הבסטיליה של א-דורה

אימוץ התיאוריה לפיה מותו של מוחמד א-דורה בוים על-ידי פלסטינים, מעיד על שיבוש חמור בתפיסת המציאות ועל אובדן הביטחון העצמי של הממסד הישראלי
יזהר באר

החלטת בית-המשפט בצרפת כי הרופא הישראלי, ד"ר יהודה דוד, פירסם דיבה כאשר טען כי ג'מאל א-דורה לא נפצע בצומת נצרים מסמנת פרק נוסף בפרשה המפורסמת, שהפכה לסמלה של האינתיפאדה השנייה, אך היא מעידה גם על שבריריותה של התודעה הציבורית והיכולת לכוונה בקלות בלתי נסבלת.

מוחמד א-דורה ואביו, ג'מאל א-דורה. צילום מסך

הרופא, שנמצא טופל דבר שקר, כמו גם ג'מאל א-דורה, התובע, הם שחקני משנה בפרשה שראשיתה בדקה וחצי של צילום וידיאו שלכדו רשת הטלוויזיה הצרפתית פראנס 2 והכתב שארל אנדרלין בצומת נצרים ב-30 בספטמבר 2000, אבל היא מסרבת לרדת מסדר היום כיוון שכוחות ויצרים חזקים בוחשים בקדרה.

השאלה האמיתית שעומדת למבחן ציבורי ומשפטי אינה רק פשר הצלקות שנמצאו על גופו של ג'מאל א-דורה, אלא עצם מסגור האירוע כולו, שבמהלכו נהרג הילד מוחמד א-דורה, בנו של ג'מאל, כבימוי מצולם של סצינה בדיונית.

ד"ר דוד, רופא יהודי שעלה לישראל מצרפת, בחר לחשוף בפומבי את תיקו הרפואי של א-דורה האב ולטעון כי הצלקות הן שרידי טיפול כירורגי ישן שהוא עצמו ביצע בג'מאל שנים אחדות לפני כן. בכך הצטרף הרופא לפיליפ קרסנטי, יהודי צרפתי אחר, שנרתם להציג בפני העולם את כל האמת על הפרשה שהיא, לשיטתו, עוד גילוי אנטישמי ונושא לתיאוריית קונספירציה מקפת שלפיה הפלסטינים ביימו את התקרית מתחילתה לסופה.

אבל המהפכה הצרפתית שניסו שני היהודים האלה לחולל נתקלת בקשיים כתוצאה מקביעת בית-המשפט שגרסתו של ד"ר דוד היתה עורבא פרח. אכן היו צלקות שנגרמו מהטיפול הכירורגי שהוא ביצע בג'מאל, אך הרופא הסתיר את דבר קיומן של צלקות אחרות, שנגרמו מירי.

מעניינת הקלות שבה אימצו דוברי ממשל ועיתונאים רציניים בישראל את תיאורית הקשר סביב פרשת א-דורה, שנים אחרי שענני האבק בצומת נצרים שקעו וכל המבנים בסביבה נהרסו על-ידי צה"ל כך שכמעט בלתי אפשרי עוד לשחזר את נסיבות התקרית.

אבל קושי עובדתי אינו מונע מתיאוריות קונספירציה לצמוח. להפך. אלו, מטבען, מבוססות תמיד על שימוש בגרעין עובדתי שאליו נוספים השערות, ממצאים אנקדוטליים, צירופי מקרים וכשלים לוגיים אחרים, שמזכירים אמונות טפלות ותפיסות מאגיות.

הביקוש לתיאוריית הקונספירציה נובע בעיקר מהצורך לספק הסבר נוח יותר לאירועים או מצבים שההסבר הקיים לגביהם גורם למבוכה. כך, לדוגמה, העובדות הגלויות ביחס לרצח רבין, המצביעות על כך שנרצח על-ידי פעיל ימין שקיבל השראה מעמדת רבנים, מעיקה על רבים ממחנה הימין, שחשים אי-נוחות מהטלת האשמה על המחנה כולו. האמונה כי אולי השב"כ אחראי להתנקשות ברבין, כמו הטענה שהפלסטינים ביימו את מותו של הילד מוחמד א-דורה, עשויה לזכות את המאמינים בקתרזיס ובהקלה נפשית ופוליטית.

בעבר לעגנו לתיאוריות של מזימה שיצאו מבית-היוצר הערבי. אימוץ תיאוריות כאלה על-ידי שרי ממשלה, דוברים, עסקני הסברה ועיתונאים בישראל עשוי להעיד על שיבוש חמור שחל בתפיסת המציאות הישראלית, על אובדן הביטחון העצמי ואולי אף על סממנים למופרעות לאומית.

