ללמד את רצח העם הארמני

העלמת רצח העם הארמני מתוכניות הלימודים היא ביטוי לחינוך סלקטיבי לשלום, שאינו נדרש לבחינת נרטיבים של קבוצות ועמים שאינם נמצאים בסכסוך אלים עם החברה הישראלית
אריה קיזל

ספרי הלימוד בהיסטוריה נושאים בסלקטיביות שלהם, בתכניהם, בעיצובם ובחלוקה הפנימית שלהם, אמונות, ערכים ואידיאולוגיות אשר נוטלים חלק מרכזי בשדה החינוך לשלום. בהוראת ההיסטוריה, על תכניה ומסריה, באים לידי ביטוי תהליכים של הבניית מרחבי הזיכרון הקולקטיבי אשר ממנו נגזרות תפיסת הזהות הנורמטיבית של החברה ושאיפותיה באשר לדמותה העתידית וליחסה אל ה"אנחנו" והאחר: האחר הלאומי, האחר הדתי או האחר הטריטוריאלי.

תחושת האמפתיה כלפי סבלו של האחר קשורה קשר הדוק למטרות החינוך לשלום והיא מכילה בתוכה את ההכרה וההערכה לסבלו של האחר כפי שהלומדים חשים אותו.

בהתאם לזאת, העלמת רצח העם הארמני מתוכנית הלימודים בהיסטוריה ומספרי הלימוד היא ביטוי לחינוך סלקטיבי לשלום, שאינו מפעיל מבט רחב על הצורך בבחינת נרטיבים של קבוצות ועמים, לאו דווקא אלה הנמצאים בסכסוך אלים עם החברה הישראלית.

העלמה שיטתית ושגויה זו מבוצעת בניגוד גמור לרוח חלק ממטרות התוכניות להוראת ההיסטוריה שנכתבו בישראל מאז שנות החמישים. התוכנית הראשונה (1954) והשניה (1961) הציבו שמונה מטרות ובהן: "לטפח בתלמידים את הערכת השותפות בין העמים… ולפתח בהם יחס של סובלנות כלפי אומות אחרות". התוכנית השלישית (1975) קובעת מטרות שביניהן "הבלטת גורמים אשר עיצבו את תולדותיהם ויצירתם של עמים, טיפוח הבנה וסובלנות כלפי רגשות, מסורות ודרכי חיים של עמים אחרים".

התוכנית הרביעית (1995) מציבה גם מטרה במישור הערכי, המבקשת לעודד "אדם חושב ורתיעה מפני דוגמאטיות, [פיתוח] מנגנוני הגנה בפני שטיפות מוח או ידע מניפולטיבי, טיפוח ההכרה בצורך בבחינה ביקורתית של כל ידע וטיפוח יכולתו של הלומד להבין את עמדתו של השונה מנקודת מבטו הוא".

ממשלות ישראל השונות נקטו ביחס של התחמקות ואף התכחשות ביחס לזיכרון רצח העם הארמני, גם מסיבות פוליטיות ובהן  החשש כי הדבר יעמעם את ייחודיות השואה ולקחיה ויפגע ביחסים עם טורקיה.

בנובמבר 1993 יצאה לדרך ביוזמת פרופ' יאיר אורון יוזמה להכנת תוכנית לימודים ייחודית העוסקת בהשמדת עם במאה ה-20. בינואר 1995 נפסלה תוכנית הלימודית הניסיונית "השמדת עם במאה ה-20", שבה נכלל חלק נרחב העוסק ברצח העם הארמני. לאחר מכן נכתבה תוכנית לימודים אלטרנטיבית ולקראת תשנ"ו פורסם ספר היסוד שלה "מיעוטים בהיסטוריה – הארמנים באימפריה העות'מאנית".

הספר והתוכנית לא נכללו בתוכניות החובה של משרד החינוך לבגרות ובהמשך גוועו. גם הקריאה לשלב את רצח העם הארמני כאחד ממושגי מלחמת העולם הראשונה הנלמדים לבחינת הבגרות ברמה שטחית נענתה בשלילה על-ידי משרד החינוך.

סקרים שבוצעו במהלך השנים בקרב מאות תלמידי תואר ראשון באוניברסיטאות ובמכללות בישראל גילו כי אינם יודעים כמעט דבר על מקרי הג'נוסייד בארמנים ובצוענים. ביחס לרצח העם הארמני העידו על עצמם 86% מהנשאלים כי אין להם כל ידע.

העלמת רצח העם הארמני מתוכנית הלימודים הישראלית והשכחתו הנן טעויות היסטוריות, אבל גם מוסריות. אין לחשוש מכך שהכללת רצח העם הארמני יפתח מחדש את הוויכוח על הכללת סכסוכים אחרים בתוכנית הלימודים, משום שוויכוחים אלה הם חלק מסדר יומה של החברה הישראלית וראוי לקיימם. עם זאת, יש להפריד בין סכסוכים מתמשכים כמו הסכסוך הישראלי-פלסטיני לבין רצח העם הארמני שחובה להכיר בו וללמד אותו.

