סובלנות דתית בלי חנופה

ארגונים ופרטים דתיים שמעדיפים לדבוק בעקרונות השוויון והצדק על פני החיבוק של המיינסטרים, מצליחים להזדהות עם מאבקם של לסביות והומואים דתיים. לקראת יום עיון בנושא קבלת המיעוט והכלתו
בת-עמי נוימאיר-פוטשניק

מזה שנה שלישית שאנחנו בבת קול (ארגון לסביות דתיות) מקיימות יום עיון שעוסק בסובלנות בחברה הדתית. מדובר באירוע שיוזמות לסביות דתיות שבמהלכו יושבים אנשים סובלניים וליברליים, שהם במקרה גם דתיים, ומדברים על כמה זה חשוב להיות סובלני וליברלי. על פניו, לא משהו שאמור להפיל מישהו מהכיסא. לא ככה זה נראה מהצד שלי.

בכל שנה קיים קושי להשיג רבנים, רבניות ומנהיגים ובכירים אחרים שידברו באירוע. אני לא מדברת רק על האנטגוניסטים – את זה שחושב הפוך ממך קשה לכולם להשיג, גם אם אתה מחפש שמאלני לרב-שיח שיתקיים בעפרה וגם אם את מחפשת ימני ליום עיון שיתקיים בשייח-ג'ראח. זה אף פעם לא פשוט לשכנע את גם המתונים/פלורליסטיים/ליברליים לבוא לדבר ביום עיון כזה, ולא רק בגלל שלכל אחד יש את הצ'ילבה שלו בקרב הארגונים השותפים לפרויקט, אלא בעיקר בגלל שזה חסר-תועלת-עד-מזיק לרזומה להזדהות עם מיעוטים.

מצעד הגאווה 2010, צילום: cc by-Meir Jacob | מאיר יעקב

בכל זאת היו במהלך השנתיים האחרונות לא מעט אנשים שהסכימו להגיב און-דה-רקורד וגם לקחת חלק באירועים שיזמנו. אנשים שהיו מוכנים לקחת את הסיכון ולהיות לא-כל-כך פופולאריים. אולי יש לזקוף את זה לזכותה של הקמת קואליציית הארגונים, גם אם היא אד-הוקית, גם במחיר העובדה שכל ארגון מביא איתו נדוניה של אנשים שלא מוכנים לשבת איתו באותו חדר (כפי שנהוג במקצת העדות).

הנכונות של הארגונים לנטוש את אסטרטגיית החנופה לזרם המרכזי, זו שבוחרת להבליט כמה השונה בעצם דומה לכולם, זו שבוחרת להפנות את הגב לשונים האחרים בתקווה לזכות בחיבוק והכרה כדומים בעצמם. זה לא טריוויאלי שארגונים דתיים שקוראים לשוויון ולצדק חברתי בוחרים להזדהות עם ארגון של לסביות ולעמוד בשורה אחת עם הומואים ולסביות מוצהרים.

באופן אירוני ומאוד פיזיקלי, וגם את זה הייתי מצפה מרבנים שילמדו מסיפור יציאת מצרים ("וכאשר יענו אותו, כן ירבה וכן יפרוץ"), ככל שהמרכז/הנורמטיבי מפעיל עלינו (הנשים, הלסביות, ההומואים, הרווקות, החד-הוריות) לחץ גדול יותר אנחנו מפעילות בחזרה לחץ גדול יותר (ניוטון, היוש). הנורמטיביות שלא רוצה להיות מוטרדת מהשונה עושה תמיד את אותה טעות פרעונית קלאסית – דורכת עליו ודוחקת אותו לשוליים כשבעצם הדבר הנכון לעשות, בכל סוג של היגיון המוכר לאדם היהודי, היא להכניס אותו פנימה. בשוליים השונה בולט, בשוליים השונה מתריס, בשוליים הוא מסוגל לייצר אלטרנטיבה ולהציג את הנורמה במערומיה. דווקא הכלתו של השונה בתוך הכלל מעמעמת את שונותו ומאיימת הרבה פחות על הסדר הציבורי.

ולא, אני לא סותרת על עצמי. זה נכון שלרוב ולמיעוט יש אינטרסים שונים אבל זה נכון רק במקרה שהרוב מנסה למעוך את השונה. כשהשונה בשוליים, דחוי, זכויותיו נרמסות ועלבונות מוטחים בו עליו להדגיש את שונותו, לחבור לשונים אחרים ולקעקע את ההגמוניה של הרוב. אבל אם הוא יכול לשבת עם כולם בבית הכנסת, להתחתן כמו כולם, ללדת ילדים, ללמוד עם כולם לרבנות ולקבל תלוש משכורת זהה, מה בצע לו כי יכה גלים?

