פועלי כל העולם התפצלו

היום חל האחד במאי, בכל העולם חוץ מישראל. לפי חוקי הזמן המקומיים, פיקוח נפש דוחה שבת, שבת דוחה יום השואה וזה דוחה את האחד במאי. לישראל אין גבולות מוגדרים בזמן, ממש כשם שאין לה בחלל
אורה לב-רון

תחת הסיסמה "פועלי כל עולם התאחדו", התפצלה צעדת האחד במאי התל-אביבית למסלולים נפרדים ולימים נפרדים. יחד עם זאת היה לכולם מן המשותף: הם לא חלו באחד במאי.

ביום שישי, ה-29 באפריל יצאו לדרך צועדים בשני מסלולים עיקריים: ההיסטורי (בית הוועד הפועל) ולצידם האיגוד המקצועי הגדול במדינה, ההסתדרות; החדש, משכונות הדרום, ולצידם האיגוד המקצועי המתחזק – כוח לעובדים.  נקודת מפגש נרשמה בגן מאיר. למחרת, בשבת, 30 באפריל, יצאו לדרך צועדים יהודים וערבים ולצידם האיגוד המקצועי מען.

המוני העמלים, החלכאים, הנדכאים ו/או חדורי האידיאולוגיה, חדורי קום התנערה, קיבלו דוגמא ומופת לַצורך להתארגן: תארו לכם את האפקט שיכול היה להיות למצעד אחד מלוכד, לעומת זה שהתקבל מסדרת קבוצות מקוצצות; כמו ההבדל בין אפקט האגרוף המיוחל לבין זה של קומץ האצבעות שנפרדו ממנו.

כרזה סובייטית לרגל ה-1 במאי, 1951

יתכן שההתפצלות הזו הייתה בלתי נמנעת מרגע שישראל הפקיעה את האחד במאי השנה, והציבה בו את יום השואה. לכאורה, בלתי אפשרי, כי תאריכים אינם רכבות ולכן אינם יכולים להתנגש. הרי האחד במאי הוא חג שמועדו כלול בשמו, ומטבע הדברים הוא מגיע מדי שנה בדיוק אחרי אפריל. אבל כאן נכנס לתמונה ההוקוס פוקוס של לוח השנה הישראלי (ולא היהודי!).

על אף הכלל כי חגים שנקבעו לפי הלוח האזרחי, חלים תמיד באותו מועד. חגים שנקבעו לפי הלוח העברי חלים אף הם תמיד באותו מועד (עברי). החגים היהודיים, אם הם מתנגשים בשבת עוברים,בשעת הצורך, שינויים כגון עירוב תבשילים והוספת או הורדת ברכות.

לעומת זאת, חגים של החילוניים בישראל דינם שונה. לכאורה הם חלים לפי הלוח האזרחי (כגון האחד במאי), אלא אם זה לא נוח לדתיים. אם ימי הזיכרון לחללי צה"ל ו/או לשואה, חלים בשבת, הישראלים מתבקשים לדחות את הצער ליום אחר. זאת למרות שתשעה באב, למשל, יום האבל היהודי, לא נדחה מפני השבת, על אף שאין כבר אנשים שבני משפחתם נפגעו במועד זה.

אז אם דוחים – השאלה היא למתי. ואם זו השאלה, יכולות – כמובן – להיות תשובות שונות. ובאמת יש. יש המקדימים ל- 29 באפריל, אחרים ל- 30 באפריל, ועוד היד נטויה. וכך נפוצה שארית הפליטה של חוגגי חג העובדים הקנדי החשוב האחד במאי ונדחקה על ידי השואה. ואילו צועדי האחד במאי משגשגים ומצליחים לשמור על מסורת ההתפצלות. אמנם הם מעטים, אבל נפרדים.

פורסם בבלוג של אורה לב רון

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. כפיר אזולאי

  תשעה באב נדחה מפני השבת לעשרה באב ובכלל… יום השואה היה אמור לחול באחד במאי כ"ז בניסן, אבל נדחה לכח ניסן אז ממילא כל טיעוני הכותבת די, איך נאמר, לא רציניים.
  ואל דאגה, את יום הדיקטטורה הסובייטית שרצחה מיליונים תוכלו לחגוג בשנה הבאה

 2. אורה לב-רון

  כמו שאמר דוסטוייבסקי ב"שדים": לרוסיה יש הרבה מה ללמוד מהאמריקאים בסוגיית ניצול יעיל של העובדים

 3. למרות שאני לא מסכים עם כפיר

  לידיעתך, גם בשנה שעברה מרבית הצעדות לא התקיימו ב-1 במאי – אלא ב-30 באפריל. פשוט כי ה-30 באפריל נפל על יום שישי, והתנועות המעורבות הבינו שזה יהיה יום קל יותר להפגנה כזו. שום קשר לשבתות ולימי זיכרון לשואה, כפרה.

  ובכלל, מה הביג דיל אם חגים זזים ביום בשביל שבת? דתיים לא רוצים להשתתף בטקס יום הזיכרון ולבכות את הרוגיהם? יאללה, די להיות ציניים על כל דבר שקצת מריח מיהדות.

  ועוד דבר: שתי צעדות, מצפון ומדרום העיר, שנפגשות באמצע למפגן אחד גדול, זה דווקא הפגנת אחדות. אם כבר הפיצול האמיתי היחיד הוא בין ההפגנה המשותפת של הקואליציה וזו של מען – זה כבר נושא רציני לפוסט, ודווקא בו לא נגעת. גם הפיצול הזה, לידיעתך, לא קשור בכלל לשבתות, ימי שואה ושאר ירקות, והוא נרשם בשנים קודמות.

 4. ירדנה אלון

  במקור אחד במאי הוא לא חג אמריקאי-קנדי.
  במקור הוא דווקא חג ששאב מן המסורת הקלטית, בן אלפי שנים והוא נקרא "בלטיין" זה היה חגם של האיכרים והכפריים מעין חג אביב שבו היו הכפריים יושבי האיים הבריטיים יוצאים לטבע מפני שהדת הקלטית הקדומה הייתה דת של טבע

  הכנסייה הנוצרית שהשתלטה על אירופה אסרה על חגיגות בלטיין ובמשך מאות שנים נאסר לחגוג אותו כי הוא נחשב לחג פגאני בעיני הכנסייה.
  לכן האחד במאי חודש בשלהי המאה התשע עשרה רק שהפעם המסורת חודשה וקיבלה משמעות אחרת