ד"ר אריה קיזל הוא חבר סגל הפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה

לקריאה נוספת

יום השואה הארמני בחג החירות היהודי | יוסי לוס

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פרידמנית

  האין זה אותו אריה קיזל שיוסי דהאן כתב עליו פה
  http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/2009/06/11/%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%A9-%D7%94%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%A8%D7%AA%D7%99-%D7%91%D7%9E%D7%95%D7%A9%D7%92-%D7%94%D7%90%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%A9%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%AA/
  זה שנתן הרצאה שקושרת את השיח המזרחי עם "אנטישמיות חדשה"?
  קיזל לא מודאג מהעובדה שממשלת ישראל מעלימה בשיטתיות פשעים נגד האנושות שנעשו נגד מזרחים שחיים לידו, או סטודנטים פלסטינים מופלים באוניברסיטה שלו. ללמד את רצח העם הארמני זה ללא ספק מטרה נעלה, אבל השימוש בארמנים ושואתם לצורך בניית פרופיל עצמי נאור הוא מעשה נלוז.
  חבל מאוד שמערכת "העוקץ" נותנת במה לאנשים כמו קיזל, שיוצאים נגד השיח והמטרות שאתר "העוקץ" מייצג.
  מאז שהאתר עבר למתכונת המגזינית הצבעונית, עושה רושם שגם הקונספט השתנה וחבל.

 2. דניאלה

  מאמר חשוב ביותר. חשוב דווקא היום להגיד את הדברים באופן הברור ביותר.

 3. שאול סלע

  הנר השביעי שעורר סערה בבית ספר קדמה באמצע שנות ה 90 הוא התחלה של דרך.צריך לחיות לפי המציאות ולהסביר לקומיסרים מטעם ההסתדרות הציונית ואייב פוקסמן שהם יורים לעצמם ברגל. ארמני שהוא נצר לניצולי השואה הארמנית ימצא שפה משותפת עם יהודי קרבן הנאצים.

  אין מצב שאני יכול לנהל דיאלוג עם מי שחי חוויה שלמזלי לא חייתי. אין גם מצב שיחסי ליהודי ניצול שואה שתומך בהפרת זכויות אדם יהיה אחר מהיחס למי שאינו ניצול שואה ותומך בהפרת זכויות אדם.

  הבחירה שלי ליום השואה היא הבלדה מטהאוזן שהלחין מיקיס תיאודורקיס.מיקיס תיאודורקיס שהוא סדין אדום בעיני הקומיסרים להנחלת ערכים ציונים

  http://www.youtube.com/watch?v=yQCxtn8srIQ

  http://www.youtube.com/watch?v=yQCxtn8srIQ

 4. אודי מנור

  זהו הנתון הידוע על סמך מחקרים שנעשו בנושא. היום לא מלמדים על הארמנים, מחר לא ילמדו על הקמבודים, כל פעם מסיבה אחרת ותרוץ אחר. 'יזכור עם ישראל' וגו'… הבעיה היא שהמספר הזה, 1600, הוא כל כך 'דמיוני', שקשה להתמודד עימו. וברור שיותר טוב מעט מכלום וכי צריך להתחיל היכן שהוא ורצח העם הארמני הוא בהחלט נקודה טובה מכל מיני סיבות, חלקן היסטוריות חלקן פוליטיות. אבל שלא נשלה את עצמנו, המספר הקשה לעיכול הזה, 1600 ג'נוסיידים מתועדים, כלומר חוסר היכולת להתמודד עימו, יתרום לתגובות מטרידות בלשון המעטה כמו זו של הפרידמנית, שממהרת להוסיף לרצח העם הארמני את רצח העם המרוקני בידי האשכנזים הציונים. טוב, היא לא כתבה את זה אבל זו הטענה העולה מהגיון דבריה. שאחרת למה הם נאמרו בהקשר הדיון על רצח עם? שעל זה אינשטיין (אופס, עודד אשכנזי ר"ל) כבר אמר מה שאמר (אינסופיותם של היקום והטימטום ופיקפוקיו אודות זו של היקום)

 5. דניאל

  ראשית אני מזועזע מהרעיון של ה"פרידמנית" שלפיו היא מבצעת רדוקציה לשואה היחידה שבוצעה בתולדות האנושות.

  אין דומה השואה לכל מעשה אחר כי היא יחודית ושונה ותעשייתית יותר מכל דבר אחר.