"יהודה דוד טפל האשמות שקריות ומניפולטיביות נגד [ג'מאל א-דורה], ללא בדיקה נאותה, וכך הוא אינו יכול ליהנות מחזקת תום לב", פסקו השופטים בצרפת ביום שישי שעבר וגזרו עליו קנס כספי, שאותו התנדבה לשלם מדינת ישראל.

בחודשים הקרובים אמור בית-המשפט העליון בצרפת להכריע במאבק בין קרסנטי לפראנס 2 באשר לנסיבותיה של פרשת א-דורה, אך יש להניח שהחלטת השופטים, תהא אשר תהא, לא תפריע כהוא זה להמשך שגשוגן של תיאוריות קונספירציה על הפרשה.

הפוסט התפרסם גם בעין השביעית

הכותב היה עיתונאי בשטחים, מייסד ומנהל קשב, מרכז להגנת הדמוקרטיה בישראל

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. להד"ם - הכיבוש נוהג בכפפות של משי בפלסטינים

  ואולי הימין הקציציוני הוא האנטישמי מכולם?

 2. La Justice en France

  הדוקטור שהמציא סיפורים מרגשים, שמקורם ב"ישיבה קדושה", אבל זה לא שיכנע את המשפט הצרפתי…

  אחד מסיפורי הדוקטור: "הקרב הזה (בלבנון השנייה) נמשך בערך 8-9 שעות, כשהפגזים נופלים בכל מקום, ואף אחד לא נפגע. "נכנסנו לתוך הכפר, כשהחיילים מיובשים לחלוטין ואין להם מה לשתות. היינו מאחורי קיר ואש תופת ניתכה מכל הכיוונים. ופתאום אני רואה מולנו מטע של רימונים. אז קודם כל, זה היה סימן בשבילי – ברימון יש 613 גרעינים, כנגד תרי"ג מצוות – וגם ידעתי שזה מה שייתן לחיילים את המים והסוכר הראשוניים, להם היו זקוקים כל כך. הלכתי לתוך הפרדס, טיילתי 'חופשי' עשרות פעמים, בכל פעם הבאתי להם רימונים וחזרתי לפרדס ושום דבר לא קרה לי. בתוך הפרדס היו מחבלים ואפילו לא שמתי לב לכך – הכוחות שלנו זיהו אותם וחיסלו אותם. כל הזמן נמשכה ההפגזה מכל מקום אבל לא דאגתי. ידעתי שהם (הרב גץ והרב אשכנזי, י.ו.) לצידי"…

  שנה אחרי "מלחמת לבנון השנייה" עלה ד"ר דוד יהודה, להדליק את "משואת צה"ל" -שזכה בעיטור הצל"ש על חלקו במלחמת לבנון השנייה. ד"ר יהודה (53), נשוי +3 ותושב יהוד, נראה במבט ראשון כישראלי סטנדרטי לכל דבר. אבל שיחה מעמיקה יותר מגלה שהוא חתום על שורה ארוכה של מעשי גבורה מסמרי שיער, מעוררי הערצה ולגמרי לא סטנדרטיים – לתפארת מדינת ישראל.

  מתוך: "ראיתי מעין כיפה שהגנה על החיילים"
  http://www.datili.co.il/index.php?id=2487

 3. י.א

  מדוע הוא עדיין רופא?

 4. חברו של ניסים

  נתונים יבשים אומרים הכל .לפי פירסות המרכז לאינפורמציה 1300 ילדים קיפחו את חייהם נרצחו נהרגו (תקראו לזה איך שנח לכם.)
  מוחמד אלדורה לא לבד.

 5. Diogenes

  It must be stressed that even an Israeli physicist (My memory fails me, as to his name.) pulled up his pants and set up a proof, based on incontrovertible physics principles relating to balystics and what not, that the killing bullets came davka from the murderous Palestinians direction.

  This 'analysis' is probably highlighted in his resume' and list-of-publications.

  There are many horrendous depictions of the evil occupation, but none is as clear and touching as this film showing the killing of a child at the age and likeness of my grandchild !

  My blood boiled than upon watching the killing and boils now upon recollection of it.

 6. עמית

  כמו זו שפיליפ קרסנטי, שדווקא כן מוזכר במאמר, זכה גם זכה בבית המשפט הצרפתי לאחר שנתבע דיבה על ידי הרשת הצרפתית ששידרה את התמונות של א-דורה.
  קרסנטי גם הוא הפסיד במשפט הראשוני, וניצח בבית משפט לעירעורים. האם זה המסלול שגם ד"ר יהודה דוד צועד בו? סביר להניח.

  בכל אופן, אם כך, יש לי שאלה למר באר:
  האם בית המשפט הצרפתי ניסה גם הוא למרק את מצפונו? או לחילופין, אולי קשה לכמה ממסמפטי הלאומנות-הפלסטינית להודות שהאינתיפאדה השנייה החלה מפאת שקר כל שהוא, וכנראה, בדומה לכך, שקרים היו מנת חלקם של הפלסטינים לכל אורכה?

 7. גרי רשף

  זו חוכמה מאוד קטנה לייחס למישהו טענה שהוא לא טען, ואז לשים אותו ללעג ולקלס.

  הטענה הישראלית לא הייתה שהמוות בוים על ידי הערבים, אלא שבמהלך חילופי היריות בצומת נצרים אליהם הוא ואביו נקלעו- הוא נהרג מירי פלסטיני ולא מירי ישראלי, וטענה זו מתבססת על המיקום של עמדות הצדדים ומבנה הצומת באותו זמן.

  לביים מוות זו האשמה חמורה בהרבה – לפיה הערבים הרגו אותו בזדון כדי להכפיש את ישראל – והיא בוודאי נשמעת מופרכת.

 8. נפתלי אור-נר

  חלה על כל תפיסת מקומינו במזרח התיכון. לו הייתה הממשלה מונחה ע"י תפיסת מציאות ריאלית הייתה היא נוקטת במדיניות של שלום עם כל העולם הערבי אלא שהיא מעדיפה את השטחים וההתנחלויות. זו נקודת המוצא להידרדרות החברה בישראל, מעמדינו בעולם, ובסופו של דבר לחיסולה של מדינת ישראל כמדינה דמוקראטית, ובעתיד הרחוק לחיסולה של מדינת ישראל

 9. כן לאמת - לא לשקרי ההסברה הציונית

  סביר להניח שאתם צפויים לעוד שקרים מפיו. שכן עמית מבקש מכם "להודות שהאינתיפאדה השנייה החלה מפאת שקר כל שהוא"… אני לא מניח שהוא מתכוון לשקרים של "העולה לרגל למסגד אל-אקצה" – במטרה לעשות פרובוקציה אריאל-שרונית רגילה… ובכן מה קרה בסוף אפריל? – "בית משפט צרפתי פסק נגד המנתח הישראלי ד"ר דוד יהודה, בתביעה על הוצאת דיבה שהגיש נגדו ג'מאל א-דורה, אביו של הילד מוחמד א-דורה שנהרג בתחילת אינתיפאדת אל-אקצה בספטמבר 2000. ישראל הודיעה כי תסייע לד"ר יהודה לממן את הוצאות משפטו". כן, "המדינה" תממן, מכספי המיסים שלך את הנסיון להביס את האמת בעזרת מערכת הסברה משומנת ממומנת ושיקרית.
  כ א י ל ו מעולם לא נרצחו ילדים פלסטינים בעזה או בגדה…  

 10. מאור

  הצעתי-להאמין למישהו עד שיש סימן שהוא מטעה אותנו.
  במיקרה שלנו, צירוף הרצון הברור של הפלסטינים והעיתונאים להביא סצינה אטרקטיבית בה חיילים ישראלים יורים על אזרחים לא חמושים עם ההיסטוריה של "פאליווד" ומספר בעיות בסיפור עצמו (למשל- בניגוד לאמור כאן שארל אנדרלין לא היה בצומת נצרים אלא ברמאללה, ורק הוסיף קריינות לקטע של אבו-רחמה; מוחמד מכסה את פניו לאחר שנפגע בבטנו; מוחמד נע לאחר שלפי הקטע המקורי כבר נהרג; אף אחד מהצלמים האחרים שהיו בקרבת אבו-רחמה לא צילם את האב והבן שנקלעו לאש צולבת; פראנס-2 סירבו לשחרר את הקלטת המלאה (שמראה פיברוק פלסטיני של נפגעים בצומת עצמה); ג'מאל ומוחמד נשארו מאחורי המחסה כשיכלו לסגת (מאחוריהם יש חצובה- של צלם וידאו שעמד מאחוריהם, ועבר למקום אחר) בהחלט מבססים את הרצון הישראלי להפריך את הסיפור המסוים הזה.

 11. שיר

  השמאל הרדיקאלי סוגד לסבל הפלסטיני ומדחיק את זה של היהיודים ,
  אנטישמיות חדשה