עמידת ראש

תמר פייקס, יתומת צה"ל ואחות שכולה, אינה מצליחה למצוא לעצמה מקום בטקסי הזיכרון המקובלים. היא מחליטה להציע אלטרנטיבה: לעמוד בזמן צפירת יום הזיכרון, אבל הפעם – על הראש… בימוי: תמר פייקס (ישראל, 11 דק', 2011)
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. gad

  צפיתי בסרט הדוקומנטרי שלך המלווה את הנסיון האישי שלך להתמודד עם האסונות שעברו על המשפחה שלך.
  כמעט סיפור תנכי. כל כך הרבה "נופלים" ואסונות משפחתיים, אישיים, שמשאירים רק שביל של שאלות, אי השלמה, ופצעים פתוחים שאינם מגלידים. אני מעריך את אומץ הלב שלך, השאלות, החיפושים אחר העובדות והצגת בני המשפחה [בנות המשפחה] שנשארו עם הזכרונות. הכל במסגרת המשפחה, או ההתמודדות האישית עם השכול.
  נושא מרכזי נדחק מחוץ לתמונה. לתסריט. לתהליך הברור הפרטי שלך.
  והוא – על מה נפלו הקורבנות. של בני המשפחה שלך, ושל שאר "הנופלים במלחמות". האם כיון "שלא היתה ברירה?". תמיד? בכל מקרה?
  גם בנסיון שלך "לעמוד בדקת דומיה" על הראש. זו כמו תשובה פרוצדורלית, ל"הלאמת הזכרון של הנופלים" על ידי המדינה.
  בדומה לכך אני רואה גם ב"מיסחורה של השואה" על ידי מדינת ישראל.
  מדינת ישראל ["מנהיגיה"] שככה את חובתה לאזרחי המדינה. לחיים. לאלו שעוד לא נולדו. את הזכות לחיות. של כל אחד ואחת.
  היא הפכה את רשימת הנופלים לדת המדינה. בשבילם היא מוכנה למסד ולהפיק כל מופע ראווה. שיימשך יום או שבוע רצוף, והוא יגע ביום העצמאות, ויזכיר לכל אחד ואחד את המטרה העליונה של חיינו כאן ועכשיו. טוב למות בעד ארצנו. מדינה שהקברים והקורבנות, הם הם משאת נפשנו.

 2. אביב

  יופי של סרט. יש לי אולי התנגדות קשה יותר ליום הזכרון ובכל זאת גם זאת התנגדות, אפשר להגיד, התנגדות פסיבית למצב הקיים, בהחלט מעודד.
  הסוסים שבאו לביקור הוסיפו למעמד…

 3. yarden dankner

  I loved what you did, I think that as simple a gesture as this one is, it is a powerful one. Anything to get people thinking and looking at the situation from a
  diffrent perspective is a blessed effort it would be great to turn this alternative-head stand into a movement and get more and more people to join in and stand still on their heads with awareness