מטפסים על הקירות

הכנסת חזרה היום לעבודה, וגם פרויקט דמוקרטיה מעלה הילוך: קמפיין פוסטרים ארצי ופתוח להצטרפות יוצא לדרך
רונן וודלינגר

חובתכם להחזיק בדבר שעל-ידו גדלנו: בחופש הדעה, בסבלנות, באהבה לכל בני האדם.

הציטוט הוא קטע מנאום של שטיינעק, אחת הדמויות ב"אלטנוילנד" של הרצל (או "תל אביב", לפי התרגום של נחום סוקולוב). בנאום הזה, יוצא שטיינעק מיודענו נגד הרעיונות הגזעניים של ד"ר גייער – רופא שעומד בראש מפלגה, הקוראת להוצאת הערבים (ערביאים אצל סוקולוב) מן החברה החדשה שקמה בארץ ולהתיר את הכניסה אליה ליהודים בלבד. נשמע מוכר?

היום, אחרי חודש וחצי של פגרה, חוזרת הכנסת לעבודה, ובמקביל, גם מציינת את יום הולדתו של חוזה המדינה. אבל ספק אם הרצל עצמו – שרבים ממהרים, ממהרים מדי, להתהדר במורשתו – היה גאה לראות את הפרלמנט של המדינה שחזה: אלים, משתיק, קטנוני, גזעני. מושב הקיץ צפוי להמשיך את אווירת המושב הקודם (שאותו סיכמנו בין היתר בפוסט הזה). בין היוזמות האנטי-דמוקרטיות שאמורות להיות מקודמות בחודשים הקרובים: חוק החרם, המשך רדיפת ארגוני זכויות האדם ויוזמות להחלשת בית המשפט העליון.

כל זה, בצירוף הלחות של יולי-אוגוסט וההכרזה הצפויה על מדינה פלסטינית בספטמבר, מבטיחים לנו מושב חם במיוחד, ואנחנו כמובן נהיה כאן כדי לעקוב, להתווכח ולהיאבק.

בנאום שנשא יו"ר הכנסת ביום העצמאות האחרון, הוא אמר כמה דברים חכמים על האתגרים שעומדים בפני החברה שלנו. "יכולתנו להותיר את שערי הישראליות פתוחים ורחבים דים בפני קשת הדעות והדתות, למרות המחיר הכרוך בכך, הוא האתגר הציוני החדש-ישן", אמר והוסיף: "ישראל של החרמות והנידויים, של ההתרסות והמכתבים – צועדת למבוי סתום. אף צד של המתרס, ימין ושמאל, אינו ראוי לחרם, אף מגזר אינו ראוי לנידוי".

נקווה שבכנסת יהיה מי שיקשיב.

צילום: cc-by-zeevveez4

אבל לא רק הכנסת חוזרת. גם אנחנו בפרויקט דמוקרטיה מעלים הילוך: קמפיין ארצי חדש עומד לצאת בקרוב לדרך – בעזרתו/ה של כל אחת ואחד מכם. שם זמני (ופתוח להצעות): "הכתובת על הקיר".

בשבועות ובחודשים הקרובים נפיץ סדרה של פוסטרים שיכללו מידע, לפעמים מפתיע ותמיד מעניין, על מצב הדמוקרטיה שלנו. המטרה: להפיץ מידע, להדגיש את נושא הצורך בשוויון אזרחי ולעודד השתתפות של כולנו – אזרחיות ואזרחים – בשיח דמוקרטי פתוח וחופשי. אחרי הכל, שיח כזה הוא הזכות שלנו, וגם החובה. איך זה יקרה? כל מי שיצור איתנו קשר יקבל פוסטרים, ויוכל לתלות אותם בלוחות מודעות שכונתיים, ליד המכולת, ליד הגן ובית הספר של הילדים, במשרד, בבניין – בכל מקום שאנשים יוכלו לראות. צילומים יתקבלו בשמחה. גם תגובות.

אנחנו מאוד מתרגשות ומתרגשים לקראת הקמפיין החדש ומקווים/ות שתצטרפו אלינו לפעולה. יש אינפו-גרפיקה מגניבה, יש רצון להחזיר את הדיון הציבורי לפסים של מידע ולא של התלהמות, ובעיקר יש לנו המון תקווה שיחד נוכל לפעול לשיפור המציאות של כולנו. עוד פרטים בימים ובשבועות הקרובים. אז שיהיה לכולנו מושב כנסת חם, מלא ויכוחים, דיונים, טענות, חוקים, ובעיקר – דמוקרטיה.

איך אומר דוד ליטוועק, גיבור אלטנוילנד: "כל נטיעותיכם תבלינה, אם לא יהיו ביניכם אהבה ואחוה, שלום ורעות. שמרו אותם כבבת עיניכם".

ננסה.

הפוסט פורסם במסגרת שיתוף הפעולה בין העוקץ לפרויקט דמוקרטיה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אזרחים סרבו ביומטרי!

    שאתמול החליטה עליו ועדת השרים. לא ברור אם הכנסת שכבר נתנה את הסמכתה לטירוף תדון בו שוב, אבל כשהנושא הוא דמוקרטיה בכלל חייבים להתייחס לחוק שכנופיית המטורפים העבריינים המחזיקה בהגה של המדינה אל הפיגוע ההמוני הזה קבעה בו שמי שיתעקש לא להפקיר את פרטיותו, בתום שנתיים למאגר ה'נסיוני', עשוי לשבת שנה במאסר וזכויות האדם והאזרח שלו יישללו.
    http://glz.co.il/NewsArticle.aspx?NewsId=83028