמוביץ'

בתחילת פברואר נשלחה הזמנה, שהודיעה כי הוועדה לקידום מעמד האשה תקיים דיון על "התבוללות". כן, לקח זמן-מה להבין כי זהו אכן הנושא של אותה הזמנה. בפנייה שהתארגנה במהרה מטעם ארגונים פמיניסטיים (בניסוחה של עמותת איתך-מעכי) אל יו"ר הוועדה, ח"כ ציפי חוטובלי, הובעה מחאה רחבה על עיסוקה בנושא הטעון כל-כולו בגזענות צרופה. מה לה, לוועדה לקידום מעמד האשה, ולנושא חמור כמות זה? אין צורך להכביר פה מלים על שימוש לרעה בתפקידה של אותה ועדה, כאשר בוחרת יושבת ראשה לעסוק בגזענות – חד וחלק – בשם קידומו של מעמד האשה.

מתמליל הדיון, עולה כי לדידה של חוטובלי ושל שאר אלו התומכים בתפיסותיה המטרידות, מתבוללת היא יהודייה שנישאה, רחמנא ליצלן, למי שהוא לא בן דתה, וחמור מכך – לערבי! – דבר המעיד כי היא מצויה בסכנה. בשם הגנה לכאורה על נשים ונערות שלטעמה הן "בסיכון", נוצר לו דיון שתואם תוכנית והיסטורית שנים ואירועים אותם מציינים לזיכרונם של קורבנות גזענות סדרתית. כמה קל לעשות שימוש במונח "נערות בסיכון" כדי לתת לגיטימציה להיררכיה לאומנית, מסוכנת, מפחידה.

מה שבדרך כלל פחות מקובל לדבר עליו זאת תופעת ההתבוללות הפנים הישראלית. לפני חודש ימים בערך יצא לעיתונות מכתב הרבניות… והמכתב הזה הופנה בעיקר לתופעה של נישואים בין יהודיות למוסלמים. המכתב הזה בעצם ניסה להזהיר בנות שנמצאות בשירות לאומי, בלימודים בכל מיני מקומות, שהן באות במגע עם אוכלוסייה שאינה יהודית להיזהר ולהישמר מפני אנשים שמתחזים ליהודים ובסופו של יום מתברר שהם אינם יהודים… ומאחר והתופעה היא תופעה שמיוחדת לנשים, הנישואים בין יהודיות למוסלמים, אז באופן טבעי הוועדה לקידום מעמד האישה מצאה לנכון לעסוק בנושא הזה. (ח"כ ציפי חוטובלי, פרוטוקול מס' 78 מישיבת הוועדה לקידום מעמד האישה)

עד כמה ניאלץ להמשיך ולהזכיר כי כל אלה שמטיפים בגלוי למען הגנה על "בנות ישראל" מפני התחברות למי שמגלם בתפיסה פשיסטית את "חיית האדם", מניעים כאן גלגלים מסוכנים להחריד לחברה היהודית-ישראלית. ולמותר לציין כי זהו עוד גילום של חיבור בין תפיסות של שוביניזם וגזענות, כי הרי יש להגן על בנות ישראל החלשות מכוחם המפלצתי של הערבים שמאיימים לדרדרן אל סכנות.

זה לא עוד דיון בוועדה לקידום מעמד האשה, זה לא עוד פוסטר או פלאייר שמחולק; זוהי מדיניות שבאה ממרומו של שלטון, ועניינה הטמעה שיטתית של תפיסת "הערבי" כתת-אדם. פעם, כאשר היו אלה "ג'וקים בבקבוק", עוד ניתן היה לסמן כי אלו אמירות שבאות משוליים של פרלמנט. כיום, כאשר מסרים כאלה וחמורים עוד יותר יוצאים מליבת ממשלה ומתורגמים גם לשורת חוקים שעניינם מחיקה של מחאה וביקורת חברתית-אזרחית, יש לראות בדיון הוועדה עוד צעד של נורמליזציה והסדרה של גזענות מבית מדרש שאינו בשוליים – כי אם כבר זה זמן מתנהל מתוך ובדמותה של ממשלה.

הפגנה נגד ערבים בשכונת התקווה. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

זו עוד הזדמנות להזכיר לחוטובלי כי כאשר היא מרשה לעצמה להשליט את תפיסתה על ועדה האמורה לקדם את מעמדן של נשים בחברה, היא מדירה ומוחקת קהל עצום ורב של נשים. כי מה שעבורה הוא סכנה לטוהר דם יהודי, הוא עבורי ועבור רבות נוספות סכנה לחייהן של כה הרבה נשים ואנשים. אז חוטובלי, אנא אל תדברי בשמי, ואל נא תדברי בשם קידום מעמדן של נשים. אם את רוצה להטיף לאפרטהייד יהודי על ערבים, אנא אל תעשי זאת בשם הגנה עלינו.

ואם מחאה של עשרות ארגונים פמיניסטיים נגד קיומו של דיון כמות זה בוועדה לקידום מעמד האשה לא מהווה עבורך מניע לביטולו, ואם ארגונים פמיניסטיים הודיעו לך כי לא יגיעו לישיבת הוועדה הארורה הזו, הסבירי נא לנו את מי את מייצגת ובשם מי את יושבת הראש. ואם ערבי עבורך הוא גילום של איום על טוהר הדם, אנא זכרי שאת מבטלת את קיומן וחייהן כאן של נשים ערביות, כי הרי גם הן שייכות לאיום על שלמותו של העם (היהודי) הנבחר.

אז יש רק לשוב ולשאול: למי שייכת ובשם מי מתקיימת הוועדה הזו בכלל?

כנראה שיעניין אותך גם: