ארכיאולוגיה לגויים

מה עושים כאשר רוצים להעניק מתנה ארכיאולוגית לכפר דרוזי?
רפי גרינברג

הידיעה המשמחת על פתיחת גן ארכיאולוגי בחורפיש אוצרת בתוכה את כל המחלות של ארכיאולוגיה ישראלית השבויה בבלי דעת במלכודת זהויות, ומשליכה על העבר תפיסות לאומיות מן ההווה. עם אתרי מורשת בתוך יישובים יהודיים קל להסתדר: הם יהיו "מתקופת מלכי יהודה", "בית שני" או "המשנה והתלמוד". הם יכללו ממצאים מחממי לב כמו מקווה טהרה או מנורה חקוקה באבן. והם ייכללו מיד ברשימת אתרי המורשת של ביבי נתניהו וגדעון סער.

אך מה עושים כאשר רוצים להעניק מתנה ארכיאולוגית לכפר דרוזי? מי היו הדרוזים הקדומים? הפיתרון פשוט! נמצא אתר מהתקופה הרומית (בגליל, היהודים חיו בתקופת "המשנה והתלמוד", בעוד שאר העולם היה שרוי בתקופה הרומית), ובו, הפלא ופלא, קברים של "נוכרים" – בדיוק כמו הדרוזים! כי רק יהודים יכולים להיות באמת בני המקום, וכל השאר – אורחים זמניים, לא שורשיים. אפילו המטבעות שלהם באים מכל מיני ערים רחוקות ונוכריות: צור, אנטיוכיה, אלכסנדריה, ועכו – עיר נוכרייה משלנו. ובאיזה מין אתר נברך את הגן הארכיאולוגי של הדרוזים? מקווה? לא לעניין. קבר? לא נעים. גת? גם הם סוג של מוסלמים, לא? יש! בית בד! מה יותר דרוזי מפיתה עם לבנה ושמן זית!

הנה, כך זה נראה ב"מקור ראשון":

הידיעה ב"מקור ראשון"

הכותב הוא ארכיאולוג וחבר בקבוצת עמק שווה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גרי רשף

  ..ואם היו שמים שם עתיקות יהודיות מימי בית שני – מה אז היית אומר?

  כתוב שהעתיקות הן מיישוב רומאי קדום במקום בו שוכנת חורפיש. מה יותר הגיוני מלהציג אותן במקום בו נמצאו?

 2. פוניו דב

  נכון שביבי ושר חינוכו יקפצו על כל אתר בין קפריסין לדמשק שמוכיח עליו בעלות יהודית לפני 2000 שנה.מאידך מוכח שהיה כאן שלטון רומי ונקברו אנשים-בין שהיו יהודים או לא יהודים.זאת עובדה והיא לא מסכנת אף אחד.

 3. יוסף

  חורפיש הוא מהיישובים עם השיעור הגבוה ביותר של חללי צה"ל באוכלוסיה – ובכל זאת שוב דופקים את הדרוזים וזורקים להם רק עצמות של נוכרים. איפה "אתרא קדישא" כשצריך אותם? הם כבר יגיירו את הקברים