המאבק בעיזבת אל טביב

שלושה פעילים נעצרו ופעילה כבת 60 נפצעה בראשה בעת מחאה בכפר הלא מוכר
יוסף דנה
פעיל שהוכה ועוכב בעיזבת אל טביב. צילום: popular struggle

חיילי צה"ל בליווי בולדוזרים נכנסו אתמול לכפר עיזבת אל טביב שמדרום לקלקיליה, על מנת להרוס אוהל מחאה שהוקם שלשום על ידי תושבי הכפר. צה"ל החל לבנות במקום גדר, שתנתק את הכפר מכביש 55 – אחד המרכזיים בגדה – וכן מאדמותיהם. בזמן הפינוי עצרו החיילים שני פעילים בריטים ופעיל שוודי. הם פצעו פעילה אמריקאית בת 60 בראשה, וגרמו לחבלות בידה שייתכן כי נשברה. הפעילה פונתה לבית חולים בישראל.

המעצרים האלימים התבצעו בחסות הפרת "שטח צבאי סגור", שמעולם לא הוצג בפני המפגינים. השלושה עדיין מוחזקים במעצר במשטרת אריאל.

בזמן המחאה ראש מועצת הכפר, ביאן טביב, קיבל הבטחה מאיש המינהל האזרחי שהגדר תיבנה רק מצדו הרחוק של כביש 55 ולא תנתק ממנו את הכפר. הוא מייחס את את הבטחתו למחאה: “ההפגנה היא הסיבה היחידה שהם הסכימו להזיז את הגדר".

הכפר עיזבת אל טביב, ביתם של 247 תושבים שבו 45 בתים, נבנה בשנות ה-20 וממוקם באזור סי. ישראל לא מכירה בכפר וכנגד 32 מהבתים, בהם בית הספר, הוצאו בשנים האחרונות צווי הריסה. זהו הכפר החמישי הכי עני בגדה, ותושביו כבר איבדו 45% מאדמתם לגדר.

פורסם באנגלית ב-972

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
  תגובות

   

  אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. פריץ היקה

   עצם החוצפה להכריז על ישובים שהיו קימים לפני השלטון הישראלי(1967 בשטחים הכבושים .1948 בישראל שבתוך הקו הירוק היא דבר שאין הדעת סובלתו ושכל אדם הגון חיב להתקומם נגדו. כנראה שאין הרבה כאלה בישראל.