בנות ישראל יסתדרו, תודה

מה יותר מפחיד: "תופעת" ההתבוללות או הדיון הגזעני שקיימה הוועדה לקידום מעמד האישה (!) בהנהגת ח"כ ציפי חוטובלי. הממצאים לפניכם/ן
דורית אברמוביץ'

בתחילת פברואר נשלחה הזמנה, שהודיעה כי הוועדה לקידום מעמד האשה תקיים דיון על "התבוללות". כן, לקח זמן-מה להבין כי זהו אכן הנושא של אותה הזמנה. בפנייה שהתארגנה במהרה מטעם ארגונים פמיניסטיים (בניסוחה של עמותת איתך-מעכי) אל יו"ר הוועדה, ח"כ ציפי חוטובלי, הובעה מחאה רחבה על עיסוקה בנושא הטעון כל-כולו בגזענות צרופה. מה לה, לוועדה לקידום מעמד האשה, ולנושא חמור כמות זה? אין צורך להכביר פה מלים על שימוש לרעה בתפקידה של אותה ועדה, כאשר בוחרת יושבת ראשה לעסוק בגזענות – חד וחלק – בשם קידומו של מעמד האשה.

מתמליל הדיון, עולה כי לדידה של חוטובלי ושל שאר אלו התומכים בתפיסותיה המטרידות, מתבוללת היא יהודייה שנישאה, רחמנא ליצלן, למי שהוא לא בן דתה, וחמור מכך – לערבי! – דבר המעיד כי היא מצויה בסכנה. בשם הגנה לכאורה על נשים ונערות שלטעמה הן "בסיכון", נוצר לו דיון שתואם תוכנית והיסטורית שנים ואירועים אותם מציינים לזיכרונם של קורבנות גזענות סדרתית. כמה קל לעשות שימוש במונח "נערות בסיכון" כדי לתת לגיטימציה להיררכיה לאומנית, מסוכנת, מפחידה.

מה שבדרך כלל פחות מקובל לדבר עליו זאת תופעת ההתבוללות הפנים הישראלית. לפני חודש ימים בערך יצא לעיתונות מכתב הרבניות… והמכתב הזה הופנה בעיקר לתופעה של נישואים בין יהודיות למוסלמים. המכתב הזה בעצם ניסה להזהיר בנות שנמצאות בשירות לאומי, בלימודים בכל מיני מקומות, שהן באות במגע עם אוכלוסייה שאינה יהודית להיזהר ולהישמר מפני אנשים שמתחזים ליהודים ובסופו של יום מתברר שהם אינם יהודים… ומאחר והתופעה היא תופעה שמיוחדת לנשים, הנישואים בין יהודיות למוסלמים, אז באופן טבעי הוועדה לקידום מעמד האישה מצאה לנכון לעסוק בנושא הזה. (ח"כ ציפי חוטובלי, פרוטוקול מס' 78 מישיבת הוועדה לקידום מעמד האישה)

עד כמה ניאלץ להמשיך ולהזכיר כי כל אלה שמטיפים בגלוי למען הגנה על "בנות ישראל" מפני התחברות למי שמגלם בתפיסה פשיסטית את "חיית האדם", מניעים כאן גלגלים מסוכנים להחריד לחברה היהודית-ישראלית. ולמותר לציין כי זהו עוד גילום של חיבור בין תפיסות של שוביניזם וגזענות, כי הרי יש להגן על בנות ישראל החלשות מכוחם המפלצתי של הערבים שמאיימים לדרדרן אל סכנות.

זה לא עוד דיון בוועדה לקידום מעמד האשה, זה לא עוד פוסטר או פלאייר שמחולק; זוהי מדיניות שבאה ממרומו של שלטון, ועניינה הטמעה שיטתית של תפיסת "הערבי" כתת-אדם. פעם, כאשר היו אלה "ג'וקים בבקבוק", עוד ניתן היה לסמן כי אלו אמירות שבאות משוליים של פרלמנט. כיום, כאשר מסרים כאלה וחמורים עוד יותר יוצאים מליבת ממשלה ומתורגמים גם לשורת חוקים שעניינם מחיקה של מחאה וביקורת חברתית-אזרחית, יש לראות בדיון הוועדה עוד צעד של נורמליזציה והסדרה של גזענות מבית מדרש שאינו בשוליים – כי אם כבר זה זמן מתנהל מתוך ובדמותה של ממשלה.

הפגנה נגד ערבים בשכונת התקווה. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

זו עוד הזדמנות להזכיר לחוטובלי כי כאשר היא מרשה לעצמה להשליט את תפיסתה על ועדה האמורה לקדם את מעמדן של נשים בחברה, היא מדירה ומוחקת קהל עצום ורב של נשים. כי מה שעבורה הוא סכנה לטוהר דם יהודי, הוא עבורי ועבור רבות נוספות סכנה לחייהן של כה הרבה נשים ואנשים. אז חוטובלי, אנא אל תדברי בשמי, ואל נא תדברי בשם קידום מעמדן של נשים. אם את רוצה להטיף לאפרטהייד יהודי על ערבים, אנא אל תעשי זאת בשם הגנה עלינו.

