להגיד כן למדינה פלסטינית

הרטוריקה של רה"מ נתניהו מבוססת על הפחדה, והוא מוסיף להציע עוד דם ואש ותמרות עשן. אבל מה שאפשרי בבר אילן, לא יעבוד על אובמה
זהבה גלאון

בשביל לא לומר דבר, באמת שלא צריך לטוס לוושינגטון אפשר להסתפק בשיחת טלפון קצרה וגם עליה כדאי אולי לוותר. זאת הייתה תחושתי כשהקשבתי לנאום של נתניהו במליאת הכנסת ביום שני. ראש הממשלה החליט להעדיף את שלמות הקואליציה על פני האינטרסים המהותיים וההכרחיים של מדינת ישראל. לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני יש מתווה ברור: גבול מוכר ובינלאומי על בסיס קווי 1967, חלוקת ירושלים, הכרה של ישראל באחריותה להיווצרות בעיית הפליטים לצד הכרה פלסטינית בכך שזכות השיבה תהיה למדינה הפלסטינית.

שתי מדינות לשני עמים, זה הפתרון הרצוי.

נתניהו ואובמה. צילום: United States Government Work United States Government Work

לכן, אילו היה נתניהו מבין את גודל השעה, אילו העז לומר את האמת, לפיה מדינה פלסטינית היא אינטרס ישראלי, הוא היה צריך לקדם בברכה את ההכרזה הצפויה על הקמת מדינה פלסטינית בספטמבר. נתניהו צריך להורות לשגרירות ישראל באו"ם להצביע בעד, ולהיכנס מיד למשא ומתן על הפרטים על פי המתווים שכבר ידועים לכל השחקנים. במקום זה, בחר נתניהו לשחק במשחק האשמות שטופל על את הצד השני אישומים של "כוונות לחסל את מדינת ישראל" ממש כאשר אבו מאזן מפרסם בניו יורק טיימס מאמר בו הוא פורס חזון הגיוני ומקובל שגם הציבור הישראלי יכול לתמוך בו. תחת זאת בחר ביבי להשתמש בנשק ההפחדה ודיבר על "הילדה שמחזיקה מפתח".

הקשקשת הנבובה הזאת לא תשכנע אף אחד בקהילה הבינלאומית, כולה מיועדת לאוזניים ישראליות להזין מדורת שבט של פחדים קמאיים של "העולם כולו נגדנו" ו"הערבים רוצים לזרוק אותנו לים". תפקידו של ראש ממשלה אינו להפחיד את הציבור, אך נתניהו שרוי בניתוק מוחלט מהשינויים שחלו בעולם הערבי והוא מציע לנו רק עוד דם ואש ותמרות עשן. הוא מנסה להיאחז בפעולות מחאה לא אלימות כמוצא שלל רב ומסית נגדן.

ברטוריקה הזאת, המושתתת על דמוניזציה והפחדה, במיוחד כאשר משתמש בה ראש ממשלה, יש סכנה ממשית. היא עלולה לדרדר את האיזור לאלימות. ממשלת נתניהו מובילה אותנו לכיוון הזה: לחזון של אף מדינה לשום עם, לעתיד מבעית של אלימות ושפיכות דמים. ישראל יותר חזקה צבאית מהפלסטינים, אך הפלסטינים יותר חזקים בקרב על דעת הקהל. לנו יש צבא ונשק אבל כל הטנקים והמטוסים בעולם לא מועילים כשמשתמשים בהם נגד ילדה עם מפתח. להיפך.

במסגרת מסע ההפחדה, נתניהו רואה ילדה עם מפתח "לבתים שלנו בחיפה, יפו ורמלה", צילום: cc by-gnuckx

אם ראש הממשלה ינסה להפחיד את הנשיא אובמה ואת הקונגרס בדחלילים מהסוג הזה, יש לשער שהנשיא ידחה את ההצעה בנימוס. בהחלט ייתכן שכרגע האמריקאים לא מתכוונים ללחוץ על נתניהו משיקולים פנימיים שלהם, אך זה לא משנה את העובדה שברור לכל שסרבן השלום הוא נתניהו ואת הקש ניאלץ כולנו לאכול.

בעוד שבועיים נציין 44 שנים לכיבוש השטחים. הכיבוש דירדר את החברה הישראלית, השליטה הצבאית באוכלוסייה אזרחית הפכה את הצבא לכוח שיטור ופיזור הפגנות ואת ישראל למדינה מצורעת . לאחר זמן רב הפלסטינים הבינו שהקרב הוא על דעת הקהל ובקרב הזה מנצח הצדק לא הכוח. הדבר הצודק לעשות הוא לסיים את הכיבוש. לכן, כדי לנצח, ישראל חייבת לעשות את הדבר הנכון ולומר כן למדינה פלסטינית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יניב

  אבל באמת מרחם עליך. אני גם קצת מיואש מלנסות ולשכנע אותך ולהראות לך כמה טעויות יש בכיוון מחשבה הזה שלך. אני מאוד מקווה שיום אחד אכן תביני את המציאות טוב יותר.
  בהצלחה.

 2. מאור

  השאלה היא, האם הכרה עכשיו תקדם את הפיתרון הזה או דווקא תעכב אותו. הרי אם מדינה כזו תהיה חממה לטרור (והסיכויים לכך אינם מבוטלים), צה"ל יצטרך בסופו של דבר לכבוש אותה ונחזור למצב של 93' או אחרי "חומת מגן".

 3. איזי גור

  חברי הליכוד אכלו
  והמתנחלים אכלו
  והפטריוטים אכלו
  והמטומטמים אכלו
  וכל העם חטף דיזנטריה.
  ו… "כמה טוב שהוא כזה"…
  אבל גם זהבה טועה ומטעה. הצעתה הייתה טןבה ונכוחה בשנת 1968 אולי גם ב- 1970

  אבל לוי שקולניק אחר וגולדה אחרה וקרעה אותנו לגזרים ואת רבין רצח השרץ המאוס ואז הגיע ממעמקים הביביהו והיום מאוחר מדי.
  איך אמר שם שימשלה "תמות נפשי…" אז זהו זה.
  גם צפרדעים וגם מלקות וגם
  וגם וגם.
  כל עוד בלבב…

 4. ירדנה אלון

  שלום זהבה
  בתחילת הרשימה את כותבת שהרטוריקה של ראש הממשלה היא רטוריקה של הפחדה,וכו'
  אני מסכימה איתך,ונראה לי שאובמה אינטיליגנט מספיק כדי לא לאכול את השטיקים של נהנתניהן.

  אמהמה?- הרטוריקה של השמאל שאת מייצגת אותו לא שונה,גם היא רטוריקה של הפחדה.גם היא אומרת שאם לא ניסוג לקווי 67,ואם לא נסכים לחלוקת ירושלים,ואם ואם ואם, או אז,על פי הרטוריקה של השמאל צפוייה לנו כלייה,ודם ואש ותמרות עשן.

  כאזרחית כשאני מקשיבה לרטוריקה של שני הצדדים,אני חשה מאויימת,אוי לי אם אבחר כך ולא כך, ואוי ואבוי לי אם אחליט כך ולא כך,
  הרטוריקה של שני הניצים האידאולוגיים היא אותה רטוריקה ,אז תניחי לסגנון הרטורי של הצד השני,ותתרכזי במסרים שלך כנציגה של השמאל הישראלי.

  את טוענת שלפתרון הסכסוך יש מתווה ברור ,נשאלת השאלה ברור למי?
  כי מה שברור לך ולאלה שתומכים במשנתך ממש אבל ממש לא ברור לצדדים אחרים במפה הפוליטית.נראה לך שלמועצת יש"ע המתווה שהצגת כאן ברור?נראה לך שלמצביעי הליכוד וישראל ביתנו המתווה הזה ברור?
  ותתפלאי,גם ממש לא ברור לצד הפלשתינאי בסכסוך,המתווה הזה.
  לפלשתינאים לא ברור עניין חלוקת ירושלים,לא ברור עניין זכות השיבה ולא ברורים עוד הרבה תת סעיפים במתווה שהבאת כאן.

  ועל כן,כשאת אומרת "מתווה ברור",כשהברור ברור לקומץ מצביעי מרצ בלבד גם זו רטוריקה.

  ומאחר והציבוריות הישראלית גם היא אינטילגנטית לא פחות מאובמה,גם הציבוריות הישראלית לא קונה את השטיקים הרטוריים הללו

  ולראייה הצתמקותה של מרצ מבחירות לבחירות

 5. נפתלי אור-נר

  ממשלות ישראל מעדיפות את השטחים וההתנחלויות על פני השגת השלום. מדיניות זו נובעת מאמונה כי אנו יכולים לעשות זאת כאשר את מירב המחיר משלם העם הפלשתינאי ואת מקצתו – אנחנו.
  "לא לעולם חוסן". ישראל מסכנת את קיומה, לטווח ארוך, וכבר עתה נרקבת היא מבחינה מוסרית

 6. אלי אמינוב

  הנהגת המדינה היהודית משתמשת במונח מדינה פלסטינית ככיסוי למערכת האפרטהייד שלה שהדירה את עם הילידים הפלסטיני ממולדתו , מזכויותיו והיא פועלת לחיסולו. המדינה הפלסטינית עבור ההנהגה הזו היא שם קוד למערכת גטאות. ללא רצף טריטוריאלי וללא הגדרה עצמית פלסטינית הכוללת את פתרון גרעין השאלה הפלסטינית – זכות השיבה של קורבנות הטיהור האתני הציוני. רק הפרדת הדת מן המדינה והכרה בזכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית יכול לחולל שינוי ולהביא לפתרון הרצוי והאנושי. מדינה חילונית דמוקרטית בכל שטח פלסטין ההסטורית ושוויון מלא בין אזרחי שתי הקהילות בפלסטין היהודית והערבית. כל הנסיונות האחרים הם גניכת דעת והמשך האפרטהייד והקולוניזציה האירופית של פלסטין

 7. מאור

  נניח ותצליח לשכנע את הפלסטינים (שחלק ניכר מהם הצביע חמאס- תנועה שאינה ידועה בחילוניות ובדמוקרטיות שלה דווקא) בפיתרון שלך. האם תרגיש בטוח במדינה כזו, עם רוב ערבי בזכות מיליוני הפליטים, צאצאי הפליטים, קרובי הפליטים ושכני הפליטים שבוודאי יהגרו אליה? אני הייתי מרגיש בה כמו נוצרי בלבנון.

 8. נהתניהו ואובמיהו

  אילו היה אובמה באמת רוצה להיות איש של שלום, ואילו היה מוכן להיתקל ביועציו הציונים ולסלק את הגב' קלינטון, הוא היה יכול לומר לנהתניהו YES, WE CAN. אבל במקום להביא שינוי CHANGE אובמה בחר להאזין ל
  New York Stock EX-CHANGE

 9. Talk is Cheap

  רק כאשר שאובמה ינתק לנהנתניהו את
  ק ו – ה א ש ר א י נדע שהוא רציני בכוונתו להביא שלום, וכל עוד שארה"ב תומכת במדיניות ישראל ב-3,5 מיליארד דולר כל שנה, נתניהו לא מתרגש מהפטפטת, ומשיב באותו מטבע: לשון-חורצת-לשון

 10. האם ניתן לסמוך על ארה"ב שאינה HONEST BROKER?

  דובר הבית הלבן, ג'יי קרני: ""הנשיא לא אמר שום דבר שסותר את מה שנכתב במכתבי הנשיא בוש ב-2004"". גורם בכיר במשרד החוץ בוושינגטון הדגיש בשיחה עם "הארץ" כי נקודות רבות בנאומו של אובמה ביום חמישי ביטאו את האינטרס הישראלי, כגון המחויבות האמריקאית לביטחון ישראל והגדרת החמאס כארגון טרור"… עוד אמר "הגורם": "צריך להיות ברור שבספטמבר, אם לא תתקבל האלטרנטיבה שאנחנו הצענו, נקבל שחזור של מה שהיה במועצת הביטחון של האו"ם בפברואר בהצבעה על ההתנחלויות. נקבל אולי 187 מדינות בעד הקמת המדינה הפלסטינית מול שתיים… ישראל וארה"ב".

 11. יוליוס

  בדרך מופלאה הצליח נתניהו לשכנע טיפשים רבים בארץ כי עשרות אלפי פלסטינים הסתערו על גבולות ישראל בדרישה להיכנס אליה במיליוניהם באמצעות "זכות השיבה". אפילו הפוטו-מונטאג' הבולט עד כדי גיחוך של מפתחות ענק שהם מחזיקים כביכול בידיהם, לא שיכנע את אותם טיפשים שזו סתם עוד הפחדה וירטואלית של ביבי.

  מה יש בו, באשף ההטעיות הזה, שהוא מצליח לשכנע כל כך הרבה אנשים ברעיון המשונה שהפלסטינים – שכידוע כל מה שהם רוצים ורצו אי פעם זה לחיות עם היאהוד בשלום – רוצים בעצם לשחוט את כולנו ולזרוק את גופתינו לים התיכון? מדהים לא?