הזמנה ליום עיון "פסח שני"

את יום העיון שלנו קבענו להיום, יום חמישי, 19 במאי  וגם פסח שני, אותו אנחנו מציינות כיום הסובלנות הדתית, כיוון שאנחנו חושבות שהאמירה העמוקה של הקב"ה בפרשייה זו בספר במדבר (ט') היא בדיוק זאת – של סובלנות כלפי השונה והכלתו. השנה יתארחו אצלנו הרב שי פירון ואפרת שפירא רוזנברג ויעסקו בשאלה איך משפיעה קבלת המיעוט והשונה על החברה כולה.

התפרסם גם בוולווט אנדרגראונד

לבלוג של בת עמי נוימאיר-פוטשניק

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמדר לביא

  בת עמי יקרה – כל הכבוד על היזמה. אך נראה לי, שהיא משכפלת את מבני הכוח בחברה הישראלית, במקום לתקנם. רוב הלהטב"ים בישראל אינם ממוצא דובר יידיש, כמו שרוב האזרחים בישראלי אינם ממוצא דובר יידיש, כמו שרוב הא/נשים שומרי המצוות האורתודוקסים בישראל אינם ממוצא דובר יידיש. אם כך, תוכלי בבקשה להסביר לי את היעדרות הרוב האזרחי האורתודוקסי מתכנית הכנס שלך? מהארגון שלך? אם כבר סובלנות – אז גם כנות דמוגרפית.

 2. בת עמי

  שגרם לך לחשוב שזה יוזמה לאזכנזיות/ים בלבד או שהארגונים שלנו הם לאשכנזים בלבד? אלו ארגונים וולנטריים, אני מניחה שיש משהו במבנה כוח החברתי שגורם לכך שיש יותר לסביות דתיות אשכנזיות שמרשות לעצמן להגיע בכלל לארגון שלנו (שלא לדבר על לצאת מהארון), אז מה אני בדיוק יכולה לעשות?

  זה נכון שאני לא מחוסנת מגרימת עוולות מסויימות רק בגלל שאני מנסה לתקן אחרות. אבל זה שאני בוחרת את העוולות שאני מנסה לתקן לא עושה אותי אחראית לעוולות אחרות.

  אגב, הבחורה היחידה בתמונה היא מרוקאית.

 3. רבקה גילעד

  לא יודעת אם נכון לדבר בהקשר הגאה רק על "שעתוק" דיכוי מזרחי.אני לא מוצאת סיבה שהאליטיזם האשכנזי לא יישאר אותנטי.(בעיקר לאור מסקנתך בסוף)

  מספיק להמשיך באופן "טבעי"(כדברייך:"מה לעשות")בדיוק כמו שהמיינסטרים הסטרייטי האשכנזי מתנהל באופן "טבעי",
  כך האחרת המזרחית יכולה או להשתכנז,או להעלם.
  (ודווקא פחות בגלל בית הוריה,שתוייגו כפרימיטיבים,שזאת הנחה גזענית ראויה להתייחסות.ויותר בגלל התנהלות "טבעית" מיינסטרימית, שהשמעת קול מחאה במרחבה,מסומנת כברובוקציה.והשתכנזות מתקבלת במחיאות כפיים סוערות.ולכן גם ב"דווקא..מרוקאית" אין מענה הולם להערה הכה חשובה של סמדר)

 4. סמדר לביא

  את כותבת: "הבחורה היחידה בתמונה היא מרוקאית" – כן, המזרחיות מצטלמות יפה, אסתטיקה אקזוטית טיפוסית לאזורינו וכו' וכו'. זה מזכיר לי מודעות פו"פ של הומואים המבקשים בתור בן זוג ללילה גבר שחום, חלק, ועם כלי גדול. כשהם מבקשים בן זוג קבוע, הם ייכתבו "אירופאי" או "משכיל" – קרי אשכנזי. בהתחשב בעובדה שאת עורכת כנס ליהודים/ות בלבד, ושהמזרחים/יות מהווים בערך 65% מכלל היהודים במדינה, למה אין 65% מזרחים/יות בתור דוברים/דוברות בכנס? כדאי לך לחזור לגליונות הישנים של "קל"ף חזק" ולקרוא את התרגום הנפלא למאמר של אודרי לורד, "כליו של האדון לא יהרסו את ביתו של האדון", ואת המאמר המשובח של ויקי שירן ז"ל על הלסביות הישראלית כזהות פריבילגית אשכנזית. לא הרבה השתנה מאז.

 5. בת עמי

  עם שם משפחה כמו שלי זה חסר משמעות לדבר על התפוצה של אמא שלי, נכון?

  רבקי, קצ'קעס זה השם של קבוצת התאטרון, הן דוברות עברית, וכך גם המופע שלהן (שהוא בכלל אימפרוביזציה, גם כן לא מילה עברית למרות האימפרובזציה היא בעברית).

  חוצמזה, אני באמת לא מבינה מה את רוצה ממני, שנעשה ועדות קבלה ונשמור על היחס הנכון בין אשכנזית למזרחיות (לפי היחס שלהן בחברה הכללית? פיפטי-פיפטי. אם אני לא יכולה לתקן הכל אז שאני לא אנסה לתקן כלום?

 6. סמדר לביא

  כן – ייצוג הולם כולל יחס נכון בין המייצגים/ות לבין האחוזים שלהם באוכלוסיה. לא צריך וועדת קבלה. צריך הגינות. אז גם אם את לא מכירה להטב"יות מזרחיות, צאי לחפש אותן. אני בטוחה שתמצאי. השאלה היא אם תהיי מוכנה להתחלק עמן בכוח ובפריבילגיה. ואת השאר אמרה כבר אודרי לורד ב 1984.

 7. כפיר אזולאי

  למרות מאמציה של בת עמי להסוות זאת, הרי שבת קול היא בהחלט קבוצת נשים אשכנזית מהמעמד הגבוה. נכון, לא כולן, אך בדומה לארגון 'חברותא' של הגייז הדתיים, מדובר בארגון שרוב חבריו גרים במרכז הארץ, בעיקר בצפון ומרכז תל אביב או בשכונות בורגניות בירושלים דוגמת קטמון ובית הכרם. לא במקרה גם המפגשים של הארגונים הם בעיקר בשכונות היוקרה הירושלמיות או במרכז תל אביב ואף פעם לא בפריפריה. לצערי, הארגונים מנוכרים למזרחיות המסורתית ומבכרים קשרים אמיצים עם המודל האשכנזי האמריקאי של הקהילות הרופורמיות וממילא כסף וידיעת אנגלית הם הון חשוב בארגונים הללו. גם ההיצמדות להון של הקרן החדשה מראה את הניתוק של ארגונים אלו מההוויה של הציבור המזרחי שהוא ימני ברובו, גר בפריפריה ומסורתי. עצוב, כי בת קול עשויה הייתה להוביל מהפכה אמיתית ולא רק לשעתק את מבנה הכוח בחברה

 8. רבקה גילעד

  אני מצפה רק ממזרחיות( או רדיקליות או מזרחיות רדיקליות:-)
  בת עמי לא צריכה "לצאת לחפש" סמדר,המזרחיות קיימות(למשל,אני) החזון שלי הוא קודם כל הפנמה,הבנה,-של דיכוי מזרחי.הכלה של מי שמבטאת קול מזרחי מודע פוליטית(דרישה "פאסיבית" יותר)ואוליי גם מעט ריסון של מגננות וחרדה מהאשמה בגזענות.(ובת עמי,אני עדיין לא הבנתי למה זה נשמע לך הרבה)
  וכפיר,התיוג שלך את המזרחיות כמסורתיות בהכרח,לוקה בעיניי.אני מזרחית,לסבית,פמיניסטית,חרדית סמנטית.. וככזו אני מחברת בין מאבקים. וזכויות אדם וחווה וצדק-הם הערכים שמובילים אותי.
  אינני ימנית,מעולם לא הייתי.ואני גם לא "שמאל אשכנזי" טרנדי ומצועצע(ע"ע חנה מרון)הנסיון לתיקון ושינוי החברה-מגיע ממקום של רדיפת צדק-ואני משתדלת לא לעוול בדרך ולא ליפול לסטריאוטיפים
  (וגם לסמדר:אני מכירה כ"כ הרבה לסביות דתיות אשכנזיות שההורים שלהן לא מקבלים אותןוחלקן הן מהפעילות הבולטות,אין קשר בין ארון,למזרחיות ובטח לא להעדר הייצוג,בכנסים,בארגונים,בפעילויות.)

 9. בת עמי

  ארגון נשים, יהודיות, דתיות, לסביות. מי שטוען שארגון לסביות כלשהו הוא ארגון של נשים מהמעמד הגבוה זקוק לריאלטי צ'ק, בדחיפות. זהורית, האישה המרוקאית בתמונה לא נמצאת שם מטעמי פוטוגניות אלא בשל היותה פעילה מרכזית. כמובן שגם אותה אפשר בקלות להאשים בהשתכנזות.

  מעבר לזה, הביקורת שלכן היא דכאנית כמעט כמו המציאות שאתן יוצאות נגדה. מציאות שאני קורבן שלה כמעט כמוכן. לא רק במובן האישי/משפחתי שלי אלא במובן שאני פועלת בתוך עולם גזעני והגמוני ולעולם אהיה נכנעת להשפעותיו.

  הסנגוריה רק מבקשת להזכיר שיש בת קול דרום (ב"ש זה פריפריה?) בפסח שני בשנה שעברה התקיימה סדנה עם כומר (אישה) ובפוסט שכתבתי בבלוג שלי http://bataminp.wordpress.com/ העליתי כבר את האפשרות שיתכן שטמון בין גזען קטן/גדול

 10. דני כהן

  סמדר, לא כל אירגון זה הגנרלים האשכנזים של שלום עכשיו או הפרפסורית למגדר האשכנזית שמשאירה את הילדים אצל המטפלת המזרחית.
  לפי הניסיון שלי, רוב האירגונים של הקהילה הגאה הם אירגונים של תמיכה ומפגש שמבוססים על הדברות של כל הממשתתפים ועל התנדבות.
  גם נראה שאת בעצמך תקועה בסטראוטיפים לגבי המזרחים. יש הורים מזרחים ואשכנזים בשני הצדדים שמקבלים או דוחים את הילדים שלהם.
  מציע לך לראות את סירטו של עדי עזר על משפחות שונות ובניהן משפחות מזרחיות שהורים תומכים ומקבלים את הילדים.

 11. רבקה גילעד

  מילה נרדפת לפריפריה.חלפו הימים בהן ההתמודדות עם "הבעייה המזרחית" הסתיימה בלתרום שקל וחצי להעצמת מזרחיות בפריפריה.בטח לא אחרי 1994.דור שני ושלישי של מזרחיות מתמודד היום גם עם ייצוג מ"רמה גבוהה" יותר-בחינוך התרבות הממשל והעמותות.
  אני לא רוצה לדבר על מזרחית ספציפית.אני מכבדת את כולכן.רק מסבירה שבהקשר של ייצוג בוועדות הנהלה,ארועים טקסים וכו' כולנו משתפות פעולה ונכנעות לסטריאוטיפים ולפרופיל המנהיגה/מהפכנית/מנהלת-המקובל.כלומר:יותר אשכנזי,לבן,דעתן.ופחות מזרחי:שהוא או רגשן ומסתחבק או נזעם פרובוקטיבי וצורם-וכל זה כמובן בתחושה שלנו וקשור בצבע עור, מוצא ההורים והרגל.
  יש לי תחושה לא נוחה באופן שבו את בוחרת להתנהל מול הטענה שלי,אני גם לא כ"כ מבינה איפה את נעלמת לי ולמה(כי באופן כללי את מסוגלת להבין מורכבות ובהקשר המזרחי את בהחלט נשמעת כמו מישהו שראה סרט אמריקאי קיטשי שהיו בו גם הומואים-והוא מחליט שהכל עבר והעולם הוא כור היתוך מושלם של זהויות ונטיות מיניות)

 12. רבקה גילעד

  אבל אני מזמינה אותך ואת כל מי שמעוניינ/ת לבדוק את הפער בין להטבא"ק מזרחיות לייצוגם בוועדות ההנהלה השונות בקהילה הגאה, ובאירועים או פעילויות תחת חסותה.אני אצעד השנה במצעד האלטרנטיבי-רדיקלי-ולא העירוני בדיוק מהסיבה שחייבות לתת מקום לשיח מעמיק יותר סביב דיכוי.כי הנסיון להשתוות למיינסטרים גורם לנו לשכוח בלי משים את כל מי שיש לו פחות סיכוי לכך (ולכן גברים אשכנזים נמצאים בפרונט בייצוג קהילה הגאה)אגב,כולכןם מוזמנותים לצעוד עמנו:-)