ואם מחאה של עשרות ארגונים פמיניסטיים נגד קיומו של דיון כמות זה בוועדה לקידום מעמד האשה לא מהווה עבורך מניע לביטולו, ואם ארגונים פמיניסטיים הודיעו לך כי לא יגיעו לישיבת הוועדה הארורה הזו, הסבירי נא לנו את מי את מייצגת ובשם מי את יושבת הראש. ואם ערבי עבורך הוא גילום של איום על טוהר הדם, אנא זכרי שאת מבטלת את קיומן וחייהן כאן של נשים ערביות, כי הרי גם הן שייכות לאיום על שלמותו של העם (היהודי) הנבחר.

אז יש רק לשוב ולשאול: למי שייכת ובשם מי מתקיימת הוועדה הזו בכלל?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נתנאל פישלר

  …מפני התחברות למי שמגלם בתפיסה פשיסטית את "חיית האדם"

  מתוך אתר וואלה (אשר לא נחשד בנטיות ימניות) מסתבר ש 37% מהאוכלוסיה הנ"ל בעד טבח תינוקות במיטה.

  http://news.walla.co.il/?w=/1/1813035

 2. זהבית

  בא להקיא מהדעות של האישה הזאת. זה מצמרר,מרגיז ובעיקר תחושה של יאוש מהכח שניתן לה בעצם היותה יו"ר הועדה לקידום האישה.
  אחד הדברים היפים בארגוני הנשים שיש שם פעילות לקידום נשים מבלי לדעת את ההשתייכות הפוליטית להן.
  מה שאי אפשר להגיד על הגברת המפחידה הזאת.

 3. לנתנאל פישלר

  ואיתם בעצם מותר להתחתן?

 4. פוניו דב

  בגרמניה הנאצית פסלו כל מגע עם מי שלא שייך לגזע הארי(כושים,יהודים) וברבות הימים אף חקקו זאת בחוק. הכל נומק בהגנה על עליונות הגזע.
  קיים דמיון לא מפתיע בין רעיונות אלה לבין השקפת עולמה של ח"כ חוטובלי.
  פיחות המעמד האישה עומד ביחס ישיר עם השקפות אלה. (לא רק אצלינו-יש עוד כמה מדינות נאורות באזורינו).
  זו לא גזענות נגד ערבים. זו גזענות כהשקפת עולם.
  עדיין אין חוקים.הם בלי ספק בדרך.

 5. איל

  וכל האמצעים כשרים.

 6. אזרח

  מבולל את דומותיה בכל דור ודור מאז ימי בית שני
  ראה מרד בר כוכבא
  הנצרות
  האינקוויזציה
  גירוש ספרד
  היהודים ברוסיה
  היהודים במזרח אירפה
  וכ"ו
  הכל קרא בהכוונם
  של הרבנים הגאונים
  בפרט בתקופת שבתאי צבי
  וטרום מלחמת העולם השניה

 7. יורם גת

  כולל ילדים רבים נתמכה על ידי למעלה מ-90% מהציבור היהודי בישראל.

 8. איזי גור

  אלמלא ראינו, ובחלקנו גם חיינו, בתוך הצגה שהחלה בדיוק כך,, היינו שמחים לגלות כי החוטובלי ודומיה אינם אלא ויצי חולף.

 9. מרדכי

  מעניין כמה גברים יהודים נישאו למוסמיות,לעומת נשים יהודיות לערבים,ותחשבו על זה

 10. המן

  לא ממש רלוונטי.

 11. רוני

  ועכשיו לגברים ערביים בפרט. "קידום האישה" לאן ?

 12. גידי

  אני גם נגד הדיון האיוולי
  אבל די עם ההשמצות על היהודים

 13. ריקי ישראלי

  וראו את השלטים המונפים בהפגנה המגעילה הזו בשכונת התקווה. משמעותן אחת – הנשים היהודיות הינן רכוש הגברים היהודיים – ולא אנשים אוטונומיים הזכאים לבחירת בן זוג על דעת עצמן. אשה יהודיה הנישאת לבן עם זר – (ובעיקר ערבי) פוגעת בזכות הקניין של גברי השבט.
  דרך אגב, זו כמובן גם ראיית העולם של גברים ערבים רבים, ומכאן העובדה שאשה ערביה הבוחרת לה בן זוג מחוץ לשבט מתחייבת בחייה.

 14. דניאל

  את הפסקה האחרונה ואת זאת שלפניה אני מבקש שכל לוחם או לוחמת שוויון מגדרי יפנים או תפנים לעצמו או לעצמה. קישור של פמניזם עם מטרות פוליטיות מדיניות ואחרות רק פוגע במטרה, בין אם זה מה שמוגדר בציבור כשמאל סהרורי או ימין לאומני. על מנת לעשות סדר בדברים, אין כל בעיה שארגון כלשהו, בין אם הוא פוליטי או לא ינהיג ערכים של שוויון בין המינים ואף זה רצוי. אבל כשזה מגיע כהסבר לתפיסה פוליטית אחרת זה יוצר הדרה של כל מי שלא מאמין באותה תפיסה. ניתן לראות את תגובתי במאמר "כלכלת כיבוש בראי פמניסי" שמביעה את אותה מורת רוח מהשעטנז.