  אני מפנה את ה"פרידמנית" לצפות במספר סרטים של יום השואה ולא להיות לכודה ב"שיח" שהיא כל כך חוששת שאחרים יכנסו אליו וישדדו אותו ברגל גסה (איזו בכיה קורבנית על פתיחתו של "העוקץ" לכותבים נוספים, אופס – אשכנזים).

  בתשובה למנור – רצח העם הארמני שמש השראה להיטלר והוא אף שוחח על כך עם אנשיו ויש תיעוד לכך. הוא אמר שצריך ללמוד מרצח העם הארמני. גם, ואפילו במיוחד, בגלל סיבה זו – צריך ללמוד (לפחות ברמת מושג).

 6. רתם

  זה כמו שזאב ילמד צמחונות

 7. ג. אביבי

  הכחשת שואת הארמנים מלפני 96 שנים ע"י הממסדים הישראלים היא מעשה שפל ונתעב. עד כאן ההסכמה. אני רק אזכיר שלצורך הצגתה של תורכיה הפרו-אסלאמית באור שלילי, קל היום לציונים להזכיר את הטבח שחוללו התורכים (לפני הקמת תורכיה המודרנית) בארמנים. זה לדעתי המניע האמיתי מאחרי כתיבת המאמר. צודק מי שטען לפני, שהמאמר הזה הוא כמו לימוד צמחונות מפי הזאב.
  כותב המאמר אריה קיזל קבע/טען לפני כשנתיים שהשיח המזרחי, המוחה נגד פשעי הגזענות האשכנזית בישראל ומערער על צדקת הציונות, הוא סוג של אנטישמיות ("מגויס לטרמינולוגיה אנטי יהודית" כלשונו). הנ"ל מצדיק את השכחת פשעי הגזענות האשכנזית הציונית כנגד הפלסטינים והמזרחים. כשאותו אחד מטיף נגד השכחה מכוונת של שואת הארמנים המניע שלו שקוף למדי.
  כדאי לו לכותב המאמר שינסה להסביר, איך זה שבמדינת ישראל הציונית אשכנזית אין כמעט אזכור לשואת הצוענים והיא מכחשת, ע"י הממסד והתקשורת, הרבה יותר משואת הארמנים. מהצוענים, כמו מהיהודים, נרצחו כשליש מהאוכלוסייה באירופה, ממש באותם המקומות, באותו זמן וע"י אותם המרצחים. לכך אפשר להוסיף את ההתעלמות הישראלית מהשמדת יהודי יוון (עד שנות ה60) ומרצח של כ1000 מיהודי לוב בזמן השואה (עד שנות ה90). יש כאן קו מחבר: כל מה שעלול לפגוע בבלעדיות על קורבנות השואה, מוכחש ככל האפשר ע"י הממסד הישראלי למען ניכוס הבלעדיות לטובת האשכנזים. חריגה מהקו הזה נעשית בצורה עקיפה (איש אקדמיה לא בשם המדינה) ורק ע"מ לנגח את מי שנתפש כאויב ישראל.

 8. דניאלה

  התגובות פה המכנות את רצח העם הארמני מחטיאות את ציבור הקוראים. גם כותב המאמר (שצודק בהחלט) מכנה אותו "רצח העם הארמני". שואה היא שואת היהודים באירופה ואין שואה אחרת.

  לגופן של חלק מהתגובות – הן נודפות מריח של שנאה עצמית ישראלית-יהודית והדבר חמור בהחלט.

  לגבי המאמר – הוא חשוב וגם נכון מבחינת מסקנותיו וחשיבותו. אני שמחה על כך שהדברים שנכתבו במאמר חפים מכל ההתלהמות שיש בחלק מהתגובות האלימות.

 9. ruth

  יופי של יוזמה בכדי להעיר את תשומת הלב של המורים…ובינתיים, חלקי בענין הוא פשוט לתת את הזמן לנושא בכיתה י' כשלומדים על המזרח התיכון בזמן מלחמת העולם הראשונה.
  לפני שנתיים השגתי מפת השואה הארמנית במזרח ירושלים ואני משתמשת בה בשעור.ויתרה מזו, במסגרת נושא השואה, מזכירה על מה שקרה עם הצוענים ועם הארמנים, במטרה ללמד ששואה ורצח עם אינם נחלתינו הבלעדית.
  בהצלחה לכולם!

 10. דוד מרו

  שואה ? רצח עם ? הבדל ?
  רצח זה רצח זה רצח ומספיק עם ההתקרבנות של "יש רק שואה אחת" זה בדיוק כמו שיח הפולניות בזהו זה ,יאללה בואו נראה מי סובל יותר

 11. דניאלה

  לשי שלום
  אנא עיין לפירוט בספרו של ד"ר אריה קיזל "היסטוריה משועבדת: ניתוח ביקורתי של ספרי לימוד בהיסטוריה כללית בישראל 1948 – 2006" בהוצאת מכון מופ"ת (יאצ לאור ב-2008)