Cherchez la femme

כן אלרגיה, לא אלרגיה – כשאין נשים בתמונה אין שאלות
העוקץ

התצלום של הנוכחים ב"חדר המצב" בבית הלבן כשהם צופים לייב בחיסולו של אוסמה בן לאדן, שכבר זכה למעמד איקוני ועשרות פרשנויות, עבר ריטוש עמוק במיוחד בעיתון החסידי האמריקאי "דער צייטונג". בעקבות הבלוג "Failed messiah", פירסם האתר "סלון.קום" את התצלום ממנו נמחקו מטעמי צניעות שתי נשים: מזכירת המדינה הילרי קלינטון והאנליסטית העלומה אודרי תומסן. מעניין לראות איך באחת הופך הדימוי לסתמי, ללא ה"פונקטום" שלו – האשה היחידה כמעט שניתנה לה דריסת רגל במועדון הגברים הזה (ניתוח מעניין של הדימוי המקורי אפשר לקרוא בבלוג ראומה).

מתוך העיתון החסידי "דער צייטונג". צילום: Failed Messiah

המקור. צילום: AP Photo/The White House, Pete Souza
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אחד

  תמיד מדהים להיווכח (שוב) בחברה חרדית חשוכה, בה נשים (שלא לדבר על זכויות נשים) לא קיימות – בדיוק כמו בתמונה.

  המעניין הוא שגם באתר הזה, נוהגים לפעמים ב"ריטוש עמוק במיוחד", למשל, כלפי הסכסוך הישראלי פלסטיני, בו התמונה המוצגת גם "מעלימה" כמה פרטים, בדבר צדק ישראלי או אחריות פלסטינית.

  כנראה שעצימת עיניים לא אופיינית רק לחברה חסידית מסוג אחד.

 2. עידוק

  מאחר שלא מדובר בחשפניות ואפילו לא בנשים שלבושות בחולצות קצרות, יש להחליף בפוסט את המילה "צניעות" במילה "מיזוגניה".

 3. איזי גור

  אשה מוסלמית עם רעלה: בושה וחרפה
  יהודיה עם רעלה: סמל הצניעות והתום.
  אשה מוסלמית כשפחה חרופה אצל בעלה: עניין מוקצה ומאוס.
  יהודיה כנ"ל:אשת חיל מי ימצא שעושה רצון בעלה.
  ועם זאת יש לי שאלה. האם גם באוטובוסים של הערבושים האלה חייבות הנשים לשבת מאחור.
  אם כן, אז מה בין מנהגי הדת של מוחמד לחוקים של הרבי מצפת ושל עמיתיו?
  הה, כן. אצלם חגיגות המנגל קיימות כל השנה, אבל בתוך הבית או בחצר.
  טפו, חולירע.

 4. הילי

  הרגו בן אדם. עדיף להימנע מן המלה 'חיסול'.

 5. מה לעשות?

  הם הצליחו לחסל את בן לאדן, שהיה "תרנגולת שהטילה ביצי זהב" [*] למפקדי צבא פקיסטן – יותר מ 1.000.000.000 דולר טבין ותקילין מתקציב ארה"ב בכל שנה. לכן הוחזק בן לאדן, "התרנגולת", כה קרוב בכלוב ליד האקדמיה הצבאית של פקיסטן… §§ ומה האמת? האם אוסמה בן לאדן נהרג כשהתגונן או שמא הוא נרצח בכוונה תחילה, כדי שלא יפתח את פיו בבית משפט לפושעי מלחמה מסוגו, ויגלה כמה סודות על קשריו עם ממשל בוש?
  §§ מה עושים עכשיו? – אולי צריך לרטש גם את "הגברים" בחדר המצב שבבית השחור-לבן, שרצחו ומחקו את האמת [הם שבתחילה טענו שבן לאדן התנגד, ואח"כ הודו שלא היה לו נשק כשחוסל]. לכן מחקו גם את פס הקול מסרטוניו "ששוחררו" למדיה. §§ מסתבר שהם מפחדים בדיוק כמו עורך העיתון החסידי האמריקאי "דער צייטונג" — רק שלבית השחור-לבן פחדים א ח ר י ם. §§ אקרא לעדות את הנשיא אובמה שאמר בנאומו המפורסם: And so shortly after taking office, I directed Leon Panetta, the director of the CIA, to make the killing or capture of bin Laden the top priority of our war against al Qaeda
  — לרצוח או לתפוס — אמר אובמה.
  הייתי שמח אם ה"דער צייטונג" היה מפרסם את צילום הנרצח, אבל בניגוד לנוהג שעל-פיו פורסם צילום הנרצח Ernesto "Che" Guevara צ'ה גאווארה ב- 1967, הממשל מ ש ק ש ק_מ פ ח ד שמא צילום אוסמה שנורה בראשו ירגיז את אויבי ארה"ב בקרב המוסלמים.
  http://www.tnr.com/sites/default/files/mn_guevara_0.jpg.crop_display.jp
  g

  [*] משל ממשלי איזופוס

 6. מאור

  ייתכן שהתמונה צולמה עוד לפני התחלת הפעולה או אחריה, ופורסמה בעיקר כדי לגמד את הילארי (שהודיעה מאז שפשוט היתה מצוננת מאלרגיה). הגברים בחדר נראים דרוכים ומרוכזים אך לא במידה בולטת- פרט לאובמה, הם נשענים אחורה בכיסא ולא רוכנים קדימה בעיניין. בהשאלה, נראה שהם צופים במשחק והכדור לא קרוב במיוחד לשער.